Gönderen Konu: Inflamasyonu Azaltan 12 Gıda  (Okunma sayısı 1185 defa)

Bruce Wayne

• Sr. Member
Inflamasyonu Azaltan 12 Gıda
« : 26 Mayıs 2021, 12:41:57 »
Arkadaşlar ben yaklaşık 3-4 aydır bu sayfayı takip ediyorum instagramda. Beslenme ile ilgili çok önemli bilgiler ve öneriler veriyor gerçekten insana. Ben bu kadar uyamıyorum tabi ama yine de elimden geldiğince azaltmaya çalışıyorum. Bu inflamasyon da saç dökülmesinde bizim için önemli bir yer teşkil ediyor sanırım. O yüzden paylaşmak istedim, ben de inflamasyon için balık yağı kullanıyorum bu arada.

Fotoğrafın yanında önemli bilgiler de paylaşılmış onu da ekleyeyim;

Glüteni ve süt ürünlerini kesmeyip yaşam tarzını düzeltmeden Otoimmün hastalıklardan kurtulan ben hiç duymadım. Yani bir taraftan peynir ekmek yiyip diğer taraftan bu listede yer alan gıdalardan istediğiniz kadar yiyin faydası olmaz, sizi ilaç şirketlerinin ve işbirlikçilerinin esaretinden kurtarmaz.
Otoimmün bir hastalığımız olmamasına rağmen glüten hiç yemiyoruz, süt ürünlerini de (koyun ve keçi) çok çok az tüketiyoruz. Böylece Otoimmün hastalıklara davetiye çıkartmamaya özen gösteriyoruz.

Bazı kişiler çaresizliklerini strese bağlayıp kaçış yapıyorlar. Şunu hiç unutmayın beslenme düzelince stresle mücadele de çok kolaylaşıyor. Sinirleriniz alınmış gibi oluyor. Şimdi Dr. Jockers’ten yapılan çeviriyi okuyalım.

“Otoimmün beslenme, inflamasyonu ve otoimmün durumları azaltmak için güçlü bir yol. Vücutta inflamasyon başladığında bağışıklık sistemi zayıflıyor. Bu otoimmün hastalıkların başlamasına yol açıyor. Otoimmün hastalıklar vücutta inflamasyonu artırıyor ve böyle bir döngü oluşuyor.

Otoimmün hastalıkları önlemek veya iyileştirmek için vücutta inflamasyonu düşürmek çok önemli. İnflamasyonu azaltmak ve otoimmün hastalıkların başlamasından korunmanın ilk adımı beslenmenin düzenlenmesi olmalı. Yediklerimiz vücudumuzu iyileştirebilir de zarar verip inflamasyona da yol açabilir. O nedenle inflamasyonu düşürmek ve otoimmünitenin başlamasını önlemek için tetikleyici gıdaları beslenmeden çıkarmak ve inflamasyonu düşürücü gıdaları beslenmeye almak ilk adım olmalı. “

Instagramda takip etmek isterseniz sayfanın adresi @saglikliyasiyoruzcom

qew1978

• Full Member
Ynt: Inflamasyonu Azaltan 12 Gıda
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2021, 16:46:40 »
Balik yaginin, daha dogrusu balik yagi haplarinin etkileri konusunda suphelerim var. Okudugum arastirmalarda etkisiz oldugu ve hap icmek yerine dogrudan balik yemenin cok daha etkili oldugu yaziyordu. Cocukluktan beri balik yagi kullanan 2 tane kuzenim var, ikisi de kardes. Ikisinde de seboreik dermatit var, benle yasit olan nw 4-5 gibi, ufak olanin da saci birkac sene dokulmeye baslar.
dutasteride 0.5 mg
oral minoxidil 2.5 mg

Bruce Wayne

• Sr. Member
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2021, 16:53:26 »
Balik yaginin, daha dogrusu balik yagi haplarinin etkileri konusunda suphelerim var. Okudugum arastirmalarda etkisiz oldugu ve hap icmek yerine dogrudan balik yemenin cok daha etkili oldugu yaziyordu. Cocukluktan beri balik yagi kullanan 2 tane kuzenim var, ikisi de kardes. Ikisinde de seboreik dermatit var, benle yasit olan nw 4-5 gibi, ufak olanin da saci birkac sene dokulmeye baslar.
Hocam ben de neredeyse 1.5-2 yıl önce o zamanlar saçla ilgili herhangi bir araştırma yapmadan önce öyle sağlık için içmeye başlamıştım sonra bundan 7-8 ay önce içmeyi bıraktım ve saç derim aşırı kaşınmaya başladı. Biraz araştırınca forumda filan omega 3'ün saçta kaşınmayı ve yağlanmayı azalttığını okumuştum. Yani psikolojik midir bilmiyorum ama bende etkisi böyle o yüzden bir daha bırakacağımı sanmıyorum çünkü o kaşıntıyı hiç unutamıyorum.

Armaan

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2021, 16:56:59 »
Omega3 tek geçerim hayatımı kurtardı resmen. o nasıl yağlanmadır kaşınmadır lanet gitsin. Yalnız bu takviyelerde civa yoktur umarım ifos sertifikası var ama ifos tada parayı veren düdüğü çalıyomuş galiba

qew1978

• Full Member
« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2021, 18:25:30 »
Hocam ben de neredeyse 1.5-2 yıl önce o zamanlar saçla ilgili herhangi bir araştırma yapmadan önce öyle sağlık için içmeye başlamıştım sonra bundan 7-8 ay önce içmeyi bıraktım ve saç derim aşırı kaşınmaya başladı. Biraz araştırınca forumda filan omega 3'ün saçta kaşınmayı ve yağlanmayı azalttığını okumuştum. Yani psikolojik midir bilmiyorum ama bende etkisi böyle o yüzden bir daha bırakacağımı sanmıyorum çünkü o kaşıntıyı hiç unutamıyorum.

Psikolojik olma ihtimali var. Cunku ben 1.5 ay once inflamasyona iyi gelecegini dusunerek almistim, yaninda da dutasteride kullaniyordum. Basladiktan sonra 1 hafta bile olmadan kasinti kepek yaglanma bicak gibi kesilmisti. Sonra internette bir markanin balik yaginin indirimde oldugunu gorunce arastirma yapmistim ve pek de etkili olmadigini gormustum. O gunden sonra kafamdaki kasinti kepek falan 1 tik artti sanki. Bu surecte balik yagi almayi da birakmadim, kutu bitene kadar kullanacagim. Omega 3 icin artik normal balik tuketecegim, uskumru gibi, sezon kapaliyken de haftada yarim kilo falan ton baligiyla idare ederim.
dutasteride 0.5 mg
oral minoxidil 2.5 mg

Bruce Wayne

• Sr. Member
« Yanıtla #5 : 26 Mayıs 2021, 18:27:35 »
Psikolojik olma ihtimali var. Cunku ben 1.5 ay once inflamasyona iyi gelecegini dusunerek almistim, yaninda da dutasteride kullaniyordum. Basladiktan sonra 1 hafta bile olmadan kasinti kepek yaglanma bicak gibi kesilmisti. Sonra internette bir markanin balik yaginin indirimde oldugunu gorunce arastirma yapmistim ve pek de etkili olmadigini gormustum. O gunden sonra kafamdaki kasinti kepek falan 1 tik artti sanki. Bu surecte balik yagi almayi da birakmadim, kutu bitene kadar kullanacagim. Omega 3 icin artik normal balik tuketecegim, uskumru gibi, sezon kapaliyken de haftada yarim kilo falan ton baligiyla idare ederim.
Anladım hocam, ben zaten balık yemeyi pek sevmeyen biri olarak kullanmaya devam edeceğim sanırım. :)

Maybemay

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 25 Mart 2023, 10:24:11 »
Balık ve mantar D vitamini için önerilen ilk yiyeceklerdir. Özellikle yumurtayı da dahil edersek D vitamini içeren yiyecekler tüketmek ve yeteri kadar güneşe çıkmak inflamasyonu önlüyor diye biliyorum. Bir de işlenmis gıdalardan ve karbonhidrattan uzak durmak lazım. Daha önce okuduğum başka bir yazıda özellikle işlenmiş şeker vücuttaki inflamasyonu arttırıyor. Bu da vücutta saç dökülmesi, deri döküntüsü, diyabet, bağırsak rahatsızlıkları gibi pek çok nedene yol açıyormuş. Ottoimmün sistemde oluşacak sorunlara dikkat etmek gerekiyor kısaca herkes de saç dökülmesi için işe yaramaz ama saç dökülmesi dışında da diyabet, bağırsak rahatsızlıkları gibi ciddi sorunları olan varsa inflamasyon düşürücü gıdaları daha fazla tüketmek gerekiyor. Bence saçı dökülenlerin %10'unun inflamasyon yüzünden olsa o bile büyük bir oran belki de bunun önüne geçilse hiç ekimsiz kaybedilen saçların %80-85'i geri kazanılır. Şu an %80 saçını geri kazanan biri ekimi mekimi düşüneceğini sanmıyorum. :)

Facebook Twitter Instagram