Gönderen Konu: Saç ekim sonrasi hukuki süreç bilgisi olan var mi ?  (Okunma sayısı 3489 defa)

CivilEngineer

• Yeni üye
  • *
merhaba ,isim ve hastane ismi vermeden bir konu hakkinda bilgi almak istiyorum . Kuzenim yaklasik 60 gün önce saç ekim işlemi yaptirdi . Saç ekimi yapan kişi doktor olarak tanitilmasina rağmen uzman olduğunu malesef geç öğrendik . Aralarinda en tecrübeli kendisi olmasina rağmen dönor bölgeden saç alim işlemini 1-2 yil deneyimli iki arkadaş özensiz bir şekilde yapmişlar . Akabinde doku küsmesi diye tabir ettiğimiz olay meydana geldi ve bu çok büyük boyutta kulak üstleri yuzde 70  gidik arka taraf yuzde 30 oraninda doku kusmesi meydana geldi . Saç ekim işlemi cerrahi bir operasyon ve operasyonda bir cerrah olmasi gerektiğini biliyorum ancak hizli bir şekilde işlemden önce imza attiği sözleşmeyi hatirlamiyor . Saçlari ne kadar duzelirse duzelsin eski halini almayacagini düşünüyoruz ve hukuki süreç başlatmak istiyoruz . Daha önce böyle bir durumda hukuki süreç başlatan oldu mu ? bilgi verirseniz sevinirim . Ek olarak imzalatilan sözleşme asagi yukari aynidir sozlesme detaylarini bilen birisi varsa paylasirsa mutlu oluruz . Saygilar

Karakutu

• Hero Member
Ynt: Saç ekim sonrasi hukuki süreç bilgisi olan var mi ?
« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2021, 04:44:53 »
Dostum en az bir altı geçmeden doku küsmesinin sonucu belli olmaz ondan sonra hukuki arayışlara başlarsınız.

Eksi sözlük

• Sr. Member
« Yanıtla #2 : 03 Ocak 2021, 08:57:42 »
ekimin üstünden 1 sene geçmesi gerek durumu değerlendirmeniz için

mahlas

• Sr. Member
« Yanıtla #3 : 03 Ocak 2021, 11:29:27 »
Operayonun başarısız olmasından tutun ölüm riski dahil tüm riskleri kabul ettiğinize dair belge imzalıyorsunuz. Bunu tüm ekim merkezleri imzalatıyor. Şimdiye dek ekim merkezleriyle davalık olup elle tutulur bir sonuç alabileni görmedim.

Kuzeniniz adına üzüldüm. Doku küsmesi düzelen bir şey. Umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur.

CivilEngineer

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 03 Ocak 2021, 13:34:26 »
Evet uzun sürecek bir durum ancak bu durumu bekleyin demek bu kisinin o süre zarfinda yaşadiği psikolojik sorunun bedelini almaya engel değil . İkinci olarak uzun sürecek bir dava ama sonucunda davacinin hakli çikacagi kesin çunku eser sozlesmesi yargitay tarafindan onaylandi . dönr alanla ilgili o sozlesmede imzaladigimiz bir madde oldugunu hatirlamiyorum
  • Ekim Tarihi: 11-12-2020
  • Ekim Merkezi ismi Esteticium İstanbul
  • Greft Miktarı 3650
  • Yaşınız 27

Kayser Soze

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 03 Ocak 2021, 14:15:44 »
Operayonun başarısız olmasından tutun ölüm riski dahil tüm riskleri kabul ettiğinize dair belge imzalıyorsunuz. Bunu tüm ekim merkezleri imzalatıyor. Şimdiye dek ekim merkezleriyle davalık olup elle tutulur bir sonuç alabileni görmedim.

Kuzeniniz adına üzüldüm. Doku küsmesi düzelen bir şey. Umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur.

İnsanları yanlış yönlendirmeyelim. Sizin görmemiş olmanız, sonuç alınmadığını göstermez.
Doktorlar bile yaptıkları yanlış ameliyatların bedelini ödüyorlar. Saç ekimi yapan da elbet bedelini ödeyecektir.
Tavsiyem, bu konularla ilgilenen uzman bir avukatla görüşmeniz.

mahlas

• Sr. Member
« Yanıtla #6 : 03 Ocak 2021, 15:02:30 »
İnsanları yanlış yönlendirmeyelim. Sizin görmemiş olmanız, sonuç alınmadığını göstermez.
Doktorlar bile yaptıkları yanlış ameliyatların bedelini ödüyorlar. Saç ekimi yapan da elbet bedelini ödeyecektir.

İnsanları herhangi bir şeye yönlendirmiyorum. Ortada bir operasyon hatası varsa elbet hakkını aramalı. Ancak bu işe girişen herkesin imzaladığı sözleşmeyi okuması gerekiyor. Şimdiye dek emsal oluşturabilecek herhangi bir karar ben görmedim. Zaten tam da bu yüzden memleketin her köşesi merdiven altı ekimcilerle doldu.

Söz konusu mağdurun davası görülmeye başlasa zaten en az 1 sene sürecek. O süre zarfında doku küsmesi yaşadığı alan da iyileşmiş olacak. Bu durumda mahkeme kimi neye göre cezalandıracak? Kaldı ki imzalanan sözleşmeler mağdur kişilere hareket imkanı dahi tanımıyor. Umarım mağdur kişi davadan istediği sonucu alır da nihayet elimizde emsal teşkil edecek bir dava da olur. Böylelikle nice mağduriyetlerin önüne bir nebze de olsun geçilebilir.

CivilEngineer

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 03 Ocak 2021, 17:13:31 »
İnsanları herhangi bir şeye yönlendirmiyorum. Ortada bir operasyon hatası varsa elbet hakkını aramalı. Ancak bu işe girişen herkesin imzaladığı sözleşmeyi okuması gerekiyor. Şimdiye dek emsal oluşturabilecek herhangi bir karar ben görmedim. Zaten tam da bu yüzden memleketin her köşesi merdiven altı ekimcilerle doldu.

Söz konusu mağdurun davası görülmeye başlasa zaten en az 1 sene sürecek. O süre zarfında doku küsmesi yaşadığı alan da iyileşmiş olacak. Bu durumda mahkeme kimi neye göre cezalandıracak? Kaldı ki imzalanan sözleşmeler mağdur kişilere hareket imkanı dahi tanımıyor. Umarım mağdur kişi davadan istediği sonucu alır da nihayet elimizde emsal teşkil edecek bir dava da olur. Böylelikle nice mağduriyetlerin önüne bir nebze de olsun geçilebilir.

Canim kardeşim her ameliyatta bu sözleşmeleri imzaliyorsun ancak ayipli iş denilen bir durum söz konusu . 1 sene sonra iyilesse bile zaten dava actiginda fotograflari adli tiptan alinan ameliyatin basarisiz olmasi psikolojik sorunlar bunlarin hepsi 10 yil gecmedigi taktirde mahkeme acabikiyosun iyilesmese bile kisinin o 1 sene icinde cektigi sorunlarin bedelini talep ediyosun . Ek olarak evet hastane sana bir kagit imzalatiyor her seyi kabul ediyor olabilirsin ancak burun ameliyati dusunelim alci ciktiktan sonra adamin burnu yamuk doktor her seyi kabul ettin diyemiyor saç ekiminde acilan cok bir dava yok o yuzden emsal goremiyoruz . insallah emsal niteligi tasiyacak estetik konularda bilgili bir avukatla gorustukten sonra soylediklerini sizle paylasacagim ama ilk olarak o sozlesmeye ulasmamiz lazim onuda gidip talep edicez . Ve tekrar tekrar belirtiyorum saç ekimi cerrahi bir operasyondur ve estetik cerrah tarafindan yapilmasi gerekir bunu kanitladigimiz taktirde zaten bu yonde de bir tazminat talebimiz olacak
  • Greft Miktarı 3650
  • Yaşınız 27

CivilEngineer

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Ocak 2021, 17:14:37 »

Nihayet bizim gibi düşünen bir arkadaş daha bu sekilde birlesirsek insanlari dava acmaya tesvik edersek emsal kararlar ciktiktan sonra o merdiven alti isletmelerede son verilecektir
  • Greft Miktarı 3650
  • Yaşınız 27

mahlas

• Sr. Member
« Yanıtla #9 : 03 Ocak 2021, 17:44:29 »
Canim kardeşim her ameliyatta bu sözleşmeleri imzaliyorsun ancak ayipli iş denilen bir durum söz konusu . 1 sene sonra iyilesse bile zaten dava actiginda fotograflari adli tiptan alinan ameliyatin basarisiz olmasi psikolojik sorunlar bunlarin hepsi 10 yil gecmedigi taktirde mahkeme acabikiyosun iyilesmese bile kisinin o 1 sene icinde cektigi sorunlarin bedelini talep ediyosun . Ek olarak evet hastane sana bir kagit imzalatiyor her seyi kabul ediyor olabilirsin ancak burun ameliyati dusunelim alci ciktiktan sonra adamin burnu yamuk doktor her seyi kabul ettin diyemiyor saç ekiminde acilan cok bir dava yok o yuzden emsal goremiyoruz . insallah emsal niteligi tasiyacak estetik konularda bilgili bir avukatla gorustukten sonra soylediklerini sizle paylasacagim ama ilk olarak o sozlesmeye ulasmamiz lazim onuda gidip talep edicez . Ve tekrar tekrar belirtiyorum saç ekimi cerrahi bir operasyondur ve estetik cerrah tarafindan yapilmasi gerekir bunu kanitladigimiz taktirde zaten bu yonde de bir tazminat talebimiz olacak

Verdiğiniz bilgilerde yanlışlar var ama yine de siz bilirsiniz. Bol şans. Umarım gönlünüzce olur, mağduriyetiniz düzeltilir.

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 03 Ocak 2021, 18:19:01 »
Dostum ilk önce ödediğiniz miktar 10 TL nin altında ise İl tüketici hakem heyetine tüm delillerinizle şikayette bulunun ama resmi ünvan ve adreslerine çok dikkat edin en ufak bir yanlışlıkta lehinize sonuçlansa dahi icraya gittiğinizde icra mahkemesi ünvanlar ve adresler farklı diye icra aleyhinize karar veriyor. Haklı olduğunuz halde tıkanıp kalıyorsunuz. Eğer ödenen miktar yüksekse Tüketici mahkemesine başvurun. Tekrar söylüyorum usulde hata yapmayın( ünvan ve adres bildirirken). Birçok ekim merkezi verdikleri belgelere gerçek ünvan veya ünvanlarının tamamını yazmııyorlar.

Slk

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 13 Mart 2021, 19:56:16 »
B en 6 ay önce saç ekimi yaptım. Şakak ve ön bölgeye yapılan ekimde ön ve sol şakak bölgesinde üç büyük nekroz oluştu. Orada çöküntü oluştu ve saç çıkmadı. Donör bölgesinde iz kaldı. Ekimi yapan kişi teknisyen olduğunu sonradan öğrendim. Ben bunları mahkemeye vermek istiyorum. Kazanma ihtimalim yüksek mi?

Canimo

• Sr. Member
« Yanıtla #12 : 13 Mart 2021, 22:16:54 »
bence ekimi yapacak kişi kendini doktor olarak tanıttıysa bu duruma şahit bulmanız durumunda mahkemeyi kesin kazanırsınız .size önerim orda sizin gibi ekim yapan bir kaç kişiyi bulup onlarında ifadenize destek vermenizi sağlamak .bu durumda kendini doktor olarak tanıtan şahıs eli mahkum her türlü gereken cezayı alır maddi ve manevi tazminat davasıda açabilirsiniz .söz konusu olan sağlık ve bu konudaki kanunlar oldukça sert.doktorların bile tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası zorunlu olduğu bir ülkede dr olmayan birine nasıl cezalar verilir düşünün artık.
tr de emsal kararların olmamasının sebebi hiç kimsenin mağduriyetinin arkasında durmaması ,çoğunlukla maddi sebeplerden dolayı kişiler avukat vs uğraşmak istemedikleri için şikayetler olgunlaşıp mahkeme aşamasına malesef gelemiyor.
bir diğer nedenide bu tip kişiler malesef yetkin olmayan ,cahil ve vasıfsız saç ekimi yapan kişilerden oluştuğu için olay mahkeme aşamasına gidene kadar tehtit vs yöntemlerle kişileri dava sürecinden vazgeçirebiliyor.

Slk

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #13 : 13 Mart 2021, 22:29:17 »
Bana bu işi profesyonel bir ekiple bu işi 10 yıl yaptığını söyledi. Özel hastanede yapıldı. Ekimi yapan kişiye sen doktor musun diye sorduğumda biraz duraksadı ve kısık sesle evet dedi. Kafayı uyuşturduktan sonra yine sordum ben saç ekim uzmanıyım dedi. Tabi olanlar bu. Bu işi Antepte Hüseyin A. adında biri yapıyor. Sağlık eğitimi yok. kendine teknisyenlerden oluşan 3 kişi tutmuş özel hastanede herhalde oda kiralamış,bunu bilmiyorum. Adam önce bana fatura vereceğini söyledi sonra vermedi. Ama delil olarak watsapp mesajlaşmaları ve telefon konuşmaları mevcut. Ben bunu mahkemeye vermeyi düşünüyorum. Bu davayı kazanma ihtimalim yüksek mi? deneyimi olan var mı?

Karakutu

• Hero Member
« Yanıtla #14 : 14 Mart 2021, 15:29:32 »
Ödediğn ücret falan WhatsApp mesajlarında mevcutsa Tüketici hakem heyetine git sonuç alırsın. Eğer ödediğin ücret 10 bin TL nin üzerindeyse Tüketici mahkemesine git. Fatura olmasada mesajlarda varsa anlaştığın ücret yeterli delil olarak.

Facebook Twitter Instagram