Gönderen Konu: Son Zamanlarda Peynir Ekmek gibi Finasteride/Dutasteride Kullanımı Hakkında  (Okunma sayısı 4868 defa)

ber134

• Full Member
Merhaba arkadaşlar, forumda birçoğunuz beni antiandrojenlere olan düşmanlığımla tanıyorsunuz. Bunun üzerine "SAYGI" çerçevesi içerisinde biraz konuşarak, birbirimize yardımcı olarak, fikir alış-verişi yapmak istedim.

Öncelikle direkt olarak konuya girmek istiyorum ki son zamanlarda açılan konuları da göz önünde bulundurarak insanların bu tür hormon ilaçlarını hiç tereddütsüz,
doktora dahi danışmadan alıp kullandığını okuyor ve görüyorum. Bu tarz konularda çok uzun yorum yapmasam da genel olarak kullanmama taraftarı olduğumu yorumlarda belirtiyorum.
Birçok arkadaşımız hiçbir bilgisi olmadan gidip alıyor ve kullanmaya başlıyor. Kişi biraz şanslıysa başlarda bir sıkıntı görmeyebiliyor, hatta görse de ilacı bıraktığında düzeliyor. Ancak bu konuda şanssız
insanlar büyük bir soru işareti. Son zamanlarda forumda yaptığım birkaç yorumdan ötürü ufak çaplı tartışmalar ve söylediğim şeyler hakkında dalga geçildiğini gördüm. Onlara da saygı duyuyorum, yanlış anlaşılmasın, ama dalga geçilmek hoş değil. Kimsenin ne yaptığı kimseyi ilgilendirmez elbette, fakat bilinçsiz kullanan arkadaşlara konuşuyorum. Lütfen iyice okuyun, ölçün-tartın ve öyle kullanın kullanacaksanız. Daha sonra forumumuzda önceden açılan;

"Kuru Boşalma(Orgazm olunmasına rağmen meninin vücut dışarısına çıkmaması durumu “kuru boşalma” ya da "retrograde ejaculation" olarak tanımlanır.)",
"Sakalların artık uzamaması, hatta dökülmesi ya da seyrekleşmesi." ,
"Göz kuruluğu." ,
"Kulakta iltihap, ya da işitme sorunu."
"Kas oranının gözle görülür derecede azalması" ,
"Yaygın anksiyete bozukluğu." ,
"Yüksek derecede kaygı bozukluğu." , (finasteride depresyon ile etkileşimlidir, allopregnanolon (potent endojen GABA-A reseptör modulatörü) düzeylerini azaltmaktadır.)
"Testislerde ağrı." , (hatta "Varikosel" konusu açan bile vardı. ")
"Sperm azalması."
"Libido azalması." gibi gibi şeyler bunları zaten defalarca okumuşuzdur.
"Jinekomasti" (erkekte kadınsı göğüsler)

vb. bunlar bizim bu forumda gördüğümüz şeyler

hatta ve hatta bazı yorumlarda şuna da denk geldim, "Artık eskisi kadar sinirlenmiyorum, gerilmiyorum, bu ilaç beni iyi yaptı." gibi tarz yorumlar görüyorum. Farkında değiller ki bu özellikler yüksek oranda
erkeksi maskülen özelliklerdir. Fakat ilaç bunları baskıladığından dolayı azalıyor yani kadınsal özelliklere evrimleşiyor. Ancak farkında bile değiller.

Ben bazı Türk forumlarındaki post-finasteride syndrome adı altında yazılan yorumları da paylaşacağım. Bunları atma sebebim bilinçsiz kullanan ya da kullanmayı düşünen arkadaşların da kendisi açıp araştırıp öyle karar vermeleri.

"Uzun yıllar kullandım fakat bir yan etki yapmamıştı bende,ardından bıraktım ve 7-8 yıl sonra tekrar kullanmaya başladım,saça etkisi bu kez gerçekten oldu fakat bir çok tetkik yaptırmama ve tetkiklerde bir şey çıkmamasına rağmen
25 gündür sersemlik ve odaklanamama sorunu çekiyorum,bazende hafif kasık ve az da olsa böbrek ağrısı çekiyorum,24 saat gemide yürür gibi bir sersemlik oluyor(Hasta olduğunuzdaki sersemlik hali gibi tam baş dönmesi değil ) odak sorunu
çekiyorum,ilacı 20 gündür almıyorum ama etkisi hala geçmedi,ben bunları finasın yan etkisine bağlıyorum,gözlerimde ağırlık da oluyor,Yardımcı olabilecek var mı?"

"yarım kutu dutas kullandım ben de aynı yanetkileri yaşadım 1 yıldır gitmediğim doktor kalmadı kalıcı bir sorun sanırım odaklanma da ciddi sorun var sersem gibiyim sürekli uyku hali var çözüm bulursan bana da mesaj atarmısın
benim denediğim yöntemler spor iyi beslenme faydası oluyor ama düzelmiyor ilaç olarak klomen proviron kullandım sıfır fayda gördüm"

"Öncelikle bu konuyu görüp finas,dutas ya da antiandrojen kullanmak isteyen varsa sakın kullanmasın biz o hatayı yaptık artık geri dönüş yok çözüm arıyoruz

"Finas,Dutas,anti Androjen kullanım sonrası kalıcı yanetkiler bunlarla ilgili onlarca makale buldum hatta buna çözüm olarak ilaç üretilmeye çalışıyor ilaç etken maddesi brexanolone bulabildiklerim bunlar
(sizde kalıcı yanetki olmadı diye başkasında olmaz anlamına gelmiyor eğer kullanıyorsanızda hemen bırakın.)"

"Bu lanet olası ilaç vücutta kan akışını zayıflatıyor vücudu kurutuyor bildiğin nabzınızı yükseltmek için spor yapın aktif yaşayın ve bu ilaçlara her zaman söylüyorum biz bulaştık siz bulaşmayın."

"Bu ilaçlara şu 25 yaşıma kadar hiç bulaşmadım bulaşmayıda düşünmedim , varsın saçımda olsun seyreklikler , şu yan etkileri bile insanı korkutmaya yetiyor , zorda kalsanız bile bulaşmayın derim şu ilaçlara"

"Arkadaslar 2014 yilinda 6 ay kullandim. Yaklasik 6 yildir yan etkiler gecmedi. Sakin ola sakin kutusunu bile elinize almayin. Psikolojik falan diyenlere aldanmayin. Sorusu olan ozelden yazsin her turlu cevaba hazirim.
Ama bir turlu tedavisini bulamadim.
Yarin dhea biosteron tb baslamayi dusunuyorum. Forumda bir arkadas fayda gormus biraz. Hakkimizda hayirlisi"

"sadece iktidarsızlık, libido azalması ve kısırlık değil aynı zamanda intihar eğiliminde artışa ve depresyona da neden olan ilaçtır.
çünkü 5 alfa redüktaz enzim inhibitörleri sadece testosterone'un dht'ye dönüşümünü değil aynı zamanda birçok hormonal
dönüşümde de rol oynuyor.bu arada dht'nin en güçlü androjen olduğunu ve penis dokusunda nitrik oksit sentezinden sorumlu olduğunu belirtmek isterim."

"kelleşmeyi engellemez. sadece dökülmeyi yavaşlatır.. antiandrojendir. zamanla iktidarsızlık, depresyon, intihar eğilimi, libido azalması ve demansa neden olur.
hamile kadınların kullanması durumunda erkek çocuğun genital organları oluşmaz. bu mantıkla cinsiyet değiştirmek de saç dökülmesini engeller. bu tarz antiandrojen ilaçları kullanmak bunun gibi bir şey.
bu ilacı üreten firma hakkında sayısız dava var."

"en basit tabiri ile antiandrojendir. bunun ne demek olduğu zaten aşikar. farelerde ve deney hayvanlarında yüksek doz kullanılması onların genetik, enzimatik, fiziksel yapısı ile alakalı.
yoksa ratlarda kullanılan yüksek dozlar, insandaki 5 mg dozaja falan tekabül ediyor.

"öte yandan bu antiandrojen molekül ile alakalı olarak bildirilen iktidarsızlık, libido azalması, orgazm sorunları, boşalma bozuklukları, sperm sayısında azalma, depresyon, kısırlık, cinsel performansta düşüş gibi yanetkiler
zaten insan deneklerde rapor edilen yanetkiler. ilaç şirketlerinin sponsorluğunda olmayan bağımsız üniversite ve kliniklerin yaptıkları araştırmalarda yanetkiler çok yüksek çıkıyor. bir de şöyle bir yanlış anlama var.
bu ilaç saç çıkarmıyor. dökülme hızını yavaşlatıyor sadece. genetiğinizde erkek tipi saç dökülmesi varsa, cinsiyet değiştirme ameliyatı olmadığınız sürece bu genetik yazgıdan kurtulamıyorsunuz. bir şekilde gidiyor o saç.
ama yavaş ama hızlı. olacak olan oluyor."

Bu kadar alıntı yeterli.

Ben doktor değilim. Bu konuyu senelerce okumuş, okumuştan ziyade araştırmış birisiyim. Ve dediğim gibi bu konuyu sadece peynir ekmek gibi gidip alıp kullanan arkadaşlara bir yönlendirme olsun diye açtım.
Hiç kimse hiç kimseyi düşünmek zorunda değil, hatta düşünemez ve karışamaz da. Fakat ben bodoslama bir şekilde ve geneli gençliğin verdiği heyecanla buralara yönelen
arkadaşlar için açtım bunu.

Bazı arkadaşlar bana sanki bu işten para alıyormuşum gibi saldırıyorlar. Kim istemez ki bir hap içerek saçlarının ergenlik dönemindeki gibi olmasını ve kalmasını? Ama karşılığında vereceğimiz şeyler basit şeyler değil. Her ilacın yanetkisi var, doğru. Ama karşılığında ne alıyor senden? Bu önemli.

Son olarak da çok bilindik ama hala aramızda bazı arkadaşların bilmediği https://www.pfsfoundation.org sitesini buraya bırakıyorum. İngilizceniz yoksa çeviri yaparak yorumları ve bildirileri okuyabilirsiniz.

Ve meşhur reddit sayfası https://www.reddit.com/r/FinasterideSyndrome/

buna da göz atmanızı öneririm

https://eksisozluk.com/entry/93553411

gibi gibi... Google'a "post finasteride syndrome" yazarsanız daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

titanic5

• Hero Member
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2022, 14:23:53 Gönderen: Pier »

ber134

• Full Member
2 yıldır Fin kullanıyorum ve bir yan etki görmedim. İlacı bırakmak gibi bir düşüncem hiç yok. Sadece evlilik süreci olursa ve çocuk olayı olursa bir süre ara verebilirim o kadar

O değil de konuyu açan önce başka konularda Fin kullanmayın yazıyordu. Şimdi konu olarak açmış. Bakalım bundan başka konular da açacak mı :D Ya da artık sürekli uplar bu konuyu altlara düşünce :D

Gördüğüm kadarıyla forumda tek takılma amacın insanlara sakın Fin kullanma sakın demek :D

yaran mı var gocunuyorsun? yanetki yapmamış gerçekten de :D
  • Yaşınız 25

titanic5

• Hero Member
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2022, 14:23:59 Gönderen: Pier »

ber134

• Full Member
Geçen banlanan birisi vardı. Banlanıp banlanıp geliyordu. Sakın Fin kullanmayın diye konular açıyordu
Banlanıp banlanıp geliyordu :D

Bu konu tutmaz. Artık sürekli uplarsın yukarı çıkarırsın

İnsanlara yalvarman lazım biraz sakın Fin kullanmayın diye. Yalvarırsan belki Fin kullanımını bırakırlar :D

kardeşim sanırım beyninde finasteride kullanımından dolayı oluşan bir anlayış kıtlığı oluşmuş. bu postu fin kullananlar hemen bırakın! diye değil kullanmayı düşünüp hiçbir şey araştırmadan kullanan sonra başı yanan genelde genç arkadaşlarımız için açtım. senlik bir şey yok ilerde düğme taktırır yoluna devam edersin.
  • Yaşınız 25

titanic5

• Hero Member
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2022, 14:24:04 Gönderen: Pier »

ber134

• Full Member
Kişi kendinden bilirmiş işi. Hangi konumu boş mesaj atarak upladığımı gördün? İftira iyi bir şey degil dostum, bilip bilmeden konuşma hiçbir zaman. Kendine iyi bak umarım bir sıkıntı çıkmaz saçlarınla mutlu mesut yaşarsın. Anlayışınız o kadar kıt ki her söyleneni size doğrultulmuş silah zannediyorsunuz. Çünkü bu kadar diken üstünde kullanıyorsunuz o ilaçları.
  • Yaşınız 25

titanic5

• Hero Member
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2022, 14:24:10 Gönderen: Pier »

ber134

• Full Member
Ne saçmalıyorsun? Masaj ve kalsifikasyon hakkında açtığım konum var. Minoxidil hakkında yazdığım yorumlar var. vs.vs. ayrıca konu açarken ya da mesaj yazarken senden izin mi alacağız? Kullanacak olan arkadaşlar işin sadece pembe yüzünü görmesinler tek amacım bu. Kimse babamın oğlu değil kullan ya da kullanma bana ne kardeşim? Ben sadece bodoslama bu ilaçlara girişip ondan sonra başı ağrıyan sıkıntı çıkan genç kardeşlerimi görünce üzülüyorum.
  • Yaşınız 25

titanic5

• Hero Member
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2022, 14:24:47 Gönderen: Pier »

titanic5

• Hero Member
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2022, 14:24:15 Gönderen: Pier »

explosen

• Hero Member
ajan bu saçlarını dökülsün saç ektirin sonra kullanın diyor saç ekim merkezeride kullanmayı öneriyor 
  • Yaşınız 33
  • Medikal Tedavi proscar 5/1 bir kötülüğünü görmedim bu konuda duruşum konudaki gibi https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=27709.0

ber134

• Full Member
Mesaj sayısı 50idi şimdi 51 oldu
51. mesajı da başka konuda Fin yan etki konusuna yazmış :D

Beyler yan etki görmeyenler bile hadi hep birlikte Fin'i bırakıyoruz. Ben 2 yıldır yan etki görmedim ama bırakalım hep beraber

Böylelikle ber134'ün gözüne girmiş oluruz ve ber134'ün has adamı oluruz. Onun sevdiği üyeler oluruz :D

ne demişim lan adama? seninle doğru düzgün konuşulmuyor anladığın dilden mi konuşalım illa? git doktora danış öyle kullan kendi başına risk alma dedik olum senin kaşıntın ne lan her şeyi götünden uyduruyorsun ne demişim ben adama?
  • Yaşınız 25

ber134

• Full Member
"Eczaneden temin edebilirsin.
Yanetki ve kalıcı yanetki olayı kişiden kişiye değişiyor.
Ne zaman olacağı, ne olacağı, vücudun hangi işleyişine karışacağı belirli bir zaman sonra ortaya çıkar(eğer yanetki olacaksa).
Bırakınca geçip geçmeme olayı da kişiden kişiye göre değişiyor.
Son açtığım konuya göz atıp yanetkiler konusunda bilgi alabilirsin.
Kullanmaya karar verirsen de kesinlikle önce doktora gidip DHT hormon testi yaptırıp, doktoruna danışmanı öneririm, kendi kendine gidip eczaneden almanı ben önermem."

ne artniyet var bu mesajda karın ağrın nedir senin?
  • Yaşınız 25

titanic5

• Hero Member
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2022, 14:24:21 Gönderen: Pier »

Facebook Twitter Instagram