Gönderen Konu: Saç ekimi sonrası Şok dökülme Azaltılabilir mi?  (Okunma sayısı 349 defa)

Murat Yakar

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 9
Saç ekimi sonrası şok dökülmeyi azaltmanın bir yolu varmı arkadaşlar tamamen durdurmaktan bahsetmiyorum şok dökülmeyi bir miktar azaltıp en azından oluşacak kötü görüntüyü bir nebzede olsa azaltarak süreci rahat geçirmek amaçlı.

sloocer

 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 5375
 • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Saç ekimi sonrası Şok dökülme Azaltılabilir mi?
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2021, 02:09:36 »
Hastanın elinde olan bir durum degil. Bekleyeceksiniz ne çıkarsa bahtınıza

merlin

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 37
Ynt: Saç ekimi sonrası Şok dökülme Azaltılabilir mi?
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2021, 02:16:06 »
Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme:
Saç dökülmesi  günde 50-100 saç teli arasında herhangi bir yerde dökülmesi oldukça yaygın olduğu için vücudun normal bir işlevi olarak kabul edilir. Bununla birlikte  nakledilen saç greftlerinin normal dökülme ile ameliyat sonrası dökülme arasındaki farkı net bir şekilde ayırt etmek önemlidir.

Saç büyümesi
Normal  Ekilmemiş Saçların Şok Dökülmesi:
Saç, anajen, katajen ve telojen aşamalarından oluşan bir büyüme ve dökülme döngüsünden geçer. Bu döngü  diğer memelilerin saç büyüme döngülerinden farklı olarak tamamen rastlantısaldır ve herhangi bir zamanda bu aşamalardan herhangi birinde değişen sayıda kıl olabilir.

Anajen faz  aksi takdirde saçın aktif fazı olarak bilinir ve yaklaşık 2-6 yıl sürer. Bu aşamada saçlar 28 günde bir yaklaşık 1 cm uzar. Katajen faz, "geçiş aşaması" olarak adlandırılır ve 2-3 hafta sürer. Herhangi bir zamanda  tüm saçların yaklaşık% 3'ü bu aşamadadır. Diğer bir deyişle "dinlenme" aşaması olarak bilinen telojen aşaması, dökülmenin çoğunun meydana geldiği yerdir. Tüm saçların yaklaşık% 6-8'i telojen fazda olabilir ve yaklaşık 100 gün sürebilir. Bu süre zarfında 50-100 kadar saç dökülür.

Ekilen Saç Greftlerinin ve Mevcut Saçların Operasyon Sonrası Şok Dökülmesi:
Hastalar genellikle saç ekimi işleminden sonra saç dökülmesinin devam ettiğini bildirirler. Saç ekiminden sonra saç dökülmesinin normal bir durum olduğunu ve vücudun saç ekimi işlemi sırasında aldığı travmaya tepki verme yolu olduğunu unutmamak önemlidir.

Şok-Kaybı-İllüstrasyon
SAÇ EKİMİNDE MEYDANA GELEN TRAVMANIN NEDEN OLDUĞU ŞOK KAYBI, DOĞAL SAÇLARIN GEÇİCİ OLARAK DÖKÜLMESİNE NEDEN OLUR. TRAVMA NEDENİYLE SAÇ DÖKÜLÜRKEN, DERMAL PAPİLLA KALIR, BÖYLECE SAÇLAR TEKRAR UZAR.

Saç ekimi prosedürü genetik olarak dirençli saçların donör bölgeden (başın arkasında yer alan) saç derisinin saç kaybettiği bölgelere nakli  ve tek tek yerleştirilmesidir. Tek tek greftlerin yerleştirildiği küçük açıklıklar oluşturulur - bunlar  "bıçaklı kesikler" olarak adlandırılır. FUT veya FUE yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın işlem saçlı deri ve çevresindeki saçlarda oldukça travmatik olabilmekte ve bunun sonucunda saç greftleri ve mevcut saçlar geçici olarak dökülebilmektedir. Bu oluşum "effluvium" olarak adlandırılır ve bazen "şok kaybı" olarak adlandırılır.

Saç ekimi sonrası şok dökülme saç ekimi işleminden 1-5 hafta sonra herhangi bir yerde fark edilebilir. Hastalar genellikle  işlemden birkaç ay sonra devam eden saç dökülmesinden endişe duyarlar; yeni tüylerin er ya da geç yeniden çıkacağından emin olabilirler. "Şok dökülmesinin" saç restorasyon sürecinin normal bir parçası olduğunu ve saçta herhangi bir kalıcı hasarın göstergesi olmadığını - kaçınılmaz olsa da geçicidir. Yeni kılların olgunlaşması zaman alacak ve farklı oranlarda uzayacaktır.


İlginç bir şekilde  kişinin şok saç dökülmesi ve saç minyatürleşmesi ne kadar şiddetli olursa, o kişinin saç ekiminden sonra saç dökülmesinde artış yaşama olasılığı o kadar yüksektir.

"Şok dökülmenin" saç restorasyon sürecinin normal bir parçası olduğunu ve saçta herhangi bir kalıcı hasarın göstergesi olmadığı bilinmelidir- kaçınılmaz olsa da geçicidir. Yeni kılların olgunlaşması zaman alacak ve farklı oranlarda uzayacaktır.


Saç Ekimi Sonrası Şok Saç Dökülmesini Nasıl Azaltabilirim?
Saç dökülmesi veya şok dökülmesi kaçınılmaz olsa da saç ekimi sonrası kaybedilen saç miktarını en aza indirmek için dikkate alabileceğiniz birkaç nokta vardır.

1. İlaç:
Minoxidil (Rogaine® ve Regaine® markaları altında satılır) saç uzamasını artırır ve ince tüyleri koyulaştırır - yaklaşık 4-6 ay içinde sonuç verir. Özellikle Rogaine'in 30 yaşından küçük ve sadece 5 yıldan daha az bir süredir saç dökülmesi yaşayan kişilerde daha etkili olduğu bilinmektedir. Vücut normal olarak Rogaine'i iyi tolere etse de, yan etkiler bildirilmiştir ve göz tahrişi, kaşıntı, bölgede kızarıklık ve / veya tahriş ve vücudun diğer bölümlerinde istenmeyen tüy büyümesini içerebilir.

Finasteride (Propecia® markası altında satılır), vücutta DHT üretilmesine yardımcı olmaktan sorumlu 5-Alfa Redüktaz enzimine bağlanarak çalışır. DHT üretimini tamamen durdurmaz, aksine erkeklerde erkek tipi saç dökülmesi ve saç minyatürleşmesinin gelişimini kesintiye uğratacak kadar iyi bastırır. Düzenli kullanıldığında sonuçlar 3 ay gibi erken bir sürede görülebilir. Bazı erkekler ilacı alırken libido azalması yaşayabilir. Bazı erkekler de erektil disfonksiyon ve cinsel ilişki sırasında salınan meni miktarında azalma yaşayabilir. Finasteride tüm erkeklerde işe yaramaz ve saç incelmesi ve saç dökülmesi, ilaç kullanırken devam edebildikleri için tek başına DHT'ye dayanmaz.

2. Saç Ekiminin Zamanlaması ve Boyutu:
Birçok hasta saç dökülmesinin başlangıcında veya önemli ölçüde minyatürleştiğinde saç ekimi yaptırmayı tercih eder. Hastalar bu tür bir yaklaşımı benimsediklerinde, saç dökülmesinin ilerlemesi hesaba katılmadığı için saçları genellikle işlemden öncesine göre daha ince görünür.

Diğer bir yaklaşım ise Saç Yenileme gibi bir işlemle saç dökülmesinin stabilize olmasının ardından daha sonraki bir tarihe kadar beklemek olacaktır. Cerrahın istenen kapsama alanı için gerekli olan uygun sayıda greft ve donör alanda bulunan tahmini saç grefti sayısını dikkatlice belirlemesi de önemlidir.

3. Kamufle Edici Ürünler
Hastalar şok  saç dökülmesinin ve saç dökülmesinin fiziksel kanıtlarını gizleyebilecek kozmetik kamuflaj ürünlerini(örn-topik=) tercih edebilirler. Bu ürünler saç tellerine hacim kazandırarak  daha dolgun bir görünüm  için saç yapıcı lifler ekleyerek ve kafa derisindeki çıplak noktaları gizlemek için topikal gölgeleme kullanarak saçsız alanları kaplar.

AdnanN

 • Sr. Member
 • ****
 • İleti: 340
Ynt: Saç ekimi sonrası Şok dökülme Azaltılabilir mi?
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2021, 14:04:59 »
Şok dökülmenin azaltılabileceğini sanmıyorum ama bunun için bir çare bulunsaydı saç ekimi bam başka bir boyut kazanabilirdi.
Bazı kişilerde şok dökülme az oluyor bazı kişilerde ise çok.
Özellikle dhi ekimlerde şok dökülme az oluyor heralde daha az travma olduğu için.
Ama dhi ekimlerindede sonradan daha az saç çıkıyor ilginç olarak.
Bazı kişilerdede aşırı şok dökülme oluyor ama sonradan ekim sonuçları çok daha iyi olabiliyor.
Şok dökülmenin cidden garip bir mekanizması var.

Selim Aydın

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 9
Ynt: Saç ekimi sonrası Şok dökülme Azaltılabilir mi?
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2021, 15:59:58 »
birde şok dökülme psikolojisi falan var o dahada beter bir şey heralde.

 

Facebook Twitter Instagram