Gönderen Konu: Dr. Serkan Aygın - 16.07.2022 - 4773 Greft - Yaş: 23  (Okunma sayısı 15514 defa)

nullkatze

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Dr. Serkan Aygın - 16.07.2022 - 4773 Greft - Yaş: 23
« : 04 Ağustos 2022, 13:05:48 »
Öncelikle herkese esenlikler dilerim. Saç ekimi sürecimde bu forumdan çok fazla destek aldığım için kendi sürecimi de paylaşıp benim gibi aklında soru işareti olan dostlara yardımcı olmak istedim.

Ekim sürecini ve sonrasını anlatmadan önce saç kaybı sürecimi sizlerle paylaşmak istiyorum. 20 yaşında kadar saçlarımda bir sorun yaşamadım ancak üniversiteye başladıktan sonra her sene git gide özellikle tepe bölgesinde kayıplar yaşadım. Son bir senede de ön bölgede de artık anlaşılır düzeyde saç kalitesinde düşüş ve saç kaybı yaşadıktan sonra ilk olarak Kasım 2021’de Serkan Aygın ekibiyle iletişime geçtim, üniversite son sınıf olmam sebebiyle erteledik. Bu süreçte hiç bir medikal destek almadım çünkü bu konuda gerek yerli gerekse yabancı kaynaklardan araştırmaları mı bitirmemiştim. Saç ekimi sürecini anlattıktan sonra uygulayacağım medikal tedavileri de sizlerle sebepleriyle teker teker paylaşmak isterim.

Saç ekim süreci:
Muayene: Muayne için randevu almak istediğimde Olcayto bey ile iletişime geçtik, kendisine de teşekkür ederim bu süreçte çok yardımcı oldu. Randevu günü kliniğe gittiğimde kendimi yoğunluğun içinde buldum. Sağımdan solumdan saçları bantlı her ırktan insan geçerken kendimi çok sürreal bir ortamda hissettim desem yalan söylemiş olmam.

Olcayto bey ile ön görüşmeyi yaparken Serkan hoca içeri girdi, kendisi gerçekten varlığı ile güven aşılıyor şeytan tüyü mü var bilmiyorum ama özellikle sohbet esnasında tamam alın paramı verin saçımı moduna girdim diyebilirim. Kendisi kalemi alıp çizgisini çizdi, neden medikal tedavi uygulamadın diye ufaktan bir sitem edip donör bölgemin kuvvetli olduğunu ve ben sana istersen 3-4 kez Ekim yaparım ama hem senin parana, vaktine yazık hem de yaşın çok genç özellikle vertex’i toparlayabilirsin dedi. Daha sonra kendi tahminen 4500 greftlik bir ekim planladı. Randevumuzu 16 Temmuz’a aldık ve bekleyişe geçtik.

Ekim günü ve sonrası:
Ekim günü: Sabah erken saatlerde Şişli’deki Doku klinike gittim. O gün bana özel miydi bilmiyorum ama o zaman aralığında tek Türk bendim diyebilirim. Özellikle İspanyol ve Arap hastalar çok yoğunluktaydı küçük bir Erasmus deneyimi oldu benim için:)

Daha sonra bir kaç belgeyi imzaladım, ardından bir hanımefendi buyrun geçelim diyip bir adet Xanax verdi. Gömleğimi çıkarıp ameliyat önlüğü tarzı bir şey giydim, saçları tıraşladılar ve ekimin yapılacağı odaya geçtik.
Ekimin yapılacağı oda oldukça steril ve ekim esnasında 6-7 kişi birlikte çalışıyor. Bu aşamada ismini hatırlayamadığım bir Doktor bey geldi ve biraz muhabbet ettik. Daha sonra sedasyon uygulandı ve donörden greft toplama işlemi için kafam uyuşturuldu. Kesinlikle samimi söylemek gerekirse en ufak bir acı hissetmedim. Hissiyat olarak rahatsız edici bir his ama acı kesinlikle olmadı. Yaklaşık 7-8 saat sürdü işlem öncelikle donörden greftler toplanıyor ayrıştırılıyor daha sonra başka bir doktor hanımefendi geliyor ve ekim işlemini yapıyor. Greftleri toplayan arkadaşlar hekim değildi ama ekimi yapan kişi doktordu bunu da belirtmek isterim.

Ekim bittikten sonra aşağıya inip yemek eşliğinde ne yapmam gerektiği anlatıldı ve rahat bir şekilde eve döndüm.

3. Gün (İlk yıkama): Aradaki iki gün hakkında bir şey söylemem gerekirse pek bir sıkıntım olmadı, ağrı/sızı yaşamadım. Ekimden sonraki gün pansuman yapıldı ve kafamdaki bandajları attık. İlk yıkamaya kadar Verdikleri antibiyotik ve ödem attırıcı ilaçları kullandım. Onun dışında ağrım olmasa da ağrı kesicileri aldım. Bakın arkadaşlar sadece bu işlem için değil, lütfen leblebi gibi ağrı kesici tüketip vücudunuzu ağrı kesiciye alıştırmayın, ağrı konusunda her operasyon sonrası sıkıntı yaşayan insanlar genelde çok fazla ağrı kesici kullanan insanlar oluyor. Kamu spotunu da geçtiysek 3. Güne yani ilk yıkamaya geçelim. Klinikte ilk yıkama için bir losyon sürdüler ve bir saat bekledik. Daha sonra yıkama gerçekleşti ve benim de evde bu şekilde yapmam gerektiğini anlattılar. Rahat bir şekilde eve döndüm. 15 gün saçı yıkayıp 15. yıkama (Ekimin 18. Günü) kabuk dökme işlemini gerçekleştirmem gerektiğini söyleyip yolladılar.

Bir hafta kadar U şeklinde seyahat yastığı tarzı bir yastıkla yattım, benim için ekimin en kötü olayı bu oldu. Çok fazla düz yatabilen bir insan değilim. Kabuk dökümüne kadar nadir dışarı çıktım ve çıktığım zamanda kliniğin verdiği balıkçı şapkası tarzı şapkayı kullandım. Bir sıkıntı olmadı.

18. Gün (Kabuk dökümü): Kabuk dökümünü kendim becerip de yapamayacağımı düşündüğüm için kliniğe dökmelerini rica ettim, sağolsunlar kırmadılar ve klinikte kabuk dökümü işlemini gerçekleştirdim. Şuan 4 Ağustos ve 19. günümdeyim. Fotoğraflar ve medikal tedavi sürecim konusunda da burayı güncelleyeceğim. Aşağıya saçlı ve traş sonrası fotoğraflarımı bırakıyorum. Bu arada Hintell'e de teşekkür ederim hemen hemen bu süreçte incelediğim her konuda insanlara çok fazla yardımcı olduğunu görmek beni bu konuyu açmaya itti. Herkese selam ve sevgiyle.

Saçlı ve tıraş sonrası fotoğraflar:

nullkatze

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Dr. Serkan Aygın - 16.07.2022 - 4773 Greft - Yaş: 23
« Yanıtla #1 : 04 Ağustos 2022, 13:07:42 »
Medikal tedavi süreci olarak yaşadıklarımı araştırdıklarımı da sizinle paylaşmak isterim. Öncelikle klinik Propecia ve Minoxil'i öneriyor. Ortalama 1,5 sene sürecek tedavi planlanıyor ve ikisini de kademeli şekilde bırakacağınız söyleniyor. Bu konuda aranızda soru işareti olan ve özellikle finasterid içeren ilaçlar konusunda rahatsız hisseden arkadaşların olduğunu gözlemledim. Burada yazdığım her şey kendi araştırmalarım ve danıştığım doktor, eczacı dostlarımdan aldığım bilgilerdir. Lütfen bu tarz bir tedavi uygulamak isteyen arkadaşlar doktor kontrolünde uygulasın.

Propecia: 01.08.2022 tarihinden itibaren günde 1 adet olacak şekilde Propecia kullanmaya başladım. Merak edenler için ilacın ücreti 400 küsür TL olmuş vaziyette. Proscar yöntemini tercih etmedim çünkü eczacı çok yakın bir dostum hem bölme konusunda homojen dağılım olmadığı için DHT'yi dalgalı şekilde bastırmanın yan etki konusunda kötü etki yapabileceğini hem de bir bölünemeyen ilaçların 3-4'e bölünmesi halinde özellikle 2-3 gün sonra içilecek kısımlarının kayıp yaşayabileceğini söyledi. Dediğim gibi bunu yapıp da etki konusunda sıkıntı olmayan arkadaşlar olabilir, bunlar kendi araştırmam ve gözlemlerim. Maddi konuda bir sıkıntım olmadığı için Propecia kullanımına devam edeceğim. Geçen hafta hormon testi yaptırdım, özel hastanelerde belli bir ücret karşılığı hormonel test yapabiliyorsunuz devlet hastanesinde sanırım Üroloji'den vs. rica etmek gerekiyor. Hormonel test sonucum değer olarak DHT ortalamanın biraz üzerinde çıktı, kalan değerler normal. İlacı kullanırken 3 ayda bir test yaptıracağım.

Propecia konusunda bir diğer araştırmam ise DHT baskılama olayında lütfen özellikle 18-22 yaş arası arkadaşların daha dikkatli olması. Bu yaş aralığında kullanılması daha sakıncalıyken 26-27 yaşından sonra DHT'nin önemi azaldığı için kullanılması tavsiye ediliyor. Ayrıca zorlamaya gerek yok %1-2 yan etki oranına yakalanacak kadar şanssızsak bırakmak lazım unutmayın :)

Minoxil: Minoxil forte'yi bulabildiğim için öncelik olarak bunu kullanacağım ancak ürünü değiştirebilirim. Özellikle ekimden sonra minoxil kullanmayı düşünen arkadaşlar bana iletilen bilgi olarak şunu söyleyebilirim, minoxil ilk kullanımda kaşıntı vs. yapabiliyor bunu haftada 1-2 kez Ketoral şampuan ile saç derinize masaj şeklinde yaparak azaltabilirsiniz. Bunun dışında şampuan olarak 1. ay sonuna kadar kliniğin verdiği şampuandan devam edeceğim daha sonra Prozinc Plus'a geçmeyi düşünüyorum. Minoxil için bir diğer aldığım tüyo ise ekimden sonra genelde 1-2 ay hissizlik oluyor bu yüzden Minoxil'e ne kadar erken başlanırsa saç derisinin buna alışması o kadar hızlı olacağı için hissizlik hakimken yan etkiyi minimize edebilirsiniz. Dediğim gibi bunlar sadece kendi araştırmalarımdır mutlaka hekim görüşü alın!

Biotin: Biotin değerlerim normale yakın çıksa da 5000mg'lik Dynavit biotin hapı kullanıyorum. Günde bir kez alıyorum. 2 ay boyunca alıp 15 gün ara vermem tavsiye edildi.

Ekim sonrası ve kabuk dökümünden (18.gün) sonraki fotoğraflarım:
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2022, 13:28:29 Gönderen: nullkatze »

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 04 Ağustos 2022, 17:17:44 »
Detaylı güzel yazın için teşekkür ederiz
Saç ekimin gayet güzel ama tepe zor:)
Ekiminde çok güzel görünüyor saç yönleri ve sıklık ön çizgi
Kafana kalıp gibi oturmuş kafa şekline göre güzel bir saç ekimi yapmış merkez
Belli işinin ehli insanlar yapmış saç ekimimi

Umarım sonucunda seni mutlu eder
Global Moderator

nullkatze

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 04 Ağustos 2022, 18:07:39 »
Teşekkür ederim :) Propecia ve minoxil tedavisi ile tepeyi ve donörü güçlendirmeye çalışacağız, özellikle yaşım genç olduğu için orta ve önde kendi saç kaybımı azami seviyede tutabilirsem Serkan hoca 1. yılda bir revize yapılabileceğini söyledi. Bakalım, sonumuz hayrolsun. :D

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 04 Ağustos 2022, 18:36:49 »
Teşekkür ederim :) Propecia ve minoxil tedavisi ile tepeyi ve donörü güçlendirmeye çalışacağız, özellikle yaşım genç olduğu için orta ve önde kendi saç kaybımı azami seviyede tutabilirsem Serkan hoca 1. yılda bir revize yapılabileceğini söyledi. Bakalım, sonumuz hayrolsun. :D

Minoxil 1 ayın sonunda 2 ay kullan bırak dostum
Global Moderator

Hair'lı Olsun

• Bu Alana Reklam Verilir.
  • Hero Member
« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2022, 20:41:26 »
ben sonucunuzdan memnun olacağınızı düşünüyorum. Hayırlı olsun ekiminiz...
Saç Sağlığı Discord : https://discord.gg/RJrwv4h7

Finansteride
Omega 3  -  Biotin 5000
Keçiboynuzu özü
Masaj - Magnezyum yağı  
D3 vitamin  -  B12 vitamin

Trevor

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 04 Ağustos 2022, 22:38:18 »
dostum ekimin harika görünüyor ,tertemiz bir görüntü var umarım sonrasıda bu şekilde güzel olur.
3 ay sonraki dht sonucunu burda paylaşırsan şahsen görmek isterim bakalım propecia dht oranlarını nasıl etkileyecek.

nullkatze

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 05 Ağustos 2022, 00:53:40 »
dostum ekimin harika görünüyor ,tertemiz bir görüntü var umarım sonrasıda bu şekilde güzel olur.
3 ay sonraki dht sonucunu burda paylaşırsan şahsen görmek isterim bakalım propecia dht oranlarını nasıl etkileyecek.

Teşekkür ederim, tabii ki paylaşacağım :)

nullkatze

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #8 : 05 Ağustos 2022, 00:54:26 »
ben sonucunuzdan memnun olacağınızı düşünüyorum. Hayırlı olsun ekiminiz...

Teşekkür ederim sağolun, şok dökülmeyi de atlattıktan sonra umarım dönüşü güzel olacak

nullkatze

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 05 Ağustos 2022, 23:15:55 »
Güncel

Kel91

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 06 Ağustos 2022, 00:54:03 »
Hayırlı olsun, güzel bir merkezde ektirmişsin, benim asıl kafama takılan, 18.gün kabuk dökme için çok geç değil mi? Ben 11.günde döktüm. Kabukların kafada fazla kalması sıkıntı olmaz mı?

nullkatze

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 18 Ekim 2022, 12:43:33 »
3. Ay Güncellemesi

Merhaba dostlar, 3. aya girmiş bulunmaktayım. Propecia’ya devam ediyorum. Minoxil’i donör bölgeyi güçlendirdikten sonra bayağı azalttım. Şok dökülme bittikten sonra yavaş yavaş saçım kendine dönmeye başladı. Tepe bölgesinde özellikle uyuşukluk hissi bitti. Donör bölgem toparlandı.

Propecia ilk 2 ay hiçbir şekilde etkisini hissetmedim ancak son dönemde saç kalitemde bir artış gözle görülür şekilde belli olmaya başladı. Yan etki yaşamadım, sadece ilk 15 gün spermde sıvılaşma gözlemledim, daha sonra normalleşti. Cinsel hayatta da bir yan etkisini fark etmedim. Bu süreçte sigarayı da bıraktığım için belki birbirini dengelemiştir bilmiyorum. 1. aydan sonra spora devam etmeye başladım.

Fotoğrafları pencere karşısında güneş ışığında çekildim. Sigarayı bırakıp, saç bakımını da aksatmadan yaptığımdan beri keyfim yerinde. Tüm dostlara selamlar.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 18 Ekim 2022, 15:38:49 »
Sıgarayı bırakmana sevindim darısı bizim başımıza ve tüm arkadaşların başına inşallah kullanan
Sürecin hareketlenmeye başlamış güzel gidiyor kendi saçlarında da kalite artışı olmuş evet
Hayırlısı olsun güzel gidiyor
Global Moderator

baldman

• Hero Member
« Yanıtla #13 : 18 Ekim 2022, 19:19:56 »
çıkışlar yavaş yavaş başlamış, kendi saçlarında güzel toparlamış birde donör bölge resmi görseydik iyi olurdu.

Sacsizkel

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #14 : 18 Ekim 2022, 19:53:52 »
Ön cizgi tasarimi cok sivri ve geride olmus daha iyi olabilirdi genel olarak iyi estetik acidan kaygi olusturucak bi durum daha iyi bi cizgi tasarlanabilirdi
  • Ekim Merkezi ismi ASMED KORAY ERDOGAN
ASMED KORAY ERDOGAN saç ekimi
saç ekimi sonuçları forum

Facebook Twitter Instagram