Gönderen Konu: Saçlarım yağlı mı değil mi?  (Okunma sayısı 281 defa)

yigittttgngr

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
Saçlarım yağlı mı değil mi?
« : 08 Ocak 2023, 20:46:51 »
17 yaşındayım, saçlarım kıvırcık, anlımı kapatacak uzunlukta. 120 kiloyum (196 boy) kilodan dolayı grade 1 karaciğer yağlanması teşhisi konuldu 3 ay önce. Saçlarım genelde iki günde çok yağlanmıyor ama saçlarımı kaldırıp elimi anlıma sürdüğüm zaman elim parlayacak derecede yağlanıyor. Akşamları Pazar Salı Perşembe şeklinde 4-5 kez yıkıyorum haftada hafta sonu dışarı çıkmaz isem 3 gün durduğu da oluyor. Saç derime elimi sürüp kaşımazsam böyle oluk oluk yağ gelmiyor elime, aşırı yoğun ışık altında da öyle yağlı yapışık bir görüntü olmuyor saçımda. Alnım hariç yağlanma normal gibi geliyor bana. Bu DHT kaynaklı yağlanma mı alnımdaki? Saçım sizce anlattığım durumlara göre yağlı mı? Normal mi o kadar olması? DHT yüksek olunca ne gibi belirtiler oluyor vücutta? Sakallarım favori kısmından çene başlangıcına kadar seyrek seyrek var çene altında da 4-5 tel boğaz kısmında da 10-15 tel var, vücudumda göğüs ve göbek kısmında ve bacaklarda kıllanma var. Bunlar da DHT ile orantılı şeyler midir? Sakalı erken yaşta çıkanların saçları daha erken dökülüyor diye duymuştum erken yaştan biri testesteron ve DHT salgıladıkları için bu olağan bişey mi? Sakallarım (suratımdaki sakalımsı tüyler) bu yaşta normal mi yoksa yüksek testesteron belirtisi midir?

Ozannn

• Full Member
Ynt: Saçlarım yağlı mı değil mi?
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2023, 17:44:12 »
Alnındaki yağlanma bence DHT kaynaklı. Saçların yağlı olup olmadığını sen daha iyi biliyorsun ama anlattığın kadarıyla en kötü karma cilt yapısına sahipsin yani kuru bir cildin kesinlikle yok. Muhtemelen cildin yağlı. Sakalların kesinlikle çok değil, ben senin yaşında 3 günde bir sakal traşı olmak durumundaydım, öyle söyleyeyim sana. Sakalın erken çıkmasıyla saç dokulmesinin direkt bir bağlantısı yoktur bence.Ama sakalların çok sert ve güçlü olması ve cildinin akneye eğilimli bir yapıya sahip olması DHT yüksekliğinin habercisi olabilir. Ama benim en çok dikkatimi çeken kılon oldu. Boyun uzun evet ama kilon çok fazla. Bak fazla demiyorum, çok fazla. Grace 1 karaciğer yağlanman olması normal.Kilo verirsen yağlanman kesinlikle azalacaktır artı şekeri kestigin için saçlarında daha iyi bir hale gelecektir. O yüzden hem genel sağlığın için hem de saçların için kilo ver, profesyonel bir destek alarak. Çok kas ve su kaybetmeden...

yigittttgngr

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2023, 18:10:53 »
Alnındaki yağlanma bence DHT kaynaklı. Saçların yağlı olup olmadığını sen daha iyi biliyorsun ama anlattığın kadarıyla en kötü karma cilt yapısına sahipsin yani kuru bir cildin kesinlikle yok. Muhtemelen cildin yağlı. Sakalların kesinlikle çok değil, ben senin yaşında 3 günde bir sakal traşı olmak durumundaydım, öyle söyleyeyim sana. Sakalın erken çıkmasıyla saç dokulmesinin direkt bir bağlantısı yoktur bence.Ama sakalların çok sert ve güçlü olması ve cildinin akneye eğilimli bir yapıya sahip olması DHT yüksekliğinin habercisi olabilir. Ama benim en çok dikkatimi çeken kılon oldu. Boyun uzun evet ama kilon çok fazla. Bak fazla demiyorum, çok fazla. Grace 1 karaciğer yağlanman olması normal.Kilo verirsen yağlanman kesinlikle azalacaktır artı şekeri kestigin için saçlarında daha iyi bir hale gelecektir. O yüzden hem genel sağlığın için hem de saçların için kilo ver, profesyonel bir destek alarak. Çok kas ve su kaybetmeden...

Cildim biraz yağlı gibi sadece alnım yağlı diğer kısımlar normal hatta çene kısmı yanaklar falan çok kuru nemlendirici sürmem gerekiyor. Sakallarım sert değil tüy gibi de değil, batacak derecede değil yani. Sivilceye gelirsek bundan tam bir buçuk yıl önce roactuane kullanmıştım, ağır geldiği için 3 hafta içinde bıraktım içmeyi sivilcelerim 8-9 aydır çok nadir alnımda ya da boynumda çıkıyor, ergenliğin ağır döneminde yanağımda çok aşırı feci şekilde sivilce çıkmıştı aktif sivilce kalmadı ama onların izi de duruyor. Yani öyle aşırı büyük sivilce sorunum da yok. Saç konusunda da mesela pazar akşamı yıkadım saçımı en son spora gittim terledim, ayrıca saçlarıma da çok dokunurum gün içinde abdest alırken falan, bu etkenler içinde saçım şu an çok çok hafif yağlı parlamıyor ışık altında ama elimi sürdüğüm zaman saçıma hafif bir kayganlık oluyor 4-5 saniye geçiyor. Ne düşünüyorsun abim bu konuda DHT yüksekliği belirtileri var mı sence?

Ozannn

• Full Member
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2023, 18:55:11 »
Saça cok dokunmak, taramak, oynamak vs. Saçlarının yağlanmasını hızlandırır, bunu yapmayı azaltabilirsin. Terleme zaten arttirir o normal. DHT yüksekliğinin belirtileri; uzun boy,vücutta kıl oranının fazla olmasi, sakalin sert,gür ve hızlı uzaması, akneye eğilimli bir cilt, kas oranının yuksek olmasi, cinsel isteğin fazla olmasi vs.dir. Ama tabii kesin sonuç için doktora görünmelisin. Ben sana şunu demek istiyorum kardesim, atıyorum gittin doktora kan verdin, DHT yuksek cıktı. Yasin 17 olduğu için anti androjen kesinlikle kullanmamalısın. Çünkü daha kemik gelişimin tam olarak tamamlanmadi. Ergenliğin bitsin, o süre içinde saçlarını kontrol et, iyi beslen, uykuna dikkat et, sigara alkol kullanma, kilo ver. 23 gibi yani ergenlik bittiğinde saçlarının durumuna göre kendine bir yol çizersin.Soyle düşün, en azından bu durumdan haberin var, ne yapacağını biliyorsun. Kafanı bununla meşgul etme diye söylüyorum, çok olağanüstü bir durum yoksa. |-onayisareti-|

yigittttgngr

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2023, 21:50:59 »
Saça cok dokunmak, taramak, oynamak vs. Saçlarının yağlanmasını hızlandırır, bunu yapmayı azaltabilirsin. Terleme zaten arttirir o normal. DHT yüksekliğinin belirtileri; uzun boy,vücutta kıl oranının fazla olmasi, sakalin sert,gür ve hızlı uzaması, akneye eğilimli bir cilt, kas oranının yuksek olmasi, cinsel isteğin fazla olmasi vs.dir. Ama tabii kesin sonuç için doktora görünmelisin. Ben sana şunu demek istiyorum kardesim, atıyorum gittin doktora kan verdin, DHT yuksek cıktı. Yasin 17 olduğu için anti androjen kesinlikle kullanmamalısın. Çünkü daha kemik gelişimin tam olarak tamamlanmadi. Ergenliğin bitsin, o süre içinde saçlarını kontrol et, iyi beslen, uykuna dikkat et, sigara alkol kullanma, kilo ver. 23 gibi yani ergenlik bittiğinde saçlarının durumuna göre kendine bir yol çizersin.Soyle düşün, en azından bu durumdan haberin var, ne yapacağını biliyorsun. Kafanı bununla meşgul etme diye söylüyorum, çok olağanüstü bir durum yoksa. |-onayisareti-|

Teşekkürler abi, son olarak bir soru daha sormak istiyorum bilgin var mı emin değilim ama. Ailemle aram pek iyi değil erişkin olmadığım için de devlet hastanesinde bazı sıkıntılar çıkıyor randevu bakımından falan bu saçla ilgili olan tüm kan değeri sonuçlarını özel hastanede yaptırsam ne kadar tutar tahmini bilgin var mı?

Facebook Twitter Instagram