Gönderen Konu: Metropolmed/10.12.2022/4500 greft/yaş 31  (Okunma sayısı 769 defa)

oeozak

• Yeni üye
  • *
Metropolmed/10.12.2022/4500 greft/yaş 31
« : 05 Ocak 2023, 17:18:14 »
Merhaba. 8 senelik minoxil kullanım hikayemden sonra (son 2 senesi azaltarak bırakma süreci) en sonunda saç ektirdim. Öncelikle ekim öncesi ve sonrası süreçte artık hiçbir şekilde kimyasal içerikli ürün kullanmamaya karar verdim.
10 Aralık 2022 tarihinde Metropolmed saç ekim merkezinde ekim yaptırdım. Klinik, gezdiğim yerler arasında en ferah ekim ortamına sahip, bir tıp merkezinin bünyesinde ekim yapan ve gayet ilgili personellerden oluşuyor. Ancak tecrübeleri konusunda net bişey diyemeyeceğim zira bir takım problemler yaşadım.
Öncelikle açıklığımın fazla olması dolayısıyla saç çizgisini bir miktar geri alıp ekim yapmayı teklif ettiler. Bu yolla ekimin sık olacağını söylediler. Tam olarak içime sinmese de mantıklı buldum ve kabul ettim. Ancak sık ekimin bir sonucu olsa gerek, ekimden hemen sonra kafamın ön bölgesinde, beyaz daire içine aldığım alanda, bir kararma oluştu. (10 aralık foto) Klinik önerisiyle 2 gün boyunca hirudoid krem kullandım. (12 aralık foto)  Daha sonra bu kremi bırakmamı ve bepanthen plus ile madecassol kremi karıştırarak sürmemi istediler. 2 gün de buna devam ettim ve artık krem sürmeyi bırakmamı söylediler.
11. gün kabuk dökümü olduğunda, hasarlı bölgelerin kabuklarını da çekip aldılar ve fotoğraftaki gibi çukurlar oluştu. ( 21 aralık foto) Ardından yine 3 gün bepanthen plus ve madecassol krem sürdüm. Daha sonrasında ödem veya terleme gibi bişeyler başladı.(25 aralık foto) Kliniğe kontrole gittiğimde kabuklaşmalar olduğunu ve bunların kazınması gerektiğini söyleyip tekrar kabukları kazıdılar ve artık hiç bir şekilde krem sürmememi istediler. Sadece iyileşmeyen kısımlara nokta şeklinde RİF (kırmızı renkli batikom benzeri bişey)  uygulaması yaptılar.  Ancak bu kazıma işlemi öncesinde hiçbir şekil bozukluğu yokken, sonraki gün kafamın bir bölgesinde oluklar oluştu. Yani dalgalı bir görüntü oluştu. Başından beri karartı olan diğer tarafta ise çöküntü meydana geldi.
Nihayetinde, fotoğrafta görüleceği gibi, ön bölgede cildim bir miktar hasar gördü. ( 5 ocak foto) Klinik, durumun biraz daha toparlayacağını ve saç çıkmasıyla beraber güzel bir görüntü oluşacağını söylüyor. Ayrıca cildi onarıcı krem sürmek istediğimi söylememe rağmen, asla krem sürmemem gerektiğini söylediler. 
Sonuçta ön bölgedeki çöküntüler beni çok husursuz ediyor. Ekim sonucunu etkiler mi? Aloe vera jel veya krem kullanımı noktasında fikirleriniz nelerdir? Yorumlarınızı bekliyorum. Zamanla güncelleme yapacağım.
* İlk PRP 2 Ocak tarihinde yani ekimin 23. günü yapıldı.

oeozak

• Yeni üye
  • *
Ynt: Metropolmed/10.12.2022/4500 greft/yaş 31
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2023, 23:05:31 »
...
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2023, 20:55:09 Gönderen: oeozak »

oeozak

• Yeni üye
  • *
Ynt: Metropolmed/10.12.2022/4500 greft/yaş 31
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2023, 02:27:51 »
Arkadaşlar merhaba. Gönderime henüz yorum yapılmadı ama ben yine de ilerleyen zamanlarda forumu takip etmek isteyen insanlara yararlı olmak adına gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim. Bugün ekimin 1. ayını doldurdum.
1. AY EDİT : Hasar gören bölgelerde biraz toparlanma oldu ama hala deforme olmuş bir görüntü var cildimde. Klinik herhangi bir krem vs. önermiyor. Bunun dışında şok dökülmelerim hızlandı. Ekilen saçların tahmini yüzde 70-80'i döküldü. Şampuan olarak bethantax kullanıyorum ancak çok pahalı. Saraçoğlu hocanın doğal şampuanlarıyla dönüşümlü kullanmayı düşünüyorum bundan sonra.
Şok dökülme sonucu dökülen tellerin yarısı düz diğer yarısı ise baston şeklinde. Baston tipi dökülme forumda defalarca sorulmuş, genel düşünce problem olmadığı yönünde. Umarım dökülenlerin hepsi sağ salim çıkar :)
Ayrıca donör bölge kaşıntılarım çok arttı. Pathenol sürdüm biraz rahatlattı. Araştırmalarım neticesinde sarı kantaron sürmeyi düşünüyorum. Ön bölgedeki deformasyonlar için yardımcı olabilecek arkadaşlardan acilen öneri bekliyorum.
Takviye olarak sadece solgar biotin 5000 mg almaya karar verdim. Bunun dışında kabak çekirdeği, keçi boynuzu, kaymak, çörek otu yağı yemeye başlayacağım. Ayrıca yemeklere kemik iliği koyacağım. Ceviz her ne kadar saça yararlı olsa da vücudunda açık yara bulunanlara önerilmiyor. Ön bölgedeki deforme kısım tam manasıyla iyileşince ceviz de yemeye başlayacağım. Gelişmelere göre bilgilendirmeye devam edeceğim. 
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2023, 01:46:13 Gönderen: oeozak »

Facebook Twitter Instagram