Gönderen Konu: Ekim Sonrası Kullanılan İlaçlar,Önerileriniz ve Bir Kaç Soru  (Okunma sayısı 6388 defa)

smurf

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Merhaba arkadaşlar internette oldukça fazla bilgi kirliliği var sonrasın da bu forumu keşfettim ve siz tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak amacıyla konu açmaya karar verdim.

Öncelikle yaşım 25 kendim anksiyete hastasıyım (psikolojik kaygı bozukluğu) yıllardır bununla mücadele ettim saçlarım yüzünden bu sorun bende oluştu.Ekim sonrası kullandığım antidepresanları  tamamen bıraktım kontrollü bir şekilde ekim sanki yıllardır yaşadığım bu psikolojik problemi düzeltmişti ilerleyen zamanlar da paylaşım da yapacağım saçlarımla alakalı şuan 13. günümdeyim.

Sorularımı numaralandırarak yazacağım benim için gerçekten önemli ve yardımcı olursanız minnettar kalacağım.

1.Doktor bey ekim sonrası Proscar 4/1 kullanmamı istedi. Lakin internet üzerin de yaptığım araştırmalar sonucu proscarın göğüs bel yağlanması iktidarsızlık kısırlık vs. gibi sorunlara yol açtığını gördüm herkeste olmasa da. Açıkçası beni bu durum korkuttu saçlarım genel olarak oldukça açık doktor bey ince saçların güçlenmesi için en azından 1 yıl süreyle kullanmamı istedi.Bırakıldığın da yine aynı sorunlar başladığını okudum bilimsel makalelerle destekleniyordu bu. 13 gündür bu ilacı kullanıyorum örneğin şimdi bıraksam ekilen saçlar da bir tahribat yaşarmıyım? veya devam etsem 8/1 bölmeyi önerenler oldu sizce nasıl bir yol izlemeliyim gerçekten kafam çok karışık. Doğal dht önleyici vs tavsiye eder misiniz ?

2.Olarak 4 ay süreyle kullanmamı istediği biotin 10.000 mcg yazıyor sizce bu fazla değil mi kırıp içmem mi sağlıklı olur yoksa devam mı etmeliyim.

3.Minoxidil %5 verdi sabah akşam 5 fıs sanırım buna sürekli devam etmem gerekecek ekstra tavsiyelerinizi alabilirim

4.İlaçları arka arkaya içmem bir problem yaratır mı ?

5.Spora ne zaman başlamam sağlıklı olur fazla ağır yapmıyorum şınav mekik koşu tarzı.

6.Son olarakta nadirde olsa alkol alan biriyim(sosyal ortamlar da). Ekimden ne kadar süre sonra alkol alabilirim. İçtiğim ilaçlarla bir çakışma söz konusu olabilir mi daha da zarar vermemek adına vücuda

Değerli yorumlarınızı bekliyorum takıntılı bir kişiliğe sahip olduğumdan biraz fazla uzattım. Herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum sağlıklı günler dilerim.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
Öncelikle Foruma hoşgeldiniz

Ekiminiz hayırlı olsun..

Pros/car ilacının etken maddesi içinde bulunan finasterid bizim ihtiyacımız olan
Yan etkileri olabiliyor  bazı kişilerde diğer ilaçlar gibi ben 3 seneden beri kullanıyorum forumda da bir çok kullanan insan var sorun yaşamayan aynı zamanda kullanıp sorun yaşadığını söyleyende yada kullanmadan ilaç hakkında konuşan bir kitlede mevcut.. benim tavsiyem 1 sene kullanmanız yönünde olucaktır. Tabi piskolojik probleminiz nedeniyle sorun yaşayabılırsınız yan etkileri okuyunca buda ayrı konu sürekli kaygılanıp problem yaşamayacaksanız devam edebilirsiniz.

Biotine gelınce sadece  vitamın genelde 5000 mg kullanırız ve sıkıntı yaratıcak bişey değil

Minoxsıl : bunu bırakınız saç kaybını hızlandırır kesinlikle uzak durun.

« Son Düzenleme: 30 Nisan 2018, 14:13:10 Gönderen: Hintell »
Global Moderator

MeetYourMaker

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Umarım ekiminiz istediğiniz sonuca ulaşır, fotograf paylaşmaktan çekinmeyin.

Cevaplarım (şahsi görüşümdür hepsi)

1) Anksiyete hastası olan bir kişiye Propesya öneren doktoru tanımak isterim. Yan etkilerin görülme olasılığı en fazla olan gruptasınız. Zaten SSRI sınıfınından ilaçlar kullanıyormuşsunuz yanlış anlamadıysam. Bu konu hakkındaki düşüncelerimi benim eski postlarıma bakarak daha detaylı görebilirsiniz. Ekim yapan doktor yaşınız genç olduğundan ve dökülmenin devam etme riskini göz önünde bulundurduğundan "shock loss" denen fenomene yakalanma olasılığını sizde daha fazla gördü muhtemelen, bu sebepten Propesya kullanmanızı istedi ancak olabildiğince dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Bırakırsanız ekilen saçlarda bir tahribat yaşamazsınız, ekilen saçlar eğer operasyon doğru şekilde yapıldıysa bir şekilde çıkacaktır, Propeci.a ekim sonucunu görsel anlamda destekleyen, genel olarak tüm saçları (hem ekilen bölgedeki hem donör alandaki) dolgunlaştıran ve genel olarak saçı çok daha sağlıklı "gösteren" güçlü bir ilaç, yani kullanmaya devam ederseniz muhtemelen ekim sonucunuz görsel anlamda daha tatminkar olacaktır.

Doğal olarak DHT baskıladığı söylenen hiçbir ilaç (Saw Palmetto, Stinging Nettle, Ecklonia Cava vs) Propesya gibi kimyasal bir ürün kadar faydalı olmaz, ancak denemek istiyorsanız içinde bu yazdığım ürünleri barındıran destek ürünlerini kullanabilirsiniz.

Propeci.a "flat dose" denen etkiyi yaratıyor bünyede, bu sebeple ilacı yarıya bölmeniz ya da dörde bölmeniz genel olarak "yan etkiyi azaltma" gibi bir etki göstermez, ancak bazı doktorlar yan etki gören hastalarına bunu tavsiye edip iyi sonuç aldığını iddia ediyor, kısacası deneyebilirsiniz.

2) Biotin genel olarak saça iyi geldiği iddia edilen bir destek ürünü ancak kan değerlerinizde bir sıkıntı yoksa size olan katkısı olabildiğince minimal düzeyde olacaktır.

3) Minoxidil çok yağlanma yapıyorsa Rogain Foam'ı deneyebilirsiniz. Ekstra bir şey kullanmanız gerekmiyor ancak bu tarz ilaçlara başladığınız zaman sürekli kullanmanız gerektiğini unutmayın. Bıraktığınız andan itibaren 3-4 ay içinde saçınız ilacı kullanmasaydınız hangi boyutta dökülme yaşayacaksa aynı pattern'e sahip bir dökülme yaşayacak. Kıscası bu tarz ilaçlar (Propesya da dahil) saç ekiminden sonraki destek ürünleri değil, genel olarak saç dökülmesine karşı kullanılan medikal ürünler ve "ekimden sonra 6 ay kullanayım sonra bırakayım" tarzı bir düşücesine sahipseniz, ilaçlardan herhangi bir fayda göremeyeceğinizi belirtmeliyim.

4) Hangi ilaçları olduğunu anlamadım. Eğer bir SSRI ilacıyla Propesya'dan bahsediyorsanız bu konuyu iyice araştırmadan birlikte almayı tavsiye etmiyorum. Biotin'le proscar'ı diyorsanız, bir problem olmaz hayır.

5) Doktorların bu konudaki tavsiyeleri değişiyor. Genel kanı birinci ayda fazla terlememeniz, kan basıncını fazla değiştirecek aktivitelerde bulunmamanız ve güneş ışığına direkt olarak uzun süre maruz kalmamanız gerektiği yönünde. Benim gördüğüm kadarıyla en fazla 6 hafta, en az 2 hafta olmak üzere ağırlık çalışmalarını bekletmeniz tavsiyeleri veriliyor.

6)
Alkolü 1-2 hafta almazsanız sizin yararınıza olacaktır. Biotin ya da Finasteridle alkolün bir tepkimeye girdiği bilinmiyor, yani içmenizde sakınca olacağını sanmıyorum. Yine de sizin kendi kararınız, ben olsaydım saç ekiminden sonra alkolü olabildiğince az almaya çalışırdım.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2018, 15:16:06 Gönderen: MeetYourMaker »

smurf

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları

Ekiminiz hayırlı olsun..

Pros/car ilacının etken maddesi içinde bulunan finasterid bizim ihtiyacımız olan
Yan etkileri olabiliyor  bazı kişilerde diğer ilaçlar gibi ben 3 seneden beri kullanıyorum forumda da bir çok kullanan insan var sorun yaşamayan aynı zamanda kullanıp sorun yaşadığını söyleyende yada kullanmadan ilaç hakkında konuşan bir kitlede mevcut.. benim tavsiyem 1 sene kullanmanız yönünde olucaktır. Tabi piskolojik probleminiz nedeniyle sorun yaşayabılırsınız yan etkileri okuyunca buda ayrı konu sürekli kaygılanıp problem yaşamayacaksanız devam edebilirsiniz.

Biotine gelınce sadece  vitamın genelde 5000 mg kullanırız ve sıkıntı yaratıcak bişey değil

Hoşbuldum sağolun değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Açıkçası ekimden sonra kaygı bozukluğum bir nevi geçti şuan bir sıkıntı hissetmiyorum lakin kendi ilacımı bıraktığımdanmıdır yoksa biotin veya proscardan mıdır bilinmez son iki gündür kalbimde bir batma acı hissi oluşuyor cinsel anlamda bir problem yaşamadım daha belki yeni başladığımdandır

Biotin 5000 mg yeterli diye söyleniyor genellikle doktorun 10 000 yerine 5000 vermesi daha uygun olmaz mıydı sizce de doz düşümü yapmalımıyım bittikten sonra

Minoxu bende kullanmak istemiyorum ama doktor bey tüm hastalarına önerdiğini iyi sonuçlar aldığını belirtti bende mecburen kullanıyorum

Son olarak farzedelim an itibariyle bıraktım minox pros sadece biotin kullanmaya devam etsem bir zarar görürmüyüm ekilen saçlarla alakalı?

smurf

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Merhaba MeetYourMarker

Öncelikle sağolun yorum yaptığınız içinde teşekkür ederim.

1.Kullandığım ilaç paxera 10 mg dı düşük doz an itibariyle ekimden sonra bıraktım ağır anksiyete değilim öncesinde ilaçsız tedavi görüyordum takıntım hep saç yönündeydi. Zaten genel bir seyrelmem vardı ciddi bir miktarda açıkçası onları kaybetsem pek sıkıntı olmaz diye düşünüyorum önemli olan ekilenlere zarar gelmesin.Peki 1 sene kadar kullansam örneğin sonunda bıraksam benim için ne gibi artısı olur bırakınca etkileri geçiyor diye biliyorum ama en azından ekilenler ve dönor bölgede kalıcı kalınlaşma vs olur mu? Bölme olayını deneyeceğim 4/1 fazla gibi geliyor bana. Ekstra olarak kalpte batma ve acı hissi oluşuyor son bir kaç gündür yukarıdada belirttim bununla bir alakası olabilir mi?

2.Kan değerlerim iyi görünüyor çok şükür. Lakin 5000 kullandığını gördüm herkesin bana 10 000 vermesi biraz kafamı karıştırdı.

3.Minoxu doktorum var olan saçları ve ekilen saçların kalitesini arttırmak amacıyla kullanmam gerektiğini ekim süreci tamamlanınca günlük değilde daha seyrek kullanarak devam edebileceğimi söyledi peki minoxu bıraktığımız dada ekilen saçlar zarar görmez değil mi? Yani dediğim gibi genel anlamda bir seyreklik söz konusu şuan beni zorlayan bir tarafı yok dediğiniz gibi sonuca göre devam edebilirim. Birde bu döngü olayı deniliyor onu merak ediyorum döngü durumunda nasıl hareket etmeliyim

4.Sadece proscar ve biotin kullanıyorum şuanda

5.Bu bilgi önemliydi benim için teşekkür ederim

6.Haklısınız daha sabırlı davranacağım

Verdiğiniz değerli bilgiler ve ayırdığınız zaman adına tekrar teşekkür ederim. Tekrar sorularımla boğdum sizleri kusura bakmayın

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları

Ekiminiz hayırlı olsun..

Hoşbuldum sağolun değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Açıkçası ekimden sonra kaygı bozukluğum bir nevi geçti şuan bir sıkıntı hissetmiyorum lakin kendi ilacımı bıraktığımdanmıdır yoksa biotin veya proscardan mıdır bilinmez son iki gündür kalbimde bir batma acı hissi oluşuyor cinsel anlamda bir problem yaşamadım daha belki yeni başladığımdandır

Biotin 5000 mg yeterli diye söyleniyor genellikle doktorun 10 000 yerine 5000 vermesi daha uygun olmaz mıydı sizce de doz düşümü yapmalımıyım bittikten sonra

Minoxu bende kullanmak istemiyorum ama doktor bey tüm hastalarına önerdiğini iyi sonuçlar aldığını belirtti bende mecburen kullanıyorum

Son olarak farzedelim an itibariyle bıraktım minox pros sadece biotin kullanmaya devam etsem bir zarar görürmüyüm ekilen saçlarla alakalı?
pardon ben 1000 olarak algıladım 10 bin çok gereksiz bir rakam 2 bin mg vucut için yeterli doktorunuz durumu abartmış biraz siz 5 bin veya 2 bin mg alınız.
Pros/carı kullana biliyorsanız kullanın sorun yok ise sizin için  diğerlerini  mınox u bıraksanızda olur minox kalp atışlarını hızlandırabılır batma hissi yaratabilir çunkı içinde tansıyon ilacı bulunmakta.
Global Moderator

Facebook Twitter Instagram