Gönderen Konu: Genetiğe göre Norwood 3'te senelerce kalmak ?  (Okunma sayısı 1430 defa)

icindentramvaygecensarki

• Sr. Member
Genetiğe göre Norwood 3'te senelerce kalmak ?
« : 06 Kasım 2020, 07:01:56 »
23 yaşındayım erkenden Norwood 3 oldum, babam benim yaşımdayken nw2.5 nw 3 arasıymış (tam anlaşılmıyor ama şakaklarda açılma çizgide gerileme var) 28 yaşına kadar Norwood 3 çizgisinde kalmış sonrasında 32 gibi Norwood 4.5 40'lı yaşların başında da Norwood 6 olmuş. Bu mantıkla benim de hemen hemen 30'lu yaşların başına kadar Norwood 3 çizgisinde kalmam gerekmez mi ?
Not: Avodarta başladım 3 haftadır da minoxil kullanıyorum, minoxile devam edip etmemekte kararsızım
TEDAVİM
Minoxil Forte Günde 1 (Şakaklara ve Frontale 3'er Fıs)
Dutasteride Avodart Günde 1 (Eskiden Haftada 2)
Fiyto Şampuan Haftada 2
Dermaroller 1 mm Haftada 2
D Vitamini- Çinko- B 12 2 Günde 1
Oral Spironolakton Aldactone 25 mg Günde 1
ŞUNLARADA BAKABİLİRSİNİZ

Gregor59

• Hero Member
Ynt: Genetiğe göre Norwood 3'te senelerce kalmak ?
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2020, 07:10:05 »
Yaşam tarzı beslenme stres durumuna göre süreler değişir

icindentramvaygecensarki

• Sr. Member
« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2020, 07:11:08 »
Yaşam tarzı beslenme stres durumuna göre süreler değişir
Genetik saç dökülmesinde etkili miydi onlar ya ?
TEDAVİM
Minoxil Forte Günde 1 (Şakaklara ve Frontale 3'er Fıs)
Dutasteride Avodart Günde 1 (Eskiden Haftada 2)
Fiyto Şampuan Haftada 2
Dermaroller 1 mm Haftada 2
D Vitamini- Çinko- B 12 2 Günde 1
Oral Spironolakton Aldactone 25 mg Günde 1

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2020, 14:00:18 »
Genetik saç dökülmesinde etkili miydi onlar ya ?

Evet, olabilir. Haaa en üst kalitede yaşasan bile yine de dökülebilir saçların. Genetik yatkınlık en büyük faktör bence.

İkinci olarak da, sen baban değilsin. Aynı süreçte ilerlemeyebilir dökülme. Dökülmede genelde anne tarafı baskın olur derler. Genlerin x geniyle taşındığı söyleniyor, tabi ne kadar doğru emin değilim. (Kendimde, kuzenlerimdeki gözlemim bu şekilde) Ama 28-29 yaşına kadar baya saçlı gelip, o dönemde şehir değiştirip, yalnız yaşamaya başladıktan sonra, benden daha erken yaşta dökülmeleri ilerlemiş fakat  evlenip düzenli yaşama geçmiş kuzenlerimle arayı çok daha hızlı kapatıp, belki de daha kötü duruma geldim.

Hayatımdaki en agresif dökülmeyi ise, 2018 (31 yaşıma girerken) yazı sonuna doğru yaptığım, uzun sayılabilecek, maceralı bir seyahat sonrasında yaşamıştım. Ergenlik dönemi sonrası yaşantımda,  kendi vücut ağırlığıma göre ciddi sayılabilecek kilo kayıpları yaşadığım dönemlerin, saç yönünden kötüye gidişler doğurduğunı düşünüyorum geriye dönüp baktığımda. Örneğin son 5-6 yıl içinde ilki, yalnız yaşamaya başladığım, biraz tatsız üzüntü verici hadiseler yaşadığım dönem, ikincisini ise yukarıda bahsettiğim seyahat sonrası dönemde yaşadım. Hepi topu  6-7 kilo veya biraz fazlasını kaybetmiş olsam da, zaten zayıf denebilecek bir kişi olarak, benim bünyemde çok hızlı sürelerde gerçekleşti.

Özetle hayat kalitesi, stres, kişilik yapısı gibi (kafaya takmak vs gibi) faktörler ise dökülme hızını, sertliğini etkiliyor diye düşünüyorum. Genetik olarak çok kötü olmasan bile yukardaki faktörler ile daha kötü duruma gelebilirsin. Ama yine de en önemli faktör genetik yatkınlıktır bence.
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2020, 14:08:25 Gönderen: Lauri »

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2020, 15:30:26 »
Evet, olabilir. Haaa en üst kalitede yaşasan bile yine de dökülebilir saçların. Genetik yatkınlık en büyük faktör bence.

İkinci olarak da, sen baban değilsin. Aynı süreçte ilerlemeyebilir dökülme. Dökülmede genelde anne tarafı baskın olur derler. Genlerin x geniyle taşındığı söyleniyor, tabi ne kadar doğru emin değilim. (Kendimde, kuzenlerimdeki gözlemim bu şekilde) Ama 28-29 yaşına kadar baya saçlı gelip, o dönemde şehir değiştirip, yalnız yaşamaya başladıktan sonra, benden daha erken yaşta dökülmeleri ilerlemiş fakat  evlenip düzenli yaşama geçmiş kuzenlerimle arayı çok daha hızlı kapatıp, belki de daha kötü duruma geldim.

Hayatımdaki en agresif dökülmeyi ise, 2018 (31 yaşıma girerken) yazı sonuna doğru yaptığım, uzun sayılabilecek, maceralı bir seyahat sonrasında yaşamıştım. Ergenlik dönemi sonrası yaşantımda,  kendi vücut ağırlığıma göre ciddi sayılabilecek kilo kayıpları yaşadığım dönemlerin, saç yönünden kötüye gidişler doğurduğunı düşünüyorum geriye dönüp baktığımda. Örneğin son 5-6 yıl içinde ilki, yalnız yaşamaya başladığım, biraz tatsız üzüntü verici hadiseler yaşadığım dönem, ikincisini ise yukarıda bahsettiğim seyahat sonrası dönemde yaşadım. Hepi topu  6-7 kilo veya biraz fazlasını kaybetmiş olsam da, zaten zayıf denebilecek bir kişi olarak, benim bünyemde çok hızlı sürelerde gerçekleşti.

Özetle hayat kalitesi, stres, kişilik yapısı gibi (kafaya takmak vs gibi) faktörler ise dökülme hızını, sertliğini etkiliyor diye düşünüyorum. Genetik olarak çok kötü olmasan bile yukardaki faktörler ile daha kötü duruma gelebilirsin. Ama yine de en önemli faktör genetik yatkınlıktır bence.

Peki yaşam kalitesizliğiyle kaybettiğimiz saçları kurtarmak mümkün mü? Üzüntü, stres, kilo kaybı gibi etkenlerden kaynaklanan dökülmeler telogen effluvium olarak adlandırılıyor. E tabi mevcut bir AGA varsa özellikle ilerlemiş bir aga varsa bu kayıplar genelde geri dönüşümsüz olur çünkü zaten çok zayıflayan saç bir darbe daha yer ve artık yeni kıl üretemez duruma gelir. Fakat henüz yeni başlayan bir aga'ya sahipsek TE, bu durumun maskesini ortadan kaldırabilir. Fakat erken dönemlerdeki bu fizyolojik ve psikolojik şok durumları henüz hâlâ kıl üretilebildiği için geri dönüşümlü olacağını düşünüyorum. Aynı şekilde yabancı saç ekimi ve saç hakkında uzman doktorlara sorulduğunda bu durumun aga'nın ivmesini hızlandırabileceği fakat bu durumun minimal olduğunu, geri dönüşümlü olduğu söyleniyor. Siz buna katılıyor musunuz?
AlopexyT minoxidil (günde 8 fıs)
Finasterid 1.25 mg (her gün)
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Bıraktıklarım; minoxil, bioxinin minoxidil, balen kabak, xpecia, loprox

Tedavi sürecim;
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=23060.0

fgurel111

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 07 Kasım 2020, 01:22:46 »

Ah bu şehir değişikliği ve yalnız kalma durumu. Alnımda saç çıkarken 6 ayda saç kalmadi kafada :(

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2020, 02:04:30 »
Peki yaşam kalitesizliğiyle kaybettiğimiz saçları kurtarmak mümkün mü? Üzüntü, stres, kilo kaybı gibi etkenlerden kaynaklanan dökülmeler telogen effluvium olarak adlandırılıyor. E tabi mevcut bir AGA varsa özellikle ilerlemiş bir aga varsa bu kayıplar genelde geri dönüşümsüz olur çünkü zaten çok zayıflayan saç bir darbe daha yer ve artık yeni kıl üretemez duruma gelir. Fakat henüz yeni başlayan bir aga'ya sahipsek TE, bu durumun maskesini ortadan kaldırabilir. Fakat erken dönemlerdeki bu fizyolojik ve psikolojik şok durumları henüz hâlâ kıl üretilebildiği için geri dönüşümlü olacağını düşünüyorum. Aynı şekilde yabancı saç ekimi ve saç hakkında uzman doktorlara sorulduğunda bu durumun aga'nın ivmesini hızlandırabileceği fakat bu durumun minimal olduğunu, geri dönüşümlü olduğu söyleniyor. Siz buna katılıyor musunuz?

Dostum inşallah düzeliyordur. Benim dökülme artışı 2016-2017 (87liyim) gibi başladı. Ki o zamanki seyrelmelere bile okeydim. Yeterli bu saç bana, kafi diyordum. Hep kısa kullandığım için, çok da gözüme batmıordu. 2018de bir dönem dökülme pik yapınca koala gibi kaldım açıkcası. Henüz gidenleri pek yerine koyamadım açıkcası, geri gelir mi bilemiyorum. Bu 2,5-3 sene uykudaki kökler canlanır mı bilemiyorum. İnşallah toparlıyordur.

Geçtiğimiz aylarda artık tedaviyle bi yere varamayacağım bari 3-5 sene biraz daha saçlı gezeyim diye saç ekimine sıcak bakmay başlamıştım. Görüştüğüm bir ekimci, donör bölgede de kök kaybının olduğunu vs söyledi. 2 aşamalı ekim yapalım, ama çok da beklentiniz yüksek olmasın gibi şeyler söyleyince, donör bçlgeden de epey kayıp olduğunu farkettim. Zaten bu forumda da bi konuda sormuştum, birkaç arkadaş uyarmıştı. Yıllardır tepeye odaklanınca kulak üstlerinde, yanlardaki dökülmeleri hiç önemsememiştim. Ciddiyeti anlamamışım.

Bu ekimci hanım, bazı kan tahlilleri vitaminlere fln baktırmamı istedi. Ertesi hafta yaptırdım. D ve B12 vitaminleri yerlerde. D için devit kullandım, b12 için gün aşırı, haftlaık olacak şekilde 15 iğne yazdı. 6 tanesini falan oldum. Finas unutkanlık yapıor zannediyorken b12 den birkaç iğne yiynce kafa yerine geldi biraz.

Muhtemelen vitamin eksiğim yoktur yaa benim, kan değerlerim hep iyi çıkar benim vs şeklindeki dangalaklığım, önemsemeyişim, bana bu birkaç senede daha çok saç kaybettirdi belki de. Şimdi vitaminleri yerine koyacağım, daha dikkatli olacağım belki ama donör bölge veya tepe ne derece toparlayacak soru işareti.

Yapı olarak çok inişli çıkışlı, melankoliğe yakın bir karakterim. Stres hayatımda her daim yer alıyor maalesef. Bakalım hayat neler gösterecek.

Biraz dertleşme gibi oldu, kafanızı s2tysem kusura bakmayın :)

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 07 Kasım 2020, 09:10:12 »
Sorun yok abi okudum hepsini. Eksikler de saç döküyor ama bu eksikleri biraz daha erken yerine koymak lazım. Dediğim gibi ivmeyi arttırabilir ama bu ivme uzun süredir devam ediyorsa geri dönüş oranı oldukça düşer. Yani durum kronikleşir. Çok karmaşık bir durum. Ben de üniversite için şehir değiştirdikten sonra ve o dönem 1200 kalori alıp 600 yakınca saçlarımı baya kaybettim, yanlardan da kayıp oldu. Ama ben dökülme başladığı an takviyelere başladım. Şimdi tedavimi şekillendirmem gerek. Umarım istediğiniz saçlara, istediğimiz saçlara kavuşuruz.
AlopexyT minoxidil (günde 8 fıs)
Finasterid 1.25 mg (her gün)
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Bıraktıklarım; minoxil, bioxinin minoxidil, balen kabak, xpecia, loprox

Tedavi sürecim;
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=23060.0

Facebook Twitter Instagram