Gönderen Konu: Clinic Hair İzmir ~6200 Greft Yaş: 42 / 30.11.2020  (Okunma sayısı 4553 defa)

lawgiver

• Yeni üye
  • *
Herkese merhaba,

Sizlere saç ekim sürecimi mümkün olduğu kadar özet bir şekilde yazarak yaşadıklarımı aktarmaya çalışacağım.

Otuzlu yaşlarıma kadar yavaş yavaş dökülen saçlarım son bir kaç yıla kadar beni çok da rahatsız etmiyordu.  Bu durumu yaşlanmanın doğal sonucu olarak kabulleniyordum.  Ancak iki yıl önce, saç çizgimin çok fazla gerilemesi, verteks bölgesinin açılması ve genel olarak seyrelmenin çok artması neticesinde oluşan görüntü beni rahatsız etmeye başladı.  İlk başta saç ekimi benim için bir tabuydu.  Belki de saç ektirecek kadar dış görünüş odaklı olmanın sığ bir insana özgü olması gerektiği gibi bir toplum anlayışı olduğu düşüncesi beni bu iki yıllık sürede bu operasyondan uzak tuttu.  Ancak, geçen bu iki yılın sonunda, insanın diğer konularla beraber dış görüntüsünü de geliştirmesi için kendisini mutlu edecek şeyi yapmasının sorun olmadığı, yaptığı şeyle ilgili de toplumun ne düşündüğünün önemli olmadığı kanısına vardım ve ani bir kararla saç ektirmeye karar verdim.

Her konuda araştırma yapmayı seven bir yapıda olmama rağmen bu konuda araştırma yapamadım çünkü kısa bir internet araştırması ile ülkede binlerce merkez olduğunu ve sonuçlarla / geri bildirimlerle alakalı verinin büyük bir bölümünün reklam olduğunu gördüm.  Maalesef bu forumu operasyondan önce göremedim.  İki farklı tanıdığımın Clinic Hair'de ekim yaptırdığını ve güzel sonuç elde ettiklerini gördükten sonra, en azından iki farklı geri bildirimin yeterli olduğunu düşünerek seçimimi aynı merkezden yana kullandım.  Aslında bu merkezde ekimin doktor tarafından yapılmadığını ve farklı bazı merkezlerde doktorların ekim yaptığını da biliyordum ancak diğer farklı alanlarda yapılan ameliyatlarda dahi doktorun ekibinde olan "teknisyenlerin" operasyonel manada önemli olduklarını ve el ile yapılan bir çok işlemi yaptıklarını biliyordum.  Saç ekiminin de elbette basit bir operasyon olmadığının ve ekimi yapan kişilerin el becerisi ve tecrübesi ile beraber tıbbi bir işlemde gerekli olan hijyen ve diğer kuralların önemli olduğunun bilincindeydim.  Merkezde farklı ekipler olduğu için, tanıdıklarıma operasyonu yapan aynı ekibi talep ederek ekim için gün aldım.

Ekim hastanede değil, klinikte gerçekleşti.  Ekimi yapan ekip güleryüzlü ve son derece ilgili genç arkadaşlardan oluşuyordu.  Anestezi iğneleri dışında hiç bir acı hissetmedim ve genel olarak operasyon süresindeki yaşadıklarımdan memnunum.  Operasyon iki gün üstüste, ilk gün ön, ikinci gün tepe ve arka bölge şeklinde (3200 + 3000 greft) gerçekleşti.  Gördüğüm kadarıyla ikinci gün tepe bölgesinden ziyade verteks bölgesine odaklanıldı.  Objektif bir şekilde değerlendirmek gerekirse, çizgi planlaması, tekli / çoklu greftlerin kaç adet olduğu ve hatta donör kapasitesi vb... gibi konularda hastaya daha iyi bilgi verilmesi ile ilgili merkez kendini geliştirebilir diye düşünüyorum.  Ekim öncesi çizgi aşamasında alt şakaklara da ekim istedim ancak ekim şefinin feminen bir görüntü olacağı uyarısı ile fazla diretmedim.  İyi ki de diretmediğimi ekim sonrası yaptığım araştırma sonrasında anlamış oldum.  Sanıyorum bu bölge doğallık ile ilgili ekstra özen isteyen ve ayrı bir tecrübe gerektiren bir bölge...

Ekim üzerinden 4 ay geçti ve sürecim henüz tamamlanmadı.  Şu aşamada çıkış oranı iyi gibi gözüktüğü için memnunum.  Memnun olmadığım tek konu ön çizginin bir miktar asimetrik olması.  Ancak planım, önümüzdeki yıl bu asimetrinin giderilmesi ile beraber boş bölge kalırsa ve / veya donör kapasitem yeterli olursa alt şakaklara da ekim yaptırmak için manüel alım yapan bir merkezde ikinci bir rötuş operasyonu geçirmek...

Kullandığım takviyelere gelince...  Şu aşamada biotinli B vitamin kompleksi, magnezyum, d3/k2 vitamini, çinko ve kolajen takviyesi alıyorum.  Beslenmem sebzesi / proteini bol, çok dengeli...  Finasteride vb. ilaçlara bulaşmak gibi bir niyetim yok.  Aslında en ideal sonuç için bu ilaçların gerekli olduğunun bilincindeyim ve hatta tepe bölgem için gerekli olduğunu görebiliyorum ancak yaşım sebebiyle fırça gibi sık bir saç isteğim yok ve bu ilaçların yan etki ihtimali son derece düşük ve fayda - risk oranı son derece avantajlı da olsa hormonlarıma bulaşmak istemiyorum ve bu konuda düşük risk dahi almak istemiyorum.  Daha genç olsaydım muhtemelen bu riski alırdım.  Dolayısıyla bu ilaçları kullananları da anlıyorum ve eleştirmiyorum.  Saç dökülmesinin önüne geçemeyeceğimizin, ilaçların ve hatta saç ekiminin bile bize sadece süre kazandırdığının farkındayım.

Aşağıda ekim öncesinin ve 15'er gün arayla ekim sonrası sürecin fotoğraflarını görebilirsiniz.  Bu forumda paylaşım yapacağımı ilk başta öngörmediğimden aynı ışık ve açılardan çekilmiş fotoğraflar sürecin ilk kısmında yok.  Sürecin bundan sonrasını da 15'er gün aralarla paylaşmayı planlıyorum.  6. ayda prp için merkeze gittiğimde oradaki fotoğrafları da talep edeceğim, eğer alabilirsem onları da foruma ekleyeceğim.

lawgiver

• Yeni üye
  • *
Ynt: Clinic Hair İzmir ~6200 Greft Yaş: 42
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2021, 15:51:36 »
Ekim öncesi.  Fotoğraflarda saçlar hep açıklığı örten / gizleyen şekilde.  Biri özellikle bir yandaki açıklığı gösterecek şekilde ayrılmış
  • Ekim Tarihi: 30.11.20 1.12.20
  • Ekim Merkezi ismi Clinic Hair İzmir
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2021, 15:56:21 »
Ekimin hemen sonrası.  Sağ taraf donör kısmı baya kanadı.

Forumda paylaşım yaptığımı öngörmediğim için verteks kısıma yapılan ekimin net bir fotosunu çekmemişim.  Kafam anestezinin etkisinde olduğundan dolayı hissiz olduğu için verteks bölgesinin yastığa temas edip etmediğini görebilmek için çektiğim bir fotoğrafı da ekliyorum.
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2021, 15:59:00 »
Ekim sonrası devam...  Kabuklu ve kabuk döktükten sonraki fotoğraflar.
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2021, 16:00:25 »
Donör bölge.  2. hafta
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 03 Nisan 2021, 16:02:48 »
30. gün...  Bu tarihten sonra düzgün bir şekilde aynı yer ve açılarda fotoğraf çekmeye başladım.
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #6 : 03 Nisan 2021, 16:05:45 »
45. gün
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

Don Vito Corleone

• Hero Member
  • kellerin morale ihtiyaci yoktur!
« Yanıtla #7 : 03 Nisan 2021, 16:06:26 »
Geçmiş olsun  yapılan  planlama  acemice  yapılmış    6200 greft yok  bu form da bu merkezin  bir tek iyi sonuç yok   sanırım 2 arkadaş  burda Ekim yaptı  ikiside  kötü sonuçlar aldı  inş  siz iyi sonuç alırsınız

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Nisan 2021, 16:12:16 »
Merhaba,

Evet, o arkadaşların konularını gördüm.  Maalesef üzücü olmuş.  Umarım telafi edip istedikleri sonuca ulaşırlar...  Benim sonucumun olumlu olup olmadığını herhalde bir kaç ay sonra hep beraber göreceğiz.

6200 greft olup olmaması da benim açımdan çok önemli değil açıkçası.  Yeter ki fazla alıp greftleri çöpe atmasınlar. :) Greft sayısının fazla olmasından çok az olmasının bir avantaj olduğunu ekim sonrası yaptığım araştırmada anlamış oldum.  Burada gerçekten örneğin 4000 greft varsa daha bile çok mutlu olurum.

60. gün:
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #9 : 03 Nisan 2021, 16:15:02 »
75. gün
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #10 : 03 Nisan 2021, 16:17:05 »
90. gün.  Saçları kestirdim

• Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 03 Nisan 2021, 16:18:52 »
Bugünden sonra sonucun olumlu olacağına dair umutlandım.  Aşağıdaki fotoğrafta her ne kadar tam net belli olmasa da, ön bölgede her alanda tüylenme olduğunu gözlemleyebiliyordum.  Bu tüyler kalınlaşıp gelişirse sonuç tatmin edici olacak.
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #12 : 03 Nisan 2021, 16:20:55 »
105. gün:

• Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #13 : 03 Nisan 2021, 16:21:49 »
105. gün.  Yan donör bölge
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

lawgiver

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #14 : 03 Nisan 2021, 16:25:05 »
Ve mevcut durum...  120. gün.

Sanki olumlu gidiyor gibi.  Ancak saçlarım ince telli olduğu için, çıkış oranı yüksek olsa da nihai sonucun nasıl olacağını kestiremiyorum.  Kimine göre doğallık açısından avantaj, kimine göre dezavantaj...

Kendi öngörüm / beklentim ön bölgede tatmin edici bir sonuç olacağı yönünde.  Verteksin de olumlu olacağını düşüniyorum ancak tepe bölgemin seyrek / incelmiş kalacağını zannediyorum.  Zaten ekim sonrası fotoğraflara baktığımda bu bölgede ciddi adette bir greft göremiyorum.
  • Greft Miktarı 6100
  • Yaşınız 42

Facebook Twitter Instagram