Gönderen Konu: 17 yaşında saç dökülmesi  (Okunma sayısı 2016 defa)

taxidriver

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
17 yaşında saç dökülmesi
« : 05 Şubat 2022, 12:42:24 »
Herkese merhaba, maalesef genç yaşta saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıyayım. Saçımın seyrek olduğundan sürekli söz edilirdi ama ben de bunu gözetmeye başlayınca dünyam başına yıkıldı adeta.
Önceden saçımı tek bir yana tarıyordum ve saçımda seyreklik eğer varsa da belli olmuyordu. 2-3 yıl kadar bir süredir iki tarafa ayırıyorum veya dümdüz yukarı kaldırıyorum bu yüzden seyrelme çok belli olmaya başladı.

Saçımın döküldüğünü de sadece yıkadığım zaman kurularken fark ediyorum. 15-25 kadar uzun-kısa karışık tel dökülüyor. Kuruyken ve temizken, ne kadar çekiştirirsem çekiştireyim elime saç gelmiyor. Gelse gelse 1 tel yani.

Şu sıralar da sanki şakaklarımın açıldığını hissetmeye başladım, ben de internette araştırma yaparken bu forumu buldum. Anladığım kadarıyla pek çok bilgili insan var.

Neyse, ben derdimi anlatayım. Saçımın sadece ön kısmında ve belki de şakaklarımda (?) dökülme var gibi gözüküyor. Alta fotoğraflarını bırakırım.
Ailemden bahsedecek olursam, tek bir dayım var ve kendisi 50+ yaşta olmasına rağmen saçı halen gür. 2 amcam var, ikisi de genç yaşta saçları bayağı gürken birden dökülmüş ve kel kalmış. Babam ise en büyükleri ve seyrek de olsa hala saçı var. Uzun süredir şakak bölümü açık. Son 2-3 senede ön ve tepe kısmı iyice açıldı. Saçları da ince ve cansız olduğundan çok belli ediyor.

Ben ise düzenli ve dengeli beslenmeyen, ev yemekleriyle pek arası olmayan biriyim. Genelde kan değerlerim düşüktür, uzun zamandır demir eksikliğim var. Saç dökülmem için doktora gittim ve B12, Çinko, Demir, TSH ve birkaç şeyin daha tahlilini istedi. Ön kısımda açılma var ama daha yeni başlamış, hormonal gibi gözüküyor dedi. İstediği testleri mümkünse yarın yaptıracağım, onun sonuçlarını da konuya cevap gelirse bırakırım.

Umarım vitamin eksikliği ya da hormon dengesizliğindendir, anladığım kadarıyla bunları düzeltince dökülen saçlar da geri çıkabiliyormuş ya da en azından dökülme duruyormuş.

Siteye görsel eklemeyi bir türlü beceremedim, hizliresim üzerinden saçımın durumunu bırakıyorum;
https://www.hizliresim.com/8kvciys
https://www.hizliresim.com/20y5b39
Gerekli bilgileri verdim sanırım, istediğiniz başka bir şey varsa bırakırım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Ynt: 17 yaşında saç dökülmesi
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2022, 12:53:18 »
Yahu şu insanları bir anlamıyorum arkadaş. Yahu saçı diyelim ki birinin seyrek veya tamamen kel. Gidipte "Senin saçın seyrek/neden saçı başı döktün?" demeleri beni cinnet haline getiriyor.

Lan sanki bilerek mi döktük..

Neyse, bence konunun üzerine düş kardeşim ki gördüğüm kadarıyla da düşüyorsun. Bu güzel en azından dökülme sebebini anlar ilerde saçlar "piston aşağı" demeden çözümünü halledersin.

Doktorun sözüne göre biz başka şeyler önerebiliriz ama yaşın çok erken. Inşallah bu sorunu kökünden çözersin.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2022, 13:16:55 Gönderen: zweig »
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

slade23

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2022, 13:00:28 »
kardeşim geçmiş olsun kafana fazla takma daha kötü hale getirirsin hem saçını hem psikolojini.

yapman gereken en doğru hamleyi yapmışsın. tahlilden gelecek sonuçları bekle sonuçlarda dengesizlik varsa muhtemelen suçluyu buldun demektir.

benim düşüncem sağlıklı beslenme ve değerlerini dengeleme ile saç sorunun çözülür yaşın çok genç başka şeylere heves etme sakin sakin bekle ve doktorun önerisine uy.
avodart&minox&xpecia

UYARI!! Tabip ya da uzman değilim. Paylaşımlarım kendi araştırma ve tecrübelerime dayanıyor baz almadan önce kendiniz araştırıp tecrübe ediniz!!!

tedavim
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=21990.0

taxidriver

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2022, 13:08:21 »
Abilerim teşekkürler cevaplarınız için. Kafama takmamaya gayret ediyorum. Saçlarım çabuk yağlandığı için her gün yıkamak mecburiyetinde oluyorum, başka türlü çok yağlanıyor. Her gün yıkamam dökülmesine etki eder mi?
Bir de vitamin takviyesi ve saç masajı gibi şeyler işe yarar mı?
  • Yaşınız 17

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2022, 13:12:32 »
Abilerim teşekkürler cevaplarınız için. Kafama takmamaya gayret ediyorum. Saçlarım çabuk yağlandığı için her gün yıkamak mecburiyetinde oluyorum, başka türlü çok yağlanıyor. Her gün yıkamam dökülmesine etki eder mi?

Saçı sık yıkama hakkında bir bilgim yok kardeşim ama scalp massage dediğimiz şeyi internetten araştırabilirsin. Tamamen risksiz ve çok etkili. Yabancı forumlarda görüyorum arada. Adamda deli gibi değişim var uzun vadede.

Vitamin takviyesi ise doktor önerirse al bence. Bakalım eğer değerlerinde eksik varsa doktorun müdahale edeceğini düşünüyorum. Şuan ek bir şeye gerek yok bence.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

slade23

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2022, 13:17:02 »

kardeşim her gün yıka forumda güzel bir şampuan araştır yağlanmayı önleyen onla yıka eczaneden de  lobrox ketoral tarzı bir şampuan al haftada 1-2 kere de onla iyice masaj yaparak yıka.

vitamin vb için de tahlil sonuçlarını bekle
avodart&minox&xpecia

UYARI!! Tabip ya da uzman değilim. Paylaşımlarım kendi araştırma ve tecrübelerime dayanıyor baz almadan önce kendiniz araştırıp tecrübe ediniz!!!

tedavim

taxidriver

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2022, 13:22:39 »
Tamamdır, saç masajına bakacağım. Mutlaka yaparım onu. Şampuan için, evde Ketoral vardı. Haftada 2 kez onunla yıkarım artık.  Günlük olarak Bioxcin Forte kullanıyordum, kırmızı olandan. Kötü bir şampuan mı bu?
  • Yaşınız 17

slade23

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2022, 13:24:12 »
Tamamdır, saç masajına bakacağım. Mutlaka yaparım onu. Şampuan için, evde Ketoral vardı. Haftada 2 kez onunla yıkarım artık.  Günlük olarak Bioxcin Forte kullanıyordum, kırmızı olandan. Kötü bir şampuan mı bu?

şampuandan pek anlamıyorum kardeşim maalesef forumu karıştır biraz baya konu var şampuanla ilgili. yağlanmayı önlesin iyi bir şey kullan belki bioxcin iyidir oku biraz bakalım :)
avodart&minox&xpecia

tedavim

Tugrlyurdkl

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2022, 19:53:38 »
Resim ekleme şansın var mı ve senin favori kulak üstü ve ense kısımları ne durumda ben de 17 yaşındayım kulak üstü favori ve özellikle ense kısımları dehşet dökülüyor ailede 1 kişi bile kel değil 2 nesile kadar kime çektim hiçbir fikirm yok

taxidriver

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 05 Şubat 2022, 21:43:01 »
Benim o kısımlarda bir şey yok, bayağı gür diyebilirim. Sadece ön kısmım seyrek, şakaklarda da yeni fark ettiğim bir açılma vardı ama şimdi fark ettim, yeni saç kılları çıkmaya başlamış, tekrar saç çıkacak sanırım o kısımdan.
  • Yaşınız 17

Tugrlyurdkl

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 05 Şubat 2022, 21:46:40 »
Minyatürleşme olabilir dikkatli takip et o küçük saçları

taxidriver

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 05 Şubat 2022, 21:48:11 »
Minyatürleşme var diyelim, nasıl önüne geçebilirim?
  • Yaşınız 17

Tugrlyurdkl

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 05 Şubat 2022, 22:33:42 »
Onu bilen birisine sormak daha iyi olur benim pek tecrübem yok kendi dökülmemin önüne geçebilmiş değilim henüz

taxidriver

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 06 Şubat 2022, 21:44:19 »
Üstte bahsettiğim değerler normal çıktı. Anladığım kadarıyla sebebi demir eksikliği. 15 yaşından beri farkında olduğum bir demir eksikliğim var ama saç dökeceğini hiç düşünmezdim. Doktor kapsül şeklinde bir hap verdi ama çocukluktan kalan bir travma nedeniyle ben bu hapları yutmakta çok güçlük çekiyorum maalesef. Bunların içini açıp içmek de ya etkisini azaltıyor ya da zararlı diye biliyorum.

Acaba beslenmeme dikkat ederek her gün keçiboynuzu pekmezi, kırmızı et balık gibi besinler tüketerek yavaş yavaş değeri düzeltebilir miyim yoksa ilaç tedavisine ihtiyaç var mıdır illa? Öyleyse folik asitle birlikte satılan demir şurupları vardı, onlardan almayı düşünüyorum hap yerine.
  • Yaşınız 17

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
« Yanıtla #14 : 06 Şubat 2022, 22:08:03 »
Ikinci paragraf hakkında düşüncem yok ama hap yutma taktiği verebilirim. Hiç korkma sıkıntısız bu taktik.

Hapı ağzına atıyorsun. Damağınla dilinin en gerisine, yani boğazına doğru mümkün olduğu kadar geriletiyorsun. Sonra suyu içtin mi direkt yutmussun bile. Denemeni tavsiye ederim.

Facebook Twitter Instagram