Gönderen Konu: Ferritin kan değeri hakkında  (Okunma sayısı 889 defa)

CeLL-MaN

• Yeni üye
  • *
Ferritin kan değeri hakkında
« : 23 Ekim 2021, 23:59:42 »
Merhaba arkadaşlar;
Geçen gün dahiliye bölümüne halsizlik, kırgınlık, üşüme ve saçlarımdaki dökülme sorunu için genel bir kan değerlerimi ölçtürdüm. Ferritin düşüklüğü harici bir sorun yok.

Hemoglobin 18.3 (Referans Aralığı 13.5-16.9)
Ferritin 19.7 (Referans Aralığı 23.9-336.2)
Demir 94 (Referans Aralığı 60-180)
Demir Bağlama 342 (Referans Aralığı 155-355)

O kadar yerli kaynakları araştırdım net bir bilgiye rastlayamadım. Hemeglobin değerim çok yüksek, Demir normal ama Ferritin yani demir deposu çok düşük. Hal böyle olunca Ferritin için demir takviyesi kullanmam gerekir mi? Kullandığım zaman bu sefer 18.3 olan hemeglobin değerimi daha da fazla arttırmayacak mı?

Ek soru; Magnezyum takviyesi kullanımı (Magnimore Plus) vücuttaki demir emilimini azaltır mı?

Uzman arkadaşlar özellikle cevap verirlerse çok sevinirim. . .

dejavuu86

• Sr. Member
Ynt: Ferritin kan değeri hakkında
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2021, 00:14:47 »
Ferritin değeriniz düşük evet  doktor demir ilacı vermiş olması gerekiyor bu değerlere göre birde beslenme düzeninde demir agirkli beslenin ferritin değerini 80 -100 arası bir değere yükseltin ozman şikayetleriniz azalır eğer demir den kaynaklı ise saç içinde önemlidir demir değeri biraz yüksekte tutmakta fayda var

CeLL-MaN

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2021, 18:51:57 »
Ferritin değeriniz düşük evet  doktor demir ilacı vermiş olması gerekiyor bu değerlere göre birde beslenme düzeninde demir agirkli beslenin ferritin değerini 80 -100 arası bir değere yükseltin ozman şikayetleriniz azalır eğer demir den kaynaklı ise saç içinde önemlidir demir değeri biraz yüksekte tutmakta fayda var

Günde 1 kapsül Ferro Sanol Duodenal verdi doktor. Fakat tedirgin olduğum konu mevcut 18.3 olan hemoglobin değerimi daha da yükseltir mi demir takviyesi? Bu soruya net bir cevap bulamadım.

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2021, 23:28:12 »
hemoglobin düşükse, RBC normalse demir eksikliği anemisi olabilir. bu yüzden demir kullanılır ama zaten sizin hemoglobininiz yüksek dolayısıyla vücudunuzun daha çok demire ihtiyacı var. serum demir düzeyi , demir için yeterli parametre değil. ferritin en net bilgiyi verir. şikayetlerinizin azalması / geçmesi için demir desteği kullanmanız gerekiyor
AlopexyT minoxidil (günde 8 fıs)
Finasterid 1.25 mg (her gün)
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Bıraktıklarım; minoxil, bioxinin minoxidil, balen kabak, xpecia, loprox

Tedavi sürecim;
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=23060.0

CeLL-MaN

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Ekim 2021, 00:18:58 »
hemoglobin düşükse, RBC normalse demir eksikliği anemisi olabilir. bu yüzden demir kullanılır ama zaten sizin hemoglobininiz yüksek dolayısıyla vücudunuzun daha çok demire ihtiyacı var. serum demir düzeyi , demir için yeterli parametre değil. ferritin en net bilgiyi verir. şikayetlerinizin azalması / geçmesi için demir desteği kullanmanız gerekiyor

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Hemoglobin değerimi ekstra yükseltmeyecek demir desteği anladığım kadarıyla. Doktor 1 kutu kullan gel tekrar bir bakalım demişti değerlere ama 1 kutu yetersiz olur sanırım. En azından 2-3 kutu kullanıp gideyim.

Trevor

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 25 Ekim 2021, 00:26:00 »
Geçirdiğin enfeksiyon kaynaklı olarakta düşümüş olabilir .ferritin bazı hastalık durumlarında değeri geçici olarak yüksek yada düşük çıkabilir .bir hafta sonra değerleri kontrol etmek amaçlı bir kan tahlili olsanız iyi olur.belki yanılıyor da olabilirim  tıp fakültesi 5. sınıf öğrencisiyim fakat en iyi doktorunuz bilir tabiki.

Bakalım nolcak

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 13 Nisan 2022, 17:13:28 »
Merhaba arkadaşlar;
Geçen gün dahiliye bölümüne halsizlik, kırgınlık, üşüme ve saçlarımdaki dökülme sorunu için genel bir kan değerlerimi ölçtürdüm. Ferritin düşüklüğü harici bir sorun yok.

Hemoglobin 18.3 (Referans Aralığı 13.5-16.9)
Ferritin 19.7 (Referans Aralığı 23.9-336.2)
Demir 94 (Referans Aralığı 60-180)
Demir Bağlama 342 (Referans Aralığı 155-355)

O kadar yerli kaynakları araştırdım net bir bilgiye rastlayamadım. Hemeglobin değerim çok yüksek, Demir normal ama Ferritin yani demir deposu çok düşük. Hal böyle olunca Ferritin için demir takviyesi kullanmam gerekir mi? Kullandığım zaman bu sefer 18.3 olan hemeglobin değerimi daha da fazla arttırmayacak mı?

Ek soru; Magnezyum takviyesi kullanımı (Magnimore Plus) vücuttaki demir emilimini azaltır mı?

Uzman arkadaşlar özellikle cevap verirlerse çok sevinirim. . .

Hocam merhaba, forumu araştırırken gördüm paylaşımınızı. Benimde demir ve demir bağlama normal iken Hemoglobin sınır üstünde, ferritin de oldukça düşük çıktı. Siz nasıl tedavi uygulamıştınız? Ve ekim sonucunuzu bulamadım, son durumunuzu paylaşırmısınız... Selamlar.

Facebook Twitter Instagram