Gönderen Konu: Minoxidil ve Finasterid Maceram  (Okunma sayısı 24030 defa)

Xeth

• Hero Member
Minoxidil ve Finasterid Maceram
« : 17 Temmuz 2021, 15:36:50 »
Herkese merhaba tekrardan, daha önce burada bir konum vardı. 14 aydır uyguladığım minoxidil ve xpecia sürecimi ve deneyimlerimi paylaşıyordum.

Eski konum da bu
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=17730.0

Kısaca bahsetmek gerekirse şubat 2020 yılında yaptığım ağır bir diyet sonrası doktor teşhisli telojen effluvium yaşamıştım. Ardından saçlarım çok hızlı bir şekilde kafa genelinden dökülmeye başladı. Eksiklerimi yerine koyduktan bir süre sonra dökülmelerim azaldı. Fakat yeni saçlar gelmiyordu. Ben de cildiyeye gidip minoxidile ve xpecia'ya başladım. İki etkeni de zaman zaman azaltarak 14 ay kadar kullandım. Minoxidili ilk 7 ay sadece şakaklara uygulayıp başarı sağladım. Daha sonra var olan genel seyrelmem için tepeye de minoxidil uygulamaya başladım. Orada da beklediğim kadar olmasa da bir başarı söz konusuydu.

Bu etkenlerin yanında zaman zaman balık yağı, magnezyum, çeşitli anti inflamatuar şeyler, mimo masaj aleti, dermaroller kullandıktan sonra bunların etkisinin çok sınırlı olduğunu anladım. Ve 1.5 yıl önce kullanmaktan aşırı korktuğum finasterid'i kullanmaya karar verdim. Birkaç ay sonra 21 yaşına gireceğimden 2 günde 1, 1 mg kullanacaktım. Ve Minoxidili hem tüm kafaya sürmek eziyetti hem de deri problemlerine yol açıyordu. Artik döngülerinden de sıkılmıştım. Saçlarım 5-6 ay boyunca iyi, 2 ay boyunca kötü oluyordu. Ve tüm tedavime rağmen şakaklarım gerilemeye devam etti. Saçlarım uzayınca saçma sapan bir şekil alıyordu, orantısız uzuyordu. son zamanlarda saçlarım çok fazla dökülmeye başlamıştı. Yağlaninca seyrek gözüküyordu, kafam kaşınıyordu. Yani artık gelişmeyip geriliyordu.

Nihayetinde finasteride başladıktan 3 ay sonra tepe için minoxidili azaltıp sadece şakakta kullanmaya geçmek için plan yaptım.

Bugün Finasterid'e başlayışımın 2. haftası; en ufak bir yan etki yok. Anksiyetik durumlar yok, tam tersi kafamdaki büyük bir problemi attığım için daha iyi hissediyorum. Scalptaki inflamasyon neredeyse bitti. Sebore olmuyor şuan. Libidoda herhangi bir sıkıntı yok sanki eskisinden daha iyi gibi. Evet finasterid sonuçta bir ilaç dikkatli kullanmak gerekiyor ama kellik psikolojisi bana daha çok zarar veriyordu.

Bunlar da fotoğraflar

İlk fotoğraf döngü zamanı çok kısa saç, alttaki fotoğraf kestirdikten 2 hafta sonra (döngü sonrası) kapanan tepe, ve en alttaki gerilemeye devam eden şakaklarım

« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2021, 15:45:11 Gönderen: Xeth »
AlopexyT minoxidil (günde 8 fıs)
Finasterid 1.25 mg (her gün)
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Bıraktıklarım; minoxil, bioxinin minoxidil, balen kabak, xpecia, loprox

Tedavi sürecim;
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=23060.0
ŞUNLARADA BAKABİLİRSİNİZ

qew1978

• Full Member
Ynt: Minoxidil ve Finasterid Maceram
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2021, 20:33:33 »
Umarim olumlu gelismeler gorursunuz hocam. Duta basladigim hafta sebo, sivilce ve yaglanma bende de bicak gibi kesilmisti ama sonradan tekrar olusmaya basladilar. Ozellikle spora tekrar baslayip kati bir diyet uygulayinca yaglanma eskisinden de beter oldu bende. Belki de sicaklardandir, bilemiyorum.

dutasteride 0.5 mg
oral minoxidil 2.5 mg

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2021, 21:44:26 »
Umarim olumlu gelismeler gorursunuz hocam. Duta basladigim hafta sebo, sivilce ve yaglanma bende de bicak gibi kesilmisti ama sonradan tekrar olusmaya basladilar. Ozellikle spora tekrar baslayip kati bir diyet uygulayinca yaglanma eskisinden de beter oldu bende. Belki de sicaklardandir, bilemiyorum.

sağol hocam, umarım geri gelmez. katı diyet yapmanızı pek önermem, her şey dengeli olmalı. saça da zarar bu tür diyetler. Acısını baya çektim  :)

ben ayni zamanda spora da başladım. basit şekerleri tüketmiyorum artık.  pandemide ara vermiştim. çok fazla ter atıyorum ona rağmen yağlanma pek olmuyor.
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

qew1978

• Full Member
« Yanıtla #3 : 18 Temmuz 2021, 00:01:19 »
sağol hocam, umarım geri gelmez. katı diyet yapmanızı pek önermem, her şey dengeli olmalı. saça da zarar bu tür diyetler. Acısını baya çektim  :)

ben ayni zamanda spora da başladım. basit şekerleri tüketmiyorum artık.  pandemide ara vermiştim. çok fazla ter atıyorum ona rağmen yağlanma pek olmuyor.

Kati diyet dedigim aslinda saglikli bir diyet. Yumurta, tavuk, yesil mercimek, findik, leblebi, sarimsakli yogurt ve dev bir kase coban salata. Bir de gunde 2 tane kizilay erzincan. Seker, kafein, alkol, gluten yok. Her turlu vitamin mineral var. 45 gunde 5-6 kilo verdim ve kaslarimi bayagi bir sisirdim. 3-4 kilo daha verip %10 yag oranina ulassam yeter bana. Bildigim kadariyla yuksek yag oraninda jinekomasti riski daha fazla. Fin/dut'un da boyle bir yanetkisi var.

Hocam bir de bu saclar icin minoxidil'e baslamami mi onerirsiniz yoksa dutta 1 seneyi doldurmami mi? Ufak minyatur saclar var ama onlarin gelici mi gidici mi oldugundan pek emin degilim.

https://i.ibb.co/8KPpBkv/IMG-20210716-224200-1.jpg
dutasteride 0.5 mg
oral minoxidil 2.5 mg

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 18 Temmuz 2021, 07:21:25 »
özelden cevapladım hocam
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 18 Temmuz 2021, 14:30:23 »
Finden o kadar korkulmayacağını hatta abartıldığını başka konularda belirtmiştim.Sen ve senin gibiler tepki yağmuruna tutmuştu.Şuan 4.ayda ve yan etki yaşamadım.Ee şimdi haklı değilmiyim? Not alın 6 ay sonrada gene aynısını diycem.Bunu belirttim çünkü deneyimlememiş kişiler varsayım üzerine yorum yapıyor.Birde üzerine fin şöyle böyle diye konuşuyor.

Şimdi sende başlamışsın umarım sonucu güzel olur.Saçların zaten kötü değil.Dökülmen kesilir, saçlar kalınlaşırsa sadece ön şakaklar kalır.Ama o da göz batmıyor.Saç problemin aslında çok agresif tedaviye yönelik değil.Biraz takıkmısım bu konuda?
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=16513

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 18 Temmuz 2021, 14:59:17 »
Finden o kadar korkulmayacağını hatta abartıldığını başka konularda belirtmiştim.Sen ve senin gibiler tepki yağmuruna tutmuştu.Şuan 4.ayda ve yan etki yaşamadım.Ee şimdi haklı değilmiyim? Not alın 6 ay sonrada gene aynısını diycem.Bunu belirttim çünkü deneyimlememiş kişiler varsayım üzerine yorum yapıyor.Birde üzerine fin şöyle böyle diye konuşuyor.

Şimdi sende başlamışsın umarım sonucu güzel olur.Saçların zaten kötü değil.Dökülmen kesilir, saçlar kalınlaşırsa sadece ön şakaklar kalır.Ama o da göz batmıyor.Saç problemin aslında çok agresif tedaviye yönelik değil.Biraz takıkmısım bu konuda?

Finasteridden hâlâ korkarım çünkü hormonal dengeyi bozuyor, ben de bazı yan etkilerin abartıldığını düşünüyorum. fakat Masum da değil. Saç durumu beni olumsuz etkilemese elimi bile sürmezdim. Yine ayni fikirdeyim. Sadece yan etki görmeyen şanslı kesimdeyim. ileride ne olur ne olmaz bilemem.

Şuanki tedavimin agresif olduğunu da düşünmüyorum. Eğer önceki tedavim yeterli olsaydı gerilemeye devam etmezdi. Fin - Xpecia arası bir şey olmadığına göre düşük dozda finasteride başladım.

Zaten bu forumun %99u saçlarına takık değil mi? Niye boşa o kadar para harcayıp, kendimizi riske atıp, forumda bir dönem saatler geçirelim?
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 18 Temmuz 2021, 15:35:09 »
Finasteridden hâlâ korkarım çünkü hormonal dengeyi bozuyor, ben de bazı yan etkilerin abartıldığını düşünüyorum. fakat Masum da değil. Saç durumu beni olumsuz etkilemese elimi bile sürmezdim. Yine ayni fikirdeyim. Sadece yan etki görmeyen şanslı kesimdeyim. ileride ne olur ne olmaz bilemem.

Şuanki tedavimin agresif olduğunu da düşünmüyorum. Eğer önceki tedavim yeterli olsaydı gerilemeye devam etmezdi. Fin - Xpecia arası bir şey olmadığına göre düşük dozda finasteride başladım.

Zaten bu forumun %99u saçlarına takık değil mi? Niye boşa o kadar para harcayıp, kendimizi riske atıp, forumda bir dönem saatler geçirelim?

Takıklık boyutu farklı birşey.Burdaki saçı dökülenlerin çoğu ilerde kel kalırım korkusu yaşadığından tedavilere girişiyor.Ama bazı kişiler hayatının merkezine koyuyor.Saçım dökülürse naparım ederim kimse bakmaz diyen tiplerden bahsediyorum.Bu kişiler çevre faktöründen çok etkileniyor.Örneğin forumdaki gregor59 gibi.Oysaki saçları vahim durumda değil.Forumdaki diğer kullanıcılara bakıldığında onların para harcaması, riske atması daha mantığa yatıyor.

Fine bulaştıysan agresif tedaviye girişmişsindir.Xpecia ile arasında elbetki fark oluyor.Ama abartıldığı kadar değil.Şu saçına bence xpeciada yeterli gelir.Fakat sanıyorum ki biraz telaşlısın.Aslında finde kullansan mucize olmıycak sonuçta.Tedavinin gerilemesi genetik dökülmenin önüne geçemeyişinden.Dut dahi kullanıp hala saçı gerileyen var.Burdaki sebep napsanda genetik kod değişmiyor sadece yavaşlatıp süreyi uzatıyorsun.

Fin tabiki masum değil hormonlarla oynuyoruz.Ama temin ederim korkma.Yani düşünme sadece kullanmaya devam et.Çünkü fin beyni etkiliyor.Sen düşündükçe psikolojin iyice artıyor.Misal ben prozac kullandığım halde bile depresif hale bürünebiliyorum.Aslında şanstan çok psikolojik olarak bünyenin zayıf olmaması.Çalışmalara bakıldığında çok azınlık kişi yan etki görüyor.Bunlarında psikolojik olarak düşünüyorum.

Tekrar tedavinde başarılar.Benide yanlış anlama sana karşı art niyetim yok.
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=16513

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 18 Temmuz 2021, 15:43:42 »
Herkesin saçtan beklentisi farklı, mesela benim çocukken süper saçlarım yoktu. şuankinden pek farklı değildi. Benim saçlarımı kaybetmemle gençken saçları çok iyi olanların kaybetmesi arasında fark var. Yani bazılarımızın takıntı yapması bu yüzden genellikle. Benim takıntım, saç bir aksesuar ve kellik de toplum tarafından bir kusur olarak görünüyor. ben bunu yaşamak istemediğimden çabalıyorum.

geçen bir konuda da demiştim zaten, dökülmeyi durduracak kadar agresif bir şey yok cinsiyet değiştirmek dışında. xpecia bana yetmiyordu 14 ay kullandım. en uzun kullananlardan biriyimdir muhtemelen. maximum biraz kalınlaşma olmuştur o da tepe ve dönorde. Minoxu azaltıyorum fin ekliyorum, bu da aslında tedavimi çok agresifleştirdiğim anlamına gelmiyor. yani eskisi gibi günde 8 fıs minox, masaj, omega 3, magnezyum vs kullansaydım evet agresifleştirirdim tedavimi. ama diğerlerini bıraktım, minoxu azalttım. fin ekledim.

Geçen sene fine hazır değildim ama bu sene hazırım, yan etki görmeyeceğimi biliyordum başlarken. bunun da etkisi var kesinlikle haklısın. ama ilerde ne olur bilmiyorum.

Ben de sana tedavinde başarılar dilerim
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

rodok

• Full Member
« Yanıtla #9 : 18 Temmuz 2021, 17:00:24 »
Hayırlı olsun hocam ben de xpeciayı bıraktım, şimdilik saw palmetto kullanıyorum ama o da bağırsakları etkiledi sanırım bırakıcam. Fin kullandığın süre boyunca sence xpeciaya kıyasla ne kadar dht baskılıyodur? Sen 2 günde bir kullandığın için soruyorum çünkü ben de fazla dht baskılamayan bi tedavi istiyorum xpecia bile bende çok iyi etki yaptığı için.

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 18 Temmuz 2021, 17:35:45 »
 tanıcam bu saçları diyorum senin saçlarınmış :9 pek nicklere bakmamda.zaten sende yazmışsın cocukkende mukemmel saçım yoktı bu halden pek farklı değildi diye bende yazıcaktım cocukkende boyleydi saçların sanırım diye.güzel ben beğendim saçları.cm kare bası saç sayısı yarıya duser yıllar ilerledikçe ve olgunluk çizgisi belirir saçında bunlarda var genetikle beraber işin içinde buna rağmen saçın iyi bu güzel bir gelişme tedaviyle kelliği yenmiş gibisin
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #11 : 18 Temmuz 2021, 22:04:40 »
Hayırlı olsun hocam ben de xpeciayı bıraktım, şimdilik saw palmetto kullanıyorum ama o da bağırsakları etkiledi sanırım bırakıcam. Fin kullandığın süre boyunca sence xpeciaya kıyasla ne kadar dht baskılıyodur? Sen 2 günde bir kullandığın için soruyorum çünkü ben de fazla dht baskılamayan bi tedavi istiyorum xpecia bile bende çok iyi etki yaptığı için.

sağol hocam, saw palmetto benim de bazen bağırsaklarımı bozuyordu. fin, xpeciadan yaklaşık 2-2.5 katı daha çok dht baskılar. 2 günde bir kullanıyorum bu da yeterli çünkü zamanla dokularda birikiyor. yine etkili olur, tabii günde 1 kadar etkili olmaz da ben yaşım dolayısıyla böyle bir karar verdim.

tanıcam bu saçları diyorum senin saçlarınmış :9 pek nicklere bakmamda.zaten sende yazmışsın cocukkende mukemmel saçım yoktı bu halden pek farklı değildi diye bende yazıcaktım cocukkende boyleydi saçların sanırım diye.güzel ben beğendim saçları.cm kare bası saç sayısı yarıya duser yıllar ilerledikçe ve olgunluk çizgisi belirir saçında bunlarda var genetikle beraber işin içinde buna rağmen saçın iyi bu güzel bir gelişme tedaviyle kelliği yenmiş gibisin

inşallah dediğin gibi olur abi
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 18 Temmuz 2021, 23:10:31 »
 insallah temennimiz ön orta guclenmişte ön orta arası incelme var bir bloker losyon istermi acaba saçlar
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #13 : 19 Temmuz 2021, 06:29:37 »
insallah temennimiz ön orta guclenmişte ön orta arası incelme var bir bloker losyon istermi acaba saçlar

fin'e yeni başladım abi daha 2 hafta oldu. onun etkilerini görmek lazım
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #14 : 19 Temmuz 2021, 16:50:20 »
 yuzde 40 dokulmeyi azaltır saç köklerine bağlanan dhtyi kovdan nefes alır saçlar

Facebook Twitter Instagram