Gönderen Konu: Saç Ekimi Caiz midir? (Dini Boyuttan yaklaşım)  (Okunma sayısı 6206 defa)

davud123

• Sr. Member
Ynt: Saç Ekimi Caiz midir? (Dini Boyuttan yaklaşım)
« Yanıtla #60 : 25 Mart 2020, 14:25:34 »
“ Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene çünkü cahil ne gelirse söyler diline”

Okuduğunu idrak etme konusundaki başarından tereddütlerim olsada okumayı bildiğini varsayarak konuyu çok uzatmadan yazmaya çalışacağım.

İslam inancına sahip insanların kimlerle evlenip kimlerle evlenemeyeceği konusundaki tüm detaylar Kur,an-I Kerim de (müslümanların kutsal kitabında) Nisa Süresindeki ayette yoruma kapalı bir şekilde net olarak bildirilmiştir. Bu surede nikah düşmeyen, Allah’ın nikah yapmaya izin vermedikleri  akrabalar sıfatları ile tanımlanmış ve bu tanım dışındakilerle Nikah akdini gerçekleştirebilirsiniz demiştir.
Hatta hz.Muhammed (s.a.v) de kendi halasının kızı olan hz.zeyneb ile evlenerek örnek teşkil etmiştir. Yine kendisinden sonra gelen Halifelerin evliliklerinde de Nisa suresinde belirttiği cercevede akraba evliliklerinin gerçekleştiğini görebilirsin. İslam Dini açısından durum böyledir ve bu konu çok yoruma açık değildir.
Ancak sağlık açısından yada farklı kültürlerin kendi etnik yapısı açısından tabiki farklı görüşler olabilir.

Yukarıda videosunu koyduğunuz kişi de kendisine gelen soruyu İslam dini açısından cevaplamış. Soru banada bu şekilde gelse bende aynı şekilde cevaplardım çünkü dediğim gibi Kur’an da bu soru çok net şüphe götürmeyecek yoruma kapalı şekilde cevaplandırılmıştır.
öyle yine doğu toplumlarının bazılarında ters evlilikler tabii ve normal görülür gencin dul ile evlenmesi yahut genç bir kızın yaşlı bir adamla evlenmesi gibi ama biz türklerde bunlara hoş bakılmaz

JaCKiE_BrOwN

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #61 : 25 Mart 2020, 14:27:50 »
“ Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene çünkü cahil ne gelirse söyler diline”

Okuduğunu idrak etme konusundaki başarından tereddütlerim olsada okumayı bildiğini varsayarak konuyu çok uzatmadan yazmaya çalışacağım.

İslam inancına sahip insanların kimlerle evlenip kimlerle evlenemeyeceği konusundaki tüm detaylar Kur,an-I Kerim de (müslümanların kutsal kitabında) Nisa Süresindeki ayette yoruma kapalı bir şekilde net olarak bildirilmiştir. Bu surede nikah düşmeyen, Allah’ın nikah yapmaya izin vermedikleri  akrabalar sıfatları ile tanımlanmış ve bu tanım dışındakilerle Nikah akdini gerçekleştirebilirsiniz demiştir.
Hatta hz.Muhammed (s.a.v) de kendi halasının kızı olan hz.zeyneb ile evlenerek örnek teşkil etmiştir. Yine kendisinden sonra gelen Halifelerin evliliklerinde de Nisa suresinde belirttiği cercevede akraba evliliklerinin gerçekleştiğini görebilirsin. İslam Dini açısından durum böyledir ve bu konu çok yoruma açık değildir.
Ancak sağlık açısından yada farklı kültürlerin kendi etnik yapısı açısından tabiki farklı görüşler olabilir.

Yukarıda videosunu koyduğunuz kişi de kendisine gelen soruyu İslam dini açısından cevaplamış. Soru banada bu şekilde gelse bende aynı şekilde cevaplardım çünkü dediğim gibi Kur’an da bu soru çok net şüphe götürmeyecek yoruma kapalı şekilde cevaplandırılmıştır.

ben bilimsel konuşacaksınız sandım.. akrabağ evliliği sonucu doğan özürlü çocuklar, bunun sosyal, psikolojik ve toplumsal sonuçları vs.. neyse muhatabı yanlış seçmişim.

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #62 : 25 Mart 2020, 15:28:55 »
ben bilimsel konuşacaksınız sandım.. akrabağ evliliği sonucu doğan özürlü çocuklar, bunun sosyal, psikolojik ve toplumsal sonuçları vs.. neyse muhatabı yanlış seçmişim.

Dostum sen okuduğunu gerçekten anlamıyorsun sanırım.Ben kendi görüşümü yada işin bilimsel hakkında bir yorum aktarmıyorum. Gönderdiğin videodaki adamı ahlaksızlıkla suçlamışssın adam islam dinine göre yorumlamış , bu durumda sizin ahlaksız yakıştırmanız tüm islam alemine yapılmış ağır bir itham oluyor.

Kendi düşüncemi sorarsanız bende akraba evliliğini uygun bulmuyorum  .. ben bunu rahatlıkla söyleyebilirim çünkü müslüman değilim ama ben müslümanım diyen birinin bu evliliklere uygundur diye fetva vermesi gayet doğal...

Sizin dini inancınızı bilmiyorum ama “evli bir bayanla olan cinsel münasebetini binlerce kişinin kullandıgı sosyal mecrada paylaşan, bu durumun ahlaki açıdan bir problem oluşturmadığını savunan  birine din ve ahlak dersi veren Ateist bir birey olarak  , birilerini (tüm islam dünyasını) ahlaksızlıkla itham etmenizi anlayışla karsılacak kadar cahil değilim..!

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #63 : 25 Mart 2020, 16:49:41 »
Allah Rasûlü Efendimiz, kızı Fatma annemizi de kendi amcasının oğlu Ali Efendimizle evlendirilmiş, benim gibi dini bütün arkadaşlar böyle hassas konuda konuşurken biraz sözünü sakınsa iyi olur zira lafın ucu peygamber efendimize dokunuyor. Ateistler kişiler için bir şey diyemem, kendi hayat görüşlerinde akraba evliliğini desteklemezler.

ahmettt

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #64 : 25 Mart 2020, 18:07:16 »
Kerimov dalga geçtiğin konular insanların inançları. Bu konularda inanmıyorsan inanma ama buradan saldırıda bulunamazsın. Saygı duyman gerek.

Akraba evliliğine gelince erzurumluyum ve çok akraba evliliği yapmış tanıdığım var. Bu evlilikler kardeş evliliği değil amca teyze çocuğu evliliği veya 3. derece akraba evliliği. Çocuklar sevdiyseler, anlaştıysalar ve gerekli testleri yaptıysalar bunun neresi yanlış anlamıyorum. Bir akraba evliliği sonucunun engelli çocuğu olduğunu görmedim.

Zaten test vs. ne gerekiyorsa yapıyorlar.
Saç Ekim Sürecimi buradan takip edebilirsiniz:

https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=12994.0

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #65 : 25 Mart 2020, 18:35:16 »
Kerimov dalga geçtiğin konular insanların inançları. Bu konularda inanmıyorsan inanma ama buradan saldırıda bulunamazsın. Saygı duyman gerek.

Akraba evliliğine gelince erzurumluyum ve çok akraba evliliği yapmış tanıdığım var. Bu evlilikler kardeş evliliği değil amca teyze çocuğu evliliği veya 3. derece akraba evliliği. Çocuklar sevdiyseler, anlaştıysalar ve gerekli testleri yaptıysalar bunun neresi yanlış anlamıyorum. Bir akraba evliliği sonucunun engelli çocuğu olduğunu görmedim.

Zaten test vs. ne gerekiyorsa yapıyorlar.

Düzgün okusaydın aynı tarafta oldugumuzu anlardın.
Ben Müslümanım deyip akraba evliliğine karşıyım diyenlere dedim lafınızı sakının diye.
Selam ve dua ile..

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #66 : 25 Mart 2020, 18:55:38 »
Ben Müslümanım deyip akraba evliliğine karşıyım diyenlere dedim lafınızı sakının diye.
Selam ve dua ile..

Yine kabak sana patladı kerimov..

Hernekadar bilim üreme çoğalma noktasında genetik çeşitlilik sayesinde çok daha sağlıklı bireyler meydana getirdiği ve akraba gibi benzer genlerle meydana gelen bireylerde kronik problemlerin artacagı konusunda hemfikir olsada , konunun dinen uygunluğu çok tartışmaya açık değil. Allah (C.c) bu konuyu kesin kurallar ve detayları ile bildirmiş kutsal kitapta..
İslami olarak bunu inkar etmek eleştirmek kimsenin haddine değil.

kerimov

• Sr. Member
« Yanıtla #67 : 25 Mart 2020, 19:11:06 »
.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #68 : 25 Mart 2020, 19:32:26 »
Konuyu din dışında tutarak akraba evliliği kesinlikle doğru bulmuyorum ama seven olabilir evlenen olabilir kendi kararları bizi ilgilendiren bir durum değil. Ama kısaca ben yakın akrabalarıma o gözle bakacak tiyniyete sahip olamadım hiç bir zaman bu duruma anlam veremedim buna çocuk evlilikleri de dahil. Müslümanız diye Akraba evliliğini de kutsal saymamız doğru bulmamız gerekmiyor sanırım? :)

her insanda 23 çift kromozom vardir. her bir çift kromozomun bir tanesi anneden, digeri babadan gelmektedir. kromozomlar, kalitimimizla ilgili olan dna´yi içerir. dna´nin fonksiyonel ürün kodlayan bölümler ise gen denir.

herbir kromozomda binlerce gen vardir. her gen, kromozom üzerinde özel bir yere sahiptir. genler bir kusaktan digerine aktarilan kalitsal birimlerdir. bazi hastaliklarin ortaya çikmasinda sadece anneden veya babadan bozuk gen aktarilmasi yeterliyken, bazi hastaliklarda hem anneden hem de babadan bozuk olan genin alinmasi sonucu hastalik ortaya çikar. böyle bir durumda anne ve baba saglikli olabilirler, ancak bozuk gen tasimaktadirlar; yani tip dilinde heterozigot olarak adlandırılan durum söz konusudur. hastaligin ortaya çiktigi çocuk ise homozigot´tur yani her iki bozuk genide aldigi için hasta olmustur. iste bu kalitima otozomal resesif kalitim denmektedir. otozomal resesif kalitimda, ayni bozuk geni tasiyan anne ve babanin hasta çocuk sahibi olma ihtimali %25´tir.

akraba evliliklerinde, hem annenin hem babanin ayni bozuk geni tasima ihtimali, akraba evliligi yapmayan diger kisilere oranla daha yüksek oldugu için, çocugun da hasta dogma ihtimali, normal populasyona göre artmistir. bununla beraber, düsük ve ölü dogum ihtimali de artmistir.

akraba evliligi yapmis anne adaylarina tavsiyem, gebelikleri sirasinda genetik danisma almalari olacaktir.

Gerçi konu saç ekimi caiz mi meselesiydi ne ara buraya geldiniz :)

Konuya din dışında kültürel seviye de bakarsak Türk lerin Akraba evlili ya da çocuk evlilikleri gibi durumlara yakın olduğunu sanmıyorum daha çok arap kültürü diyelim.
 Tabi daha küçük yerleşim birimlerinde bu durum yaygın istanbul da yaşayıp üniversite hayatı arkadaş ortamı olan birinin halasının kızı teyzesinin oğlu ile pek evleneceğini sanmıyorum. Örnek gördünmü dersen gördüm midemi bulandırmıştı ayrı konu bunun belki aile yapıları alakası vardır Aile yapıları yetiştirilme tarzları vs.

« Son Düzenleme: 25 Mart 2020, 19:55:29 Gönderen: Hintell »
Global Moderator

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #69 : 26 Mart 2020, 04:23:09 »
Akraba evliligi tamamen arap gelenegidir. Islam dini de arap cografyasindan dogduguna gore araplarin bunu yapmasi cok normal.
Akraba evliligi kesinlikle Turk gelenegi degildir, olmamalidir da. Insanin kuzenine o gozle bakmasi sapikliktan baska birsey degil.
Akraba evliligi yapan da benim gozumde sapiktir, saygi da duymuyorum acikcasi.
Everybody needs somebody to love
Everybody needs somebody to hate

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #70 : 26 Mart 2020, 09:28:40 »
Akraba evliligi tamamen arap gelenegidir. Islam dini de arap cografyasindan dogduguna gore araplarin bunu yapmasi cok normal.
Akraba evliligi kesinlikle Turk gelenegi degildir, olmamalidir da. Insanin kuzenine o gozle bakmasi sapikliktan baska birsey degil.
Akraba evliligi yapan da benim gozumde sapiktir, saygi da duymuyorum acikcasi.

Müslüman mısınız?

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #71 : 26 Mart 2020, 16:26:02 »
Müslüman mısınız?

Neden sordun?

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #72 : 26 Mart 2020, 16:45:33 »
Neden sordun?

İslamiyete göre uygun olup uygun olmayan bazı hususlar ayetler ile yoruma kapalı bir şekilde belirtilmiştir bu hususta onlardan biri. Büyük bir kısmını müslümanların oluşturduğu bir platformda bu hususa sapıklık diye yorum yapmak hiç hoş olmayan bir durum. Benimde şahsi fikrim bu durumun hoş ve doğru olmadığı.. ben müslüman  olmama ragmen forumdaşlara olan saygımdan dolayı sizinki gibi aşağılayıcı ve hakaret içeren bir yorumda bulunmuyor iken bu yorumu yapan kişinin dini tabiiliğini merak ettim.
Sizde ateist iseniz bu tip konulardaki yorumlarınızı biraz daha saygı çerçevesinde dile getirmenizi rica edeceğim.
Yok hayır Müslümansanız zaten diyecek hiçbirsey kalmıyor oZmaan inancınız hakkında biraz daha bilgilenmenizi tavsiye edeceğim.

ahmettt

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #73 : 26 Mart 2020, 18:04:47 »
Selam ve dua ile..

Peki hocam özür dilerim.
Saç Ekim Sürecimi buradan takip edebilirsiniz:

https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=12994.0

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #74 : 26 Mart 2020, 18:12:48 »
İslamiyete göre uygun olup uygun olmayan bazı hususlar ayetler ile yoruma kapalı bir şekilde belirtilmiştir bu hususta onlardan biri. Büyük bir kısmını müslümanların oluşturduğu bir platformda bu hususa sapıklık diye yorum yapmak hiç hoş olmayan bir durum. Benimde şahsi fikrim bu durumun hoş ve doğru olmadığı.. ben müslüman  olmama ragmen forumdaşlara olan saygımdan dolayı sizinki gibi aşağılayıcı ve hakaret içeren bir yorumda bulunmuyor iken bu yorumu yapan kişinin dini tabiiliğini merak ettim.
Sizde ateist iseniz bu tip konulardaki yorumlarınızı biraz daha saygı çerçevesinde dile getirmenizi rica edeceğim.
Yok hayır Müslümansanız zaten diyecek hiçbirsey kalmıyor oZmaan inancınız hakkında biraz daha bilgilenmenizi tavsiye edeceğim.

Hocam bu durum kesinlikle gunumuz ahlaki degerlerine uymuyor ve her toplumda hemen hemen karsiligi sapikliktir. Bunu acikca dile getirmem kimseyi icitmemeli.
Yani dogruya dogru demek ayip degil aksine haktir.
Hangi dinden gorusten olursan ol farletmez bana gore, dinler de sorgulanabilmeli.
Zaten hem ahlaken hem de bilimsel acidan zararli birseyi yapmak da ne ile aciklanir baska bilemiyorum.

Facebook Twitter Instagram