Gönderen Konu: D3 eksikliği saçları inceltir mi?  (Okunma sayısı 8752 defa)

Blue

• Full Member
D3 eksikliği saçları inceltir mi?
« : 14 Ocak 2020, 11:19:37 »
Son 2-3 kan testi yaptırdığımda bir türlü d3'ü göremiyorum sonuçlarda belirtmeme rağmen. Biotin, Çinko vs zaten yapamayız diyorlar gittiğim yerde ama d3 bile göremiyorum
Özele gidip muayane ücreti falan da vermek istemiyorum
B12, Demir, Folik asit vs değerlerim hepsi normal ama d3 göremiyorum

Eskiden 2 yıldan fazla oldu 1 kere görmüştüm d3 sonucumu ve düşük çıkmıştı sonra 3 tane ampül kullanmıştım 3 ay boyunca ayda 1 kez

Yine fazla güneşe çıkmıyorum bayadır acaba d3'üm kaç bilmiyorum. Tepede 1000+ tüyleşmiş saçım 2-3 yıl öncede aynı hiç fark yok acaba d3 etkiliyormudur bunu?

thekooks

• Jr. Member
  • **
Ynt: D3 eksikliği saçları inceltir mi?
« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2020, 13:15:41 »
Herkeste görülmese bile bazı insanlarda saçta inceleme ve hatta uzun süreli eksikliklerde saçkırana yol açıyor. Birkaç ay içinde fark edilip önlem alınmazsa kalıcı kelliğe doğru gidebilir. D3 vitamini eksikliğinin temel sorunları çevre kirliliği, sigara içmek, az güneş almak ve d3 vitamini bulunan  besinleri daha az tüketmek olarak sayılabilir.

thekooks

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2020, 13:17:16 »
Güneşe çıkmayan adamda d3 vitamini olmaz zaten.  :D

Armaan

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2020, 13:36:23 »
D3 eksikliği normal şartlarda bile görülen bişey. güneşe çıkmıyosan kesindir eksikliği.saç kaybına yol açtığı doğru kendimden biliyorum.. Değerler düşükse herhangi tedavi uygulasan bile sonuç alma ihtimali düşük. . D vitamini vucutta 3 ay kadar depolanıyo sanırım. 2 yıl önceki yaşam tarzınız aynıysa muhtemelen eksevimlir.. Sağlık ocağı veya eczaneye danışarak takviye alınabilir bi süre

Blue

• Full Member
« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2020, 14:02:30 »
Bende saçta 1 yerde, sakalda küçük küçük 8-9 yerde saçkıran ve sakalkıran olmuştu ama bu stresdendi. Bir ara çok fazla stres olmuştu ve hemen aynı gün başka bir sakalkıran daha olmuştu agresifti
Sanırım bağışıklık sistemi kötüydü o aralar sonra vitamin takviyeleri aldım ve bir daha bu sorun olmadı tabi dökülen yerlerin çoğu kaldı ama yapacak birşey yok

Yani bu d3'den oldugunu sanmıyorum direk bağışıklık ve stresdi galiba bilmiyorum. Birde ise saçların incelmesi sorunu var

Madem kan testlerinde D3 sonucumu öğrenemiyorum sizce doktora danışmadan eskisi gibi 3 ay boyunca toplam 3 tane devit 3 ampül kullansam mı ne dersiniz? Bunu 1 tane kullandığımda değerimi baya yükseltmişdi 2-3 yıl önce. Alayım eczaneden reçetesiz satılıyorsa d3 ampülü ve her ay 1 tane eskisi gibi ekmeğe kırıp yiyeyim diyorum

Not : Bu arada sigara ve alkol kullanmıyorum

Blue

• Full Member
« Yanıtla #5 : 14 Ocak 2020, 15:05:59 »
Eczane yakınımızda gittim aldım geldim 3 kutu 3 aylık. Bakalım geçen de Priorin'e başlamıştım nasıl olacak gelişmeler

Cassowary

• Sr. Member
« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2020, 16:22:19 »
Geçtiğimiz yaz biZim dedenin yanında tarlalarda ona yardımcı oldum
Güneşin alnı kabağında
Güneşten yandım kavruldum geberdim canım çıktı
Eylül gibi
Vitaminlere bi baktırdım
D:17 çıkmış
Çok şaşırdım en başta doktora hatta şunu söyledim
D vitamini gün içinde düşüp yükselme durumu olabilir mi
Doktor-ADEK Vitaminleri yağda çözünür ve vücutta depolanır fazlası toksik yapar demişti
C vitamini gibi günlük alınması şart olan vitaminlerden değil.
Güneşte olmama rağmen D vitamin değerimin düşük çıkmasının bence 2 sebebi var
1-Güneş eski kadar sağlıklı değil Uvr çok etkili değil, malum ozon tabakası delik deşik.
2-Ya da bende d vitamini reseptör(VDR)bozukluğu var ne yaparsan yap ihtiyaç olan kadar bile sentezlemiyor

Yıllarca dişlerimi düzenli fırçaladım,diş ipi,gargara derken
Azı yemek dişlerimin çoğunu kaybettim
3 implant beni bekliyor ve çekilmesi gereken bir 20’lik...Ağzım dolgular kanal tedavilerle dolu

Neden çünkü genetik
Diş çürümesi de genetik
Vdr bozukluğu var..
Kalsiyum ve minerallerler Diş köklerine gitmiyor

Anladım ki bu şuna benziyor
benim dişlerimi fırçalamam
Genetik saç dökülmesinde şampuandan medet ummam gibiymiş

Dişlerimin çürümesiyle saçlarımın dökülme zamanı paralel bende..

Bende başladım D vitaminine %100 dökülmeyi durdurur mu? Hayır
Genetik dökülmenin kaynağı D vitamini mi ?Hayır
Bunu deneyip görecem.

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #7 : 14 Ocak 2020, 17:05:43 »
d vitamini ekslikliğinden olsa genel dökülme olmaz mı?

Cassowary

• Sr. Member
« Yanıtla #8 : 14 Ocak 2020, 17:30:00 »
d vitamini ekslikliğinden olsa genel dökülme olmaz mı?
Kadınlarda genel seyrelme (T.E)D vitamini işe yarayan anektodlar var ama erkeklerde genel seyrelme nw 567 ye götürüyor. Nihayetinde
Androlejik alopesia hastası oluyor erkekler.
Erkekler pek fazla bel bağlamaması lazım D vitaminine.
Toplumun %90 ında D vitamini eksikliği var
Saçı fırça gibi olanlar da hiç az değil .
Denemek lazım zarar gelmez yine de.

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #9 : 14 Ocak 2020, 17:41:09 »
Kadınlarda genel seyrelme (T.E)D vitamini işe yarayan anektodlar var ama erkeklerde genel seyrelme nw 567 ye götürüyor. Nihayetinde
Androlejik alopesia hastası oluyor erkekler.
Erkekler pek fazla bel bağlamaması lazım D vitaminine.
Toplumun %90 ında D vitamini eksikliği var
Saçı fırça gibi olanlar da hiç az değil .
Denemek lazım zarar gelmez yine de.

D vitamini eksikliği saç döker mi şeklinde sormadım hocam, arkadaşın saç dökülme sebebi d vitamini eksikliğinden dolayıysa bu dökülme genel dökülme olarak gerçekleşmez mi? Mesela donörde de yanlarda da seyrelme olmaz mıydı?

Cassowary

• Sr. Member
« Yanıtla #10 : 14 Ocak 2020, 17:47:55 »
D vitamini eksikliği saç döker mi şeklinde sormadım hocam, arkadaşın saç dökülme sebebi d vitamini eksikliğinden dolayıysa bu dökülme genel dökülme olarak gerçekleşmez mi? Mesela donörde de yanlarda da seyrelme olmaz mıydı?
pardon yanlış anladım
Kadınlar T.E yani onlarda işe yarayan anektodlar hayli fazla,bilirsin her taraftan dökülüyor kadınlarda.Seni haklı çıkarabiliyor bunlar.
Çok karamsar yorumlardan kaçınmak istiyorum
Hayat mucizelerle dolu,yine de erkekler de deneyebilir , bu durum hiç belli olmaz
Tek bir genin bile regüle edilmesi binlerce olumlu sonuç doğurabilir saç için.

baldsetfree

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 15 Ocak 2020, 00:16:51 »
Eczane yakınımızda gittim aldım geldim 3 kutu 3 aylık. Bakalım geçen de Priorin'e başlamıştım nasıl olacak gelişmeler

kışın her ay düzenli olarak d3 ampül bir adet kullanıyorum,sana tavsiyem ampülü kır çok az ekmeğin içine damlat ve ye  :) en pratik kullanım yöntemi bu ,suya damlatıp içmek sinir bozucu oluyor.

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #12 : 15 Ocak 2020, 00:22:48 »
15 günde 1 mi ayda 1 mi alıyordun hocam

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #13 : 15 Ocak 2020, 00:24:13 »
300.000 muhteşem bi rakam. ben d3 supplementi alıyorum bi kapsülde 1000 var. günde 4 tane alıyorum ayda 120 bin yapıyo bunda 1 ampülde 300 bin var

Cassowary

• Sr. Member
« Yanıtla #14 : 15 Ocak 2020, 03:47:46 »
https://www.belgraviacentre.com/blog/trial-explores-relationship-between-pattern-hair-loss-and-vitamin-d/

https://www.haberler.com/gecirdigi-hastalik-sonucu-kel-kalan-genc-kiz-10052160-haberi/

https://www.google.com/search?q=hair+loss+vitamin+d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi5zpfvroTnAhWRwqYKHfCBCcwQ_AUoA3oECBAQBQ&biw=1366&bih=657#imgrc=J3jQr0bbMGaAaM

https://www.tanrepublic.com/could-sunshine-vitamin-d-help-slow-hair-loss/

Vitamin D yüzlerce gen ile etkileşim içinde olan bir hormon .. Evet D vitamini bir çok enzim protein vs ile koordine olan bir hormon

AA/TE hastalarında çok etkili olabiliyor ama AGA hastalarında durum nasıl nüsheder bunu denemek lazım

Yeter ki tek bir mutasyonlu geni yukarı doğru regüle etsin belki de mucize için kafi.
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2020, 04:02:17 Gönderen: Cassowary »

Facebook Twitter Instagram