Gönderen Konu: Vitamin D eksikliği  (Okunma sayısı 815 defa)

jeez442

• Yeni üye
  • *
Vitamin D eksikliği
« : 26 Nisan 2022, 22:06:18 »
Herkese merhabalar daha önce bir konu açmıştım ( https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=26462.msg501295#msg501295 ) fakat işler bu konuya yazdığıma göre biraz değişti. Özel bir cildiye doktoruna randevu alıp danıştım ve agresif olmasa da erkek tipi genetik dökülmem olduğunu söyledi. Total ve serbest testesteron ve vitamin testleri yaptırmamı söyledi. Tiroidlerimde ufak değer bozuklukları hariç d vitaminim  8.8 ng/mL düzeylerinde yani epey alt seviyelerde çıktı. Doktorum normal seviyesinin 50 ng/mL civarında olması gerektiği için vitamin d eksikliğinden de saçlarımın incelip dökülebileceğini söyledi. Bu yüzden evocapil şampuan, sprey ve kapsül 3lüsünü verdi ve en az 3 ay düzenli düzenli olarak kullanmamı tavsiye etti, bunların yanı sıra d vitamini yağı verdi ve bu d vitaminini en az 6 ay kullanmam gerektiğini söyledi. Vitamin d benim sorunumu oluşturacak kadar ciddi bir vitamin mi? Sizce bunlara ek olarak yine finasteride başlamalı mıyım? Bu kulandıklarımın yanına ekstra fin eklemek var olan potansiyel yan etkilerin üzerine bir şeyler ekler mi? Bu arada yaklaşık 6 gün önce tedaviye başladım ve düzenli olarak devam ettirmeye çalışıyorum.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Ynt: Vitamin D eksikliği
« Yanıtla #1 : 26 Nisan 2022, 22:09:29 »
Sorunun tam kaynağı vitamin eksiği olamaz diye düşünüyorum.

Muhakkak DHT saçına zarar verdi ki sen bu incelmeyi ve seyrekliği farkedebildin.

Faydası olur mu dersen olur. Ama gerek var mı bilemem.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

jeez442

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2022, 22:24:32 »
Sorunun tam kaynağı vitamin eksiği olamaz diye düşünüyorum.

Muhakkak DHT saçına zarar verdi ki sen bu incelmeyi ve seyrekliği farkedebildin.

Faydası olur mu dersen olur. Ama gerek var mı bilemem.

Gerek var mı derken şu anki kullandıklarımın yeterli olabileceğini mi söylüyorsunuz?

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2022, 22:48:54 »
Tam emin olmamız gerek senin dökülmenin genetik olduğundan
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

jeez442

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2022, 23:24:32 »
Doktor da bu konuda biraz şüpheci konuştu açıkçası. Galiba en doğrusu 6 ay kadar bu tedaviyi devam ettirip ardından düzelmediği taktirde yeni bir yol izlemek.

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2022, 16:44:16 »
Vitaminlerin genetik dökülmede etkisinin olmadığını evsizlere, açlığın fakirliğin kol gezdiği yerlerdeki insanlara bakarak anlıyoruz. Şöyle bi teori var: Genetik dökülme varsa vitamin eksikliği, stres vs. zaten varolan dökülmeyi hızlandırıyor olabilir. Şahsi deneyim olarak birkaç senedir düşük doz (günde 1000 IU), son 1 yıldır yüksek doz (günde 5000-10.000 IU arası) D vitamini kullanan ve serum düzeyi 44 ng olan biri olarak ben saç konusunda iyi yönde bir gelişme görmedim. Ayrıca yıl başından beri K2 vitamini ve Magnezyumla beraber kullanıyorum. Bunun dışında aralıklarla B1-6-12, Folik Asit, Biotin, A vitamini, E vitamini de kullanmıştım. Genetik dökülmenin tek çözümü (o da geçici) DHT’yi baskılamak gibi duruyor. Faydasına zararına bakılarak karar vermek lazım. Ya da kafaya takmamak gerekiyor.

jeez442

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #6 : 09 Mayıs 2022, 11:21:58 »
Bugün tedavimdeki 18.gün. Söylediğim gibi saç dökülmem zaten normal düzeydeydi şu anda da aynı şekilde devam ediyor. Saçlarım daha koyu ve sağlıklı görünmeye başladı. En son tedavime başlamadan 1 ay önce görüştüğüm arkadaşlarımdan da dün görüştüğümde saçların daha güçlü görünüyor iltifatlarını aldım.(Tedaviye başlamadan da çok kötü durumda değildi zaten saçlarım) Elimi saçıma attığımda da bariz bir şekilde güçlülük, sertlik hissediyorum. İnanılmaz bir değişim tabi ki yok ufak ufak etkilerini almaya başladığımı söylüyorum. Psikolojik olduğunu sanmıyorum çünkü tedaviye başlamadan önce de kötü bir psikoloji içerisinde değildim. Tedaviye başlayalı çok fazla olmadı ancak hafiften böyle etkilerini görmek beni mutlu etti. İleriki zamanlarda(3.ay ve 6.ay) unutmazsam konuda güncel durumları bildireceğim hatta tedavi sonunda fotoğraflar da eklemeyi düşünüyorum. Doktora gitmeden önce çok fazla araştırma yaptım ve açıkçası tedaviye başladığım gün dahi genetik dökülmem olduğundan emindim, şu anda da genetik dökülmem yok demiyorum. Ancak, d vitaminin bu denli düşük olması galiba saçlarımda bir güçsüzlük yaratmış.

Facebook Twitter Instagram