Gönderen Konu: UC Riverside - Kelliğe Çözüm Bulunmuş Olabilir (TGF BETA 5)  (Okunma sayısı 277 defa)

melhdemrc

  • Yeni üye
  • *
  • İleti: 42
  • Saç ekimi sonuçları
Herkese iyi günler öncelikle internette bugün haber kaynağımdan bir bildirim aldım ve hemen girip sağlam bir araştırma yaptım ancak çok da bir bilgi yok henüz şimdilik bulduklarımı sizlerle paylaşmak istedim.
California Riverside Üniversitesi’ndeki (UC Riverside) araştırmacılar, saç dökülmesi ile ilgili yeni bir bulgu elde ettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, keşfedilen protein sayesinde sürecin tercine çevirilebileceğini ve kelliği ortadan kalkacağını müjdeledi.

Saç dökülmesi, TGF-beta proteini nedeniyle gerçekleşiyor

UC Riverside araştırmacıları, saç köklerinin ne zaman öleceğini kontrol eden bir protein keşfetti. Süreci tersine çevirdiklerinde saçların yeniden büyütmenin mümkün olduğunu belirten araştırmacılar, “Söz konusu protein, hücrelerin bölünmesini, büyümesini ve ölümünü düzenleyen bir sinyal proteini olarak tanımlanabilir. TGF-beta adı verilen protein, saç köklerinin içindeki hücrelerde de yer alıyor.” ifadelerine yer verdi.
Yara iyileşmesi gibi önemli işlevlerde de karşımıza çıkan protein, kanser hücreleri tarafından kontrolsüz büyüme için kullanılıyor. Çalışma ortaklarından Qixuan Wang, “TGF-beta proteininin iki zıt rolü var. Yeni yaşam üretmek için bazı kıl folikülü hücrelerinin aktif edilmesine yardımcı oluyor. Ardından hücre ölümü süreci olan apopotozun düzenlemesinde rol alıyor.” dedi.
Doğru miktarda TGF-beta kullanıldığında hücre bölünmesi aktif hale geliyor. Folikül büyümesini uyaran protein, saç köklerinin çıkmasını sağlıyor. Çok fazla TGF-beta olduğu durumlarda ise hücreler apoptoza yönleniyor, saç köklerinin ölmesiyle birlikte kellik ortaya çıkıyor.

TGF-beta’nın hücre bölünmesini nasıl aktif ettiğini araştırmaya devam eden ekip, ilgili genlerle nasıl iletişim kurduğunu tespit etmek için çalışmalara başladı. Ekip ayrıca, saç kökü kendini öldürse bile kök hücre deposuna etki etmediğini açıkladı.

Kaynak olarak türkçe olanı shifdelete.net ten aldım ancak ingilizcesini ve orijinalini aratıp rahatlıkla bulabilirsiniz. Bence bu gelişme insanlık için çok geç kalınmış bir şey çünkü insanlık tarihi koca bir süreç ve 2022 yılında hala kelliğe kesin bir çözüm bulunamaması can sıkıcı hem de insanların çok önemli bir kısmı bu sorunla mücadele ediyorken. İnanıyorum ki gelecek 10 20 yılda teknoloji ve sağlık sektörü çok hızlı ilerleyecek ve buna da çözüm bulunacak. Bazılarınız 'hep öyle diyorlardı hepsi fasa fiso 20 senedir araştırıyorum hala sonuç yok hepsi yalan' diye düşünüyor olabilir ancak teknoloji ve sağlık sektöründeki gelişmeler her geçen gün ivmelendiği için önceden 50 yılda yapılan gelişmenin belki 10 katı şuanda bir kaç yılda yapılabiliyor yoksa insanlara otonom sürüş veya sanal parayı da 40 50 sene önce söyleseniz kimse inanmazdı. Bir diğer konu da finasterid ve minoxidil gibi tedavilerin milenyumda bulunması ve bu 22 25 yıllık sürede bir çok kişiyi tedavi ettiği kaçınılmaz bir gerçek yani milyar yıldır bulunamayan şey 90-2000lerde bulundu ve 20 yılda önemli bir sonuç elde etti. şuan kök hücre konusu tıp camiasında inanılmaz önemli bir role sahip. Bu tedaviyle kanser gibi tedavisi zor ve kaybı çok olan hastalıklara dahi çözüm bulunabiliyor. İsteyene bir örnek daha covid 19 aşısı. Herkes covidin en uzun süren pandemi olduğunu biliyor ancak o bile en fazla 4 5 yıl süren bir virüs ki yayılma oranı şuana kadar varolan virüsler arasında en fazla. Çözümler ve tedaviler 2000li yıllarda son hızla ilerliyor bu yüzden kimse umudunu kaybetmemeli ve bazı kişilere göre de şöyle bir durum var. Kelliğe tedavi bulunsa şampuan markaları ve ilaç şirketleri batardı. Bu düşünce eğer gerçek olsaydı ya da dedikleri kadar etkin olsaydı şuanda tıp 1000 yıl geride olmuş olacaktı yani durum öyle değil ve elbet bir gün çözümü olacaktır. Şuana kadar herkes saç dökülmesinin sebebinin dht hormonu ve 5 alfa redüktaz enzimi olduğunu biliyordu, ancak bu işin daha bilimsel boyutuna bakıldığında dökülmenin sadece ve en önemli sebebinin bu olmadığı belki de bu yeni yapılan çalışmayla bulunmuş olabilir. Kök hücrenin başarısı ortada ve bahsedilen tgf beta 5 proteninin özellikleri ve kök hücre ile birlikte kullanımı bilim insanlarına göre oldukça faydalı bir çözüm yöntemi sunacak gibi. Bunlar tamamen benim şahsi fikrim. Katılan veya katılmayan olabilir zaten bu yazıyı da bu yüzden yazıyorum. Sizin fikirlerinizi merak ediyorum özellikle bu işte araştırmalarla ve tedavilerle ilgilenen ve bilgisi olanlar daha yardımcı olacaktır.

Ali Kemal

  • Sr. Member
  • ****
  • İleti: 289
Ynt: UC Riverside - Kelliğe Çözüm Bulunmuş Olabilir (TGF BETA 5)
« Yanıtla #1 : 26 Temmuz 2022, 22:25:51 »
Keşke verdiğin haber doğru olsada bu illetten kurtulsak ama hiç sanmıyorum.

 

Facebook Twitter Instagram