Gönderen Konu: 19 yaşında yoğun saç kaybı tedavi önerisi  (Okunma sayısı 7258 defa)

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
19 yaşında yoğun saç kaybı tedavi önerisi
« : 19 Kasım 2022, 02:06:08 »
Öncelikle hepinize merhaba.
Ben de birçoğunuz gibi aynı sıkıntıyı daha erken yaşta çekenlerdenim. Saçlarım 18'den beri aynı seyreklikte fakat uzadığında sadece vertex bölgesi seyrek gözüküyor. Tabi daha yeni 3'e vurana kadar da sadece orası sıkıntılı zannediyordum. Saç dökülmesinin hızlandığı dönem 2020'nin sonlarında sivilce tedavisi için Roaccutane kullandığım zaman gerçekleşmişti fakat trajik saç kaybını farketmem 2021'de oldu. 2021 Kasımda yani 1 sene önce dermatolojiye gittiğimde kan testi sonucunda B12 ve Biotin eksiliği çıktı. Bu yaşta kendi yaş kitlemde gördüğüm kimsede bu sıkıntının görülmemesinden dolayı asıl sıkıntının genetik değil bunlar olduğunu düşünerek 3 ay kadar büyük bir düzeleceği umuduyla takviye kullansam da hiçbir değişiklik gerçekleşmedi. Dermatolog ise bir saç ekimciyle görüşmemi söyledi. Bu senenin yazında ise uygun bir yerle görüştüğümüzde ise yaşımın küçük olduğunu ve bu saça ekim yapmanın uygun olmadığını söyledi (ki bu forumda araştırınca doğru olanı söylediğini anladım) ve Xpecia kullanmamı önerdi fakat araştırdığımda ise Xpecia'nın genetik sıkıntıya çözüm üretmediğini en iyi ihtimalle azda olsa yavaşlatabileceğini öğrendikten sonra kullanmamayı seçtim. Umudumu kaybetmişken Treatmenter'in magnezyum-biberiye defne konusunu görünce tekrar bir işe yarayacağı umuduyla başladım ve Eylül 1'den itibaren kalsifikasyon için düzenli magnezyum takviyesi, haftada 1 1.5mm dermaroller, anti-inflamatuar olduğu için omega 3, bağırsak sağlığı için günde 30 gramdan fazla lif ve daha yeni eklediğim probiyotik takviyesi ve glutamin kullanmaktayım aynı zamanda günde bir veya iki defa da biberiye defne suyunu sıkıyorum. şuan
 80, gün. 3 aya yaklaşıyor fakat değişiklik gözlemleyemedim. Sıkıntıyı yaşayan hepimizin yaptığı gibi olası tedavileri araştırdıkça anti androjenler ve vazodilatör minoxidil'den daha etkili sonuç görmedim fakat ppg yüzünden de minoxidil forumdaki çoğu tarafından önerilmiyor. 2-2.5 ay kadar daha yukarıdaki kullandıklarıma devam edeceğim eğer işe yaramazsa günlük hayatıma oldukça kötü etki ettiğini hesaba katarak ne yapmamı önerirsiniz ve siz ne yapardınız? Psikolojik olarak etkisini ise sadece bu yaşlarda yaşayanların anlayabileceğini düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Knh_

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: 19 yaşında yoğun saç kaybı tedavi önerisi
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2022, 10:55:28 »
Knk dökülen yerlerde kaşıntı yanma igne batma hissi oluyo muydu?

Ek olarak sanki senin yanlarda da mı dökülme var resimden mi öyle sanki

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2022, 10:59:51 »
Knk dökülen yerlerde kaşıntı yanma igne batma hissi oluyo muydu?

Ek olarak sanki senin yanlarda da mı dökülme var resimden mi öyle sanki
herhangi bir his yok ve aynen yanlar da dökülmüş gibi geliyor

Günlük 0.5 mg Dutasteride

Önerilerim Doktor Tavsiyesi Değildir

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

Knh_

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2022, 11:02:32 »
Benim de dökülmem seninkine benziyor (onun ilk safhaları gibi konum var bakabilirsin)

ancak bende bazi gunler yanma igne batma kaşıntı oluyor dökülen yerlerde ancak bu sadece dökülen yerlerde oluyor.

Ek olarak senin yan kısımların ve ensenin de tam fotografini cekip at bence.

Peki ailendeki dökülmeler ne tipinde bu tip dökülmesi olan var mı ya da şöyle sorayim direk saçı dökülen var mi baba amca dayi vs

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2022, 11:12:34 »
Benim de dökülmem seninkine benziyor (onun ilk safhaları gibi konum var bakabilirsin)

ancak bende bazi gunler yanma igne batma kaşıntı oluyor dökülen yerlerde ancak bu sadece dökülen yerlerde oluyor.

Ek olarak senin yan kısımların ve ensenin de tam fotografini cekip at bence.

Peki ailendeki dökülmeler ne tipinde bu tip dökülmesi olan var mı ya da şöyle sorayim direk saçı dökülen var mi baba amca dayi vs
Arka donör olabilecek kısımlar oldukça gür gittiğim ekimci de bahsetmişti
Genetik olaraksa tam yerinde doğmuşum anne baba iki taraf da sıkıntılı

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

Knh_

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 19 Kasım 2022, 11:18:04 »
O zaman knk senin yan ve ense zaten en bastan beri seyrekliği gürlüğü öyle imiş.

Benim sorum şuydu direk ailedeki diger uyelerinde mi şakaklar açılmayıp sadece böyle seninki gibi dökülmüş yoksa direk buna mı benziyor dökülme

Ben mesela ailede benim dökülme tipinde birini bulamadım sonuç olarak aileye de benzemesi gerek o yüzden soruyorum.Bizim ailede full şakaklar cekilmis ve hafiften de tepe gitmiş bana bakiyorum direk tüm üst gidiyor şakaklar hariç

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 19 Kasım 2022, 11:21:25 »
Dökülme tipi olarak dayılara çekti herhalde vertex seyrekliği şakaklardan açılma klasik nw3 vertex, baba tarafında dökülme az olanlar da var fazla olanlar da var nw6 gibi

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

Knh_

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 19 Kasım 2022, 11:24:08 »
Dökülme tipi olarak dayılara çekti herhalde vertex seyrekliği şakaklardan açılma klasik nw3 vertex, baba tarafında dökülme az olanlar da var fazla olanlar da var nw6 gibi

Saçlarının seyrelmeye başladığı ilk vakit ne zamandı.

Ben kendime bakiyorum da saclarimdaki hacim gitmeye basladi dedigim yaşlar 8.sinif bitti lise1 falandi.

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #8 : 19 Kasım 2022, 11:30:14 »
Saçlarının seyrelmeye başladığı ilk vakit ne zamandı.

Ben kendime bakiyorum da saclarimdaki hacim gitmeye basladi dedigim yaşlar 8.sinif bitti lise1 falandi.
lise 2'de oldukça sertti ve yağmurda bile bozulmuyordu lise 3'te ise vertex'in hafiften seyreldiğini biliyordum fakat lise 4'de ise maalesef oldukça belirgin hale geldi
bu lise 4'teki uzun hali vertex bölgesi seyrek önler ise ince gibi

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

Knh_

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 19 Kasım 2022, 11:34:04 »
lise 2'de oldukça sertti ve yağmurda bile bozulmuyordu lise 3'te ise vertex'in hafiften seyreldiğini biliyordum fakat lise 4'de ise maalesef oldukça belirgin hale geldi
bu lise 4'teki uzun hali vertex bölgesi seyrek önler ise ince gibi

Knk ben de kendi durumumla karsilastirma amaci soruyorum da senin benden hızlı olmuş baya benim 14 yasimda başladı şuan 22-23 olucam

Senin bikac senede hızlıca gitmiş şöyle sorayım bide ailendeki dökülmelerin yaş aralıkları neler
(Benim o bile tutmuyo adamlarin 30unda giden sac benim bu skalada gitti)

Acaba sende de bagirsak sorunu olabilir mi diye diyorum
Ben nedense şakaklar ve tepe seyrelmesi erkeksi ama direk böyle genel seyrelme de ek bi sorun varmis gibi düşünüyorum tabi bu tahmin bi dayanağı yok

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 19 Kasım 2022, 11:38:51 »
Knk ben de kendi durumumla karsilastirma amaci soruyorum da senin benden hızlı olmuş baya benim 14 yasimda başladı şuan 22-23 olucam

Senin bikac senede hızlıca gitmiş şöyle sorayım bide ailendeki dökülmelerin yaş aralıkları neler
(Benim o bile tutmuyo adamlarin 30unda giden sac benim bu skalada gitti)

Acaba sende de bagirsak sorunu olabilir mi diye diyorum
Ben nedense şakaklar ve tepe seyrelmesi erkeksi ama direk böyle genel seyrelme de ek bi sorun varmis gibi düşünüyorum tabi bu tahmin bi dayanağı yok
evet oldukça hızlı oldu. bu yaşlarda dökülme hiçbirinde yoktu. kendi tahminim benimkinde de bağırsak florası bozulmuş olabilir yine de bunu çözmek gerçekte saça yarar sağlar mı bilemiyorum. dökülme sadece erkek tipi değil beraberinde kan değerlerinde bir gariplik veya sendeki gibi besin alerjisiyle beraber birlikte gitmiş olabilir veya umarım ki en iyi ihtimal sadece ikincisidir alerjiyi çözdüğünde iyiye gider

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

Knh_

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 19 Kasım 2022, 11:43:32 »
evet oldukça hızlı oldu. bu yaşlarda dökülme hiçbirinde yoktu. kendi tahminim benimkinde de bağırsak florası bozulmuş olabilir yine de bunu çözmek gerçekte saça yarar sağlar mı bilemiyorum. dökülme sadece erkek tipi değil beraberinde kan değerlerinde bir gariplik veya sendeki gibi besin alerjisiyle beraber birlikte gitmiş olabilir veya umarım ki en iyi ihtimal sadece ikincisidir alerjiyi çözdüğünde iyiye gider

Senin saçta kaşıntı yanma olsaydı biraz daha alerjik diyebilirdik de bilmiyorum ya vallaha kaç gündür arastiriyorum önceden bu kadar sallamiyodum ama kesin bi sonuca varmasi icin bakicam
Benim kan degerlerinde demir ve d düşük genelde

Bakiyorum cogu zaman dht kaynakli diyip geciliyor
Ya herkeste dökülme tipi farklı neden bazisinin şakaklar gidiyo da bazisinin gitmiyor ne bilim kasintisi olan var olmayan var bunlarin hepsine dht kaynakli denilip geciliyor.

Ve ayrica bana kalirsa minoxla dıştan tedavi ya da finasteride ile bütün dht sistemini bloke etmeye calismaktan daha da dogru bisey olmali

Olmasi gerek yav yil olmus 2022 bunu nasi bulamiyolar.Bagirsaklarla alakali olabilir bu arada bagirsak kismina pek deginen yok

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 19 Kasım 2022, 11:48:34 »
Senin saçta kaşıntı yanma olsaydı biraz daha alerjik diyebilirdik de bilmiyorum ya vallaha kaç gündür arastiriyorum önceden bu kadar sallamiyodum ama kesin bi sonuca varmasi icin bakicam
Benim kan degerlerinde demir ve d düşük genelde

Bakiyorum cogu zaman dht kaynakli diyip geciliyor
Ya herkeste dökülme tipi farklı neden bazisinin şakaklar gidiyo da bazisinin gitmiyor ne bilim kasintisi olan var olmayan var bunlarin hepsine dht kaynakli denilip geciliyor.

Ve ayrica bana kalirsa minoxla dıştan tedavi ya da finasteride ile bütün dht sistemini bloke etmeye calismaktan daha da dogru bisey olmali

Olmasi gerek yav yil olmus 2022 bunu nasi bulamiyolar.Bagirsaklarla alakali olabilir bu arada bagirsak kismina pek deginen yok
sadece dht suçlu değil kronik gerginlik, kalsifikasyon, bağırsak florası çeşitli teoriler var fakat en sonunda net çözümü sağlayanlar anti androjenler ve vazodilatör etki yapan minoxidil. düşük demirin etkisi olabilir fakat açıkçası pek ihtimal veremiyorum bendeki biotin eksikliğiydi ki nadir görülen bir şey ve zaten biotinin etkisi değeri düşük olanlarda kendini gösteriyordu buna rağmen sonuç 0

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

Knh_

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 19 Kasım 2022, 11:50:32 »
sadece dht suçlu değil kronik gerginlik, kalsifikasyon, bağırsak florası çeşitli teoriler var fakat en sonunda net çözümü sağlayanlar anti androjenler ve vazodilatör etki yapan minoxidil. düşük demirin etkisi olabilir fakat açıkçası pek ihtimal veremiyorum bendeki biotin eksikliğiydi ki nadir görülen bir şey ve zaten biotinin etkisi değeri düşük olanlarda kendini gösteriyordu buna rağmen sonuç 0

Bendeki vitamin eksiklikleri i duzeltcem fakat bence de vitaminden kaynakli degil kasindiran şey vitaminsizlik olamaz çünkü
O kaşıntının çözümü lazim bana

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #14 : 19 Kasım 2022, 11:58:17 »
Bendeki vitamin eksiklikleri i duzeltcem fakat bence de vitaminden kaynakli degil kasindiran şey vitaminsizlik olamaz çünkü
O kaşıntının çözümü lazim bana
dediğin gibi bir şey yemediğinde kaşınmıyorsa bir şey alerji yapıyordur cevabı basit aslında sadece doktora gideceksin veya kendin deneyeceksin

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

Facebook Twitter Instagram