Gönderen Konu: Antalya'da Çiftçilik yapıyorum. Mesleğimin saç ekim sürecime etkisi ne olur?  (Okunma sayısı 939 defa)

javelin

• Sr. Member
  • Mızrak çuvala sığmaz
Selam arkadaşlar, çiftçilikle uğraşıyorum. Antalya'da seracılık yapıyorum. Seralar kapalı ve nemli alanlardır. 25 - 30 derece aralığında sıcaklığı ve %90'a kadar iklime göre değişlen nemli olan yerlerdir. 

Şuan kış sezonundayız lakin nisan mayıs aylarında full güneşe maruz kalacağım. Kışında güneşli havalar illaki olacak 1 sene güneşten uzak durun diyorlar Burada bitkilerin bakımını yapıyoruz  kürek, çapa kullanıp kimi zaman hasat ettiğimiz ürünleri 25 kiloluk kasalara dizip kamyona yüklüyoruz.

Saçımı ektireli 3 gün oldu. Sizce 1 ay sonra bu belirttiğim ortamda çalışabilir miyim saç ekim sürecime zararı olur mu her yerde farklı bilgiler var. Ekim merkezi bana 3 ay dedi kimi yerlerde 1 sene sauna ve hamam gibi yerlerden uzakdurun diyorlar. kimisi 10 gün sonra hiçbirşey olmaz diyor Bizim seralarında hamamdan farkı yok açıkçası. Yeri geliyor ağır spor yapmış gibi oluyorum sabahın köründe kalkıp akşam hava kararana kadar gün boyu çalışıyoruz. Sadece öğle arası mola veriyoruz.

işlerimiz benim yokluğumda biraz sekteye uğradı mecburen benim saç durumumdan dolayı yevmiyeci çalıştırıyoruz.  Serada terlemeden çalışmak imkansız. güç ve hız isteyen bir çalışma alanı. sizce 1 ay sonra işimin başına dönsem çalışmaya başlasam 1 yıllık ekim sürecine olumsuz bir etki eder mi?

SmyrnaGozza

• Full Member
Hocam hayirli olsun oncelikle. Ekim sonrası ilk 10 gun en kritik donem. Kabuklar dokulene kadar nemli ortamlardan uzak durmami soylemisti ekim merkezim bana. Ama 10 gunden sonra pek bi risk kalmiyor artik kökler tutunmus oluyor.

Ama 1-2 ay kadar gunesten koruman lazim kafayi sac derisi hassas oluyor cunku. Derine temas etmeyen hafif bi sapka kullanabilirsin.

Agir işe donmek icin de 1.5 ay yeterli.

Yine en dogru bilgileri ekim merkezinden almanda fayda var tabi
Biotin 5000 mcg
finasteride

Erolkara

• Sr. Member
hiç bir şey olmaz nemli ortam her zaman saça iyi gelir ,çalıştığın ortamda kafan çok terlerse su ile duırula hiç bir zararı olmaz .terlemenin ekime zararı olur fikri terin içindeki tuz ve toksinler kuıruyup gözenekleri tıkayabilir endişesinden geliyor ,dediğim gibi su ile durularsan sonrasında hiç bir sıkıtı yaşamazsın.

javelin

• Sr. Member
  • Mızrak çuvala sığmaz
Hocam hayirli olsun oncelikle. Ekim sonrası ilk 10 gun en kritik donem. Kabuklar dokulene kadar nemli ortamlardan uzak durmami soylemisti ekim merkezim bana. Ama 10 gunden sonra pek bi risk kalmiyor artik kökler tutunmus oluyor.

Ama 1-2 ay kadar gunesten koruman lazim kafayi sac derisi hassas oluyor cunku. Derine temas etmeyen hafif bi sapka kullanabilirsin.

Agir işe donmek icin de 1.5 ay yeterli.

Yine en dogru bilgileri ekim merkezinden almanda fayda var tabi

Teşekkür ederim hocam. Sizinde belirttiğiniz gibi 1,5 ay kadar bekleyip, Ardından kafa derisine temas etmeyen bir şapka ile işe koyulacağım. İnşallah güzel sonuçlanır, Tecrübelerimiz bizm gibi ağır işlerde çalışan arkadaşlarımıza rehber olur.

javelin

• Sr. Member
  • Mızrak çuvala sığmaz
hiç bir şey olmaz nemli ortam her zaman saça iyi gelir ,çalıştığın ortamda kafan çok terlerse su ile duırula hiç bir zararı olmaz .terlemenin ekime zararı olur fikri terin içindeki tuz ve toksinler kuıruyup gözenekleri tıkayabilir endişesinden geliyor ,dediğim gibi su ile durularsan sonrasında hiç bir sıkıtı yaşamazsın.

Erol hocam içimi rahatlattınız. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
15 gün sonra istediğin işi yapabilirsin.

javelin

• Sr. Member
  • Mızrak çuvala sığmaz
15 gün sonra istediğin işi yapabilirsin.

Sloocer yorumun için çok teşekkür ederim.  Şimdi İçim  daha çok rahatladı : ) Bu arada söylemeden geçemeyeceğim yorumlarını çok beğeniyorum, forumun ''arama motoru'' nu kullanırken senin yazdıklarından pek çok kez  istifade ettim. Sevliyorsun üstadım  |-onayisareti-|

emekli kel

• Hero Member
 bir dr demişti ben ektiğime 1 2 ay sapkayı yasaklıyorum diye kimide bişi olmaz diyor.ben taktım bişi olmamıştı 3 gun carpma bişi olmaz
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

javelin

• Sr. Member
  • Mızrak çuvala sığmaz
bir dr demişti ben ektiğime 1 2 ay sapkayı yasaklıyorum diye kimide bişi olmaz diyor.ben taktım bişi olmamıştı 3 gun carpma bişi olmaz

İnşallah hocam. 4. günündeyim bugün. teşekkürler

Facebook Twitter Instagram