Gönderen Konu: dr.Özgür aydin ve op.dr Bilgehan aydin Uygularığı İGF hakkında Araştırma  (Okunma sayısı 440 defa)

Hintell

  • Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 18085
Bu konuda çok mesaj alıyoruz bu konu faydalı olacaktır araştıran uygulamayı yaptırmak isteyen arkadaşlar için başarılı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Umarım güzel sonuçlar gelir bu uygulama ile.

BNİSH SAÇ SERUMU (Büyüme faktörlü) MEZOTERAPİSİ VİDEO SENARYOSU
• Op.Dr. Bilgehan Aydın
BNİSH Hair Wellness Cerrahi Direktörü
• Uzm.Dr. Özgür Aydın
BNİSH Hair Wellness Mezoterapi ve Ozon terapisi Direktörü
 
Saç mezoterapisi nedir?
Saç mezoterapisi; saç dökülmesini önlemek, var olan saçları güçlendirmek ve var olan saç kökünden yeni saç çıkarmak amacıyla bizim dermis dediğimiz saç köklerinin bulunduğu derinin orta tabakasına çeşitli ilaç, vitamin, mineral ve aminoasitleri içeren serumların mikro iğneler yardımıyla enjekte edilmesidir.
Siz kliniğinizde saç mezoterapisi için hangi ürün veya ürünleri kullanıyorsunuz?
Biz kliniğimizde BNISH saç serumu adını verdiğimiz, temelde 2 gruba ayırabileceğimiz
1. grupta başta IGF-1 olmak üzere 4 çeşit büyüme faktörü ve
2.grupta saçın yapısına katılan ve saç sağlığının idamesi için gerekli olan 24 adet aminoasit, 13 çeşit vitamin, 5 çeşit mineral, 4 çeşit koenzim ve 4 çeşit nükleik asit olmak üzere toplam 54 farklı madde içeren saç serumunu kullanıyoruz.
Çok ilginç, büyüme faktörleri ve saç tedavisi. Peki nasıl etki ediyorlar?
IGF-1 boy uzamasını sağlayan vücudumuzdaki temel maddedir. Ayrıca bağışıklık sisteminde de rol oynayan anti-aging bir maddedir. Tıp doktorlarının bile çok azının bildiği ama uzun yıllar önce kanıtlanmış saç kökünde üretilen saç büyüme faktörüdür.
Ancak IGF-1 üretiminin yan etkilere yol açmadan nasıl arttırılacağı veya hastaya verileceği uzun zamandır belli değildi. Son zamanlarda yapılan çalışmalarla IGF-1’in mezoterapi yöntemiyle saç köküne verilmesi veya duysal nöronları uyaran yenilikçi yöntemlerle yan etki oluşturmadan saç dökülmesi tedavisinde kullanılabileceği kanıtlandı.
Nasıl etki ettiğine bakacak olursak
Saç dökülmesinin en sık nedeni olan erkek tipi ya da genetik saç dökülmesi; stres, yaşlanma, düzensiz yaşam tarzı, kötü beslenme başta olmak üzere hemen hemen tüm saç dökülmesi nedenleri kıl kökündeki IGF-1 miktarını azaltarak saç döker. Dolayısıyla IGF-1 ve diğer büyüme faktörlerini direkt olarak saç köküne vermek yoluyla saç dökülmesini durduruyoruz, saç kökünün kan akışını arttırıp saç büyümesini teşvik ediyoruz, incelen saç tellerini kalınlaştırıyoruz ve saçın parlaklığını arttırıyoruz.
IGF-1 ile birlikte kullandığımız VEGF saç kökünde yeni damarlar oluşturarak, FGF onarım hücrelerini uyararak bu etkilere katkı sağlar.
Peki yeni saç çıkarır mı?
Eğer saç kökü varsa olan köke etki ederek yeni saç çıkarabilir. Ancak saç kökü tamamen kaybedildi ise yeni kök oluşturmaz. Yani bu etkiyi saç dökülmesinin erken dönemlerinde ve daha genç hastalarda daha iyi görürüz.
Bundan dolayı IGF-1 tedavisinin temel amacı saç dökülmesini durdurmak ve var olan saçları, kalınlık ve parlaklığını arttırarak güçlendirmektir.
IGF-1 her tip saç dökülmesinde uygulanabilir mi?

IGF-1 ve büyüme faktörleri 18-75 yaş arası tüm kadın ve erkeklerde saç dökülmesi nedenlerinin hemen hemen tamamında kullanılır. Sadece saç dökülmesinin az bir kısmını oluşturan yara bırakan (skar) lupus, liken gibi kronik cilt hastalıklarında ve yanık, kimyasal maddeye maruziyet, ameliyat veya kazaya bağlı saç kaybında etkinliği yoktur.
Bir de saçında aktif enfeksiyon olanlarda enfeksiyon geçinceye kadar, bağışıklık sistemi baskılanmış insanlarda, kanser hastalarında ve gebelerde uygulanmaz.
 
Saç ekimi yapılan hastalarda ekilen saçlar üzerine etkisi var mıdır?
Aynı etkiler birebir vardır. Saç ekiminden kısa bir süre önce ve ekimden sonra düzenli aralıklarla uygulanması ekilen saçların hem tutmasında hem de varlıklarını sürdürüp dökülmemesinde çok etkilidir.
 
 
Bildiğim kadarıyla PRP tedavisi de saç kökünde büyüme faktörlerini arttırarak etki ediyor. Aralarındaki farklar nelerdir? Hangisi daha üstündür?
PRP, hastadan alınan kanın özel yöntemlerle ayrıştırılması sonucu elde edilen platelet hücrelerindeki büyüme faktörlerini içeren kısmının hastanın saç köküne verilmesi işlemidir. Yani PRP az önce anlattığımız mekanizmalarla saç dökülmesini azaltan popüler bir yöntemdir.
IGF içeren BNISH serum ile aralarında iki önemli fark vardır.
Birincisi PRP yöntemi ile verilen büyüme faktörü düzeyi 0,026-0,3 ppm iken bizim kullandığımız BNISH serumunda 1 seansta verilen büyüme faktörü düzeyi 10 ppm’dir. Yani bizim kullandığımız serumdaki faktör düzeyi PRP’ dekinden 30 ila 5000 kat daha fazladır. Bu mutlak olarak 30 ila 5000 kat daha etkilidir anlamına gelmez. Ancak böyle bir potansiyelin mevcut olduğu aşikardır.
İkinci ve bence daha önemli fark ise PRP ile sadece büyüme faktörleri verilirken, BNISH serum ile saç yapısının %80’ini oluşturan keratin adlı proteinin yapıtaşları olan 24 çeşit aminoasidin yanı sıra saçın büyüme ve güçlenmesine katkıda bulunan, aynı zamanda eksikliklerinde saç dökülmesi görülen başta biyotin ve B12 olmak üzere 12 çeşit vitamin; çinko, magnezyum, bakır gibi mineraller de verilir.
Basit bir örnekle açıklayacak olursak. Saçı büyüme faktörü denen aşçının aminoasit, vitamin ve mineraller denen mutfaktaki malzemelerle yaptığı yemek olarak kabul edersek, PRP yöntemi acemi bir aşçının (çünkü 0,026-0,3 ppm) mutfakta bulduğu var olan malzemelerle -ki zaten yeterli ve iyi olsa saçınız dökülmezdi- yemek yapmasıdır. Oysa BNISH serumla yapılan mezoterapi usta bir aşçının (çünkü 10 ppm) kaliteli ve bol malzeme ile yemek yapmasıdır
Yani IGF’li serum mezoterapisi PRP’den çok daha başarılıdır.

Bu tedavinin herhangi bir yan etkisi var mıdır ve kimler tarafından uygulanabilir?
Bugüne kadar tespit edilen uygulama anında ve uygulandığı gün içinde geçici bir baş ağrısı, ilk seanslar esnasında geçici hafif bir saç dökülmesi ve herhangi bir ilacın kullanılması kadar basit alerjik reaksiyon riski söz konusudur.
Bunun dışında herhangi ciddi bir yan etki bildirilmemiştir. Ayrıca tedavi uygulandığında 24 saat boyunca banyo önerilmez. İlk banyonun da ılık suyla yapılmasında fayda vardır.
Saç mezoterapisi plastik cerrahlar, dermatologlar ve Sağlık Bakanlığı’nca düzenlenen mezoterapi eğitimini alan ve eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan tıp doktorları tarafından uygulanır.
Bu tedavi kaç seans uygulanır ve bir seans ne kadar sürer?
Genellikle 8-10 seans uygulanır. Bizim oluşturduğumuz BNISH saç serumu tedavi protokolünde ilk 4 seans 1’er hafta aralıklarla sonraki 4 seans ise 2’şer hafta aralıkla uygulanır. Toplamda 11 hafta süren 8 seanstan oluşur.
Devamında hastadan hastaya değişmek kaydıyla 2 ayda 1 veya genellikle 6 ayda 1 olmak üzere etkinliğin devamını sağlamak için idame tedavisi uygulanır.
Bir seans yaklaşık 10-15 dakika sürer.
Ağrılı bir işlem midir?
Çok ince çaplı mikro iğnelerle ve 3-4 mm derinliğe uygulandığından hafif ve seans sonunda hemen geçen bir ağrı genellikle hissedilir.
Peki etkileri ne zaman görülmeye başlar ve başarı oranları nedir?
İlk 4 seansta saç dökülmesi %70 oranında azalır. 8 seans sonunda saç teli %57 oranında kalınlaşır ve terminal saç dediğimiz kalın ve parlak saçların sayısında %80 oranında artış sağlanır.
Tekrar vurgulamak gerekirse IGF tedavisindeki temel amaç ve etki saç dökülmesinin durdurulması ve var olan saçların sağlıklı hale getirilmesidir.
Hiçbir tedavi yönteminde olmadığı gibi burada da başarı şansı %100 değildir. Ancak %80 başarı saç ekimi dışındaki cerrahi olmayan PRP, ozon tedavisi, lazer tedavisi ve krem veya sprey olarak cilde uygulanan DHT oluşumunu önleyen Finasterid gibi yöntemler içinde en başarılı olanıdır.
Bir diğer avantajı ise bizim de kliniğimizde uyguladığımız üzere diğer cerrahi yöntemlerin mezoterapi ile beraber uygulanması sinerjistik yani birbirinin başarısını arttıran etki göstermesidir.
 
 
 
 
 
Global Moderator
Saç Ekimi Sonuçlari Ekibi.

 

Facebook Twitter Instagram