Gönderen Konu: DUTASTERİD+MİNOX TECRÜBEM ( HERKES OKUMALI)  (Okunma sayısı 912 defa)

Saymın

• Yeni üye
  • *
DUTASTERİD+MİNOX TECRÜBEM ( HERKES OKUMALI)
« : 13 Şubat 2024, 12:22:49 »
Arkadaşlar öncelikle herkese selam . Ben burada sizlere 2 yıl boyunca aralıklarla  dutasterid  ( minox+ketaroll)+dermaroller+biotin kullanımı ve etkilerini anlatacağım. Ben 25 yaşındayım ve 18 yaşımdan beri saç dökülmesi ile uğraşıyorum. Kullandığım wax, jole, spreyler, fönler, boyalar hepsinin üstüne babadan kalma  kellik ve dhtnin zirvede olduğu dönemde bile saçlarımı bir süre koruyabilmem mucize.  Arkadaşlar benim agresif dökülmem özellikle korona zamanı artı ve bu durum daha da canımı sıkmasın diye saçımı ustraya vurdum hem okul yok hem de saç dinlensin gibi saçma bir mantık kurdum. (profilde var o dönemde burada konu açmıştım.) Neyse saç uzadıkça ne göreyimm benim kelliğin şekli direkt babamın aynısı. Yani saç var ama sınırlar belli oluyor(nerenin döküleceği nerenin kalacağı) ve babamın şuanki haline benzer. Ben böyle depresyon sıkıtntı derken dayanamadım 2022 eylül ayından itibaren çok güvendiğim spor camiasında olan herkesin bildiği kendisi asıl işi bodybuilding üzerine ama doktor da olan Güray Aydın'ın saçlarım nasıl çıktı videosunu izledim (normalde de kas gelişimi için bilimsel videoları ve tecrübeleri ile bodybuilding t
Türkiye camiasına ün salmış bir hocamız ve kendisini çok severim). Baktım ki adam normalde çok az saçı var ( kullandığı anaboliklerin etksi vs kesin vardır) ancak yaptığı işlemler ve takviyelerle gerçektende yeniden çıkmış saçı. Minox, dutasterid, ketoral şampuan ve  dermaroller kullanmış. Dutasterid yan etkisini görürseniz bırakırsınız ama çok düşük yan etki görme ihitmaliniz  falan diyince ben gaza geldim aldım minoxu dutasteridi, dermayı ketarolu. Dedim zaten kel kalıcam verrtex ve önden ne kaybederim. Başladım tedaviye. Not: Bu arada spora gidiyorum doğal olarak yapıyorum aynı zamanda işe ve okula gidiyorum baya yoğun ve yorucu bir dönem. Okul,iş,spor birde işin içine bu tedavi girince nasıl bir hayat yaşadığımı anlatamam. Çok kötü gelebilir size ancak insanın boş zamanının kalmaması o kadar güzel ki hem bu saç dökülmesini düşünecek vaktin olmuyor hem de zaman daha hızlı geçiyor gibi geliyor sonuçları sanki daha erken görüyormuşsun gibi. Haftada 3 gün dut, her gün minox 2 kere, 3 gün ketakonazol, derma 2 gün. Gerçekten çok uzun gözüksede bunlar arkadaşlar her gün 10 dakikanızı almyor. Brada mühim olan istikrarı sağlamak. Ben hafta başında kağıda hangi gün ne kullanacağımı ne yapacağımı yazıyordum. O yüzden bir karışıklık olmuyrdu. Zaten tedaviden sonuç alınamamasının en önemli sebeplerinden biri de insanların sürekli olarak bunları kullanmaması ya da ortasında bırakması. o dönemde ben kilo vermeye (definasyon) sürecindeyim.Yani aslında yağ yakma dönemimdeyim. Az kalori alıyorum ve kardiyo (koşu bisiklet ) yapıyorum. Arkadaşlar bir buçuk ay içinde bende kendi gözlemlediğim ve arkadaşlarımın bende gözlemlediği durumlar
+ Normalde saçlarımda beyazlar vardı aralarda. Saçlarımın rengi sanki siyaha boyamışım gibiydi. Herkes bana saçlarını mı boyadın diye soruyordu
+ Saçlarım çıkmış ve saçlarım canlanmıştı. Her seferinde bir tutam kalan saçımı yatırarak etrafa saçan ben artık saçıma fön çekip işe geliyordum
+ Ten rengimin açıldığını ve yüzümün canlandığını söyleyende çok oldu. Sanki gençleşmiş gibiydim saçtan bağımsız
+ Vücut kıllarımın bariz şekilde inceldiğini fark ettim.

Neyse ben bunlarla gaza geldim tabi. Dedim yendim seni işte ulan kellik. Ancak bende oluşan olumsuz durumlarda şunlar oldu
+ Libidoda da başlangıçta düşüş ( sonrasında düzeldi aynı seviyeye geldi 1. ayda falan)
+ cinsel isteksizlik ( sonrasında düzeldi)
+ Unutkanlık ve yaşamı sorgulama ( beni en çok yıpratan kısım)
+Kas gelişimi ve yağlanma ???

Benim bunlara ekleyip eklememekte kararsız kaldığım ve  dutasteridi bırakma sebebim kas gelişimine etkisi oldu. Benim artık yağ yakma dönemim bitmişti ve  bulka giriyordum ( bulk normalde yediğimden 300-500 kalori fazla yiyerek kilo alma, kas geliştirme süreci). Ancak vucüdumun gereiğinden fazla yağlandığını düşündüm. Yani amacım kilo almakta ve yağlanacaktım da sanki olması gerekenden fazlaydı ve kas gelişimim yavaşlamış gibiydi.  bu psikolojik idi sonradan fark ettim. Ben bunun üzerinde bıraktım dutu da minoxu da. Baktım ilk 2 hafta her şey yerinde falan. Benim 2 hafta sonra bir dökülmem olmuş öyle böyle değil. Agresifin dibi. Bıraktıktan sonra yaşadıklarım bende değişenler;
+ Saç dökülmem baya arttı çıkanların nerdeyse hepsi döküldü
+ Saçlarımda aralarda beyazlıklar yeniden geldi
+ Kıllanmalarım önceye oranla artı  ve bu kalınlaştı
+ yüzümdeki parlaklık gitmişti
 Ben bunun üzerine daha da kötü hissetim kendimi onca emek çaba hepsi boşa gitti velhasıl kelam 2-3 hafta böyle geceleri uyuyamama sinir stres devam etti bu. Ben dedim böyle olmayacak herkes sürekli saçların dökülüyor işte eski haline dönmüşsün demeye başlayınca daha da gaza geldim bidaha başladım. ilk baştaki sistemin aynısını uyguladım.  Ancak ilki kadar etki etkisi hemen olmamıştı. 2. ayın sonlarına doğru etki göstermeye baladı tedavi (minox+dut+derma+keta). Bu sefer  ben yine definasyonda yani yağ yakımı dönemindeydim. Baktım ki bu süreçte ilacın etkisi bana daha fazla. Yani bu dönemde abur cubur, işlenmiş gıda, şeker , kızartma yok. Kardiyo ve antrenman, protein ağırlıklı dengeli beslenme var.  Bende o ara kas gelişimimi artırmak için uzaktan eğitim aldım bir hocadan. Bşlangıçta hoca bana vucuda kas eklememiz gerektiğni söyleyerek hafta hafta kalorimizi artıracağımızı söyledi. Bende denilenleri yaptım. Ben yine aynı bunalıma girdim. Kas gelişimini engellediğini düşündüm. Bu sefer dutu bıraktım. Minox,derma,keta bunlara ek olarak biotin5000 solgar almaya başladım.
Dutasteridi bırakıp minox+derma+keta+biotin yapınca değişimler ;
+ Dökülme yine hızlandı ancak ilk dönemki dökülme gibi değil
+ Saçlarım canlılığını yine kaybetti
+ kas gelimimi etkilemediğini artık analdım (uzun süreç sonunda)

Ben böyle dutasteridsiz 2 ay denedim şansımı. Baktım yine geceleri uyku tutmuyor, minox ve diğerleri tek başına bir işe yaramıyor. Dutasteride yeniden başladım. Yine gerçekten 3. kez olmasına rağmen etki almıştım ve saçlarımı canlandırmıştı. Ancak burada önemli durum şu her kullanıp bıraktığımda birdaha başlayınca etkisi oluyordu. Diğer seferlere göre az oluyordu. Etki ilk kez başladığım gibi değildi ama az da olsa etkiledi. Şimdi bu dönemde yine bulktayım yani kilo alma dönemimde biraz kirli besleniyorum aburr cubur işlenmiş gıda vs okulda bitti sayılır fazla okula gitmiyorum işe de fazla gitmiyorum. Yani bir spora gidiyorum  ve kpss çalışıyorum diyebilirim şu  bir kaç aydır. Dut+minox vs kullanmama rağmen etkisi yok gibi nerdeyse. Tüm bu yaşadıklarımdan şu sonuçları çıkardım ve anladım;
+ Arkadaşlar yediğimiz içtiğimiz şeyler sandığımızdan daha fazla saçımızı ve tedavimizi etkiliyor. Abur cubur işlenmiş gıdayı kesip kardiyo yaptığım yağ yaktığım dönemde tedavinin etkisi çok daha fazlayken kötü beslendiğim abur cubur ydiğim dönemde etkisi azalıyor hatta dökülme yapıyordu. Çok büyük ihtimalle bunlar dht yi artırıyor dht de bunların karşılığını veriyordu.
+ Beslenme ile beraber birde aktivite günlük daha fazla hareket sağlamanın tedaviye pozitif etki ettiğini anladım.
+ Temiz beslenme+ hareketli bir yaşam(koşma yürüyüş, bsiklet, spor)+ istikrar= başarılı sonuç

Bir diğer konu arkadaşlar kan değerleri, horman değerleri vs. ne durumda bu 2 yılda diyecek olursanız. En son çok kapsamlı bir tahlil yaptırdım. Prolaktinden testesterona, serbest testesterondan vitamin değerlerine kadar her şeye baktırdım. Her şey olması gibi bir sıktıntı yok. Sadece Testerenum yüksek çıkmış ve bu beni ziyadesiyle mutlu etti . Zaten yüksek bir testesterona sahip olduğumu biliyordum hem spor yaptığımdan, hem libidomdan hem de dutda libido ve ereksiyon anlamında nerdeyse hiç bir zaman bir sorun yaşamadım. Birde PDW diye bir şey yüksek çıktı doktora sorduğumda önemsiz olduğunu olabileceğini söyledi olması gerekenden birazcık fazlaydı.

En son olarak şuan başladığım yerdeyim diyebilirim. Onca zaman, para, sıkıntı, stres uçtu gitti diyebilirim. Şuan aynı tedaviye devam ediyorum ancak artık etki yok gibi bir şey. Büyük ihtimalle definasyon sürecine girince yine etki artacaktır. Ancak değer mi bilmiyorum . Sadece aklımda okulum bu dönem biter bitmez saç ektireceğim.

Bu arada saç dökülmesinden bağımsız spor ve kaliteli bir yaşam için her gün omega3, mutlivitamin, d3, c vitamini ve magnezyum kullanıyorum

Yaşadığım süreç içerisinde eksik olarak anlattığım bir kaç yer vardır.  Ama genel hatları  ile böyleydi. Sorusu olanın sorularını cevaplarım. Ancak şunu unutmamalısınız ki öncellikle saç dökülme sebebinizi bulmalısınız. Ben benimkinin DHT olduğunu biliyordum. Bununla beraber büyük ihtimalle başlangıçta vitamin eksikliği de vardı. Sizlerde belki bu kadar tedaviye gerek bile kalmadan daha az takviye kullanarak daha fazla iyi sonuç alabilirsiniz. 

Saymın

• Yeni üye
  • *
Ynt: DUTASTERİD+MİNOX TECRÜBEM ( HERKES OKUMALI)
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2024, 12:25:44 »
imlaya elimden geldiğince dikkat etmeye çalıştım ancak bazı yerlerde kelime hataları olmuş kusura bakmayın

pisikletadam

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2024, 23:54:42 »
saçlarını gereksiz yere döngüye sokmuşsun hocam  :) bu kadar çok tedaviye başlayıp bırakmak kaçınılmaz olarak saçları döngüye sokar ve her geri çıktığında saç daha da minyatür hale gelir .tedaviye tekrar başlayıp sonuç almanın zorlaşması hep bu yüzden .her saç telinin yaşam döngüsü hayatta kaldıkları süre içerisinde 20 falan .en az üçünü tüketmişsin bu şekilde yaparak .öncesinde bu yaşına kadar 10 giitiyse şimdi 3 ekledin ve kaldı sana 7  :)
bu arada spor ve dengeli beslenmenin saça etkisi hakkında yazdıkların oldukça doğru tespitler yalnız benim merak ettiğim bir şey var. body ile uğraşan kişilerde saç dökülmesi daha çok oluyor .şahsi gözlemlerime dayanarak yazıyorum belkide yanılıyorumdur.

Saymın

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2024, 00:52:57 »
saçlarını gereksiz yere döngüye sokmuşsun hocam  :) bu kadar çok tedaviye başlayıp bırakmak kaçınılmaz olarak saçları döngüye sokar ve her geri çıktığında saç daha da minyatür hale gelir .tedaviye tekrar başlayıp sonuç almanın zorlaşması hep bu yüzden .her saç telinin yaşam döngüsü hayatta kaldıkları süre içerisinde 20 falan .en az üçünü tüketmişsin bu şekilde yaparak .öncesinde bu yaşına kadar 10 giitiyse şimdi 3 ekledin ve kaldı sana 7  :)
bu arada spor ve dengeli beslenmenin saça etkisi hakkında yazdıkların oldukça doğru tespitler yalnız benim merak ettiğim bir şey var. body ile uğraşan kişilerde saç dökülmesi daha çok oluyor .şahsi gözlemlerime dayanarak yazıyorum belkide yanılıyorumdur.

Hocam fit olmak ile body building birbirinden çok farklı. birinde vucutu belli bir yağ oranına indirip yıl boyunca çoğu zaman sabit bırakıyorsun ve aerobik, kardiyoya diğerine göre daha fazla önem veriyorsun. Diğeri kas inşası üzerine olduğu için çok yemen gerekiyor (temiz şekilde). Tabiki de etkiye tepki olarak vücut çokça besin soktukça vucudunda pek çok şeyde artış olacaktır ( yağ,su,vit,mineral….insülin) bunlardan biri de tabiki dht. Body building hem saç döker hem dökmez. Yani eğer genetik yatkınlığın varsa artıracaktır ancak yok ise istersen dht olarak doğ dökmez . ( en basit örnek herkesin tanıdığı roni coleman ve jay cutler. Steroidin dibine vuran adamlardan roni de tek tel kalmazken şuan 50 li yaşlarla dayanan jay cutler da çoğu gençten daha fazla saçı var) Kısaca dökülmenin yüzde 60-70 i genetik. Biz ancak o yüzde 40 lık kısmı sağlamlaştırmaya ve mücadele etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden saçını çok seviyorsan ve genetik dökülmen var ise bir yerde seçim yapman gerekebilir 🥲 (ben ikisini de bir şekilde beraber getirmeye çalışıyorum.)
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2024, 01:01:41 Gönderen: Saymın »

Andrea

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2024, 23:24:34 »
Merhaba verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Minoxidil kullandığınız süre zarfı boyunca saç ve cilt yağlanmanız ne durumdaydı acaba ve yağlanma var mıydı ?

GÜNLÜK 0.5 MG Avodart Dutasterid
GÜNLÜK 2 AGA E TABLET
GÜNLÜK 2 ADET 40MG ROACCUTANE (AKNETRENT)

BİZ BU İŞE GÖNLÜMÜZÜ VERDİK KARDEŞ.

Saymın

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 28 Nisan 2024, 01:12:58 »
Merhaba verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Minoxidil kullandığınız süre zarfı boyunca saç ve cilt yağlanmanız ne durumdaydı acaba ve yağlanma var mıydı ?

Kullandığım süre boyunca yağlanma olmadı ancak beslenmeyi bozduğumda yağlı yiyecekler tükettiğimde özellikle artıyordu

Vain

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2024, 07:49:19 »

Testesteron iğnesi yaptıranlarda olabilir gibi geliyor, sonuçta DHT testesterondan dönüşüyor. Ama sadece zayıflamanın ve yağ azaltmanın zararı olmaması lazım.

Facebook Twitter Instagram