Gönderen Konu: Kronik inflamasyon hakkında  (Okunma sayısı 2616 defa)

Xeth

• Hero Member
Kronik inflamasyon hakkında
« : 29 Aralık 2020, 16:38:22 »
Muhtemelen kronik inflamasyonum var. Genetik dökülmesi olan birinin şeker ve türevlerini tüketmesi pek doğru değil inflamasyon açısından.
Ama maalesef tüm gün evde olmak zorunda olduğumdan dolayı ister istemez yeniliyor. Spor da yapamıyorum pek ama artık yapacam. 183 boy 85 kiloyum. Genelde çok kilo almam çabuk veririm.

Saçlı derimde tam tepede 1 tane sivilce var kaç aydır geçmedi o. Kabak çekirdeği yağı içtiğim ilk dönemlerde gitti sanmıştım. Ama hâlâ olduğunu farkettim elleyince acıyor.

Tepeye de minoxa başladım bugün itibariyle, minoxun sivilceye sebebiyeti dışında; oradaki kanlanmayı arttıracağı için. Boğulan saç kökünü inflamasyondan kurtarabilir mi?

Ayrıca inflamasyon önleme için önereceğiniz bir takviye var mıdır? Teşekkürler

oralminoxidil

• Hero Member
Ynt: Kronik inflamasyon hakkında
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2020, 17:08:23 »
Muhtemelen kronik inflamasyonum var. Genetik dökülmesi olan birinin şeker ve türevlerini tüketmesi pek doğru değil inflamasyon açısından.
Ama maalesef tüm gün evde olmak zorunda olduğumdan dolayı ister istemez yeniliyor. Spor da yapamıyorum pek ama artık yapacam. 183 boy 85 kiloyum. Genelde çok kilo almam çabuk veririm.

Saçlı derimde tam tepede 1 tane sivilce var kaç aydır geçmedi o. Kabak çekirdeği yağı içtiğim ilk dönemlerde gitti sanmıştım. Ama hâlâ olduğunu farkettim elleyince acıyor.

Tepeye de minoxa başladım bugün itibariyle, minoxun sivilceye sebebiyeti dışında; oradaki kanlanmayı arttıracağı için. Boğulan saç kökünü inflamasyondan kurtarabilir mi?

Ayrıca inflamasyon önleme için önereceğiniz bir takviye var mıdır? Teşekkürler

hocam kronik inflamasyonu önlemek çok zor stress ,yaşam biçim,i çevre kirliliği bile sebep olurken .  deve dikeni size önermişmiydim hatırlamıyorum ama 30 kapsül alın deneyin bence. daha güçlü antioksidanlar da deneyebilirsiniz. ayrıca gün içinde ara öğün tüketmeyin 3 öğün yiyorsanız mesela yoğurt yiyeceksiniz onu hemen öğle yemeğinden sonra yiyin 1 2 saat sonra değil. paleo diyeti inflamasyonun en az olduğu diyet , uygulaması zor maalesef

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2020, 17:10:57 »
Genelde çoğu kişide var mı bu kronik inflamasyon. Ben var diye biliyorum ama genelde bağırsaklarda sorun oluyor. Ama bizim genetikten dolayı saçlı deride de görüyoruz etkilerini.
Ayrıca saç dökülmesi yaşayan çoğu kişide var mı bu kronik inflamasyon yoksa benim bir sorunum mu?
AlopexyT minoxidil (günde 8 fıs)
Finasterid 1.25 mg (her gün)
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Bıraktıklarım; minoxil, bioxinin minoxidil, balen kabak, xpecia, loprox

Tedavi sürecim;
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=23060.0

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2020, 17:18:40 »
Genelde çoğu kişide var mı bu kronik inflamasyon. Ben var diye biliyorum ama genelde bağırsaklarda sorun oluyor. Ama bizim genetikten dolayı saçlı deride de görüyoruz etkilerini.
Ayrıca saç dökülmesi yaşayan çoğu kişide var mı bu kronik inflamasyon yoksa benim bir sorunum mu?

genetiği çok sağlam olmayan kişiler harici herkeste var. 45 yaşında alkol sigara uyuşturucu her bok kullanan bi tanıdığım var bir kere hastalandığını görmedim bir tane saçı dökülmez mesela. saç dökülmesinin temeli bu zaten dht gidip ordaki inflamasyonu engelliyor çünkü dht bir anti-inflamatuar görevini yapıyor sadece. saçı dökülmeyenler genel olarak daha sağlam oluyor çevreme bakarak söylüyorum.  hastalıkların kelleri etkileme oranı daha fazla covid bile kronikleri geçtim. aganın kadınlardaki karşılığının kireçlenme olduğunu okumuştum...

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2020, 17:36:57 »
genetiği çok sağlam olmayan kişiler harici herkeste var. 45 yaşında alkol sigara uyuşturucu her bok kullanan bi tanıdığım var bir kere hastalandığını görmedim bir tane saçı dökülmez mesela. saç dökülmesinin temeli bu zaten dht gidip ordaki inflamasyonu engelliyor çünkü dht bir anti-inflamatuar görevini yapıyor sadece. saçı dökülmeyenler genel olarak daha sağlam oluyor çevreme bakarak söylüyorum.  hastalıkların kelleri etkileme oranı daha fazla covid bile kronikleri geçtim. aganın kadınlardaki karşılığının kireçlenme olduğunu okumuştum...

Aynen ben de biliyorum dhtnin anti-inflamatuvar olduğunu. Dhtyi azaltıyoruz ama asıl suçlu inflamasyon. İnflamasyonu azaltmazsak dht devam daha çok gelecek reseptörlere. Genetiğinde dökülme olmayanlarda saçlı deride inflamasyon oluyor mu mesela? Olmuyorsa burada dht mi suçlu inflamasyon mu?
Şurası da karışık dht yapışıyor reseptörlere, kan akışı azalıyor daha çok inflamasyon oluyor. Kısır döngüye giriyor. Daha çok dht geliyor. Minox kullanınca artan kan akımı oradaki inflamasyonu dağıtabilir mi acaba? Onu merak ediyorum.
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

ThinBald

• Full Member
« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2020, 18:17:50 »
Aynen ben de biliyorum dhtnin anti-inflamatuvar olduğunu. Dhtyi azaltıyoruz ama asıl suçlu inflamasyon. İnflamasyonu azaltmazsak dht devam daha çok gelecek reseptörlere. Genetiğinde dökülme olmayanlarda saçlı deride inflamasyon oluyor mu mesela? Olmuyorsa burada dht mi suçlu inflamasyon mu?
Şurası da karışık dht yapışıyor reseptörlere, kan akışı azalıyor daha çok inflamasyon oluyor. Kısır döngüye giriyor. Daha çok dht geliyor. Minox kullanınca artan kan akımı oradaki inflamasyonu dağıtabilir mi acaba? Onu merak ediyorum.
Benim görüşüm, genetik olarak saç kaybı olmayan insanlarda inflamasyon çeşitli saçlı deri de cilt sorunları olarak kendini gösteriyor ve bu kişilerde DHT saçları dökmüyor olabilir veya durumu daha da ileri taşıyacak olursak, AGA'lı olan insanlar ile AGA olmayan insanlar arasında ki saçlı deride ki cilt hastalığı görülme sıklığı ve oranı karşılaştırılabilir ve ona göre yorum yapılabilir.
Ketoral ketokonazol %2 Şampuan iki günde bir

Ketoralin saçı yıpratmaması için gliss ultimate oil elixir bakım spreyi

Dermastamp 1.5 mm hafta da bir

ThinBald

• Full Member
« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2020, 18:36:39 »
Kronik inflamasyona karşı akut inflamasyon oluşturmak faydalı olabilir (Mikro iğneleme,masaj vs) yani orada bir iltihaplanma var ve biz kısa süreli bir iltihaplanma ile vücudun orada ki kronik inflamasyonu iyileştirmesi için tetikliyoruz.

Yeşil çay içiyorsunuz inflamasyona faydalı, ketoral şampuan kullanıyorsunuz faydalı belki 2-3 defa kullanmanız daha iyi olabilir (saçınızın kuruluğuna göre tabi ki), hassasiyet karşıtı ürünler inflamasyonu yatıştırabiliyor mesela kerastase cure apaisante idi sanırım adı o tarz ürünler iyi gelebiliyor.

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 29 Aralık 2020, 18:37:19 »

seboreik dermatiti olup saçı hiç dökülmeyenler de var kepek olup dökülmeyen her yeri sivilce dolu yine de dökülmeyen.  genetikte olacak demek ki. aslında bir site var 23andme sitenin adı kellik genetiğine sahip olup olmadığınızı öğrenebiliyorsunuz.
şu yazıyı okuyun mutlaka
https://perfecthairhealth.com/genes-and-hair-loss-not-so-simple-anymore/
kendi örneklerini de vermiş bir sürü kellik genetiğine sahip doğal olarak saçları dökülüyor sonra masajla tersine çeviriyor süreci. malesef saç dökülmesinde hala bilinmeyen şeyler var.

ayrıca foliküller küçüldüğü için mi kan akışı azalıyor yoksa kan akışı azaldığı için mi foliküller küçülüyor bunu bilmiyoruz.
https://perfecthairhealth.com/blood-flow-circulation-hair-loss/
burda anlatılıyor
minoksun etkili olmasındaki ana şey artan kan akımı değil öyle olsa bununla ilgili ilaçlar da etkili olurdu. nane yağı farelerde minox kadar  etkiliyken insanlarda etkili olmamasının nedeni de bu

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2020, 18:45:07 »
Benim alnım hep sivilce olurdu. Özellikle şakağın tam altında hiç geçmezdi. Saçla kapatırdım. Bu yıl yine vardı. Minox kullanmaya başladıktan sonra alındaki sivilceler gitti bir anda bir daha gelmedi. Bana şunu düşündürüyor, minoxun etkisini tam olarak bilmiyoruz ama kan akımını artırdığı kesin bence. Oradaki sivilcelere çözüm olduysa inflamasyonu da azaltabilir. Masaj da kan akımını artırdığı için inflamasyon dağılıyor. Bu ikisi bağlantılı diye düşünüyorum. Ve şunu da ekleyeyim. Sakala da minox kullanırsan sakalların gürleşir. Oysaki saçtaki mekanizmanın tam tersi gerçekleşiyor sakallarda. Bu da bana foliküllere daha çok kanın ulaşması durumunu gösteriyor ki daha hızlı gelişiyor sakallar.

Akut inflamasyon oluşturmak bence de işe yarayabilir ama kronik inflamasyonu önlemeye gelen dht ile akut inflamasyonu önlemeye gelen şey farklı mı olur? Henüz onun hakkında bir bilgim yok.

Yeşilçay ve ketoral kullanıyorum. Etkisi olduğuna eminim. İnflamasyon olmasına karşın saçtaki yağlanmam oldukça azaldı.
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 29 Aralık 2020, 18:59:22 »
Benim alnım hep sivilce olurdu. Özellikle şakağın tam altında hiç geçmezdi. Saçla kapatırdım. Bu yıl yine vardı. Minox kullanmaya başladıktan sonra alındaki sivilceler gitti bir anda bir daha gelmedi. Bana şunu düşündürüyor, minoxun etkisini tam olarak bilmiyoruz ama kan akımını artırdığı kesin bence. Oradaki sivilcelere çözüm olduysa inflamasyonu da azaltabilir. Masaj da kan akımını artırdığı için inflamasyon dağılıyor. Bu ikisi bağlantılı diye düşünüyorum. Ve şunu da ekleyeyim. Sakala da minox kullanırsan sakalların gürleşir. Oysaki saçtaki mekanizmanın tam tersi gerçekleşiyor sakallarda. Bu da bana foliküllere daha çok kanın ulaşması durumunu gösteriyor ki daha hızlı gelişiyor sakallar.

Akut inflamasyon oluşturmak bence de işe yarayabilir ama kronik inflamasyonu önlemeye gelen dht ile akut inflamasyonu önlemeye gelen şey farklı mı olur? Henüz onun hakkında bir bilgim yok.

Yeşilçay ve ketoral kullanıyorum. Etkisi olduğuna eminim. İnflamasyon olmasına karşın saçtaki yağlanmam oldukça azaldı.

masaj inflamasyonu  dağıtmıyor tam tersi kısa süreli inflamasyon yapıyor. dermaroller da öyle. kısa süreli inflamasyon bize iyiyken uzun süreli olan zararlı. antioksidanlar uzun süreli inflamasyonu engeller kısa süreliye iyi ya da kötü etkisi olmaz. kısa süreli olan bizi iyileştiriyor

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 29 Aralık 2020, 19:02:10 »
Anladım peki bir yerde öyle okumuştum. Yanlışmış demek ki. Peki sakal ve minox ilişkisi hakkında ne düşünüyorsun?
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #11 : 29 Aralık 2020, 19:15:16 »
Anladım peki bir yerde öyle okumuştum. Yanlışmış demek ki. Peki sakal ve minox ilişkisi hakkında ne düşünüyorsun?

sakal hakkında pek bilgim yok ama çıkan sakallar dökülmemeli çünkü ortada bir gerilim yok. uzama hızı yavaşlayabilir. lise2 den beri sakalım var keşke olmasaydı :)  burda sakal ektirenler var mesela herkesin düşüncesi farklı tabi.  açıkçası dht arttırırsak sakala ve vücut kıllarına faydası olur diye düşünüyorum

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU

Hwoarang7

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 29 Aralık 2020, 19:32:16 »
Kronik inflamasyon hemen hemen herkesde var bence, DHT anti iflamatuar , buradan sonra devreye giren reseptörlerin hassasiyeti. Finasterid kullanıp DHT azalıyor konazol kullanınca kafadaki inflamasyon azalıyor, birazda anti androjen özelliği var. Beraber çalışma mantığı bu zaten.

ThinBald

• Full Member
« Yanıtla #13 : 29 Aralık 2020, 19:57:28 »
Şu anda ki bilgilerimizle gelebildiğimiz son nokta kronik inflamasyon ama kronik inflamasyon yalnızca AGA olan kişilerde DHT’nin saçları düşman olarak görmesini sağlıyor.

Peki neden AGA sahibi kişilerde inflamasyon saçları düşman belleyip DHT’yi reseptörlere bağlıyor ? Eğer bunu çözerlerse diğer bir çok hastalık konusunda tedavi geliştirilebilir çünkü AGA lı kişilerde bazı hastalıkların görülme olasılığı daha fazla sebeplerin arasında bağlantı bulabilirler.

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #14 : 29 Aralık 2020, 20:01:38 »
Şu anda ki bilgilerimizle gelebildiğimiz son nokta kronik inflamasyon ama kronik inflamasyon yalnızca AGA olan kişilerde DHT’nin saçları düşman olarak görmesini sağlıyor.

Peki neden AGA sahibi kişilerde inflamasyon saçları düşman belleyip DHT’yi reseptörlere bağlıyor ? Eğer bunu çözerlerse diğer bir çok hastalık konusunda tedavi geliştirilebilir çünkü AGA lı kişilerde bazı hastalıkların görülme olasılığı daha fazla sebeplerin arasında bağlantı bulabilirler.

evet neden bizde gerçekten bilinmeyen nokta bu genimizi değiştirmedikçe bunu engellemenin bir yolu var mı acaba.  bu bizim genimizde var ve yaptığımız her hata bizim saçımızı döküyor. türkiyede süt ürünlerine intoleransı olan çok fazla kişi var . mesela benim  de olabilir ve her gün 1 litre süt içerdim bir aralar. agası olan biri gluten ve süt ürünlerinden uzak durmalı kefir hariç marketteki ne kadar güvenilir bilmiyorum ama.

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU

Facebook Twitter Instagram