Gönderen Konu: SAÇ SİMÜLASYONU YAPTIRACAKLARA UYARI (Dövmeciden)  (Okunma sayısı 541 defa)

kelsizbasim

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 10
Merhaba henüz 1 hafta önce saç ektirdim.İlk 10 günlük süreci evde geçirirken forumu daha detaylı inceleme fırsatı buldum ve böyle bir kategorinin olduğunu farkettim.

Öncelikle 13 yıllık bir dövme sanatçısı olarak saç simülasyonuna genel anlamda karşıyım ve yaptıracak arkadaşlarada tavsiye etmiyorum. Nedenine gelecek olursak saç simülasyonu yani noktalama yöntemi ile saç efekti yaratma işlemi hiç bir zaman %100 saç kökü gibi durmayacak ve zaman içerisinde yeşilimsi bir renge dönüşecektir. Bu konuyu araştıran arkadaşlar yeşilimsi kafalar görmeye alışmışlardır :) Saçlarım seyrek aralara yaptırıp hiç değilse yoğunlaştırayım düşüncesinde olan arkadaşlar var olan saçlarınız ileride döküldüğünde alt kısımdan yeşilimsi parlayan bir renk ortaya çıkacaktır emin olun ve neden yaptırdım nasıl silerim diye ortada gezinip durursunuz dikkat edin forumda onlarca böyle konu var.Elimden geldiğince mesleki tecrübemle çok detaylı şekilde anlatacağım.

SAÇ SİMÜLASYONUM İLK BAŞTA GÜZELDİ NEDEN YEŞİLE DÖNÜŞTÜ ?

Bunun bir kaç sebebi vardır.

1.PİGMENT ÜZERİNDE DERİ DOKUSU TONU OLUŞMASI

Dövme sanatıyla uğraşan arkadaşlar bilirlerki deriye işlenen her boyanın vücutta belirli bir miktarda solma durumu vardır ve buda gayet doğaldır.Çünkü pigmentasyon da ve dövmede deri içerisine verdiğimiz her boyada deriye ufak yaralar açmış olursunuz ve en başta açık yara konumunda olan bu noktalama ton olarak doku iyileşene kadar iyi bir saç efekti gibi gelebilir. Sonrasında bu açık yara üzerinde deri dokusu önce kabuklanır sonra iyileşip deri oluşur ve verilen pigmeng yani boya deri altında kalır ve renk tonunu kaybeder. Yani teknik olarak siyahın veya daha açık tonda bir siyahın üzerine sarımtırak transparan bir renk eklendiğini düşünün buda mavi ve sarı karışımı olan yeşil izlenimi verir.

2.KABUKLANMA ATMASI İLE DERİDEKİ BOYA AZALIMI

Simülasyon yapıldığında kafaya enjekte edilen boya ile birlikte açılan nokta şeklindeki doku yaraları iyileşip kabuklanmaya başladığında kabukla beraber bir miktar boya pigmentide  atacaktır buda kafadaki boya pigmentinin tonunun seyrelip daha nötr ve soluk durmasına sebep olacaktır ki bu durum üzerinde oluşan deri renginin baskılamasıyla daha yeşilimsi olmasına en baştaki görünümle alakasız olmasına sebep olacaktır.Fizyolojik olarak kaçınılmaz ve doğal bir durumdur bu.

3.KILCAL DAMARLAR İLE BOYANIN YAYILMASI

Temelde boya pigmentleri deride epidermis tabakasını geçerek dermis ve yağ tabakası arasındaki bölgeye saniyede onlarca küçük nokta açan dövme makinası veya daha soft olan bir kalıcı makyaj makinası ile zerkedilerek işlenir. Bu boyaların tonları ve kalıcılığı değişkendir istenildiği şekilde usta biri tarafından yönetilebilir. Simsiyah pigment te işlenebilir veya siyah gibi görünen ama çok daha seyretilmiş gölge boyaları da kullanılabilir veya su bazı yüksek kalıcı makyaj boyası kullanılabilir.Buradaki sorun dermis ile yağ tabakası arasındaki kılcal damarlar yoluyla birbirine bu kadar yakın noktaların birleşmesi ve o nokta nokta görünümün zaman içerisinde 1. ve 2. maddelerle birleşerek görünümü daha kötü ve kalıpsal hale getirmesidir.

4. GÜNEŞ VE ÇEVRESEL ETMENLER

Baş ve yüz kısmı vücudumuzda güneşe rüzgara ve çevresel tahribata vücudun diğer kısımlarından daha fazla açık olan bir bölgedir. Güneşte biraz kaldığınızda veya güneşlendiğinizde vücudunuzdaki derinin soyulduğunu hepimiz biliriz. Bu etkinin sürekli baş ve yüz kısmını etkilediğini düşünürseniz siz  farketmesenizde de deri soyulumu mikro ölçekte olacaktır. Buda kafanızdaki siyah pigmentin zaman içerisinde kayıp yaşayarak ve zarar görerek solmasına sebep olacaktır.Bahsettiğim diğer sebeplerde eklendiğinde yeşilimsi ve doğallıktan uzak görüntü dahada çoğalacaktır.

Bu tarz sebeplerden dolayı saç simülasyonunu tavsiye etmiyorum arkadaşlar.Saç ekimi veya mantıklı bulmasamda saç protezinin daha doğal görünümü sağlayacağına inanıyorum.

KİMLER SAÇ SİMÜLASYONU YAPTIRMALI ?

Fakat şöyle bir durum var ki daha önce fut veya fue saç ekimi yaptırıp donör bölgede toparlanmayacak boşluk izleri kalan bu sebepten mağduriyet yaşayan arkadaşlar o bölgeye bir simülasyon yaptırabilir. Çünkü o bölgedeki saçlar genetik olarak sonradan dökülmüyor ve boşluk izlerinin yarattığı kötü görünüm bu şekilde kamufle edilebilir.

Toparlamak gerekirse arkadaşlar yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı Saç Simülasyonunu donör bölge izi mağduriyeti yaşayan arkadaşlar hariç tavsiye etmiyorum.

Son olarak Saç Simülasyonu için sizden astronomik ücretler isteyen kişileri gördüm 8 bin 10 bin tl gibi bu ücretler çok fazla bu kişilerden uzak durun bunlar genelde televizyonların haber kanallarına ücret karşılığında habermiş gibi reklam yaptırıp en iyisiyiz ilk yapan biziz gibi abartı söylemlerde bulunup en yüksek ücreti alma derdindedir kanmayın sonuçta amerikayı keşfetmediler saç ekiminden pahalı olması saçma :) Ben 13 yıldır dövme sektöründe olmama ve yüzlerlerce saç simülasyon isteği olmasına rağmen bu işi sanat olarak görmediğim için yapmıyorum. Bu işi yapan kişileride iyi seçmenizi öneririm.
Konu çok uzun oldu kusura bakmayın.Umarım saç simülasyonunu araştıran kişilere yardımı dokunur.
 • Ekim Tarihi: 22.02,2021
 • Ekim Merkezi ismi: BE ASTHETİC OPR. DR. BİLGEHAN AYDIN
 • Greft Miktarı: 4213
 • Yaşınız: 30

santo21

 • Yeni üye
 • *
 • İleti: 3
  • http://semihdeniz.com/
Ynt: SAÇ SİMÜLASYONU YAPTIRACAKLARA UYARI (Dövmeciden)
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2021, 22:47:58 »
Yazını okudum ve teknik olarak bu yazdıkların dövme/cilt kategorisinde konuşulan konular zaten kısmen simülasyon için doğru olan ksımları var...

Saç simülasyonu kolay bir işlem değil öncelikle bu işi uzun süredir yapan biri olarak her atışın;
-Cilde uguladığı basınç
-Cilde giriş hızı
-Ciltten çıkış hızı
-Cildin içinde bekleme süresi
-İğnenin cildin içinde bekleme süresi
-İğnenin ucuna gelen pigment miktarı
-Birbirlerine uzaklıkları......[/li][/list]

Bunun gibi birçok kıstas var (12-18 arası )  ve her işlem 20 bin 40 bin arası ortalama atış atıldığı hesap edilirse ne kadar stabil bir işlem olabilir.

Piyasada çok fazla bilgi kalabalığı ve şehir efsanelerinin olmasının sebebi kimsenin bu kadar kıstası tecrübe edecek kadar müşterisin olmaması. Olanlarda zaten fahiş fiyatlara çalışıyorlar

Kolay olsaydı konuşandan çok bu işten para kazanan olurdu

Weseelam...
 • Ekim Tarihi: 2018
 • Ekim Merkezi ismi: istanbul özel
 • Greft Miktarı: 3500
 • Yaşınız: 30

 

Facebook Twitter Instagram