Gönderen Konu: SAÇ DÖKÜLMESİNDEKİ 3 YILLIK TECRÜBEM VE GELDİĞİM NOKTA  (Okunma sayısı 1451 defa)

proscarkullanıyorum

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 112
Merhaba değerli forum takipçileri, herkese iyi akşamlar.

Yaklaşık 2 senedir bu foruma üyeyim, 3 sene boyunca saçıma sürmediğim serum, içmediğim ilaç, denemediğim tedavi kalmadı, her şeyi denedim. Bütün bu serüveni kısaca özetleyip kendimce aldığım karardan bahsedicem. Belki benim gibi saç dökülmesinden muzdarip olan arkadaşlara ışık tutmuş olurum.

Her şey covid geçirdikten sonra başladı, başlarda covid geçirdiğin için dökülüyor dedi doktorlar, ben de bu yüzden çok takmadım, 6 ay sonra eski haline döner demişlerdi. Aradan 6 ay geçti dökülmem hala devam ediyor, günlük 200-300 tel. Doktorlar yine aynı şekilde covid kaynaklı az daha sabret dediler. Baktım bu böyle olmayacak, mezoterapi ile başladım. Başlarda doktorum, sabret eski haline dönecek diye gaz verdi. Fakat 6 ay geçti dökülmem hala aynı hızla devam ediyordu.

Vichy serum, vichy şampuan, Loreal mavi serum, kerastase şampuan, davines şampuan. Aklınıza gelebilecek en iyi markaları denedim. Bu işin şampuanla ya da serumla uzaktan yakından alakası yok.

Daha sonra meşhur ilaç proscar’a başladım. Başlarda yan etkilerinden korktuğum için 4 e bölerek içiyordum. Fakat etkisini hissetmediğim için, giderek dozu arttırmaya karar verdim. Hala işe yaramıyordu, proscar’ı bütün şekilde içmeye başladım. Birazda olsa faydasını görmüştüm fakat yine yeterli değildi.

Daha fazla araştırma yaptım ve internette dutasterid’i keşfettim. Proscar’dan çok daha etkiliydi. Kafamda, battı balık yan gider düşüncesiyle ilaca başlama kararı aldım. Başlarda çok korkuyordum internette söylenilen yan etkiler başıma gelir diye. Fakat şansıma hiçbir yan etki görmedim. Tek etkisi, cinsel isteği biraz azaltmak oldu. Zamanla etkisini saçımda da hissetmeye başladım. Artık günlük dökülen saç miktarım 50-100 tel arası idi.(Çok riskli tehlikeli bir ilaç araştırma yapmadan doktora danışmadan kullanmanızı önermiyorum ciddi yan etkileri var!)

Bu etkiyi daha da arttırmak için minoxil’e başlama kararı aldım. Başlarda var olan saçlarımı döktü, çok korkmuştum kel kalıcam diye, fakat internette söylenen: başlarda döker, sonradan yenileri çıkar. Dedikleri gibide oldu. Yeni saçlar çıkmaya başlamıştı dökülmem iyice azalmıştı. (20-30 tel) Fakat cildim hassas olduğundan saçımda egzama başlangıcı oluştu. Kafam kepek oluyordu ve deli gibi kaşınıyordu. Acilen minox’u bırakma kararı aldım. Haliyle minox’un etkisiyle çıkan saçlarda döküldü.

Ünlü bir hastanede mezoterapiye başladım. 8 seans sonuç vermedi.

Prp ye başlama kararı aldım. 2 haftada bir toplamda 8 seans prp tedavisi gördüm fakat yine bir faydası olmadı.

Ekmeden çoğaltıyoruz diye reklam yapan çok popüler bir klinikte tedavi gördüm yine işe yaramadı.

Git gide kel kalıcam diye tribe girmeye başladım. Her gece internetten deli gibi araştırmalar yapmaya başladım, ilacı var mı, tedavisi var mı, tedavisi ne zaman bulunur vs… (takip ettiğim çok güzel yabancı bir forum var, güncel araştırmaları ve hangi aşamada olduklarını detaylıca paylaşıyor. Adminlerin müsadesi olursa paylaşırım siteyi)


1-2 hafta önce artık yavaştan saç ekimini kabullenmeye başladım. Kendimi psikolojik olarak buna hazırlamak için, ünlü doktorların saç ektiği kişilerin fotoğraflarını incelemeye başladım. Sonra şunu fark ettim ki, instagram’da paylaşılan fotoğraflar, ekimin iyi sonuç verdiği kişiler hep. Bu rakamda genel olarak 10/4 yani ektiren herkesin kusursuz olmuyor, bir nevi kumar oynuyoruz. Daha sonra bu forumda saç ektiren kişileri araştırmaya başladım ve öncesi sonrası fotoğraflarını inceledim. Kime baksam hepsinin saçı seyrek. Evet saç ekilmiş, saç çıkmış, fakat çok seyrek. Ektirdiğine değmemiş, kendi saçım için düşündüğüm zaman hiç hoşuma gitmedi. Bu gördüğüm sonuçlar beni hüsrana uğrattı. Hem donör bölgeyi kaybediyoruz. Hem o kadar acı ve çile çekiyoruz, 1 sene kaybediyoruz ve en önemliside binlerce lira… (Bu kısım tamamen şahsi düşüncemdir kimse kişisel algılamasın)

Saç ekiminide yavaştan kafamdan silmeye başladım. Tek çare protez saça yönelmekti. Başladım protez saç hakkında araştırmaya. Türkiye’de gerçekten bu işin hakkını vererek yapan bir kaç firma var. Aradım telefonda görüştüm. Fiyatlar biraz uçuk fakat, ekim yaptırıp istemediğim bir görüntü elde edeceğime o parayı protez saça veririm en azından istediğim görüntüyü elde ederim, diye düşündüm. Şu an zaten çoğu oyuncu, şarkıcı vs… protez saç kullanıyor. Ve gayette güzel duruyor, kimse de yadırgamıyor protez saç diye. Gerçekten teknoloji o kadar gelişti ki, çok kaliteli protez saç üretiyorlar, hem saçın kalitesi, hem yapışkanın hem de protez saçın saç çizgisi. Her şeyde olduğu gibi protez saçta da ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı vardır. Hem ayranım dökülmesin hem tatsız olay yaşanmasın diye bir şey yok maalesef. Siz ne kadar çok para verirseniz o kadar kaliteli protez saça sahip olursunuz. Ör: saç rengi birebir, saç yapısı birebir, kolay kolay dökülmüyor ömrü uzun, su geçiriyor, hava geçiriyor, yapışkanı kuvvetli vs… gibi gibi.

Birde arkadaşlar eğer benimki gibi çok şiddetli dökülmeniz varsa, bunu ilaçla, şampuanla, serumla, prp ile, mezoterapi ile durdurmanız mümkün değildir. Sadece bir nebze yavaşlatabilirsiniz. Ben bu dökülmeyi durdururum hatta tersine çevirir saç bile çıkartırım diyen doktor olursa koşarak uzaklaşın.

Buraya kadar okuyan olduysa teşekkür ederim. Hepsi benim şahsi fikirlerimdir, kimse şahsi algılamasın. Sadece kafası karışık olan kişiler için yazdım. Belki bir nebze de olsa bazı konularda ışık tutabilmişimdir. Eğer kafanızdaki düşünce saçlarım aynı geçliğimdeki gibi olsun elimi attığımda saçlarımın içinde kaybolsun, her gün fön çekeyim, jöle süreyim, boyayayım uzatayım vs… agrasif dökülme yaşayanlara tek tavsiyem protez saç. Şu ana kadar harcadığım para ile kendime 10 tane protez saç alabilirdim :/

Parantez açayım, saçı hafif seyrelen kişilere tavsiyem kesinlikle saç ekimidir. Eğer şiddetli dökülmeniz yoksa hafif seyrek saçlarda ekim çok güzel sonuçlar veriyor.

Bu arada piyasanın en popüler doktorları tarafından tedavi gördüm. Ekmek teknelerine zarar gelmemesi için klinik ismi ve doktor ismi paylaşmıyorum.

RTX4090

 • Jr. Member
 • **
 • İleti: 64
Denenecek çoğu tedaviyi sırayla değerlendirip denemişsiniz ama işe yaramamış malesef fakat en son protez saç ile sorunu çözmüşsünüz. Merak ettiğim finasterid ve dutasteridi ne kadar süreyle kullandınız ve kullanmaya başladığınızda Norwood kaçtınız?

proscarkullanıyorum

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 112
Finasterid 6 ay dutasterid 1.5 yıl hala da kullanmaya devam ediyorum. Benim saçım 2-3 sene önce aşırı gürdü tabiri caizse, elimi saçıma attıgımda parmaklarım içinden geçemezdi. Ondan dolayı şu an aman aman bir açıklık yok kafamda. Sadece seyreldi, ıslakken dipleri gözüküyor. Ama kuruyken gözükmüyor, eski sıklığıyla alakası kalmadı. Şu an saçımı çekip atsam muhtemelen çoğu kişi söver bana, senin saçın dökülmemiş sen niye ağlıyorsun vs… 😀

Denenecek çoğu tedaviyi sırayla değerlendirip denemişsiniz ama işe yaramamış malesef fakat en son protez saç ile sorunu çözmüşsünüz. Merak ettiğim finasterid ve dutasteridi ne kadar süreyle kullandınız ve kullanmaya başladığınızda Norwood kaçtınız?

RTX4090

 • Jr. Member
 • **
 • İleti: 64
Finasterid 6 ay dutasterid 1.5 yıl hala da kullanmaya devam ediyorum. Benim saçım 2-3 sene önce aşırı gürdü tabiri caizse, elimi saçıma attıgımda parmaklarım içinden geçemezdi. Ondan dolayı şu an aman aman bir açıklık yok kafamda. Sadece seyreldi, ıslakken dipleri gözüküyor. Ama kuruyken gözükmüyor, eski sıklığıyla alakası kalmadı. Şu an saçımı çekip atsam muhtemelen çoğu kişi söver bana, senin saçın dökülmemiş sen niye ağlıyorsun vs… 😀
Benim saçım da sizin gibi eski haline göre seyreldi ama çoğu kişi saç dökülmen var demez. Bu arada ıslakken dipleri gözükmesi çok normal.

 

Facebook Twitter Instagram