Anket

Saç ekimi sonrası ilk yıkamanız ne zaman yapıldı?

Ekimin bittiği gibi saçlar şampuanla yıkandı
0 (0%)
Ekimin ertesi günü, gün içerisinde (<24s)
14 (20.6%)
Ekimden 24 saat sonra
14 (20.6%)
Ekimden 48 saat sonra
23 (33.8%)
Ekimden 72 saat sonra
17 (25%)

Toplam Oy Verenler: 68

Gönderen Konu: ANKET = Saç ektirenler: Ekim sonrası ilk yıkama ne zaman yapıldı?  (Okunma sayısı 1514 defa)

matkap

• Doktore
  • Yeni üye
  • *
  • Doktor
Merhaba herkese,
İki hafta önce saç ekimi yaptırdım.

Ekim sonrası birinci gün saçlarım yıkandı. Bu yıkama işlemi çok acılı olmasa da nispeten ağrılıydı.  Daha sonra ekim merkezim (ES Tetik) günde iki kez saçımı yıkamamı söyledi.

Özellikle bazı yurtdışı kaynaklarda ekim sonrası ilk 48-72 saat saçlara kesinlikle dokunmaması gerektiğini yazan yazılar görüyorum.

ÖRNEKLER:
-Hair doctor (ABD) ekim sonrası 48 saat saçlara dokunulmamalı link
-Nordic hair (stockholm)= 72 saat graftlere dokunulmamalılink
-Wolf klinik (ABD) = 48 saat graftlere dokunulmamalı link
-Serkan Aygın= ilk 3 gün içerisinde başlamanız gerek şeklinde yazmış, hastalara nasıl talimat veriliyor merak ettim link
-AHD hakan doğanay= 3 gün denmiş link
-Maral hair klinik = 4 gün link

Anketi forum kullanıcılarındaki deneyimleri görmek için açtım. Burada belirtilen yıkama sadece suyla yıkama değil şampuan veya krem gibi kozmetik ürünlerle yapılan ilk yıkamadır cevaplarken lütfen dikkat edelim.

Ben ekim sonrası ilk iki günde sulu spreyle nemlendirme dışında saçlara ek bir uygulamanın çok da mantıklı olmadığını düşünüyorum. 2 gün sonrasında sadece sulu sünger + havluyla kurulama, veya sulu kremleme sonrası çok çok az şampuan konmuş bir süngerle yıkanabilir, agresif uygulamalar greftlere zarar verir gibi geliyor.

Yıkamanın enfeksiyon riskini azaltması gibi pozitif bir etkisi de var tabi bunu unutmamak gerekiyor.

Sizce ekim sonrası ilk 2 hafta saç yıkama aralığı (günde 2, günde 1, iki günde 1) ne kadar olmalı bu konudaki düşüncelerinizi de alabilir miyim?

Bu konu ileride ekim yaptıranlara çok faydalı olabilir diye düşünüyorum. Düşünceleriniz nelerdir?

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
2 ve 3. Şık arasındaki fark nedir?
Ertesi günü demek ortalama 24 saat demek zaten.
Eger tam saat soruyorsanız yani 3/5 saatlik fark onemli ise, Ekim başladıktan sonramı 24 saat, Ekim biriminden sonra mı 24 saat?
Yada kanala başladıktan sonraki 24 saatmi ekime başladıktan sonraki mi?

Burada kısas açık yaranın kapanmasıdır. Slit ekimlerinde ertesi gün sadece su (bazıları istemiyor bunu), bir sonraki gün losyon şeklinde yıkama yapıyorlar. Perkutan ve dhi ekimlerinde kesiler daha kucuk olduğu için 24 saat sonra yıkaması anormal bir durum degil..
Ufak detaylar bunların herhangi birine kesin doğru yada yanlış demek mümkün degil..
4 gün bandaj çıkartırmayan merkez gördüm ben. (Sadece ense den bahsetmiyorum Ekim yerinide paketlemişcesine sargılayıp bırakıyorlar)

matkap

• Doktore
  • Yeni üye
  • *
  • Doktor
İkinci şık 24 saat bile beklenmeden, örneğin önceki akşam 20:00'de biten bir ekim ertesi sabah saat 10:00'da yıkanırsa sadece 14 saat geçmiş olur.
Üçüncü şık 24 saat.

Benim ekimimde (esma serkan tetik) akşam 5'te biten ekim ertesl gün 12:00'de yıkandı. 19 saat ediyor.

Neden bunu merak ettiğimi sormuşsunuz,
1-doktor olarak yara yeri pansumanında betadin ve su dışında bir şey kullanılmaz onu biliyorum. Yanık yaralarında biyojel gibi kapatıcı bazı tıbbi solusyonlar verilebiliyor. Ama bepanten sıkan yok.
2-Burada tıbbın geri kalan branşları ile saç ekimi merkezlerinde farklılık mevcut. Merkezden merkeze de değişiyor yukarıda görüyoruz. Sonuçlar çok ilginç.

3-Bana henüz yaralar çok tazeyken 48 saatten önce oraya kimyasal bir şey sıkmak çok yanlış geliyor şimdi düşününce. O sürülen sıvılar köklerin dibine ulaşırsa greftleri öldürür çok kolay bi şekilde. Bepanten dediğin şey krem sonuçta damardan verilecek ilaç değil. Nitekim kendi kafama yapılırken bunu çok düşünmedim. Şimdi farklı merkezlerden 2-3 gün dokunmayın şeklinde yazılar okuyunca aklım başıma geldi diyeyim.
4200greft 35y 28-12-2020
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18877.0
Biotin
Minoxidil (solusyon içerisinde finasterid + melatonin)
Solgar saw palmetto
Jarrow Formulas Zinc Balance

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
İkinci şık 24 saat bile beklenmeden, örneğin önceki akşam 20:00'de biten bir ekim ertesi sabah saat 10:00'da yıkanırsa sadece 14 saat geçmiş olur.
Üçüncü şık 24 saat.

Benim ekimimde (esma serkan tetik) akşam 5'te biten ekim ertesl gün 12:00'de yıkandı. 19 saat ediyor.

Neden bunu merak ettiğimi sormuşsunuz,
1-doktor olarak yara yeri pansumanında betadin ve su dışında bir şey kullanılmaz onu biliyorum. Yanık yaralarında biyojel gibi kapatıcı bazı tıbbi solusyonlar verilebiliyor. Ama bepanten sıkan yok.
2-Burada tıbbın geri kalan branşları ile saç ekimi merkezlerinde farklılık mevcut. Merkezden merkeze de değişiyor yukarıda görüyoruz. Sonuçlar çok ilginç.

3-Bana henüz yaralar çok tazeyken 48 saatten önce oraya kimyasal bir şey sıkmak çok yanlış geliyor şimdi düşününce. O sürülen sıvılar köklerin dibine ulaşırsa greftleri öldürür çok kolay bi şekilde. Bepanten dediğin şey krem sonuçta damardan verilecek ilaç değil. Nitekim kendi kafama yapılırken bunu çok düşünmedim. Şimdi farklı merkezlerden 2-3 gün dokunmayın şeklinde yazılar okuyunca aklım başıma geldi diyeyim.

Hocam uzmanlık alanınız Nedir?

Bepantane epitalizandır yani derinin epitel tabaka iyileşmesini ve yeni dokunun oluşumu hızlandırır. İlacın Etken Maddesi  Dekspantenol, Klorheksidin hidroklorür’dür Açık yara dahil olmak üzere her türlü enfeksiyon riski olan yere sürülebilir ki sürüldüğünde ortada açık yara diye birsey kalmamış oluyor

Genelde zaten akşam 7-10 arası bitiyor ekimler . Ertesi gün gece yarısı tıkamakta çağırılanı duymadım ben.

O ufak scarların kan ile pıhtılaşması kabuk tutması birkaç saat sürüyor.
Zaten ekim sırasındada bolca elleyip ıslatıyırlar. Bu kadar hassas davranılması hereken bir durum degil açıkcası. Dediğim gibi dhi çok daha az scarlı bir ekim.

İçiniz rahat olsun erken tıkamadan zarar gelmez:)
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2021, 09:52:07 Gönderen: sloocer »

matkap

• Doktore
  • Yeni üye
  • *
  • Doktor
Ben radyoloji uzmanıyım ama yara yeri bakımı gibi konulara aşinayım hocam.

Sizin de söylediğiniz gibi o kadar ciddi bir etkisi yoktur büyük ihtimalle. Muhtemelen birkaç saat sonra kapanıyor greft yaraları o yüzden büyük etkilenme olmuyor. Yine de sonucu biraz etkiler bence. Zaten pek çok merkez 48-72 saat demiş. Anket de öyle çıkıyor....

Şampuan krem gibi yoğun kimyasalların erken kullanılması teorik olarak hatalı.

Krem dediğimiz şey deriyi geçip altındaki hücrelere etki etmek için tasarlanmış bir madde. Dekspantenol, Klorheksidin hidroklorür epitelizasyonu hızlandırır demişsiniz hocam bunların etkisi her zaman doz bağımlıdır. Örneğin %0.09 tuz hücrelerin yaşaması için uygun konsantrasyonu sağlar, ama %0.1 tuz solusyonu hücreleri öldürür. Bundaki dekspantenal büyük ihtimalle %1 falandır. 0.1molar konsantrasyon sonrasında e vitamini hücre viabilitesini düşürür örneğin. Birinci derece yanığa bunu sürsen belki olur ama üçüncü derece yanığa, açık yaraya krem sürülmez. En fazla biyojel vs.
4200greft 35y 28-12-2020
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18877.0
Biotin
Minoxidil (solusyon içerisinde finasterid + melatonin)
Solgar saw palmetto
Jarrow Formulas Zinc Balance

Facebook Twitter Instagram