Gönderen Konu: Saç Simülasyonu Hakkındaki Sorularınız için - 7 Yıllık Tecrübe  (Okunma sayısı 4522 defa)

Semih Deniz

• Yeni üye
  • *
    • https://semihdeniz.com/
Merhabalar;

Ben Uzm. Est. Semih DENİZ

Estetik sektöründe kendi güzellik merkezlerim ve usta öğretici kimliğim ile 8 senedir hizmet vermekteyim. Saç simülasyonu uygulaması ile de yaklaşık 7 senedir ( 2015’ten beri)  profesyonel olarak uğraşmaktayım.

Mesleğim itibari ile;
Saç ekimi
Kalıcı makyaj
Lazer epilasyon teknolojileri
Cilt protokolleri
gibi birçok alanda uygulamalı olarak tecrübeye sahibim.

Akademik hayatım itibariyle de fizik, kimya ve biyoloji gibi temel bilim dallarına uygulamalı olarak vakıfım.

Uzun yıllardır Saç Simülasyonu uygulayıcısı olmam sebebiyle;
•   Farklı teknikleri
•   Pigmentleri
•   İğneleri
•   Makineleri
•   Cilt tiplerini
Ve işlem kalitesine etki eden birçok kimyasal maddeyi test etme şansım oldu. Kendi nazarımda birçok rafine bilgi edindim.

Amacım içinde bulunduğum bu sektörü işin ehli olmayan kişilerin kulaktan dolma bilgilerinden, farklı ışık oyunları kullanarak ve hedefi 12’den vuran pazarlama cümleleri ile insanları yanıltan kişilerden arındırıp mesleğimin itibarsızlaştırmasının bir nebze de olsun önüne geçmek.
Sizlerin de burada sormak istediği sorular var ise kendi altyapımın el verdiğince yanıtlamak ve olası eksik bilgilerimi güncellemek isterim:

Son olarak  şunu da belirtmek isterim ki; bulunduğum bölgede uzun yıllardır tanınan ve kendini bu alanda kanıtlamış bir uzmanım. Maddi bir beklentim olmadan bu yazıyı tamamen şeffaflık adına yazmış bulunmaktayım.

İron-Maiden

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
Simulasyon konularında istediğimiz soruları sormak ve tüm soru işaretlerini giderebilmek adına güzel bir paylaşım olmuş. Saç ekim sürecim tamamlandığın da ikna olup güveneceğim yer olursa bende düşünüyorum.

Youtube ve İnstagram üzerinden bir çok simulasyon yapan yeri takip ediyorum, sizde onlardan birisiniz. Umarım forum için faydalı olur.

En çok korkulan durum biliyorsunuz yeşile dönme durumu, sorduğumuz zamanda her yer asla renk değiştirmez diyor, bu duruma nasıl güvenebiliriz?

İşlem sonrası bazı kişiler birkaç hafta sonra ya da aylar sonra pigmentin yok olduğunu söyleyebiliyor, bu durum neden kaynaklanır? Yapılan işlemlerde en kısa ve uzun süre ne kadar saçlı deride işlem doğal şekilde kalabilir?
  • Ekim Merkezi ismi Dr Kinyas Düşünmez
  • Greft Miktarı 3100

Hair'lı Olsun

• Bu Alana Reklam Verilir.
  • Hero Member
Saçları uzun, sadece şakak veya tepe bölgesinde açılması olanlar da simülasyon yaptırdıklarını görüyoruz. Bu işlem kendi saçlarına zarar veriyor mu ? Mümkünse somut örnekler/göstergeler ile cevap verebilirseniz sevinirim.
Saç Sağlığı Discord : https://discord.gg/RJrwv4h7

Finansteride
Omega 3  -  Biotin 5000
Keçiboynuzu özü
Masaj - Magnezyum yağı  
D3 vitamin  -  B12 vitamin

Semih Deniz

• Yeni üye
  • *
Simulasyon konularında istediğimiz soruları sormak ve tüm soru işaretlerini giderebilmek adına güzel bir paylaşım olmuş. Saç ekim sürecim tamamlandığın da ikna olup güveneceğim yer olursa bende düşünüyorum.

Youtube ve İnstagram üzerinden bir çok simulasyon yapan yeri takip ediyorum, sizde onlardan birisiniz. Umarım forum için faydalı olur.

En çok korkulan durum biliyorsunuz yeşile dönme durumu, sorduğumuz zamanda her yer asla renk değiştirmez diyor, bu duruma nasıl güvenebiliriz?

İşlem sonrası bazı kişiler birkaç hafta sonra ya da aylar sonra pigmentin yok olduğunu söyleyebiliyor, bu durum neden kaynaklanır? Yapılan işlemlerde en kısa ve uzun süre ne kadar saçlı deride işlem doğal şekilde kalabilir?

Merhabalar En merak edilen sorulardan bizi olduğu için biraz teknik olarak anlatayım ama biraz karışık gözükebilir

Öncelikli olarak renk değiştirme gibi bir durum yoktur pigment cildin içine girdiği zaman herhangi kimyasal ve biyolojik bir sürecin içinde böyle bir duruma uğramaz renk sabittir değişmez bunun 2 sebebi vardır.

1. Renk teorisi denen bir durum vardır cilt içine yerleştirilen bir renk cildin kendi rengi ile birleşince ortaya farklı bir ton çıkıyor. Örnek vermek gerekirse kan rengimiz kırmızı olmasına rağmen damarlarımız yeşil ve maviye çalan renklerde görebiliriz. Bu sebeple uyguladığımız pigment ne kadar kaliteli olursa olsun cilt filtresine fazla maruz kalırsa çok fazla ton değişimi olur. Uygulamayı yapan uzman ne kadar tecrübeli olursa olsun en kaliteli pigmenti kullanırsa kullansın pigmenti doğru katma yerleştiremezse mavileşme ve yeşillenme kaçınılmaz olur.

2. Kullanılan pigmentin kalitesi ile alakalı olarak ise şöyle söyleyebilirim. Kullanılan pigmentler genelde Siyah, Koyu Kahve ve açık kahve tonlarından oluşuyor.

Bu tonlarda Siyah, Sarı, Kırmızı ana renklerinden elde ediliyor ve her renk pigmentinin molekül büyüklüğü farklı olduğu için cildi terk etme zamanı farklı oluyor sarı en erken cildi terk ederken siyah en son terk eder. Ve en son kalan renk siyah ise sıcak alt tonlu bir ciltte yeşile çalarken Soğuk alt tonlu bir ciltte maviye kayar kırmızı ise kızıl veya turuncuya kayar.

Pigment üretim aşamasından enkapsülasyon ( koruma kaplama aşamaları ) işlemi yapılmamışsa veya kaliteli değilse cilt fagositoz ve ekzositoz ( güneş ve kimyasallar bu süreci sadece hızlandırır ) mekanizmaları ile pigment tonlarını sırayla ciltten atar. Cildin bu mekanizmalarından kendini koruyan pigment kaliteli koruyamayan dağılan ve saçılan pigmentler kalitesiz olarak nitelendirebiliriz.

Özetle en kaliteli ürünle çalışan ve en iyi uzman bile bir anlık dikkatsizlik veya kullandığı ürünü tanıyamamaktan dolayı hata yapabilirler. Bunun garantisini vermek çok zordur.

Güvenmek için gereken kriter ise biraz ampirik bir yöntem olsa bile;

1. İşlemini yakıdan göreceksiniz net bir şekilde kıl kökleri seçilecek
2. O işlemin 1 yıl veya 2 yıl sonrası halini göreceksin
3. Ve uygulamayı alan kişinin bunun gibi birçok işlemi olacak

Pigmentin yok olma durumu için şunu söyleyebilirim;

Doğru katmana yerleştirilmeyen kaliteli bir pigment olsa bile vücut kabul etmez dışarıya atar. Bunun için el hassasiyeti ve cilt bilgisi çok önemlidir. Cilde oturmuyor diye bir durum yoktur az tecrübe vardır....

İşlemin en kısa ve uzun süre doğal kalmasına ise şöyle cevap verebilirim ;

Kaliteli yapılmış bir işlem 1 ay içinde cilde oturur ve 3-5 yıl kalacağı görüntüsüne kavuşur. Daha sonraki aşamalarda cilt pigmentin yoğunluğunu azaltıp attırcağı için işlemin yoğunluğu azalır buda doğallığa zarar vermez aksine işlem kaybolarak gider.

Burada önemli olan yoğun kalma süresidir. Kişinin cildinin skartizayon (Cilt Hücrelerinin Yenilnme sıklığı ) durumu önemledir. Eğer yaşlı biri ise daha uzun yoğun kalırken gençlerde hücre yenilenmesi ve yağlanma hızlı olduğu için yoğun kalma süresi daha azdır.
  • Ekim Tarihi: 2018
  • Ekim Merkezi ismi istanbul özel
  • Greft Miktarı 3500
  • Yaşınız 30

Semih Deniz

• Yeni üye
  • *
Saçları uzun, sadece şakak veya tepe bölgesinde açılması olanlar da simülasyon yaptırdıklarını görüyoruz. Bu işlem kendi saçlarına zarar veriyor mu ? Mümkünse somut örnekler/göstergeler ile cevap verebilirseniz sevinirim.

Merhabalar

Saç simülasyonu işleminde kullanılan en kalitesiz pigment bile cilde zarar vermez. Şayet verse bile bunu alerjik reaksiyon olarak değerlendirip derinin üst kısmında kabarma şişme şeklinde gösterir alt katmanlara kadar cilt bekleme yapmaz.
Hadi en kötü senaryoyu değerlendirip cilt bariyerini aşıp zarar verecek bir şey olduğunu düşünelim. Alttaki resimde somut olarak saç simülasyonu pigmentinin yerleştirildiği katman ile saç köklerinin beslendiği katmanın farklı derinliklerde olduğu ve aralarında en az 2 mm mesafe olduğunu unutmamalıyız.

kısa ve net olarak : hayır zarar vermez ...

bu videonun tamamını izleyip teknik olarak daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

• Greft Miktarı 3500
  • Yaşınız 30

alibaba

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
hocam örnek vakalarınız varsa bu konu altında görmez isteriz.

Semih Deniz

• Yeni üye
  • *
Mesela bu danışanın en büyük çekincesi doğallıktı arka (Vertex) bölgeleri çok çıplak olduğu için %20 üstüne çıkılacak bir yoğunlukta çevreden farkedileceğini düşüneceğimizden arkaya sadece yumuşak bir geçiş yapıp çok seyrek çalıştık....

Somut bir sonuç danışanın yorumlarını videodan izleyebilirsiniz

• Greft Miktarı 3500
  • Yaşınız 30

Semih Deniz

• Yeni üye
  • *
Bu iki arkadaş elazığdan yanıma geldiler ve yoğun bir işlemle tatmin oalcakları soylediler.

referans olması açısında yorumlarının içerdiği videoyuda bırakıyorum buraya

• Greft Miktarı 3500
  • Yaşınız 30

Semih Deniz

• Yeni üye
  • *
Bu işlemde 3 numara traşlanmış efekt çalıştık ve şakak kısımlarını biraz yukarıya lazer ile taşıyıp yeni hat oluşturduk.

işlemin ilk yapıldığı zamanı, en yakın halini, işlemin oturmuş 3 ay sonraki halini ve videosunu paylaşıyorum sizlerle...

https://www.youtube.com/shorts/PNy3lD2TXcI

• Greft Miktarı 3500
  • Yaşınız 30

Semih Deniz

• Yeni üye
  • *
fırsat buldukça yayınlama yapaağım sizden ricam inceledikten sonra aklınıza takılan kısımları veya eleştrilerinizi burda paylaşmanızı rica ediyorum....

saç ekimi yapmış yan bölgeleri ile tepe saç ekim bölgeleri ayrılmış ve tatmin etmeyen bir işleme 3 numara traşlanmış efekt çalıştık...

işlemin video hali aşağıda incelemek isteyenler bakabilirler;

https://www.instagram.com/reel/CiAswarDJ4U/?igshid=NDRkN2NkYzU=

« Son Düzenleme: 04 Eylül 2022, 11:45:06 Gönderen: Semih Deniz »
  • Greft Miktarı 3500
  • Yaşınız 30

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Peki ücreti nedir bu hizmetin? Elbette değişiklik gösteriyor olabilir fakat ortalama olarak merak ettim.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Semih Deniz

• Yeni üye
  • *
Peki ücreti nedir bu hizmetin? Elbette değişiklik gösteriyor olabilir fakat ortalama olarak merak ettim.

Özelden bilgilendirme yapılmıştır…
  • Greft Miktarı 3500
  • Yaşınız 30

claynt

• Jr. Member
  • **
Merhaba benim yaşım 23, daha önce his hair center de yaptırdım ve işlem 10 gün sonra çıktı. İşlem uygulanırken yapan arkadaş uyarmıştı zaten, cildiniz çok yağlı tutmayabilir diye para iadem yapıldı ve başka bir yere gittim. Durumu anlattım o da denemek için 2-3 tane atış yaptı baktı çok kanıyor yapamam malesef dedi. Benim sorum şimdi şu benım kafama bu işlem sağlıklı bi şekilde yapılabilir mi? Spor yapan birisiyim zaten normalde de çok terlerim strese girince direk terliyorum hele yaz ayları, bunları geçtim cildim gerçekten çok yağlı. Ben bu işlemi başarılı şekilde yaptırıp kafamı yastığa dayayıp rahatlıycaktım cünki en kötü kısa saç kullanırım diyordum, ama şimdi hiç istemeyerek ekimi düşünmeye başladım.

ulaş

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
Merhaba, bu saç simulasyonu nedir hocam, normal saç ekimi değil mi?
  • Ekim Tarihi: 18.08.2022
  • Ekim Merkezi ismi Medeks
  • Greft Miktarı 4500
  • Yaşınız 41
  • Medikal Tedavi Medeks firmasının önerdiği set

Semih Deniz

• Yeni üye
  • *
Merhaba benim yaşım 23, daha önce his hair center de yaptırdım ve işlem 10 gün sonra çıktı. İşlem uygulanırken yapan arkadaş uyarmıştı zaten, cildiniz çok yağlı tutmayabilir diye para iadem yapıldı ve başka bir yere gittim. Durumu anlattım o da denemek için 2-3 tane atış yaptı baktı çok kanıyor yapamam malesef dedi. Benim sorum şimdi şu benım kafama bu işlem sağlıklı bi şekilde yapılabilir mi? Spor yapan birisiyim zaten normalde de çok terlerim strese girince direk terliyorum hele yaz ayları, bunları geçtim cildim gerçekten çok yağlı. Ben bu işlemi başarılı şekilde yaptırıp kafamı yastığa dayayıp rahatlıycaktım cünki en kötü kısa saç kullanırım diyordum, ama şimdi hiç istemeyerek ekimi düşünmeye başladım.

Hocam merhabalar anlattığınız 2 tecrübe de farklı bir sebepten oluyor  ve ikisinin de çözümü var gittiğin çoğu yer tahminimce elindeki ekipmanlardan farklı birşey kullanmadığı için standart işler gelmediği zaman bu tarz problemlerin çıkması çok normaldir.

öncelikle yaşın itibari ile bu yaşta biz çok önermiyoruz veya öncelikli ekimi öneriyoruz çünkü dökülme hızı fazla olduğu için az çalışılan yoğun olan yerlerde çok kısa sürede saçlar seyreleceği için arada farklar çabuk çıkacaktır. Bundan dolayı iyi yapılmış bir işlem bile olsa heterojen parçalı görüntü ortaya çıkacaktır. 

Daha ayrıntılı yorum yapabilmem için burada fotograflarını paylaşırsan emsal olması açısından yorumlarım....
  • Greft Miktarı 3500
  • Yaşınız 30

Facebook Twitter Instagram