Gönderen Konu: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2  (Okunma sayısı 5212 defa)

Lomaçenko

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 49
 • Saç ekimi sonuçları
Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« : 26 Şubat 2022, 02:42:16 »
Merhabalar. Birazdan Erkek tipi saç dökülmesine kesin çözüm konusunun 2. Bölümünü okuyacaksınız Eğer 1. Bölümü okumadıysanız ilk önce o konuyu okumalısınız : https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=25890.0

Bu konu içerisinde Masaj teknikleri ve uygulaması hakkında bilmeniz gereken herşey anlatılacaktır. Hiçbir bölümü atlamayın ve sonuna kadar sakince okuyun.
Kontrolsüz yapılan deri manipüle uygulamaları iyileşme için yeterli zaman tanınmadığı takdirde cilt sağlığı açısından tehlikelidir. Saç dökülmesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Perfect hair health kurucusu Rob English'ten Adım Adım masaj rehberi

mekanik uyarım söz konusu olduğunda, bu üç yaklaşım saçın büyümesi konusunda teşvik edici olacaktır.
1. Masaj
2. Deri esnetmesi
3. enflamasyon(hasar) oluşumu

bu üç yaklaşımıda en verimli şekilde kullanabilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulamalıyız.

1. Kafa derimizi 3 bölgeye ayırmalıyız. her bir bölge için 20'şer dakikalık masaj seansları uygulamalıyız.

2. her 20 dakikalık masaj seansı içerisinde her bir teknik için yeterli süre ayırmalıyız. belli bir süre sadece masaj, belli bir süre sadece cilt germe, belli bir süre sadece akut enflamasyon oluşumu. karışık bir şekilde yapmayın.

Kafa derisi bölümleri

1. Saç çizgisi(hairline)

saçlarımızın alınla buluştuğu ön bölgeye verilen isimdir. aşağıda ki resimde detaylı gösterilmiştir.


2.Tepe Bölgesi(Vertex)

Erkek tipi dökülmede açıklığa uğrayan tepe bölgemizdir resimde detaylı gösterilmiştir.


3. Yanlar ve arka

Yan ve arka bölgemiz genellikle dökülmeye uğramayan kısımlardır. tedaviden maksimum verim alabilmek için bu bölgelerede masaj tedavisi uygulanmalıdırGenel Kurallar

1.Parmaklarınızı Bastırın

Çimdikleme, bastırma veya esnetme hangisini yaptığınız farketmez herbirinde dikkat etmeniz nokta parmaklarınızı kafa derinize bastırmanız gerekiyor. Bu da demek oluyor ki parmaklarınızı hareket ettirdiğiniz zaman kafa derinizde hareket etmeli. Bir başka deyişle parmaklarınız kafa deriniz üzerinde sürtmeyin. Burada fikir kafa derisini manipüle etmektir kafayı kaşımak değil.

2.Tırnaklarınızı Kesin

Tırnaklarınızı sürekli olarak kısa tutun. Aslında tırnaklarınızı kullanmanızda bir sorun yok. Ama çok uzun oldukları zaman saçlarınıza takılabilir ve canınız yanabilir.

3.Saç Dökülmesi

Masaj sırasında ellerimize saç telleri gelmesi çok normal bir durum. saç dökülme sorunu olmayan kişilerin bile günde 100 den fazla saç teli dökülür. bu doğal saç döngüsünün bir parçasıdır. Elimize gelen saçların bir çoğu gün içinde zaten dökülen ama kafa derimizden düşmemiş olan saçlardır. Eğer endişelenirseniz unutmayın masaj yapmasanız bile bu saçlar gün içinde zaten dökülecekti. Masaj saçlarınızı seyrekleştirmeyecektir. eğer uzun zaman masaj uyguladıktan sonra örneğin 2 ay sonra saçlarınızda seyreklik oluşursa bu çok sert davranıyorsunuz yada kafa derinize elinizi çok sert sürtüyorsunuz demektir. bu durum başınıza gelirse korkacak bir şey yok aynı saçlar çıkmaya devam edecektir.(benim de başıma geldi ilk zamanlar saçlarımla çok fazla uğraştım olması gerekenden daha sert davrandım saçlarım döküldü hemen saçlarımı kısa kestim dökülen yerlerdeki hepsi uzamaya devam etti.)

4.Mikro İyileşme

bu kısmı yeterince vurgulayamadık. bu masajların en önemli bileşenleri enflamasyon oluşumu ve iyileşmedir. insanlar iyileşme kısmını pek umursamıyor. Kafa derisini üç bölgeye ayırmamızın sebepleri şunlardır
1)her bir bölgeye daha fazla odaklanabiliyoruz. 2) her bir bölge için çok daha fazla iyileşme süresi tanıyoruz.
şöyle açıklayayım, kafa derimizi 3 bölgeye ayırmıştık. her bir 20 dakikalık masaj seansı için sadece bir bölgeye odaklanıyoruz. günde 2 masaj seansı yapıyoruz. bu demek oluyor ki eğer tüm bölgelere doğru sırada masaj uygularsak masaj yaptığımız bir bölgeye 36 saat sonra tekrar masaj yapmış oluyoruz.(12 saat arayla yapar isek)
bu da iyileşme için bolca zaman demektir. aynı zamanda sık yapılan bir hatayı önlemekteyiz: çok fazla enflamasyon oluşumu sağlamak ve iyileşme için çok az bir zaman bırakmak. sisteme bağlı kalmaya çalışın ve cildinize iyileşmek için yeterli zamanı tanıyın.

şimdide her bir masaj seansının içeriğine göz atalım.

Masaj seansı

1. 3 Dakika - Isınma

seansa başlarken ilk olarak tüm bölgelere genel ısınma masajı yapmalıyız.(Arka,Ön,Tepe,Şakaklar ve yanlar, Alın). parmaklarınızı ve avuç içinizi kafa derinize sıkıca bastırın ve kafa deriniz kemiklerin üzerinde git gel yaparak esnetin. tüm bölgelere bastırın ve çimdikleyin. saçlarınız çok nazikçe çekebilirsiniz. kafanızda kan akışını sağlayabilecek herşeyi yapabilirsiniz. 3 dakikalık ısınmadan sonra artık sadece bir bölgeye odaklanabiliriz. Saç çizgisi olabilir, vertex olabilir yada şakaklar olabilir.

2. 6 dakika - çimdikleme

başparmağınızı işaret parmağınızı ve orta parmağınızı kullanarak derinizi çimdikleyin. bazen daha esnek olan bölgelerinizde cildi yukarıya doğru kaldırabilirsiniz. burada ki amaç sadece deri seviyesinde enflamasyon(hasar) oluşturmaktır. Çimdikleme 2 farklı şekilde uygulanabilir. tek elle çimdikleme ve iki elle çimdikleme bu sizin derinizin esnekliğine bağlıdır. çimdikleme sırasında maksimum verim alabilmek için Gif'i inceleyiniz.3. 6 dakika - bastırma

parmak uçlarınızı, avuç içinizi ve ya yumruğunuzu kullanarak kafa derinize dik bir şekilde aşağıya doğru sıkıca bastırın. Buradaki amaç daha derin dokularda enflamasyon(hasar) oluşturmaktır. aşağıdaki GİF'te detaylı olarak gösterilmektedir.4. 5 dakika - Esnetme-germe

parmak uçlarınızı kafa derisine bastırın ve derinizi ayrı yönlere doğru esnetin. esnettiğiniz bölgede 1-2 saniye sabit kalın. aynı çimdiklemede olduğu gibi esnetmeninde iki şekli bulunmaktadır. tek elle esnetme ve iki elle esnetme. Aşağıda detaylı olarak gösterilmektedir.
5. Günde İki Kez Tekrarlayın(maksimum verim için sabah ve akşam 12 saat arayla)

toplamda günde 40 dakikalık masaj yapın(20 dakikadan 2 seans). seanslarınızın arası 12 saat olursa daha iyi olur ama daha erken ve daha geç yapmak isterseniz de yapabilirsiniz sorun yok.Seansların sonrasında doğru yapıp yapmadığınızı nasıl ölçebilirsiniz.

Masaj Sırasında / sonrasında neler görmeliyiz

1.Deri esnekliğinde artış

çimdikleme, bastırma ve esnetme bütün bunlar deride esneklik artışına sebep olacaktır. eğer genetik erkek tipi dökülmeye sahipseniz yanlarınızın vertex bölgenizden, dökülmelerin yoğun olduğu bölgelerden daha esnek olduğunu ve daha rahat çimdiklenebildiğini farkedeceksiniz. eğer saç dökülmesi yaşamayın bir kişinin kafa derisini kontrol ederseniz kafa derisindeki tüm bölgelerin aynı derecede esnek olduğunu farkedeceksiniz. Bir kaç ay sonra bizdede durum aynı olacak.

2. Hafif Eritem(pembe veya kızarmış deri rengi)

eritem nedir diye soracak olursanız eritem, kılcal damarlarda kan toplanmasıdır. bu enflamasyon oluştuğunun ve iyileşme için kan akışının arttığının göstergesidir. Çoğu kişide bu durum gözükür eğer sende görünmüyorsa belki de yeterince sert uygulamıyorsun demektir.

3.Yağlanma artışı

masaj sırasında saçlarınızın yağlandığını farkedebilirsiniz. bu son derece normal bir durum ve çoğu kişide gözükmektedir. masaj egzersizlerinin sonucu sebum salınımında artış gözlenebilir. ilk aylarda fazladır ama 6 aydan sonra azalmaktadır.

4.kepeklenme artışı

masaj tedavisini uygulayan birçok insan kepeklenmede artış olduğunu belirtti. Bu hiçbir sorun oluşturmayacak normal bir şeydir endişelenmenize gerek yok.

Unutmayın masaj uygulamaları zaman alır. masaj yaptığınız sürece deriniz zamanla esnekleşecektir. hemen olsun diye kendinizi zorlamayın daha kötü sonuçlar alırsınız. derinizde esneklik arttıkça daha sert davranabilirsiniz ve iyileşme süreciniz daha da hızlanacaktır. Ama unutmayın ilk zamanlar kendinizi çok fazla zorlamayın. iyileşmek için kafa derinize zaman tanıyın. Masaj uygulamalarında gözle görünür sonuç alma süreci ortalama olarak 8-12 aydır sabırlı olmalısınız. Masaj uygulamaları ile birlikte fda onaylı ilaçlar kullanabilirsiniz.
Bölüm 3 = https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=25902.0

Refcer

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 20
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2022, 07:02:34 »
Geniş ve kapsamlı bir yazı olmuş emeklerinize sağlık.Birçok kişi bu yazıdan faydalanacaktır

zweig

 • Proscarkolik
 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 2462
 • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2022, 08:40:23 »
Emeğine sağlık kardeşim
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Atınçsen

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 48
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2022, 10:16:26 »
Bu masajı 40 dk yapmak toplamı seni yormuyormu bıkkınlık oldumu? Bide yaşın kaç?

slade23

 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 1490
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2022, 10:57:35 »
eline emeğine sağlık çok güzel bir paylaşım ama pek uygulanabilir değil şahsım adına yine de kendimi zorlayacağım
yaş:35
avodart&minox&xpecia

UYARI!! Tabip ya da uzman değilim. Paylaşımlarım kendi araştırma ve tecrübelerime dayanıyor baz almadan önce kendiniz araştırıp tecrübe ediniz!!!

tedavim
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=21990.0

titanic5

 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 756
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2022, 11:56:26 »
Ben eskiden Fin kullanmıyorken biraz denemiştim masaj ama elime saçlar gelince bırakmıştım yapmayı :D

Lomaçenko

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 49
 • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2022, 13:07:46 »
Bu masajı 40 dk yapmak toplamı seni yormuyormu bıkkınlık oldumu? Bide yaşın kaç?
23 yaşındayım 16 yaşlarımda dökülme sorunum başladı süreç yavaşça ilerledi. 1.5 -2 sene önce okudum bu yöntemi ve uygulamaya karar verdim. 1 sene boyunca uyguladım saç dökülmem tamamen durdu yara dokusuna henüz dönüşmemiş bölgelerimde yeni saç çıkışlarıda gözlemledim ama ön şakaklarım yara dokusuna dönüştüğü için geri gelmedi bende ekim düşündüm bu forumu bulup sizleride farkedince paylaşmak istedim. günde 40 dakika saç dökülmesini tamamen durdurabilecekse eğer hiçte uzun ve zahmetli değil. Hepimizin günlük ortalama sosyal medya kullanımı dahi 2 saati aşmakta. televizyon izlerken de yapabilirsin ellerinin boşta olduğu her yerde yapabilirsin.

Lomaçenko

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 49
 • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #7 : 26 Şubat 2022, 13:10:24 »
eline emeğine sağlık çok güzel bir paylaşım ama pek uygulanabilir değil şahsım adına yine de kendimi zorlayacağım
rica ederim. 1 seneyi aşkın uygulamış biri olarak söyleyebilirim ki düşünüldüğü kadar zahmetli değil gayet de uygulanabilir. saçlarım dökülmektense günde 40 dakikamı buna ayırırım. uygulayıp ta sonuç almış olan binlerce insanı düşündüğün zaman onlar yaptıysa bende yaparım diye düşünmeni isterim.

Lomaçenko

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 49
 • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #8 : 26 Şubat 2022, 13:12:41 »
Emeğine sağlık kardeşim
rica ederim kardeşim umarım maksimum verim alırsın.

zweig

 • Proscarkolik
 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 2462
 • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #9 : 26 Şubat 2022, 13:13:16 »
23 yaşındayım 16 yaşlarımda dökülme sorunum başladı süreç yavaşça ilerledi. 1.5 -2 sene önce okudum bu yöntemi ve uygulamaya karar verdim. 1 sene boyunca uyguladım saç dökülmem tamamen durdu yara dokusuna henüz dönüşmemiş bölgelerimde yeni saç çıkışlarıda gözlemledim ama ön şakaklarım yara dokusuna dönüştüğü için geri gelmedi bende ekim düşündüm bu forumu bulup sizleride farkedince paylaşmak istedim. günde 40 dakika saç dökülmesini tamamen durdurabilecekse eğer hiçte uzun ve zahmetli değil. Hepimizin günlük ortalama sosyal medya kullanımı dahi 2 saati aşmakta. televizyon izlerken de yapabilirsin ellerinin boşta olduğu her yerde yapabilirsin.
Yara dokusu derken dostum? Masaj yaparken mi oluyor?
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Lomaçenko

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 49
 • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #10 : 26 Şubat 2022, 13:15:26 »
Geniş ve kapsamlı bir yazı olmuş emeklerinize sağlık.Birçok kişi bu yazıdan faydalanacaktır
teşekkür ederim.

Lomaçenko

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 49
 • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #11 : 26 Şubat 2022, 13:16:41 »
Yara dokusu derken dostum? Masaj yaparken mi oluyor?
hayır aksine masaj fibrozlaşan bölgenin yara dokusuna dönüşmesini engeller. 3. bölümde bunlardan bahsedeceğim dökülme ve olası tedavileri ile kafamızda soru kalmayacak.

zweig

 • Proscarkolik
 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 2462
 • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #12 : 26 Şubat 2022, 13:17:31 »
hayır aksine masaj fibrozlaşan bölgenin yara dokusuna dönüşmesini engeller. 3. bölümde bunlardan bahsedeceğim dökülme ve olası tedavileri ile kafamızda soru kalmayacak.
Hocam peki sizin yara dokunuz nasıl oluştu? Bende olup olmadığını nasıl kontrol ederim?
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Lomaçenko

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 49
 • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #13 : 26 Şubat 2022, 13:19:26 »
Hocam peki sizin yara dokunuz nasıl oluştu? Bende olup olmadığını nasıl kontrol ederim?

Erkek tipi dökülmeye sahip tüm insanlarda geri döndürülemez biçimde saçsız kalan bölgeler yara dokusuna dönüşmüş demektir. 3. bölümde tamda bundan bahsedicem. |-onayisareti-|

bohemian

 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 571
Ynt: Saç dökülmesine kesin çözüm ! Bölüm 2
« Yanıtla #14 : 27 Şubat 2022, 00:45:46 »
Merhabalar. Birazdan Erkek tipi saç dökülmesine kesin çözüm konusunun 2. Bölümünü okuyacaksınız Eğer 1. Bölümü okumadıysanız ilk önce o konuyu okumalısınız : https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=25890.0

Bu konu içerisinde Masaj teknikleri ve uygulaması hakkında bilmeniz gereken herşey anlatılacaktır. Hiçbir bölümü atlamayın ve sonuna kadar sakince okuyun.
Kontrolsüz yapılan deri manipüle uygulamaları iyileşme için yeterli zaman tanınmadığı takdirde cilt sağlığı açısından tehlikelidir. Saç dökülmesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Perfect hair health kurucusu Rob English'ten Adım Adım masaj rehberi

mekanik uyarım söz konusu olduğunda, bu üç yaklaşım saçın büyümesi konusunda teşvik edici olacaktır.
1. Masaj
2. Deri esnetmesi
3. enflamasyon(hasar) oluşumu

bu üç yaklaşımıda en verimli şekilde kullanabilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulamalıyız.

1. Kafa derimizi 3 bölgeye ayırmalıyız. her bir bölge için 20'şer dakikalık masaj seansları uygulamalıyız.

2. her 20 dakikalık masaj seansı içerisinde her bir teknik için yeterli süre ayırmalıyız. belli bir süre sadece masaj, belli bir süre sadece cilt germe, belli bir süre sadece akut enflamasyon oluşumu. karışık bir şekilde yapmayın.

Kafa derisi bölümleri

1. Saç çizgisi(hairline)

saçlarımızın alınla buluştuğu ön bölgeye verilen isimdir. aşağıda ki resimde detaylı gösterilmiştir.


2.Tepe Bölgesi(Vertex)

Erkek tipi dökülmede açıklığa uğrayan tepe bölgemizdir resimde detaylı gösterilmiştir.


3. Yanlar ve arka

Yan ve arka bölgemiz genellikle dökülmeye uğramayan kısımlardır. tedaviden maksimum verim alabilmek için bu bölgelerede masaj tedavisi uygulanmalıdırGenel Kurallar

1.Parmaklarınızı Bastırın

Çimdikleme, bastırma veya esnetme hangisini yaptığınız farketmez herbirinde dikkat etmeniz nokta parmaklarınızı kafa derinize bastırmanız gerekiyor. Bu da demek oluyor ki parmaklarınızı hareket ettirdiğiniz zaman kafa derinizde hareket etmeli. Bir başka deyişle parmaklarınız kafa deriniz üzerinde sürtmeyin. Burada fikir kafa derisini manipüle etmektir kafayı kaşımak değil.

2.Tırnaklarınızı Kesin

Tırnaklarınızı sürekli olarak kısa tutun. Aslında tırnaklarınızı kullanmanızda bir sorun yok. Ama çok uzun oldukları zaman saçlarınıza takılabilir ve canınız yanabilir.

3.Saç Dökülmesi

Masaj sırasında ellerimize saç telleri gelmesi çok normal bir durum. saç dökülme sorunu olmayan kişilerin bile günde 100 den fazla saç teli dökülür. bu doğal saç döngüsünün bir parçasıdır. Elimize gelen saçların bir çoğu gün içinde zaten dökülen ama kafa derimizden düşmemiş olan saçlardır. Eğer endişelenirseniz unutmayın masaj yapmasanız bile bu saçlar gün içinde zaten dökülecekti. Masaj saçlarınızı seyrekleştirmeyecektir. eğer uzun zaman masaj uyguladıktan sonra örneğin 2 ay sonra saçlarınızda seyreklik oluşursa bu çok sert davranıyorsunuz yada kafa derinize elinizi çok sert sürtüyorsunuz demektir. bu durum başınıza gelirse korkacak bir şey yok aynı saçlar çıkmaya devam edecektir.(benim de başıma geldi ilk zamanlar saçlarımla çok fazla uğraştım olması gerekenden daha sert davrandım saçlarım döküldü hemen saçlarımı kısa kestim dökülen yerlerdeki hepsi uzamaya devam etti.)

4.Mikro İyileşme

bu kısmı yeterince vurgulayamadık. bu masajların en önemli bileşenleri enflamasyon oluşumu ve iyileşmedir. insanlar iyileşme kısmını pek umursamıyor. Kafa derisini üç bölgeye ayırmamızın sebepleri şunlardır
1)her bir bölgeye daha fazla odaklanabiliyoruz. 2) her bir bölge için çok daha fazla iyileşme süresi tanıyoruz.
şöyle açıklayayım, kafa derimizi 3 bölgeye ayırmıştık. her bir 20 dakikalık masaj seansı için sadece bir bölgeye odaklanıyoruz. günde 2 masaj seansı yapıyoruz. bu demek oluyor ki eğer tüm bölgelere doğru sırada masaj uygularsak masaj yaptığımız bir bölgeye 36 saat sonra tekrar masaj yapmış oluyoruz.(12 saat arayla yapar isek)
bu da iyileşme için bolca zaman demektir. aynı zamanda sık yapılan bir hatayı önlemekteyiz: çok fazla enflamasyon oluşumu sağlamak ve iyileşme için çok az bir zaman bırakmak. sisteme bağlı kalmaya çalışın ve cildinize iyileşmek için yeterli zamanı tanıyın.

şimdide her bir masaj seansının içeriğine göz atalım.

Masaj seansı

1. 3 Dakika - Isınma

seansa başlarken ilk olarak tüm bölgelere genel ısınma masajı yapmalıyız.(Arka,Ön,Tepe,Şakaklar ve yanlar, Alın). parmaklarınızı ve avuç içinizi kafa derinize sıkıca bastırın ve kafa deriniz kemiklerin üzerinde git gel yaparak esnetin. tüm bölgelere bastırın ve çimdikleyin. saçlarınız çok nazikçe çekebilirsiniz. kafanızda kan akışını sağlayabilecek herşeyi yapabilirsiniz. 3 dakikalık ısınmadan sonra artık sadece bir bölgeye odaklanabiliriz. Saç çizgisi olabilir, vertex olabilir yada şakaklar olabilir.

2. 6 dakika - çimdikleme

başparmağınızı işaret parmağınızı ve orta parmağınızı kullanarak derinizi çimdikleyin. bazen daha esnek olan bölgelerinizde cildi yukarıya doğru kaldırabilirsiniz. burada ki amaç sadece deri seviyesinde enflamasyon(hasar) oluşturmaktır. Çimdikleme 2 farklı şekilde uygulanabilir. tek elle çimdikleme ve iki elle çimdikleme bu sizin derinizin esnekliğine bağlıdır. çimdikleme sırasında maksimum verim alabilmek için Gif'i inceleyiniz.3. 6 dakika - bastırma

parmak uçlarınızı, avuç içinizi ve ya yumruğunuzu kullanarak kafa derinize dik bir şekilde aşağıya doğru sıkıca bastırın. Buradaki amaç daha derin dokularda enflamasyon(hasar) oluşturmaktır. aşağıdaki GİF'te detaylı olarak gösterilmektedir.4. 5 dakika - Esnetme-germe

parmak uçlarınızı kafa derisine bastırın ve derinizi ayrı yönlere doğru esnetin. esnettiğiniz bölgede 1-2 saniye sabit kalın. aynı çimdiklemede olduğu gibi esnetmeninde iki şekli bulunmaktadır. tek elle esnetme ve iki elle esnetme. Aşağıda detaylı olarak gösterilmektedir.
5. Günde İki Kez Tekrarlayın(maksimum verim için sabah ve akşam 12 saat arayla)

toplamda günde 40 dakikalık masaj yapın(20 dakikadan 2 seans). seanslarınızın arası 12 saat olursa daha iyi olur ama daha erken ve daha geç yapmak isterseniz de yapabilirsiniz sorun yok.Seansların sonrasında doğru yapıp yapmadığınızı nasıl ölçebilirsiniz.

Masaj Sırasında / sonrasında neler görmeliyiz

1.Deri esnekliğinde artış

çimdikleme, bastırma ve esnetme bütün bunlar deride esneklik artışına sebep olacaktır. eğer genetik erkek tipi dökülmeye sahipseniz yanlarınızın vertex bölgenizden, dökülmelerin yoğun olduğu bölgelerden daha esnek olduğunu ve daha rahat çimdiklenebildiğini farkedeceksiniz. eğer saç dökülmesi yaşamayın bir kişinin kafa derisini kontrol ederseniz kafa derisindeki tüm bölgelerin aynı derecede esnek olduğunu farkedeceksiniz. Bir kaç ay sonra bizdede durum aynı olacak.

2. Hafif Eritem(pembe veya kızarmış deri rengi)

eritem nedir diye soracak olursanız eritem, kılcal damarlarda kan toplanmasıdır. bu enflamasyon oluştuğunun ve iyileşme için kan akışının arttığının göstergesidir. Çoğu kişide bu durum gözükür eğer sende görünmüyorsa belki de yeterince sert uygulamıyorsun demektir.

3.Yağlanma artışı

masaj sırasında saçlarınızın yağlandığını farkedebilirsiniz. bu son derece normal bir durum ve çoğu kişide gözükmektedir. masaj egzersizlerinin sonucu sebum salınımında artış gözlenebilir. ilk aylarda fazladır ama 6 aydan sonra azalmaktadır.

4.kepeklenme artışı

masaj tedavisini uygulayan birçok insan kepeklenmede artış olduğunu belirtti. Bu hiçbir sorun oluşturmayacak normal bir şeydir endişelenmenize gerek yok.

Unutmayın masaj uygulamaları zaman alır. masaj yaptığınız sürece deriniz zamanla esnekleşecektir. hemen olsun diye kendinizi zorlamayın daha kötü sonuçlar alırsınız. derinizde esneklik arttıkça daha sert davranabilirsiniz ve iyileşme süreciniz daha da hızlanacaktır. Ama unutmayın ilk zamanlar kendinizi çok fazla zorlamayın. iyileşmek için kafa derinize zaman tanıyın. Masaj uygulamalarında gözle görünür sonuç alma süreci ortalama olarak 8-12 aydır sabırlı olmalısınız. Masaj uygulamaları ile birlikte fda onaylı ilaçlar kullanabilirsiniz.
Bölüm 3 = https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=25902.0
Günde 1 kere masaj yapmak yeterli olur mu sence? Mesela her gun 1 bölgeyi yapariz haftada 2 kere ayni bölgeyi yapmış oluruz. Pazar gunu de igneleme yapariz.
 • Yaşınız 21
 • Medikal Tedavi xpecia(1), min(7-8 fıs), 0.5mg fin, dermapen(haftada bir 1.5-1.75), ketoral şampuan(haftada 1), masaj

 

Facebook Twitter Instagram