Gönderen Konu: Sibel Ulusan / 3900 greft - 3050 kanal/ 23 yas / 30.10.2020  (Okunma sayısı 8158 defa)

kelinilaci

• Yeni üye
  • *
Arkadaslar herkese merhaba, yogunlugumdan dolayi konu basligi acmakta cok gec kaldim. Tarih bazi kisilerin dikkatini cekecektir o yuzden kimse sormadan hizli bir sekilde aciklama yapayim. Cok fazla detaya girmek istemiyorum hos bir ani degildi cunku :)

Istanbul'da yasayan ben, ilk defa operasyon icin Izmir'e gittim ve greft alimi esnasinda depreme yakalandik. Herkes bir anda kenetlendi ve ekip bir yandan beni bir yandan da -alinmis ve solusyonun icerisinde bekletilen- greftler bir zarar gormeden tutuldu. "Talih kusu" beni vurdu anlayacaginiz :)  Yemek arasi henuz vermemistik ve deprem molasinda yemek yedim ve serumun etkisinde oldugumdan sanirim ortamda en az etkilenen kisi (hatta belki de hic etkilenmeyen) bendim. Sagolsun Sibel Hanim ve ekibi herkes sakinlestikten sonra ekibe devam etmek isteyip istemedigimi sordu. Ben de benim icin sorun olmayacagini ve onlar icin de uygunsa devam edebilecegimizi soyledim ve herkes sakinlestikten sonra devam edildi. Sabah 8'de baslayan operasyon sanirim gece 12.30-01.00 gibi bitti. Doktor Hanim bastan sona neredeyse her seyi kendisi yapti. Greft yerlestirmede ekibinde bir arkadasi da yardimci oldu. Hastaya guven veren bir ortamda buldugumu rahatlikla soyleyebilirim. Operasyon acisindan benim icin tek sorun yuzu koyun yattigim sedyenin pek rahat olmayisiydi. Boyumun uzun olmasindan da kaynakli da olabilir ancak operasyon boyunca rahatlik acisindan cok zorlandim. Benim gibi genetik rahatsiz bacak sendromunuzda varsa isiniz pek kolay degil. Operasyon sirasindan 2 kere serum takildi ve ancak o sekilde rahatlayabildim.

Istanbul'da yasayan biri olarak neden Sibel Ulusan'i tercih ettin diye soranlar olursa: Istanbul'un en onde gelen klinikleri de dahil olmak uzere operasyonlarin hemen hemen hicbiri bastan sona doktor tarafindan gerceklestirilmiyor. Sibel Hanim'in gunde sadece 1 hasta almasi da benim karar vermem de cok buyuk bir rol oynadi. Olumlu-olumsuz yonlerini baslikta tartisabiliriz ancak ben islemin tecrubeli bir doktor tarafindan bastan sona yapilmasini istedim ve bu nedenle tercihimi Sibel Ulusan'dan yana kullandim :)

Acikliga gore ve yasima gore bazi arkadaslar fazla greft alindigini dusunebilirler. Hali hazirda var olan saclarimin ilerde dokulebilecegini goz onune alinarak planlama (ekim yogunluk siralamasi olarak: on bolge>vertex>orta bolge) yapildi. On sac cizgim korunarak yaklasik 0.5 cm gerisinden yeni bir sac cizgisi planlamasi yapildi. Cok genis bir alandan homojen bir alim gerceklesti. Suan elimde kacli greft alindiginin orantisal dagilimi yok ancak aklimda kaldigi kadariyla cok buyuk cogunlugu 2'li ve 850'si pair(ikili ve tekli greftler birlikte ekilerek 1 kanalda 3 sac seklinde) olmak uzere ve sık bir ekim (takdir tabiki forum halkinin..) yapildi.

Ekim sonrasinda ekim sıkligindan kaynakli olarak  bazi koyuluklar tespit edildi ve deprem yetmezmis gibi bu sefer de nekroz korkusu sardi herkesi. Zafer Bey'in onerisiyle Topical nitroglycerin uygulandi o bolgelere. Serumun etkisinin gecmesiyle birlikte o gece uyku tabiki haramdi bana :)

Saatlerce arastirmam sonucunda soyle biraz once bahsettigim topical nitroglycerin nekroz olabilecek alana uygulanmasi ve %95 oraninda hastalara fayda ettigine dair soyle yabanci bir makaleye denk geldim. Forumdaki ekim yaptirmayi dusunen arkadaslarin dikkatine sunmak isterim; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.13659

Ilk 48 saatin en kritik oldugu soylendi ve korku dolu bekleyis basladi. Cok sukur korkulan basima gelmedi. Ya o gunun verdigi psikolojik yorgunlukla oyle sanildi yada yukarida paylastigim erken mudahele sayesinde nekroz olusmadi.

Tedavi olarak ekimden yaklasik 1 hafta once gunde 1'er defa olmak uzere propecia ve Solgar Biotin 5000 Mcg kullaniyorum. Ayrica operasyonda kanal acimi sonrasi prp islemi yapildi. 3. 5. 8. ve 12. ay bitiminde prp islemleri icin tekrardan izmire gidecegim. Ayrica ekimden yaklasik 3 hafta once igf-1 uygulamasina baslamistim. Sac cikisi konusundan prp'den cok daha etkili oldugu ve gercekten cok ciddi faydasi olabilecegi bazi bilimsel calismalarla ortaya konulmus. 3. aydan itibaren ayni sekilde igf-1 tedavisi ile devam destekleyecegim.

Suan 2. haftayi geride biraktim. Son 2 haftalik gelismeleri sizlerle paylasiyorum.

Son olarak @Hintell 'e bu foruma ve bana olan katkisi icin kendisine tesekkurlerimi sunmak isterim :)

kelinilaci

• Yeni üye
  • *
Ynt: Sibel Ulusan / 3900 greft - 3050 kanal/ 23 yas / 30.10.2020
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2020, 15:51:48 »
2. 3. 4. gun fotograflari sirasiyla

kelinilaci

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 14 Kasım 2020, 15:53:11 »
1. hafta sonunda donor ve 10. gun kabuk dokumu sonrasi goruntusu

AdnanN

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 14 Kasım 2020, 16:02:20 »
Geçmiş olsun son fotoğraflar çok iyi gözüküyor nekroz falan olmamış galiba kullandığınız ilacın faydası olmuş.
Ekimdeyken Depreme yakalanmanız büyük talihsizlik olmuş neyseki doktorunuz paniklemeden ekime devam etmiş o durumdayken ekimi yarım bırakanlar bile olabilirdi bu konuda şanslısınız doğrusu .tekrar geçmiş olsun dostum.

Soulfly

• Sr. Member
« Yanıtla #4 : 14 Kasım 2020, 16:03:45 »
hayırlı olmasını dilerim sibel hanımın ekımlerını beğenırım sızınde planlamanız güzel olmuş umarım sonuç yüz güldürür

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 14 Kasım 2020, 16:04:27 »
hayırlı olsun tertemiz ekim ön çizgi ekim sıklığın ve planlaman güzel sorun çıkmadan güzel bır sonuç olursa senı mutlu eder
Global Moderator

kelinilaci

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #6 : 14 Kasım 2020, 16:13:44 »
Guzel dilekleriniz icin tesekkurler dostlar. Forumun destegine cok ihtiyacim oldu ilk baslarda ancak baslik acacak halim yoktu uzunca sure. Duzenli bir sekilde paylasim yapip ekim yaptirmis ve yaptirmayi dusunen arkadaslari elimden geldigince guncel tutmaya calisacagim.

baldLion

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 14 Kasım 2020, 16:16:13 »
Ekim esnasında talihsiz bir durum olmuş ama şu an her şey yolunda gibi .Dostum şu bahsettiğin nitrogliserinli ilaç ile ilgili kullandığın markayı yazabilirmisin sanırım hemoroit için kullanılan kremlerden bahsediyorsun
Yakın zamanda içinde niteogliserin içeren bir krem kullanmıştım ama yan etkisi başağrısı yapmasıymış ve bende felaket başağrısı olmuştu sendede böyle bir şey oldumu acaba?

kelinilaci

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 14 Kasım 2020, 16:21:49 »
Tesekkur ederim dostum. Kullanilan markayi bilmiyorum ancak krem degildi. Klinikte ellerinde bulunan fisfis seklinde uygulandi ilac. Bahsettiginiz yan etkiler ihtimal dahilinde olmakla birlikte bende olusmadi. Zaten ekim bittikten hemen sonra uygulandi. Ertesi gun devam edilmedi.

baldLion

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 14 Kasım 2020, 16:31:16 »
Tesekkur ederim dostum. Kullanilan markayi bilmiyorum ancak krem degildi. Klinikte ellerinde bulunan fisfis seklinde uygulandi ilac. Bahsettiginiz yan etkiler ihtimal dahilinde olmakla birlikte bende olusmadi. Zaten ekim bittikten hemen sonra uygulandi. Ertesi gun devam edilmedi.

Cevap için sağol dostum ben kendin araştırdın buldun sandım ilacı şimdi tekrar okuyunca dr beyin ilacı uyguladığını anlıyorum .ekimi doktorun yapmasının faydaları bunlar .resimlere bakınca bu ilaç sayesinde nekrozdan döndüğünüz bekli oluyor.

kelinilaci

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #10 : 14 Kasım 2020, 16:40:21 »
Cevap için sağol dostum ben kendin araştırdın buldun sandım ilacı şimdi tekrar okuyunca dr beyin ilacı uyguladığını anlıyorum .ekimi doktorun yapmasının faydaları bunlar .resimlere bakınca bu ilaç sayesinde nekrozdan döndüğünüz bekli oluyor.

Evet o yuzden ekimin doktor tarafindan yapilmasinin kesinlikle faydasini gordugumu soyleyebilirim. Neyse ki hicbir koyu leke (kucuk bir nokta var fotografa dikkatlice bakilacak olursa ancak o da daha onceden varolan ben) ve sac bolgesel sac cikmama durumu gozlemlemedim cok sukur.

SmyrnaGozza

• Full Member
« Yanıtla #11 : 15 Kasım 2020, 23:11:17 »
Hocam hayirli olsun ekimin. Planlama ve ekim sıklıgı guzel gorunuyor. Ben de sibel hanima ektirdim 39. Gun olacak. Sibel hanim hastalarina hep 5. Gun ilk yikamayi yaptiriyor. Bu ilk 5 gun icinde kafayi nemli tutmani soylediler mi hic ?
Biotin 5000 mcg
finasteride

kelinilaci

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #12 : 16 Kasım 2020, 12:25:12 »
Hocam hayirli olsun ekimin. Planlama ve ekim sıklıgı guzel gorunuyor. Ben de sibel hanima ektirdim 39. Gun olacak. Sibel hanim hastalarina hep 5. Gun ilk yikamayi yaptiriyor. Bu ilk 5 gun icinde kafayi nemli tutmani soylediler mi hic ?
Oncelikle tesekkur ederim umarim dilediginiz sonuca ulasirsiniz. Hayir kesinlikle nemlendirmemem soylendi. Ekim bolgesinin ilk yikamaya kadar kuru birakilmasini istiyorlar. Benim kabuk tutmasi biraz daha gec olmustu sanirim 8. gun ilk yikamami gerceklestirdim(bazi sari bolgeler vardi. Kendi gozleriyle goremedikleri icin enfeksiyon ihtimaline karsin). Hatta su sekilde iletildi: "erken yikamanin bir an once yapmanin hicbir avantaji olmadigi gibi gec yikamanin da hicbir zarari yoktur".

SmyrnaGozza

• Full Member
« Yanıtla #13 : 16 Kasım 2020, 15:02:59 »
Oncelikle tesekkur ederim umarim dilediginiz sonuca ulasirsiniz. Hayir kesinlikle nemlendirmemem soylendi. Ekim bolgesinin ilk yikamaya kadar kuru birakilmasini istiyorlar. Benim kabuk tutmasi biraz daha gec olmustu sanirim 8. gun ilk yikamami gerceklestirdim(bazi sari bolgeler vardi. Kendi gozleriyle goremedikleri icin enfeksiyon ihtimaline karsin). Hatta su sekilde iletildi: "erken yikamanin bir an once yapmanin hicbir avantaji olmadigi gibi gec yikamanin da hicbir zarari yoktur".

Anladım tamamdır. Yine bu forumda ilk 5 gün nemli tutulması gerektiğini okumustum da oradan şüphe düştü aklıma.

bana da aynı şekilde kesinlikle kuru tutmamı söylemişlerdi, sorun yok o zaman  |-onayisareti-|
Biotin 5000 mcg
finasteride

Beyonder

• Sr. Member
  • oo bizim kel gelmiş.
« Yanıtla #14 : 17 Kasım 2020, 02:08:40 »
Çok geçmiş olsun kaza başına gelmeden ve tabi ki kliniktekilerinde başlarına bir şeyler gelmemesine sevindim. Çok sarsıcı anlar yaşanmış üzüldüm.
Operasyon hayırlı olsun Sibel Ulusan güzel bir tercih sonuç iyi olacaktır. Umarım süreci kolay atlatırsın :-)
  • Yaşınız 26
Prozinc Plus
Xpecia gece 2 sefer (08.09.2021)
Finasterid (08.10.2021)

Facebook Twitter Instagram