Gönderen Konu: DHEA-SO4 Dehidroepiandrosteron hormonu  (Okunma sayısı 414 defa)

onurr39

• Full Member
DHEA-SO4 Dehidroepiandrosteron hormonu
« : 27 Eylül 2022, 02:49:25 »
Merhaba arkadaşlar. Dehidroepiandrosteron hormonunun ne olduğunu bilen var mı?
Vücut kıllarınla ilişkisi varmı veya dht hormonu ile? Bana  düşük geldi.
Vücut kıllarım, sakallarım çok ince ve bu beni çok rahatsız ediyor ayrıca saç dökülmemde var. Prolaktin seviyem 20 ng
yardımcı olursanız sevinirim.

The Cebelebettin

• Hero Member
Ynt: DHEA-SO4 Dehidroepiandrosteron hormonu
« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2022, 12:18:40 »
Ben bu tür durumlarda instagram da ilgili doktorlara soruyorum ve cevapta veriyorlar
  • Medikal Tedavi Proscar (1/4)

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2022, 12:31:23 »
Dehidroepiandrosteron veya Dhea, böbrek üstü bezlerinde salgılanan bir hormondur ve hipofiz bezinde salgılanan ACTH'un kontrolündedir. Zayıf bir erkeklik hormonudur fakat erkeklerde salgılandığı zaman erkeklik hormonlarına dönüşmektedir.

Eğer bu değer aralığının altında ise yani Dhea hormonu düşük ise böbrek üstü bezi tümörüne, kadınlarda östrojen üretememeye, ülseratif kolite işarettir. Tam tersi ise yani bu hormon yüksekse cushing hastalığına, polikistik over sendromuna, böbrek üstü bezi tümörüne, hipertiroidizme işarettir.

DHEA yüksekliği ise adından da anlaşılacağı üzere test değerinin normal seviyeden yüksek çıkmasıdır. Bu durumun temel sebepleri ise şunlardır; Addison sağlık sorunu ya da tümörler, böbrek üstü bezlerde ur meydana gelmesi ve böbrek üstü bezlerin anormal bir şekilde işlev göstermesi, yoğun stres gibi birçok sebeplerdir.

18 ila 29 yaş aralığında yer alan yetişkin erkeklerde ise DHEA SO4 normal değeri 108 ila 640 UG/dl aralığında yer alması gerekir. Dolaysıyla kadın ve erkeklerde bu değerlerin üzeri veya altı değerler çıkması anormallik olduğu anlamına gelir. Bu durumda hemen tedavi alınması gerekir.

Genelde kadınlarda saç dökülmesine sebep olan bir hormon

DHEA So4 Saç Dökülmesi
Yüksekliğin görülmesiyle beraber aynı zamanda adet düzensizliğine de yol açmaktadır. Saçlarda incelme ve dökülme 12-40 yaş arasında görülebilir. Bunun sebebi olarak da folüküller erkeklik hormonunda verdiği tanıyın artmasıyla birlikte saç dökülmeleri de artmaktadır.
Global Moderator

onurr39

• Full Member
« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2022, 01:52:49 »
Ben bu tür durumlarda instagram da ilgili doktorlara soruyorum ve cevapta veriyorlar
kime yazayım insta adresini verirmisiniz
  • Yaşınız 19

Facebook Twitter Instagram