Gönderen Konu: Psikolojim Bozuldu  (Okunma sayısı 2930 defa)

rodyy

• Yeni üye
  • *
Psikolojim Bozuldu
« : 03 Ekim 2020, 23:29:41 »
Selamlar konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum, bu forumda ki ilk mesajım ve konum olacak. Henüz yaşım 24 ve dış görünüşe önem veren biriyim. Son 2 yıldır saçlarım çok yoğun bir şekilde dökülmeye başladı, ayrıca saçım upuzundu, çocukluk hayalimdi uzun saçlı olmak 3 sene uzun saçlı dolaştım fakat son 1 senesi hep döküldü ben de kestirmek zorunda kaldım. Kısalttıktan sonra da bir şey değişmedi tabi dökülmeye devam etti ve bu dökülmeler artık psikolojimi çok bozdu. 2 yıldır her gün saçlarıma bakıyorum, ellerimi ara sıra saçıma götürüyorum ve kel kalacak olmak beni çok üzüyor. Meğerse saçlarım benim her şeyimmiş onu fark ettim. Dökülen her bir tel canımı yakıyor. Şuan hala idare eder bir durumda ama bir kaç seneye ne olur bilmem. Bu yaşlar benim aşık olacağım, evleneceğim yaşlar ama kafada saç kalmayınca hemcinslerinden bir adım geride oluyor sanki insan.

Ayrıca neden döküldüğünü bilmiyorum genetik dökülme mi? Babamın gür saçları var, ne abim ne dayım ne amcam var, bir yerlerden kötü bir gen almışım ama nereden? Genetik değil ise neyden acaba? Asıl korktuğum acaba benim yüzümden mi? Çünkü bir dönem merak ettim nopoo(şampuansız saç yıkama) olayını denemiştim, daha sağlıklı olduğunu söylüyorlardı, açıkçası ondan sonra başladı bu dökülme olayı.

Sizce bu süreçte mevcut saçlarımı koruyabilmek için ne yapmalıyım? Bildiğiniz başarılı bir doktor var mı? En azından dökülme biraz yavaşlasın istiyorum, bu gidişle 26 da tepe bölgem gidecek gibi gözüküyor. Ayrıca şu haliyle bile ektirmeyi düşünüyorum ama daha erken galiba. Ne yapacağım bilmiyorum 7-24 bu saç mevzusu kafamda dolaşıyor, hem özgüvenimi yerle bir etti hem de dışarı bile çıkasım gelmiyor artık.

Snowly12

• Hero Member
Ynt: Psikolojim Bozuldu
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2020, 01:17:13 »
Anneannenin ailesinin genlerini almis olabilirsin annen vasitasiyla illa dededen gelcek gibi birsey yok. Anneannenin kardesleri, babasi nasil?
Finasteride - 1 mg (haftada 3)
Evocapil(procapil)
Dermoroller 3 mm
Ketoral haftada 1 veya 2.
Masaj
30 mg cinko
Omega 3
Demir
D3
Azelaik asit kur
B6 p5p

rodyy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2020, 01:23:19 »
Anneannenin ailesinin genlerini almis olabilirsin annen vasitasiyla illa dededen gelcek gibi birsey yok. Anneannenin kardesleri, babasi nasil?

Hiç bilmiyorum hocam ben doğmadan önce ölmüş hepsi ama sanırım annemin babası yani dedem kelmiş ondan gelmiş olabilir..

Onun dışında çok moralimi bozuyor bu durum, gün içinde defalarca aynaya bakıyorum ve azalmayı görükçe modum düşüyor, bir yandan da bu yaşta beyaz teller çıkmaya başladı çirkinleşiyorum gitgide.

Ziptikci

• Sr. Member
« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2020, 02:43:07 »
Ne yazıkki genetik dökülme gibi duruyor. Finanstereid kullanabilirsin

Gregor59

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 04 Ekim 2020, 02:54:19 »
Baba nasıl düz saçlı mi senin gibi? Siyah mi ? Yani aynı babana benziyor musun saç tipi olarak ya da fizik özellikleri olarak? (Boy, kaş göz burun kulak) Bence anne tarafından geçmiş sana. Anne tarafından geçtiğinde dayı da yoksa anlayamıyorsun çünkü annen kadın ve erkek tipi dökülme yaşama ihtimali çok düşük. Dayın olsaydı muhtemelen kel olacaklardı.

rodyy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2020, 12:18:03 »
Baba nasıl düz saçlı mi senin gibi? Siyah mi ? Yani aynı babana benziyor musun saç tipi olarak ya da fizik özellikleri olarak? (Boy, kaş göz burun kulak) Bence anne tarafından geçmiş sana. Anne tarafından geçtiğinde dayı da yoksa anlayamıyorsun çünkü annen kadın ve erkek tipi dökülme yaşama ihtimali çok düşük. Dayın olsaydı muhtemelen kel olacaklardı.

Evet onunda saçı düz ve siyah, tip ve boy olarakta babama baya benziyorum ama nerede kötü gen var onu gidip almışım. Bir de saçım ince telli, ileride olası bir ekimde tutmayacak olmasından korkuyorum.

onizuka eikichi

• Dr koray Erdoğan saç ekimi sonuçları
  • Hero Member
« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2020, 15:25:35 »
Genetik mirası aldığınız için kimden aldığınızı sorgulamaya gerek yok maalesef dökülme tipi minyatürleşme şeklinde yani genetik. Bunu da durdurmanız için forum da antiandrojen takviyeleri, topikal sprey takviyelerini araştırabilirsiniz. Yan etkileri olmakla birlikte tamamen saçlarınızı kaybetmediğiniz için dökülmeyi durdurabilir. Ayrıca bir doktora görünüp vitamin değerlerinize de baktırmanızda fayda var. Takviyeler ile birlikte saç dökülmesini durdurmanız muhtemel o yüzden yan etkileri iyi araştırıp boş yere canınızı sıkmayın derim.
Tavsiye/öneri isteyen arkadaşlar ben doktor değilim. Saç ekimi üzerine ya da plastik cerrahi konusunda hiçbir eğitimim yok. Ben de sizler gibi yaşadığım saç sorunun da edindiğim deneyimleri, yaptığım araştırmaları, denediğim ürünlerden nasıl sonuçlar aldığımı foruma aktarıyorum.

rodyy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2020, 15:36:06 »
Genetik mirası aldığınız için kimden aldığınızı sorgulamaya gerek yok maalesef dökülme tipi minyatürleşme şeklinde yani genetik. Bunu da durdurmanız için forum da antiandrojen takviyeleri, topikal sprey takviyelerini araştırabilirsiniz. Yan etkileri olmakla birlikte tamamen saçlarınızı kaybetmediğiniz için dökülmeyi durdurabilir. Ayrıca bir doktora görünüp vitamin değerlerinize de baktırmanızda fayda var. Takviyeler ile birlikte saç dökülmesini durdurmanız muhtemel o yüzden yan etkileri iyi araştırıp boş yere canınızı sıkmayın derim.

Evet hocam bir doktora görünmek istiyorum, en azından biraz olsun yavaşlatsam bir nebze iyi hissedicem, çünkü daha çok erken. 30'dan sonra dökülmeye başlasa bu kadar kafaya takmazdım.

ENO7

• Full Member
« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2020, 19:10:01 »
Evet hocam bir doktora görünmek istiyorum, en azından biraz olsun yavaşlatsam bir nebze iyi hissedicem, çünkü daha çok erken. 30'dan sonra dökülmeye başlasa bu kadar kafaya takmazdım.
Usta saç her yaşta  güzeldir  diş heryasta güzeldir  göz heryaşta güzeldir  40 yaşındaki adamın  26 yaşında sandım  eğer saçı olmasaydı 40 derdim    o yüzden dış görünüş herzaman  ihtiyaç vardır

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2020, 19:17:55 »
Usta saç her yaşta  güzeldir  diş heryasta güzeldir  göz heryaşta güzeldir  40 yaşındaki adamın  26 yaşında sandım  eğer saçı olmasaydı 40 derdim    o yüzden dış görünüş herzaman  ihtiyaç vardır
+1
Bana sac bu yasta lazim diyenleri 40 larda da gormek isterim:)
Everybody needs somebody to love
Everybody needs somebody to hate

Ahmet28

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #10 : 05 Ekim 2020, 20:36:43 »
+1

Bende hep düşünüyorum 40 yaşına gelince saçı takar mıyım diye ama O konu biraz sosyal hayat ve maddi durumla alakalı galiba . 40 yaşındasın evin masrafları, çocukların okul taksitleri, 70 yaşına gelmiş anne ve babanın sağlık sorunları hastane işleri, eşin ile olan ufak tefek ev kavgaları huzursuzlukları, memur isen çok sorun değil ama yevmiye ya da ticaret olarak çalışıyorsan misal dükkan işletiyorsan dükkanın iş yaptımı yapmadı mı, toptancı malları getirdi mi getirmedi mi vs vs ben çok fazla takıntı olacağını sanmıyorum. Ama 40 yaşındasındır rahat ve sıkıntısız güzel maaş aldığın bir işin vardır hayat laylay lomdur o zaman saç kafaya takılır evet.

ENO7

• Full Member
« Yanıtla #11 : 05 Ekim 2020, 23:33:51 »
+1
Estetiğin yaşı olmaz sen bakma bunlara herkes kendi yaş ortalaması için ve kendi için konuşur :)

rodyy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #12 : 06 Ekim 2020, 00:09:29 »
Tabi ki 40 yaşında da saçım olsun isterim, kimse kel kalmak istemez. Benim demek istediğim, genelde 40 yaşında olan bir insan artık evini barkını istediği insanla kurmuş insan oluyor, sevdiği kadın yanında oluyor. Benim yaşım ise daha bir çok kadınla beraber olacağım ve seveceğim kadınla evleneceğim zamanlar ama bu tür kusurlar yaşıtlarının gerisinde bırakıyor insanı, hem estetik olarak hem de psikolojik olarak. Yoksa tabi ki 40 yaşımda da saçım olsun isterim, ama kel kalsam şu yaşımda ki kadar büyük etki etmezdi demek istedim.

Ahmet28

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #13 : 06 Ekim 2020, 02:45:03 »
Tabi ki 40 yaşında da saçım olsun isterim, kimse kel kalmak istemez. Benim demek istediğim, genelde 40 yaşında olan bir insan artık evini barkını istediği insanla kurmuş insan oluyor, sevdiği kadın yanında oluyor. Benim yaşım ise daha bir çok kadınla beraber olacağım ve seveceğim kadınla evleneceğim zamanlar ama bu tür kusurlar yaşıtlarının gerisinde bırakıyor insanı, hem estetik olarak hem de psikolojik olarak. Yoksa tabi ki 40 yaşımda da saçım olsun isterim, ama kel kalsam şu yaşımda ki kadar büyük etki etmezdi demek istedim.

Gönül işleri nasip kısmet kardeşim. Birazda girdiğin ortamlar vs etkiliyor. Nihayetinde Nasibinden öteye bir adım yol yok. Benim saçlarım 24 yaşımda seyrekti şu an 28 yaşındayım ve saç ekimi yaptırdım. Şu an dahil bir ilişkim var ve saçlarımın iyice seyreldiği 24 - 28 arası dönemde de ciddi ilişkim oldu. Ha çorap değiştirir gibi kızlarla takılan 2 kızı aynı anda götürenler de var yok değil ama herkesin yaşama amacı kadın kız değil ya da o becerisi yok her erkeğin onu bilmek lazım.Yabancı bir kız ile ilk tanışmada belki etkilidir ona bişey demem fakat sizi tanıyan yapınızı karakterinizi kişiliğinizi bilen bir kız saçı sorun etmez.

Jumper

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #14 : 06 Ekim 2020, 04:04:55 »
Gönül işleri nasip kısmet kardeşim. Birazda girdiğin ortamlar vs etkiliyor. Nihayetinde Nasibinden öteye bir adım yol yok. Benim saçlarım 24 yaşımda seyrekti şu an 28 yaşındayım ve saç ekimi yaptırdım. Şu an dahil bir ilişkim var ve saçlarımın iyice seyreldiği 24 - 28 arası dönemde de ciddi ilişkim oldu. Ha çorap değiştirir gibi kızlarla takılan 2 kızı aynı anda götürenler de var yok değil ama herkesin yaşama amacı kadın kız değil ya da o becerisi yok her erkeğin onu bilmek lazım.Yabancı bir kız ile ilk tanışmada belki etkilidir ona bişey demem fakat sizi tanıyan yapınızı karakterinizi kişiliğinizi bilen bir kız saçı sorun etmez.
Cevapladığım yada açtığım konuların hepsi de olumsuz düşünceler kızanlar olacaktır  tamam benim günlük yaşantım işim gücüm bir uğraşım var ama aynada kendimi gördükçe tanıyamıyorum aramızda 20li yaşlarda nw 5 seviyesine gelmiş kişiler benim düşünceme katılırlar diye düşünüyorum.Sorun şu sizi tanıyan kızlar saça  takmaz deniyor ama ben inanın görmedim gördüğüm 1 kişi var oda tahminim önceden tanışmışlar.Bal gibi de sorun ediyorlar iğreniyorlar bile.Ya biz beceriksiziz yada yeni nesilin dış görünüşe çok önem verdiği bir dönemde en büyük aksesuarımızı kaybettik.Yine moralim bozuldu.

Facebook Twitter Instagram