Anket

Finasterid vb. olmadan AGA’yı yenmek mümkün mü

Gönderen Konu: Finasteride vb. olmadan AGA’yı yenmek  (Okunma sayısı 1820 defa)

Jungkook

• Sr. Member
Finasteride vb. olmadan AGA’yı yenmek
« : 13 Eylül 2020, 22:48:02 »
Sizce bu mümkün mü bu video da ki adamın 17 yaşında saç dökülmesi başlamış ve saçlarını 8 adımda iyileştirdiğini ve dökülmesinin durduğunu söylüyor henüz yeni saç çıkışı görmemiş ama olan saçları oldukça sağlıklı ve duruyor. İlk önce finasterid ve minoxidil kullanmış ancak yan etki gördüğü için bırakmak zorunda kalmış eğer kullanma şansınız varsa tabi ki en güçlü etkenleri kullanmanızı söylüyor. Tedavisini saçlı deri gerginliği teorisine dayandırmış ne olduğunu anlamanız için buraya saçlı deri gerginliği ile ilgili güzel bir yazı bırakıyorum

https://perfecthairhealth.com/scalp-tension-hair-loss/

Tedavisi:

Scalp Masajı

Büyütme bandanası ( demirbaş değil masajla aynı işi yapıyor )

Topikal uyarıcı ( normalde minoxidil tabi ki ilk tercih olmalı ama yan etki gördüğü için https://pro.hairguard.com/products/scalp-elixir bunu kullanmış )

Saç için beslenme planı ( Glutene alerjisi olduğu için kesmiş şekeri, abur cuburu ve fastfood’u azaltmış )

Saç için probiyotik

Kaliteli su kullanmak saçları yıkarken özellikle ( Kireçli su Kalsifikasyon sebebi )

Stresi azaltmış

Ve şampuan ( Çok önemli değil )

Don Vito Corleone

• Hero Member
  • kellerin morale ihtiyaci yoktur!
Ynt: Finasteride vb. olmadan AGA’yı yenmek
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2020, 23:04:31 »
 Bilgi için tşkler

Kelim Kelsin Keliz

• (*-*)
  • Sr. Member
  • Bir kel bir kele ne demiş?
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2020, 00:40:10 »
Hiç bir şey kullanmayan kişi finasterid kullanmadan da daha zayıf ürünler ile  iyileşme elbette elde eder fakat
Uzun vadede bence finasterid ile bile mümkün değil, burada ki en önemli nokta kişinin incelme sahası hiç bir şey kullanmayıp 35 in de 40 ında nw2-3 olan kişi de çok, nw 6-7 ye gidecek bir kafayı androjen baskılamadan korumanın mümkün olacağını düşünmüyorum.
Önce biraz seyreldiler, sonra beni terk ettiler
Beni apaçık ortada bırakıp gittiler
Yastığım bile ısınmıyor artık
Yastığım bile Yastığım bile
Kafam üşüyor soğuk havalarda, çık artık

https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=14917.0

secretservice

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 17 Eylül 2020, 01:38:03 »
Hiç bir şey kullanmayan kişi finasterid kullanmadan da daha zayıf ürünler ile  iyileşme elbette elde eder fakat
Uzun vadede bence finasterid ile bile mümkün değil, burada ki en önemli nokta kişinin incelme sahası hiç bir şey kullanmayıp 35 in de 40 ında nw2-3 olan kişi de çok, nw 6-7 ye gidecek bir kafayı androjen baskılamadan korumanın mümkün olacağını düşünmüyorum.

neden uzun vadede finas ile korumanın mümkün olmadığını düşünüyosun hocam?

ekşi de okumuştum bi arkadaş 10 senedir kullanıp saçlarını koruduğunu söylüyodu ailede herkesin kel olmasına rağmen, tabi doğru mudur bilinmez ama ilaçtan bir çıkarı olmucağını düşünerekten ben merak ettim neden böyle düşündüğünü

Kıvanç Saçlıtuğ

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 17 Eylül 2020, 01:57:20 »
Finası minası bilmem de iki gün saçıma masaj yapamamıştım  hemen esnekliğini kaybetmiş gerçi 10 saniye falan sürdü eski haline çevirmek ama bu saç masajıda saçlı deri kondisyonu için bence çok önemli saçını korumak isteyenlere tavsiye ederim dökülmeyide azaltıyor diyebilirim.
*paylaşımlarım tedavi tavsiyesi değildir (TTD)

Kelim Kelsin Keliz

• (*-*)
  • Sr. Member
  • Bir kel bir kele ne demiş?
« Yanıtla #5 : 17 Eylül 2020, 02:02:38 »
neden uzun vadede finas ile korumanın mümkün olmadığını düşünüyosun hocam?

ekşi de okumuştum bi arkadaş 10 senedir kullanıp saçlarını koruduğunu söylüyodu ailede herkesin kel olmasına rağmen, tabi doğru mudur bilinmez ama ilaçtan bir çıkarı olmucağını düşünerekten ben merak ettim neden böyle düşündüğünü
Ekşi yorumlarına çok güvenme bir menfaati olmasa da sallayan sallayana o mecrada neyse diyelim ki %100 doğru bir beyan. Yaş ilerledikçe diğer androjenler de devreye giriyor mesela şunu çok duymuşsundur 1-2 yıl fin kullandım bıraktım sonra, tekrar 1 senedir kullaniyorum ve etki aynı değil iyileşme çok daha zayıf diye, bırak 10 yılı fine rağmen kelleşen bir çok kişi var ha senin dediğin gibi kullanıcılar yok mu var. Genel olarak insanlar fini bir sihirli çubuk zannediyor tek mesele kullanmaya karar verip vermemek gibi, kullanmaya karar verdiğin de tüm kellik hikayesini bitecekmiş gibi. Uzun yıllar kullanmak tamamen bambaşka bir konu fakat diyelim ki kullanabildin ve ise yarıyor bu tedavi sen de, 2-3 yıl da kaybedeceğin saçı 10 yıla yaymış olursun zamanı dondurmuyor ki bu ilaç.
Ben şunu merak ediyorum %100 nw7 olacak birine AGA'nın daha başların da finasterid verilse  25'inden 40'ina kadar aralıksız 15 yıl mesela saç kaybını durdurabilecek mi veya ne kadar geciktirebilecek. Varsa böyle tür çalışmalar bilmiyorum ben araştırdım bulamadım.
Önce biraz seyreldiler, sonra beni terk ettiler
Beni apaçık ortada bırakıp gittiler
Yastığım bile ısınmıyor artık
Yastığım bile Yastığım bile
Kafam üşüyor soğuk havalarda, çık artık

https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=14917.0

Androjen Pataklayan

• Sr. Member
« Yanıtla #6 : 17 Eylül 2020, 02:53:00 »
 Ne finasterid ne de dutasterid sanıldığı kadar güçlü ilaçlar değil. Kendi alanlarında en iyileri ama AGA konusunda en iyi değiller. AGA’ya çoğumuz 1 ya da 0 olarak bakıyoruz mesela saçı döken hangi hormon DHT o zaman içelim fini. Oysa DHT ve androjenler ile savaşmanın 4 ana taktiği o 4 taktiğinde 8 ayrı uygulama yolu var. Mesela bu video da ki adam DHT’yi 5ar enzimini dolaylı yoldan inhibe ederek (inflamasyonu azaltarak). Androjenleri ise reseptörlerin ortamını değiştirerek (reseptör ekspresi) yapmış ve başarılı olmuş.

Yani sorunun cevabı ever finasterid vb olmadan da ağa tersine çevirilebilir ya da durdurulabilir.
Ketoral %2 Ketokonazol şampuan hafta da 3 gün

Avodart dutasterid 3 günde bir

Vichy Dercos Neogenic şampuan (Stemoxydine içeriyor) içine çam terebentin esansı

Bıraktıklarım:

Ketoral Krem

Vichy Dercos densi-solution set

secretservice

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 17 Eylül 2020, 10:32:08 »
Ekşi yorumlarına çok güvenme bir menfaati olmasa da sallayan sallayana o mecrada neyse diyelim ki %100 doğru bir beyan. Yaş ilerledikçe diğer androjenler de devreye giriyor mesela şunu çok duymuşsundur 1-2 yıl fin kullandım bıraktım sonra, tekrar 1 senedir kullaniyorum ve etki aynı değil iyileşme çok daha zayıf diye, bırak 10 yılı fine rağmen kelleşen bir çok kişi var ha senin dediğin gibi kullanıcılar yok mu var. Genel olarak insanlar fini bir sihirli çubuk zannediyor tek mesele kullanmaya karar verip vermemek gibi, kullanmaya karar verdiğin de tüm kellik hikayesini bitecekmiş gibi. Uzun yıllar kullanmak tamamen bambaşka bir konu fakat diyelim ki kullanabildin ve ise yarıyor bu tedavi sen de, 2-3 yıl da kaybedeceğin saçı 10 yıla yaymış olursun zamanı dondurmuyor ki bu ilaç.
Ben şunu merak ediyorum %100 nw7 olacak birine AGA'nın daha başların da finasterid verilse  25'inden 40'ina kadar aralıksız 15 yıl mesela saç kaybını durdurabilecek mi veya ne kadar geciktirebilecek. Varsa böyle tür çalışmalar bilmiyorum ben araştırdım bulamadım.

Bir tek finasta değil ki o 1-2 yıl kullanıp bırakıp sonra tekrar başlayınca aynı verimi alamamak bu tür ilaçların hepsinde geçerli bence. Ben onun sebebini şuna bağlıyorum mesela minox kullanıyosun 1 yıl saçların canlanıyor saç çıkışı oluyor birnevi kandırıyor bu ilaç seni, sonra bırakıyosun hem çıkarttıkları hemde sağlamlaştırdığı saçlar dökülüp cansızlaşıyor e haliyle ilk başladığında nw3 se bırakınca nw4 oluyor tekrar başladığında nw3 e geri dönemez bu çok normal.

15 yıl sürecine gelirsek keşke uzun süre kullananlar daha fazla yorum getirse ama bir çok karmaşa fikir var. Herkeste finas işe yarıyacak diye bir şey yok çünkü senin de dediğin gibi saç dökülmesi sadece dht kaynaklı olmuyor. Mesela ben deneme yanılma yapıyorum şu an. Daha 2.ayım yeni dolacak finas başlayalı.

Atıyorum bende işe yaradı 40 yaşına kadar kullandım, ilacı bırakınca o saç gene dökülür çünkü ilaç tutuyor kafanda saçı bence.

Birde dediğin gibi 2-3 yıl da dökülecek saçı 10 yıla yayma olayı var bence bu değerli bir süreç eğer bu şekilde işe yararsa. Saçlarımı 27-28 yaşında tamamen kaybetmek var bide 35-36ya doğru kaybetmek var hayata bakışlarımız bile değişebilir o yaşlarda ama şu an tam baharındayız ömürün insan saçlarını korumak istiyor

sade_americano

• Sr. Member
« Yanıtla #8 : 24 Eylül 2020, 01:42:12 »
Şu minox alternatifine bakayım. Minoxu arada kullanıyorum ama yüzümü şişiriyor

Facebook Twitter Instagram