Gönderen Konu: Kelliğe Giden Yolum  (Okunma sayısı 4368 defa)

ibrahimcam

• Jr. Member
  • **
Kelliğe Giden Yolum
« : 25 Haziran 2019, 16:19:33 »
Öncelikle herkese merhaba, forumu incelediğimde diğer saç dökülmesi konulu forumlara göre daha umut dolu insanlar olduğunu gördüm. Ondan dolayı burada bir konu açmaya karar verdim. Ben 2017 Temmuz ayından bu yana saç dökülmesi yaşıyorum, saçımın hayatım boyunca döküldüğünü dahi görmemiştim o günden sonra ise az az başlayarak artarak devam etti.

Tabii ki ilk adım olarak hemen bir cildiye doktoruna gittim ve doktor değerlerime baktıktan sonra b12 eksikliğin var o da çok az bi eksiklik dedi, biotin verdi ve fiyatı 180 tl olduğu için satın almadım. Dökülmen psikolojik vs dedi yolladı beni.

Sonra bir doktora daha gittim o da saçıma büyüteçle bakıp saçma ilaçlar yazdı yolladı beni.

Ben de saçlarımdaki açılmayı gözle görmediğim için "ulan herkesin saçı dökülüyor" dedim geçtim ancak bir gün berbere gittiğimde yıllardır gittiğim berberin saçların çok dökülmüş, çok zayıf üst kısım dedi ve ondan sonra eski fotoğraflara bakınca resmen şok oldum, kel olacağımı anladım.

Aile hikayem: Baba tarafının hepsi kel anne tarafında kel yok.

Tedavi hikayem: Minoxil kullandım 3.5 ay kadar içerisinde dut falan da kırdım ama saçlarımı daha hızlı döktü, kepek görmeyen ben saçımda kepekle dolaştım (birader etki için 4 ay diyenler olacaktır da ben o 3.5 ayda saçımda açılmayı farkettim.) Her neyse tüm bunlardan sonra ketoral şampuanı da kullanıyorken minoxil ile birlikte bunların ikisini de bıraktım sadece Xpecia kullanmaya başladım.

Duş gider deliği saç tellerinden dolayı simsiyah olup tıkanırken son 1 aydır duş deliğinde hiç tıkanma olmuyor, saçlarım öncekine göre daha az dökülüyor ancak yine de çok dökülüyor. Xpecia'nın etkili olduğunu düşünüyorum ancak saçım tam tersi daha da açılmaya devam ediyor. Bunun nedeni nedir? Xpecia'nın yan etkisini falan görmedim, düzenli besleniyorum, lif,protein, kabak çekirdeği, yeşil çay vs hepsini kullanıyorum kafein olsun diye filtre kahve günde 2 kupa içiyorum. Tüm bunlara rağmen saçlarım dökülmeye devam ediyor. Hatta kaşım, kirpiğim bile dökülüyor.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? 2 sene olacak ve saçlarım neredeyse yarı yarıya azaldı. Şu yorumları yapacaklar lütfen yazmasın konuma; "ya bu saç dökülüyo mu" "ya bu da saç dökülmesi mi" "psikolojik ya seninki" rica ediyorum yazmayın, çok sinir bozucusunuz insan saçının döküldüğünü anlayamaz mı arkadaş? Deli miyiz saçımız dökülüyo diye konu açalım buraya.

https://hizliresim.com/NL3Vz5
https://hizliresim.com/Z5WN8a
https://hizliresim.com/008Vv8
https://hizliresim.com/86knqa
https://hizliresim.com/9YRXMk

Ek olarak bu da minoxil kullandığım dönem çıkan küçük saçlar: https://hizliresim.com/Lv2pAz

Saygılarımla

robie_fowliver

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Kelliğe Giden Yolum
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2019, 16:28:17 »
Yarı yarıya açılmamış saçını görebilir miyiz mümkünse aynı netlikte.

ibrahimcam

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2019, 16:31:00 »
Yanıt için teşekkürler, saç dökülmesi sorunum yokken saçlarımı tutup çekmeyi düşünmedim açıkçası, uzaktan fotoğraflarım var böyle şakakları elimle tutup ayırdığım netlikte fotoğraflarım falan yok, şakakları ayırmamın nedeni de belki birisi minyatürleşme hakkında bilgi verir ya da benimle aynı durumu yaşayan insanlar vardır en azından saçlarımın ne kadar daha yenileneceğini söyler umuduydu.

Musollini

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2019, 16:32:35 »
eski halini görmeden bakınca dökülme yokmuş gibi geliyor insana ama muhtemelen saç dökülmesinin ilk evresi genel seyrelme şeklinde başgösterip ardından saçların uzamasındaki düzensizlikle devam edecektir. kimi uzun kimi kısa saçlar.. sonra da önden ya da verteksten gözle görülür bi boşluk oluşturarak asıl kelleşme dediğimiz şey ortaya çıkacak. siz şuan genel seyrelme aşamasında olmalısınız malesef finasterid hariç diğer ilaçların çoğu fasa fiso. ben de o aşamalardan geçerken finasterid kullandım mı hayır dökülsün iyice ektiririm dedim. 4 yıl içinde bayağı bi açıldı ve ekim yaptırdım şuan. sizin burada vermeniz gereken karar yan etkileri göze alıp finasterid kullanarak dökülmeyi durdurmalı mıyım yoksa  dökülmeyi izleyip bu süreçte çok kafaya takmamaya çalışıp açıklık oluştuktan sonra ekim mi yaptırmalıyım olmalı. geçmiş olsun

Jeu

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 25 Haziran 2019, 16:37:42 »
eski halini görmeden bakınca dökülme yokmuş gibi geliyor insana ama muhtemelen saç dökülmesinin ilk evresi genel seyrelme şeklinde başgösterip ardından saçların uzamasındaki düzensizlikle devam edecektir. kimi uzun kimi kısa saçlar.. sonra da önden ya da verteksten gözle görülür bi boşluk oluşturarak asıl kelleşme dediğimiz şey ortaya çıkacak. siz şuan genel seyrelme aşamasında olmalısınız malesef finasterid hariç diğer ilaçların çoğu fasa fiso. ben de o aşamalardan geçerken finasterid kullandım mı hayır dökülsün iyice ektiririm dedim. 4 yıl içinde bayağı bi açıldı ve ekim yaptırdım şuan. sizin burada vermeniz gereken karar yan etkileri göze alıp finasterid kullanarak dökülmeyi durdurmalı mıyım yoksa  dökülmeyi izleyip bu süreçte çok kafaya takmamaya çalışıp açıklık oluştuktan sonra ekim mi yaptırmalıyım olmalı. geçmiş olsun
+1 21 yaşındayım  hiçbir tedavi ilaç vs kullanmıycam 2 sene içinde ekip yaptırıp kurtulmayı düşünüyorum

ibrahimcam

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #5 : 25 Haziran 2019, 16:37:50 »
https://hizliresim.com/P7opEQ eski haline örnek olacak nitelikte bunu bulabildim sadece, şimdi asla böyle hacimli durmuyor saçlarım.

ibrahimcam

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #6 : 25 Haziran 2019, 16:38:54 »
Finasterid'in yan etkilerini göze almıyorum doğrusu, tek yol buysa kellik tercihimdir, doğal ya da finasterid'e göre daha yan etkisi düşük Xpecia gibi ilaçlarla yol kateden hiç kimse yok mu?

robie_fowliver

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 25 Haziran 2019, 16:40:21 »
Kardeşim anlıyorum gençsin ve kaygilisin ama saçının eski halini görmeden ne diyebiliriz ki şu an görünen gayet sağlıklı saçların ben diffuse thinnig e veya minyatiruzasyon görmedim saçında ana mesele zaten saçının öbek öbek dökülmesi değil incelmesi ve kalite kaybı yaşaması. Her insanın saçı dökülür bazı durumlarda dökülme aralığı yükselebilir(bir-çok sebebi var; kronik stres, telogen efflivium, vitamin mineral yetersizliği, kimyasal kullanımı, herhangi bir medikal ilaç kullanımı vs.) Her dökülme kelliğe alamet değil şayet 2.sene içerisinde seyreklesen veya kalite kaybı yaşayan bir bölgen yoksa kelliğe gitmiyorsundur.

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #8 : 25 Haziran 2019, 16:40:32 »
Şuan İçin herhangi birsey kullanmanıza gerek yok.
Birde iyi haber vereyim. Kellik babadan degil anneden geçer. En azından %90 ihtimal ile.. yani panik yapma kel kalmayacaksın muhtemelen

Musollini

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 25 Haziran 2019, 16:41:50 »
şuan kaç yaşındasınız ? bu eski hal resminizde anladığım kadarıyla orada 15-16 yaşlarındasınız erkek tipi saç dökülmesi olmayan kişilerin bile 15-16 yaşlarındaki saçları ön çizgisi geçen yıllarla birlikte biraz şakaklardan geri gelip biraz seyrekleşiyor. eğer şuan 25 ten büyükseniz o günlerle kendinizi kıyas etmeyin bence çünkü normal bu kadar seyrelme.

ibrahimcam

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #10 : 25 Haziran 2019, 16:43:49 »
Şu an 22 yaşındayım, attığım fotoğraf 2 sene önce çekilmiş yani 20 yaşındayım.

ibrahimcam

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #11 : 25 Haziran 2019, 16:45:33 »
@sloocer, çok teşekkür ederim öncelikle bu yorumun beni rahatlatmasını çok isterdim ancak hiçbir kellik emaresi gösterilmeyen anne tarafında 3 kel teyzemin oğlu var 3'ünün de babaları kel... İkisi saç ektirdi berbat oldu bi tanesi onları görünce saç ektirmedi protez yaptırdı o da papağan gibi dolaşıyor

En azından dökülmem genetik değilse, çünkü ense ve yanlardaki saçlarım da çok dökülüyor, belki durdurulabilir diye bi umut taşıyorum.

Jeu

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 25 Haziran 2019, 16:48:11 »
Şakaklar gidik muhtemelen ön taraf 2 seneye kalmaz dökülür çok hızlı dökülüyor  ekim yapıp  kurtulmayı düşünüyorum önlere saldım o yüzden.. finans kullanmayacaksan sal sende

Musollini

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 25 Haziran 2019, 16:49:12 »
hmm o zaman şuan gerçekten saçlarınızda genel bi seyrelme olabilir.(size göre tabii ki yoksa bana kalırsa farkedilebilir şekilde bi seyrelme durumu yok) çözümü yukarda anlattığım gibi. xpecia dan fayda gören de var göremeyen de.. ben de xpeciayı korkarak içiyorum bi yan etki görmem inşallah. bi deneyebilirisinz

ibrahimcam

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #14 : 25 Haziran 2019, 16:50:55 »
Hocam salayım salmasına da doğru düzgün ekim göremedim ki ben, kimsenin moralini bozmak istemem lakin çok süper ekim falan deniyor açıp bakıyorum kötü yani göze hiç güzel gelmiyor, protez düşünürüm dedim yok abi o da kötü çok yapay duruyor, yok mu şu doğal saçları kafada tutmanın bir yolu ya finas dışında, köpük minoxil nasıl olur acaba

Facebook Twitter Instagram