Gönderen Konu: AGA için Ketokonazol kullanımı  (Okunma sayısı 1453 defa)

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
AGA için Ketokonazol kullanımı
« : 26 Şubat 2022, 16:09:04 »
Merhaba Nisan'da 16 yaşına gireceğim. Hiportiroidi için ilaç kullanıyorum. Dökülme bu yüzden mi yoksa genetik mi tam emin değilim o yüzden. Ama babama bakınca genetik dökülme olduğunu görebiliyorum. Yaşım gereği finas-dutas zaten kullanamam. Minox kullanmayı da düşündüm ve uzun bir süre (1 sene) araştırdım ve kullanmamaya karar verdim. Bunlar yerine pek yan etkisi olmayan ancak Minoxa yakın etki gösterdiği söylenen Ketokonazol içerikli şampuan ve kremlere yöneldim. Saçımda seboreik dermatit veya kepek gibi sorunlardan hiçbiri yok. Sadece yağlı bir saçım var. Hem yağlanma hem de dökülme için işe yarayacağını düşünüyorum.

Kullanım: Haftada 1 defa dermastamp arkasından Ketoral krem sürüp yatacağım. Sabah Konazol şampuanla yıkayacağım. Konazol şampuanı bunun haricinde 1 gün daha kullanacağım yani toplamda haftada 2 defa Konazol şampuan kullanmış olacağım. Her gün saçımı yıkıyorum zaten elimde olsa her gün kullanırım ama saç derisini incelttiği söylendiği için 2 defayla sınırlayacağım. Aranızda uzun süredir Ketokonazol içerikli ürünler kullanan varsa yazarsa sevinirim.

Çalışmalar:
-Şu çalışmada %2 Ketokonazol ile %2 Minoxidil karşılaştırılmış ve hemen hemen benzer sonuçlar alınmış: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9669136/
-Şu çalışmada fareler üzerinde %2 Ketokonazol ve %5 Minoxidil karşılaştırılmış ve Minoxidil kadar olmasa da etkili sonuçlar alınmış: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3964684/
-Şu çalışmada 39 erkek üzerinde 21 aylık çalışma yapılmış ve saç büyüme skorunda %50 artış görülmüş. Normal şampuan kullananlarda ise düşüş gözlenmiş: http://inhumanexperiment.blogspot.com/2009/03/2-nizoral-shampoo-increases-hair-growth.html

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Ynt: AGA için Ketokonazol kullanımı
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2022, 17:04:56 »
Kardeşim doktor bana "AGA ergenlik sonrası başlar en erken" demişti.

Kan değerlerine baktırdın mı?
Fotoda çok açıklık da görünmüyor belki mevsimseldir.
Endişe etme
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2022, 17:39:23 »
Kardeşim doktor bana "AGA ergenlik sonrası başlar en erken" demişti.

Kan değerlerine baktırdın mı?
Fotoda çok açıklık da görünmüyor belki mevsimseldir.
Endişe etme
Hocam kan değerlerime sürekli baktırıyorum. En kötü 2 ayda bir falan. TSH yüksekliği yani hipotiroidi için ilaç kullanıyorum. Demir değerim en son 155, Çinko 106'ydı. Sorun olacağını düşündüğüm ve genelde düşük olan Ferritin ise 1000 civarlarında geziyor. Uzun zamandır 1500'lerdeydi. Bi ara 500'e düştü şimdi tekrar yükseldi ama hiç normal aralığa inmedi.

Çok açıklık görünmüyor diyorsunuz ama forum ortalamasına göre çok açıklık yok. Dışarıya çıkınca kendimi tamamen kel gibi hissediyorum. Saçlarım aşırı ince zaten. Bir de fotoğrafını koymadım ama sol şakakta kelleşme var. Oradan bir daha saç çıkacağını sanmıyorum.

Mevsimsel olduğunu da düşünmüyorum çünkü ilk fark ettiğimde Mart 2021'di. Yaklaşık 1 yıl oldu ve ilerleme devam ediyor.

Bu arada şimdiye kadar D Vitamini, Magnezyum, Biotin, B1-6-12 (Benexol), Folik Asit, A Vitamini, E Vitamini vs. kullandım ama sonuç aldığım söylenemez. D Vitamini, Magnezyum ve Biotine devam ediyorum ama Biotini bırakıp Benexol'e tekrar başlamayı düşünüyorum. D vitamini ve Magnezyumu ömür boyu kullanacağım zaten.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2022, 17:42:33 »
Peki doktor AGA mı olduğunu söyledi? Yoksa telogen effluvium gibi mi?
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2022, 17:46:37 »
Peki doktor AGA mı olduğunu söyledi? Yoksa telogen effluvium gibi mi?
Doktor bişey söylemedi. Sadece şöyle bi bakıp kökler sağlam dedi Minox yazıp gönderdi. Şakaklardan ve vertexten açılmaya başladığı için AGA olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi babama bakınca kendi geleceğimi görüyorum.

Andrea

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2022, 00:06:27 »
Bence 16 yaşındasın şu an için sadece saçlarını gözlemle derim minox için bile çok erken olduğunu düşünüyorum kaldı ki senin saçların bu aşamada gayet yeterli ve güzel

GÜNLÜK 0.5 MG Avodart Dutasterid
GÜNLÜK 2 AGA E TABLET
GÜNLÜK 2 ADET 40MG ROACCUTANE (AKNETRENT)

BİZ BU İŞE GÖNLÜMÜZÜ VERDİK KARDEŞ.

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2022, 00:50:51 »
Bence 16 yaşındasın şu an için sadece saçlarını gözlemle derim minox için bile çok erken olduğunu düşünüyorum kaldı ki senin saçların bu aşamada gayet yeterli ve güzel
Hocam 1 senedir gözlemliyorum zaten. Dökülmeyi ilk fark ettiğim zamanlarda birkaç defa aktar-eczacı tavsiyesiyle vs. yağ karışımı sürme gafletinde bulundum. Ancak aradan uzun bir süre geçti. O süre boyunca sadece izledim ve dökülmenin iyice ilerlediğinden eminim. 3 ay önceki vertexle şimdinin arasında baya fark var. En azından en hafif tedavi yöntemi olarak gördüğüm Ketokonazol'den başlamak istiyorum. Elimden geldiğince masaj da yapmaya çalışacağım. 6 ay sonunda daha da kötüye gitmesi durumunda mecburen Minoxa başlayacağım.

titanic5

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2022, 12:52:21 »
Ben de bir süre Konazol şampuan kullandım ama sonra bıraktım

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2022, 13:44:54 »
Ben de bir süre Konazol şampuan kullandım ama sonra bıraktım
neden bırakmıştınız hocam

titanic5

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2022, 15:06:52 »
neden bırakmıştınız hocam

Saçlı derideki sivilce ve kızarıklıklarda herhangi bir değişiklik olmadı sanırım. Bu yüzden devam etmeye gerek duymadım

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2022, 22:22:08 »
Saçlı derideki sivilce ve kızarıklıklarda herhangi bir değişiklik olmadı sanırım. Bu yüzden devam etmeye gerek duymadım
anladım hocam benim yağlanma dışında öyle sorunlarım yok zaten. minimum 6 ay kullanıp etkisini görürsem devam etmeyi planlıyorum.

Andrea

• Hero Member
« Yanıtla #11 : 01 Mart 2022, 00:49:54 »
Konazol şampuan deneyim sonuçlarimla ilgili forumda bir konu yakında açacağım ama şimdilik kesinlikle güzel sonuçlar aldım diyebilirim yağlanma konusunda şahsen çok iyi gekdi saçı çok iyi arındırıyor etki olarak kesinlikle kişiden kişiye değişebileceğini kullanım olarakta yine kişinin saç ve cildinin yağ sivilce egzema gibi faktörlerinin oranına göre kullanım sıklığı ve boyutunun farklılık göstermesi gerektiğine bu durumun sampuandan alınan etkiyi büyük oranda etkilediğine değineceğim ama şampuan genel olarak yağlanma ya ve kepek sivilce egzema ya çok iyi geliyor

GÜNLÜK 0.5 MG Avodart Dutasterid
GÜNLÜK 2 AGA E TABLET
GÜNLÜK 2 ADET 40MG ROACCUTANE (AKNETRENT)

BİZ BU İŞE GÖNLÜMÜZÜ VERDİK KARDEŞ.

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #12 : 01 Mart 2022, 19:03:43 »
Konazol şampuan deneyim sonuçlarimla ilgili forumda bir konu yakında açacağım ama şimdilik kesinlikle güzel sonuçlar aldım diyebilirim yağlanma konusunda şahsen çok iyi gekdi saçı çok iyi arındırıyor etki olarak kesinlikle kişiden kişiye değişebileceğini kullanım olarakta yine kişinin saç ve cildinin yağ sivilce egzema gibi faktörlerinin oranına göre kullanım sıklığı ve boyutunun farklılık göstermesi gerektiğine bu durumun sampuandan alınan etkiyi büyük oranda etkilediğine değineceğim ama şampuan genel olarak yağlanma ya ve kepek sivilce egzema ya çok iyi geliyor
Dökülme konusunda bi fark gördünüz mü peki hocam

Facebook Twitter Instagram