Gönderen Konu: ASMED 4015 Graft, 15-16 Ağustos 2019  (Okunma sayısı 58622 defa)

bold

• Sr. Member
  • Şans cesurdan yanadır / Fortune favours the bold
ASMED 4015 Graft, 15-16 Ağustos 2019
« : 01 Eylül 2019, 20:47:06 »
Herkese selamlar

Bu başlığı açmak için çok uzun süre bekledim. İnşallah herkese istediği yerde istediği ekimi yaptırmak nasip olur.

Ekim öncesi hikayem:
2017 Mart'ta Esteworld'de fiyasko bir ekim yaptırdım (Alaaddin Karabacak, 2000 graft). Ekimin henüz 2. gününde ekim alanında nekroz oluştu. Aylarca yaralarla ve geçmeyen kabuklarla uğraştım. Sonuçta başımda çökük alanlar oldu, ekilen saçların %10'u ancak çıktı. Rezil olan donör alanımı söylemiyorum bile. Klinikte de ilgilenen olmadı. En son CIMER'e şikayet ettim ve süreç devam ediyor.

ASMED

Operasyon öncesi
Sağolsun Hintell'in yardımıyla Bilge Hanım'la telefonda görüştüm. Değerlendirme için önce 2 ay saçımı uzatmam gerekti (normalde 1-2 numara kullanıyordum hep). Değerlendirme sonunda Koray Hoca 3000-3500 graft önerdi. Yüzyüze görüşmede ise 4000 graft'e çıkardı, ben de kabul ettim. Ekimi 2 güne böldük, 2000'er graft olacak şekilde.

Operasyon öncesi pek çok defa Bilge Hanım'la görüştük, her türlü detayı defalarca bildirdiler bana sağolsunlar. Daha önce yazıldığı gibi ASMED'de her hastanın bir temsilcisi oluyor. Türk hastaların sanırım Bilge Hanım oluyor. Çok ilgili, profesyonel ve eğlenceli biri - okuyorsa çok selamlar ;)

İlk görüşme
Ekim öncesi ilk muayenede tüm kontroller yapılıyor. Koray Hoca'yı ilk burada gördüm, saçlarımı inceledi, geçici ön çizgiyi çizdi. Sonra ilk traş oldu, fotoğraflar çekildi, BOT denilen robotlarla saç analizim yapıldı. Bu sistem kafanızın etrafında 15 dakika kadar dönüp duran gelişmiş bir kamera ve imaj tanıma (image recognation) algorıtmasından ibaret. İşini bitirdiğinde saçlarınızın dağılımı, graft başına düşen saç tellerini öğrenmiş oluyorlar. Ekim sırasında bu bilgilerden faydalanılıyordur muhakkak. Aşağıda bir fotoyu ekleyeceğim.

ASMED'de ilk gün hakikaten eğlenceli. Saç traşınızdan sonra 5 yıldızlı otel kalitesindeki odanıza geçiyorsunuz, yerleştikten sonra hastalara ayrılmış ortak alanda çayınızı içerken diğer hastalarla geyik yapabiliyorsunuz. Ekim öncesi bi sıkıntınız da olmadığından heyecanlı ve rahat bir akşam oluyor.

Ekim günü
Sabah 7 gibi temsilciniz sizi odanızdan alıyor. Kahvaltıdan sonra önce steril bir alana, oradan da operasyon odasına geçiyorsunuz. Anestezi doktoru geliyor, gerekli müdehaleyi yapıyor ve çıkarma işlemi başlıyor. ASMED'de işlerin nasıl yürüdüğü daha önce çok konuşulduğu için fazla detay yazmıyorum ancak bildiğiniz gibi, herkes son derece yetkin ve profesyonel. Benim çıkarma işlemimi Yasemin Hanım yaptı, mükemmel bir iş çıkardı diye düşünüyorum zira donor alanım 3. gün kendini toplamıştı ve kimse ekim yaptırdığımı (donor alanıma bakarak) anlayamadı. Ayrıca çok homojen bir dağılım olduğu belli, herhangi bir iz veya hat oluşmadı. Kendisine buradan yine teşekkür ediyorum.

Ekim zamanı geldiğinde Koray Hoca gelip kanalları açtı. Bu kısım da çok zahmetsiz oldu, anestezinin etkisiyle hatta yarım yamalak hatırlıyorum diyebilirim.

2. gün de birinci gibi geçti. Tüm süreçte tabi temsilciniz size yardımcı oluyor, kullanılacak ilaçları anlatıyor.

3. gün sabahı ilk yıkamadan sonra klinikten ayrıldım.

İlk ekimde kötü bir deneyim yaşadığım için sonraki 9 gün boyunca günde 200 km yol yaparak yıkamaları klinikte yaptırdım. Ekimimin 10. günü ASMED'in tatiline denk geldiği için onu maalesef kendim yapmak zorunda kaldım ama korktuğum gibi olmadı, kabukları rahatça döktüm.

Bugün 17. günüm ve dökülmeler yavaş yavaş başladı. Elimi her attığımda bir çok saç teli geliyor. Bundan sonrası artık sabırla bekleme zamanı.

Ücret
Ücret konusu standart zaten, bilindiği gibi, graft başına 2.5 euro. Ülkemiz için kur farkından dolayı çok yüksek olduğunu biliyorum. Ancak yine de yazmadan edemeyeceğim, ASMED'in sağladığı kaliteye göre bu fiyat emsallerinden oldukça düşük. Bunu oradaki pek çok milletten hastayla da tartışma fırsatım oldu. Bu hizmet, standart ve teknoloji bir batı avrupa ülkesinde sağlanabilseydi rahatlıkla 2 katına çıkabilirdi. Bunu Londra'nın hemen hemen tüm kliniklerini gezmiş görmüş birisi olarak söyleyebiliyorum.

Ektirecek arkadaşlara tavsiyem, başka yerde risk almayıp ASMED'e şans vermeleri. Ben olsam belki 1 yıl daha seyrek saçla gezip paramı biriktirip yine ASMED'e gitmeyi düşünürdüm. Saç ekimi bence düşünüldüğünden daha komplike bir iş ve görünümünüzü doğrudan etkilediği için bir şey ters gittiğinde hayatınızı cehenneme çevirmeye yetecek bir operasyon. Bu sebeple risk almayın, paranızı biriktirin, extra işler yapın, edin, ASMED'te yaptırın :) Yani 5 bin TL'ye 5000 graft ektiren arkadaşları okuyorum inanamıyorum. Bu operasyonda kullanılan malzemelerin masrafı zaten ne kadar tutar. Tabi tek kullanımlık malzemelerin tekrar tekrar kullanılmadını varsayıyorum ama ucuz yerlerde böyle yapılmadığını düşünüyorum. Bu sebeple enfeksiyon riski artıyor, piyango sonunda birine patlıyor.

Koray Hoca vs Alp / Dilek Hoca
Ben Alp hocayla tanışmadım. Dilek Hanım aralarda incelemelerde bulundu. Koray Hoca güzel bir sistem kurduğu için şimdi düşündüğümde ücreti daha uygun olan alternatif ekibe ekim yaptırmanın mantıklı olacağını düşünüyorum. Arada ciddi sayılacak bir fark var sonuçta. Sistem zaten Koray Hoca'ya fazla ihtiyaç kalmayacak şekilde kurulmuş ve işliyor.

Sonuç
Yazmak istediğim pek çok detay var aslında ama daha önce çok konuşulduğu için tekrarlamak istemedim. Sorusu olan olursa cevaplarım.

bold

• Sr. Member
Ynt: ASMED 4015 Graft, 15-16 Ağustos 2019
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2019, 20:53:16 »
On çizgi ve 10. gün yıkama sonrası. Kızarıklık bile olmadı.

bold

• Sr. Member
« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2019, 20:56:53 »
BOT'ların marifeti, saç analiz raporum:

Renkli sayılar her graft'te bulunan saç sayısını gösteriyor. Çıkarma işlemini bu rapora göre yapıyorlar diye tahmin ediyorum. "Splitting" dedikleri yöntemle bir graft'teki saçların sadece bir kısmını alabiliyorlarmış. Örneğin 5 saçlı bir graft varsa 2'sini bırakıp 3'unu alabiliyorlar. Böylece homojen dağılımı sağlayabiliyorlar.

derman1903

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 01 Eylül 2019, 21:50:33 »
Ekimden önce saçı kestirmeden haliyle ve saçın kesilmiş haliyle önden resim atarsanız ilerleyen dönemde sonuç hakkında daha sağlıklı yorum yapılabilir. Bu resimlerle sonucun başarısı hakkında pek sağlıklı yorum yapılmaz yanıltıcı olur.Yani mevcut saçlı bölgeye ne kadarı sıkılaştırma yapıldı ne kadarı boş alana yapıldı bilinmesi gerek.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 01 Eylül 2019, 21:54:34 »
Kardeşim hayırlı olsun çok güzel bir planlama olmuş ön çizgi ve saç sıklığın harika inşallah sonucunda güZel olur Asmed in eline sağlık.
Global Moderator

emin43

• Sr. Member
« Yanıtla #5 : 01 Eylül 2019, 21:54:52 »
Ekiminiz hayrlı olsun, derinizde siyah renk varmı? Açık alan pek belli değil

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 01 Eylül 2019, 22:11:10 »
Ekiminiz hayrlı olsun, derinizde siyah renk varmı? Açık alan pek belli değil
Arkadasın 2. Ekim’i ilk Ekim’den sonra saçlara pigmentasyon yapıp saçlarını sürekli Kısa tutuyordu yanlış hatırlamıyorsam .. derideki renk ondan sebep olsa

bold

• Sr. Member
« Yanıtla #7 : 01 Eylül 2019, 22:27:53 »
Arkadasın 2. Ekim’i ilk Ekim’den sonra saçlara pigmentasyon yapıp saçlarını sürekli Kısa tutuyordu yanlış hatırlamıyorsam .. derideki renk ondan sebep olsa

Evet aynen Sloocer'in dedigi gibi, surekli 1-2 numara tutuyordum ve 1.5 sene once pigmentasyon yaptirmistim. Sac kesimi sonrasi fotoda zoom yapinca belli oluyor pigmentasyonlar.

bold

• Sr. Member
« Yanıtla #8 : 01 Eylül 2019, 22:29:16 »
Ekimden önce saçı kestirmeden haliyle ve saçın kesilmiş haliyle önden resim atarsanız ilerleyen dönemde sonuç hakkında daha sağlıklı yorum yapılabilir. Bu resimlerle sonucun başarısı hakkında pek sağlıklı yorum yapılmaz yanıltıcı olur.Yani mevcut saçlı bölgeye ne kadarı sıkılaştırma yapıldı ne kadarı boş alana yapıldı bilinmesi gerek.

Ekimden ve kesimden once uzun durumu
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2020, 20:11:19 Gönderen: Hintel »

bold

• Sr. Member
« Yanıtla #9 : 01 Eylül 2019, 22:31:28 »

Ekimden ve kesimden önce önden:

bold

• Sr. Member
« Yanıtla #10 : 01 Eylül 2019, 22:38:52 »
Kardeşim hayırlı olsun çok güzel bir planlama olmuş ön çizgi ve saç sıklığın harika inşallah sonucunda güZel olur Asmed in eline sağlık.

Tesekkur ederim Hintell eksik olma. Aynen ben de cok begendim ön çizgimi, resimlerde belli olmuyor pek ama hafif bi sivrilik var ortada, tam istedigim gibi. Koray Hoca ben bi sey soylemeden oyle cizdi zaten. 10. gun yikamadan sonra hat net ortaya cikinca cok hosuma gitti.

Sık bir ekim oldu diye dusunuyorum cunku 2000 graft'i cok onlere ekti, kalan 2000'i geriye dogru dagitti ki benim oralarda baya bir sacim vardi zaten. Gorecegiz bakalim, cok umutluyum bu sefer!
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2020, 20:10:18 Gönderen: Hintel »

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 01 Eylül 2019, 23:54:07 »
Aynen inşallah hayırlısı olsun kardeşim.
Global Moderator

SolAçık

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 02 Eylül 2019, 01:38:28 »
Hayırlı olsun.Saçlarınizin kalınlığı kaç mikrondu?

tudors

• Full Member
« Yanıtla #13 : 02 Eylül 2019, 01:47:06 »
hayırlı olsun saçlar çıkınca öndeki saçlar çizgiyi nasıl şekillendirecek şimdiden merak ettim  :) umarım güzel bir sonuç olur.

onizuka eikichi

• Dr koray Erdoğan saç ekimi sonuçları
  • Hero Member
« Yanıtla #14 : 02 Eylül 2019, 02:22:08 »
Hayırlı olsun :). Umarım kötü deneyimleriniz bu ekim ile birlikte son bulur ve saç probleminizi sonsuza kadar rafa kaldırmış olursunuz. Planlama çok güzel ben çok beğendim. Artık biraz sabır edeceksiniz :).
Tavsiye/öneri isteyen arkadaşlar ben doktor değilim. Saç ekimi üzerine ya da plastik cerrahi konusunda hiçbir eğitimim yok. Ben de sizler gibi yaşadığım saç sorunun da edindiğim deneyimleri, yaptığım araştırmaları, denediğim ürünlerden nasıl sonuçlar aldığımı foruma aktarıyorum.

Facebook Twitter Instagram