Gönderen Konu: Saç ekimi sırasında kullanılan saklama solusyonu (hypothermosol? salin?)  (Okunma sayısı 325 defa)

matkap

  • Doktore
  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 36
  • Doktor
Arkadaşlar merhaba,

Sizin de bildiğiniz gibi saç ekimi sırasında graftlerin dışarıda durduğu süre ve koşullar ekimin başarısını doğrudan etkiliyor. Bu graftlerın soğuk ortamda saklanması ve kullanılan solusyonların uygun olması lazım.

Yakın zamanda saç ektirmeyi düşünen bir doktor olarak bu konuda bilimsel literatürün neredeyse tamamını okudum, pek çok kliniğin uygulamasını da inceledim. Türkiyede bazı merkezler hypothermosol kullanıyor. Çoğunluk ise salin solusyonu tercih ediyor. Salin solusyonu organ saklanması için hiç de uygun bir içeriğe sahip değil, öncelikle damar içi enjeksiyon için bulunmuş bir sıvı, yoğun bakım şartlarında çok tercih edilmez, ph değeri ve muhteviyatı ideal koşullardan çok uzak. Nakil sırasında hypothermosol veya UW gibi organ saklamada kullanılan solusyonların kullanılması, graftlerin vücut dışında ise sürekli soğukta bekletilmesi lazım.

Bence siz de saç ektirecekseniz gittiğiniz kliniğin hangi yöntemlerle saç ekimi yaptığını, greftleri ne kadar dışarıda beklettiğini ve hangi koşullarda sakladığını detaylı bir şekilde sorun. Başarılı ve başarısız ekimi birbirinden ayıran önemli faktörlerden biri de bu bence. Okuduğum araştırmalar da bunu destekliyor.

Sorum şu: Hypothermosol solusyonunun Türkiye'de temini hakkında bilgisi veya önceden araştırması olan var mı? Ben ekimi yaptıracağım ekipten bunu temin etmesini istedim, kendileri yapamadı, hypothermosol kullanan merkezlere attığım epostalara da dönüş alamadım. Türkiyede medikalcilerden de bunu temin eden birini internette bulamadım. Hypothermosol kullandığını söyleyen ekipler bunu nereden buluyor onu da merak ediyorum.
4200greft 35y 28-12-2020
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18877.0
Biotin
Minoxidil (solusyon içerisinde finasterid + melatonin)
Solgar saw palmetto
Jarrow Formulas Zinc Balance

Trevor

  • Full Member
  • ***
  • İleti: 212
galiba dr koray erdoğanda buna benzer bir sıvı kullanıyor ama tamda emin değilim.
hocam benim merak ettiğim bu solüsyonu temin ettiğinizi varsayalım ekim merkeziniz bunun dışındaki kurallara uyacakmı .
örneğin greftlerin 3-5 derece arasında saklanıp çıkarıldığı andan itibaren çok hızlı bir şekilde ekim yapmak gibi.malesef trde bunlara uyan bir ekim merkezi olduğunu sanmıyorum ayrıca şu konuya bir göz atmanızı tavsiye ederim:
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=8286.0

 

Facebook Twitter Instagram