Gönderen Konu: Stres mı? Genetik yatkınlık mı?  (Okunma sayısı 1632 defa)

Herryc

• Yeni üye
  • *
Stres mı? Genetik yatkınlık mı?
« : 17 Eylül 2020, 16:48:35 »
Saç dökülmesi konusunda bir çok araştırma yaptım. Bilimsel verilere göre genetik dökülme varsa bu kendini 40 yaşından sonra gösterir bundan öncesi strese ve vitamin eksikliğine bağlıdır deniliyor. Boyumuzun uzun olup olmayacağı, dünyaya geldiğimizde saçımızın sarı olup bir kaç sene sonra siyah olması gibi . Sigara içmek bazı genlere iyi gelmediğini,  doğrudan vücudun sac veya bazı hücreleri öldürdüğünü de ortaya koyuyor. Genetik dökülmeler binde bir genç yaşlarda gözüküyormuş ve sigara içmek bazı insanlarda bu genetik hareketliliği daha erken başlatiyormus. Genetik dökülmelerin önüne geçilemedigi için kökler tamamen kendini kaybediyormuş. Genç yaşlarda strese veya çevresel faktörler nedeni ile dökülduyse saçları harekete geçirerek ve besleyerek bu saçları kurtarmak mümkün olduğundan bahsediliyor. Bir makalede şöyle diyordu, eğer saçlarımızın dökülecegine inanırsak o olur çünkü bu neye inanırsak onu yaparız inanisiyla eşdeğerdir. Yazar biraz felsefi yaklaşmış bu konuya . Sizlerin düşünceleri nelerdir ?

Androjen Pataklayan

• Sr. Member
Ynt: Stres mı? Genetik yatkınlık mı?
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2020, 17:12:46 »
Saçlar genetik olarak dökülür mekanik stres ve diğer faktörlerle hızlanır ya da yavaşlar. Kesinlikle binde bir olduğunu düşünmüyorum tam verilere bakmadım ama 25 yaşından sonra tanıdığım çoğu erkeğin saçları açılmaya başlıyor (Olgunluk çizgisi ve büyük kafatasını demiyorum). Ancak 50 tanesi bu sorunu yaşıyorsa 20 tanesi çözmek için uğraşıyor. Benim gözlemim tabi ki bunlar.
Ketoral %2 Ketokonazol şampuan hafta da 3 gün

Avodart dutasterid 3 günde bir

Vichy Dercos Neogenic şampuan (Stemoxydine içeriyor) içine çam terebentin esansı

Bıraktıklarım:

Ketoral Krem

Vichy Dercos densi-solution set

Snowly12

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 17 Eylül 2020, 22:58:21 »
Biraz metafizige gireyim.. insanin beyin gucuyla nesneleri hareket ettirebilecegi(ki ornekler var) ve hatta goz rengini bile degistirebilecegi biliniyor. Son kisim ne kadar dogrudur bilemem.. eger beyin gercekten bunlari yapabiliyorsa ve sinirsiz imajinasyon gucu varsa. Sacimizin mukemmel oldugunu imajine ederek belkide bunun onune gecebiliriz. Beyni kandirarak. O yuzden sacim dokulmuyor diyin ve oyle yasayin en onemliside kendinizi kandirin 😂 belki ise yarar.

Hatta cok uzaklara gitmeyelim beyinle ilgili. Bir sizofren. Kendi kendine hayali gercek yasayabiliyor. Hatta daha da onemlisi bir psikopat. Sonradan olan bir beyinsel bozukluk. Beynin empati kismi direk travmalardan dolayi calismayi durduruyor.

Stresin beyin uzerinde direkt etkisi var ve 1 gecede kel kalan insanlar bile var stres yuzunden.  Bir tane kiz vardi cok buyuk degildi haberlere cikmisti. Kiz bildigin 1 gunde kel kalmisti. Yani sacim dokuluyor derseniz ister istemez stres yaparsiniz ve bence bu dokulmeyi hizlandirir.

Aura Masaji
Edit: hatta benimde yaptigim bir uygulamayi soyleyeyim size. Saclarinizin dokulen bolgesine bildiginiz scalp masaji yapin ve gozlerinizi kapayin. Enerjinizin(Auranizin) kalbinizden ellerine dogru gittigini imajine edin. Masaj yapmaya 1 dakika devam edin. Sonrasinda elinizde tamamen o enerjinin biriktigini ve elinizde birike o enerjinin Yavas yavas kafa derinize damladigini imajinleyin. 1 dakika daha devam edin ve gozlerinizi acin. Unutmayin ise yaradigina inanirsaniz ise yarar. Deneyin ve yapin.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2020, 23:08:11 Gönderen: Snowly12 »
Finasteride - 1 mg (haftada 3)
Evocapil(procapil)
Dermoroller 3 mm
Ketoral haftada 1 veya 2.
Masaj
30 mg cinko
Omega 3
Demir
D3
Azelaik asit kur
B6 p5p

Spencer

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2020, 07:00:49 »
Biraz metafizige gireyim.. insanin beyin gucuyla nesneleri hareket ettirebilecegi(ki ornekler var) ve hatta goz rengini bile degistirebilecegi biliniyor. Son kisim ne kadar dogrudur bilemem.. eger beyin gercekten bunlari yapabiliyorsa ve sinirsiz imajinasyon gucu varsa. Sacimizin mukemmel oldugunu imajine ederek belkide bunun onune gecebiliriz. Beyni kandirarak. O yuzden sacim dokulmuyor diyin ve oyle yasayin en onemliside kendinizi kandirin 😂 belki ise yarar.

Hatta cok uzaklara gitmeyelim beyinle ilgili. Bir sizofren. Kendi kendine hayali gercek yasayabiliyor. Hatta daha da onemlisi bir psikopat. Sonradan olan bir beyinsel bozukluk. Beynin empati kismi direk travmalardan dolayi calismayi durduruyor.

Stresin beyin uzerinde direkt etkisi var ve 1 gecede kel kalan insanlar bile var stres yuzunden.  Bir tane kiz vardi cok buyuk degildi haberlere cikmisti. Kiz bildigin 1 gunde kel kalmisti. Yani sacim dokuluyor derseniz ister istemez stres yaparsiniz ve bence bu dokulmeyi hizlandirir.

Aura Masaji
Edit: hatta benimde yaptigim bir uygulamayi soyleyeyim size. Saclarinizin dokulen bolgesine bildiginiz scalp masaji yapin ve gozlerinizi kapayin. Enerjinizin(Auranizin) kalbinizden ellerine dogru gittigini imajine edin. Masaj yapmaya 1 dakika devam edin. Sonrasinda elinizde tamamen o enerjinin biriktigini ve elinizde birike o enerjinin Yavas yavas kafa derinize damladigini imajinleyin. 1 dakika daha devam edin ve gozlerinizi acin. Unutmayin ise yaradigina inanirsaniz ise yarar. Deneyin ve yapin.

Hurafe meslek yüksekokulundan mı mezunsun?
Alopexy t % 5 deri spreyi (%5 minoksidil) - Gün aşırı akşamları 8 fıs

Konazol şampuan - Haftada bir gün

Clear kömür içerikli şampuan

Herryc

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Eylül 2020, 16:28:28 »

Aura Masaji

Dostum gerçek hayatta nasıl birisin tanımak isterim.  Ben bilime inanırım, bilimsel veriler enerjinin ve frekansların olduğunu doğruluyor.  Saç dökülmesini bilimsel olarak bir çok nedeni olabiliyor. Bilimle sac ekimi teknikleri vs geliştirildi. Daha da üzerinde durulacaktır.  Suda gerçek ne kadar beynimizi zorlasak o sac çıkmaz hocam. Sizin dediğiniz gibi deniyen ve olumlu sonuç alan var mı bilmiyorum.

Snowly12

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 18 Eylül 2020, 19:29:03 »
Dostum gerçek hayatta nasıl birisin tanımak isterim.  Ben bilime inanırım, bilimsel veriler enerjinin ve frekansların olduğunu doğruluyor.  Saç dökülmesini bilimsel olarak bir çok nedeni olabiliyor. Bilimle sac ekimi teknikleri vs geliştirildi. Daha da üzerinde durulacaktır.  Suda gerçek ne kadar beynimizi zorlasak o sac çıkmaz hocam. Sizin dediğiniz gibi deniyen ve olumlu sonuç alan var mı bilmiyorum.

Guzel yorumun icin tesekkurler dostum. Enerjinin varligi kanitlanmis birsey. Cogu alternatif tip dedigimiz tedavi turleri chi enerjisiyle alakalidir. Ve fayda goren insanlarda kesinlikle var bu tur tedavilerden. Akapunktur tedavisi bildiginiz chi(enerji) kanallarinin acilmasidir. Evet sac cikartmaz. Yoktan birseyi var edemeyiz 😁ve Hormonlarla alakali birsey. Fakat bir tik kan akisinin hizlanabilecegini dusunuyorum. Minoxunda yaptigi etki ayni degilmi? Kan akisini hizlandirmiyormu? Ve eger benim gibi bu tur seylerin ise yaradigina inanirsaniz, ise yaramasa bile placebo etkisi devreye girerek ise yaradigini dusunebiliriz. O zamanda inandigimiz icin bu tedaviyle psikolijimiz iyi yonde etkilenir ve sac dokulmesine bagli kaygilari, stresi yok eder. Buda dolayli yoldan sac dokulmesine katki saglar.

Edit: ben cok etkisini gordum bu yaptigim uygulamanin. Tabi ki kanitlanmis sac dokulmesi tedavileriyle birlikte yapilmali.
Evocapil(procapil)
Dermoroller 3 mm
Masaj
30 mg cinko
Omega 3
Demir
D3
Azelaik asit kur
B6 p5p

Snowly12

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 18 Eylül 2020, 19:30:42 »
Hurafe meslek yüksekokulundan mı mezunsun?

Akapunktur tedavisi gorenlerede mi ayni seyi soyluyorsunuz?
Evocapil(procapil)
Dermoroller 3 mm
Masaj
30 mg cinko
Omega 3
Demir
D3
Azelaik asit kur
B6 p5p

Ahmet28

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Eylül 2020, 20:18:07 »
Ben anne tarafından kel bir insanım doğal olarak dayılarım kel. Çok olmadı 2 ay önce anneme büyük dayımın ne zaman kel olduğunu ve saçlarının dökülmeye başladığını sordum. Annem dayın 2 sene askerlik yaptı. 22 yaşında askerden geldi. İlk olarak giderken saçının yanları açıktı gerilemeye başlamıştı 2 sene görmedim gelince yanları biraz daha belirgin açılmış tepesi de seyrelmişti dedi. 27-28 yaşında da artık iyice dökülmüş kel kalmıştı dedi. Şimdi benim diyeceğim dayım hayatında sigara içmemiş bir insan. 25 yaşına yani evlenene kadar da köyde yaşamış çiftçilik ve hayvancılık yapmış bir kişi. Yani doğal beslenmiş ve temiz hava almış. Sıkıntı stres konusuna gelirsek de köyde yaşayan bir gencin eski zamanda birde bolluk bereket varken ne sıkıntısı olacak. Doğal yumurta et süt bal köy peyniri yemiş bir kişiden bahsediyoruz. Kadın kız mevzusu desen şimdiki gibi flört mü var köy yerinde annen baban kimi münasip görürse kızın babası da müsaade ederse baş göz ediyorlarmış. Lafı çok uzattım demem o ki ben sigara stres şeylere inanmıyorum. Dünya kadar arkadaşım var içlerinde ailesi dağılmış olanlar var. Ama saçları fırça gibi. Tamamen genetik olduğuna inanıyorum. Vitamin eksikliği gibi şeylerde zaten geçici dökülme oluyor sonra yine saçlar uzuyor.

Herryc

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2020, 23:15:49 »
Ben anne tarafından kel bir insanım doğal olarak dayılarım kel. Çok olmadı 2 ay önce anneme büyük dayımın ne zaman kel olduğunu ve saçlarının dökülmeye başladığını sordum. Annem dayın 2 sene askerlik yaptı. 22 yaşında askerden geldi. İlk olarak giderken saçının yanları açıktı gerilemeye başlamıştı 2 sene görmedim gelince yanları biraz daha belirgin açılmış tepesi de seyrelmişti dedi. 27-28 yaşında da artık iyice dökülmüş kel kalmıştı dedi. Şimdi benim diyeceğim dayım hayatında sigara içmemiş bir insan. 25 yaşına yani evlenene kadar da köyde yaşamış çiftçilik ve hayvancılık yapmış bir kişi. Yani doğal beslenmiş ve temiz hava almış. Sıkıntı stres konusuna gelirsek de köyde yaşayan bir gencin eski zamanda birde bolluk bereket varken ne sıkıntısı olacak. Doğal yumurta et süt bal köy peyniri yemiş bir kişiden bahsediyoruz. Kadın kız mevzusu desen şimdiki gibi flört mü var köy yerinde annen baban kimi münasip görürse kızın babası da müsaade ederse baş göz ediyorlarmış. Lafı çok uzattım demem o ki ben sigara stres şeylere inanmıyorum. Dünya kadar arkadaşım var içlerinde ailesi dağılmış olanlar var. Ama saçları fırça gibi. Tamamen genetik olduğuna inanıyorum. Vitamin eksikliği gibi şeylerde zaten geçici dökülme oluyor sonra yine saçlar uzuyor.

Genetik bunda hem fikiriz. Ben 18 yaşıma kadar sac dökülmesi yaşamamış biriyim aşırı gür ve sağlıklıydi. 2 dayımda 18 20 yaşlarına gelince saçlarının tamamı döküldü.  Saçıma kimyasal hiç bir şey sürmemiş birisiyim . 18 yaşından sonra aile sorunları ilişki durumları maddi zorluklar iş ortamım falan derken saçlarım avuç avuç dökülmeye başladı. Dökülen sacla 20 tane kafa ekebilirsiniz. Sadece ön bölgeler dökülmüştü 21 yaşıma kadar. Sonrasında strese çare bularak bir sene kadar dökülmeler durmuştu. 22 yaşımda ilişki durumum da yaşadığım stres vs derken tekrar dökülmeye başladı tepe ve arkaya doğru gerilemeye başladı. Onu da atlattık derken Şuan tepeler öne doğru toplamaya başladı. En zengininden en fakirine kadar insanlarin sorunları oluyor. Benim gibi bazı insanlar bu durumları kolay kolay atlatamıyor. Bazı insanlar durumu hemen kabullenip yoluna bakabiliyor. Beslenmeme dikkat eden biriyim, vitamin değerlerim sağlam psikiatristimin demesine göre stres durumum kronikleşmiş. 5 ay ilaç kullanarak bu durumu aşmış birisiyim . Strese girince saçlarım aşırı dökülme yapıyor şuan ise günde üç veya dört tel görebildiğim. Abilerim olayları kafaya hiç takmazlar saçları çok gürdür, baba tarafında da hepsi kel. Genetik olarak 2 0 gerideyim zaten oyle böyle bu saçları kaybedicem Bana yansıyan abilerime de yansıması gerekmez mi ?  Özellikle büyük abim askeri personelken

Herryc

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #9 : 19 Eylül 2020, 23:20:54 »
Guzel yorumun icin tesekkurler dostum. Enerjinin varligi kanitlanmis birsey. Cogu alternatif tip dedigimiz tedavi turleri chi enerjisiyle alakalidir. Ve fayda goren insanlarda kesinlikle var bu tur tedavilerden. Akapunktur tedavisi bildiginiz chi(enerji) kanallarinin acilmasidir. Evet sac cikartmaz. Yoktan birseyi var edemeyiz 😁ve Hormonlarla alakali birsey. Fakat bir tik kan akisinin hizlanabilecegini dusunuyorum. Minoxunda yaptigi etki ayni degilmi? Kan akisini hizlandirmiyormu? Ve eger benim gibi bu tur seylerin ise yaradigina inanirsaniz, ise yaramasa bile placebo etkisi devreye girerek ise yaradigini dusunebiliriz. O zamanda inandigimiz icin bu tedaviyle psikolijimiz iyi yonde etkilenir ve sac dokulmesine bagli kaygilari, stresi yok eder. Buda dolayli yoldan sac dokulmesine katki saglar.

Edit: ben cok etkisini gordum bu yaptigim uygulamanin. Tabi ki kanitlanmis sac dokulmesi tedavileriyle birlikte yapilmali.

Dostum ne işle meşgulsün 🤔

Snowly12

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 19 Eylül 2020, 23:46:44 »
Dostum ne işle meşgulsün 🤔

Pdr mezunuyum fakat oyunculuk yapiyorum.
Evocapil(procapil)
Dermoroller 3 mm
Masaj
30 mg cinko
Omega 3
Demir
D3
Azelaik asit kur
B6 p5p

Herryc

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 19 Eylül 2020, 23:53:53 »
Pdr mezunuyum fakat oyunculuk yapiyorum.

Pdr tahmin etmiştim, oyunculuk beklemiyordum.   🤣

Snowly12

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 20 Eylül 2020, 00:05:54 »
Pdr tahmin etmiştim, oyunculuk beklemiyordum.   🤣

Hocam universitede staj gorurken, bir kac vakayla karsilastim. Kendisini vampir sanan bile vardi.. ve adam harbiden kan iciyor. Hani kan normalde zehirler ama buna dokunmuyordu. Birde coklu kisilik var. coklu kisilikte normalde astimi olmayan bir kisinin diger kisiliginde astim olabiliyor ve garip olani oyle sanmiyor adam gercekten var. Bunu ne yapiyor deriz? Beyin yapiyor tabii ki. Adam kendini oyle bir inandiriyorki adamda astim gelisiyor. Bakabilirsiniz hocam internetten. Ayrica split diye bir film var coklu kisilikle ilgili. Ve gercekte o kadar abartili olmasada var boyle vakalar.
Evocapil(procapil)
Dermoroller 3 mm
Masaj
30 mg cinko
Omega 3
Demir
D3
Azelaik asit kur
B6 p5p

Herryc

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #13 : 20 Eylül 2020, 00:35:29 »
Hocam universitede staj gorurken, bir kac vakayla karsilastim. Kendisini vampir sanan bile vardi.. ve adam harbiden kan iciyor. Hani kan normalde zehirler ama buna dokunmuyordu. Birde coklu kisilik var. coklu kisilikte normalde astimi olmayan bir kisinin diger kisiliginde astim olabiliyor ve garip olani oyle sanmiyor adam gercekten var. Bunu ne yapiyor deriz? Beyin yapiyor tabii ki. Adam kendini oyle bir inandiriyorki adamda astim gelisiyor. Bakabilirsiniz hocam internetten. Ayrica split diye bir film var coklu kisilikle ilgili. Ve gercekte o kadar abartili olmasada var boyle vakalar.

Insan piskolojini anlamak zor derler. Film öneriniz için teşekkürler,  şizofrene bağlamadan bu sac sorunu bir an önce halletmek lazım. Sizi tanıdığıma sevindim hocam güzel  bilgiler verdiniz.

Kelim Kelsin Keliz

• (*-*)
  • Sr. Member
  • Bir kel bir kele ne demiş?
« Yanıtla #14 : 20 Eylül 2020, 01:39:30 »
Stres falan en fazla tetikleyici unsurlar olur genetik yatkınlığı olan birey de.
Hayatının bir bölümün de mutlaka yoğun  Stres ve üzüntü yaşıyor zaten 25 30 a gelmeden herkes ne biliyim kimisi sevdiklerini kaybediyor ölüm görüyor kimisinin hayatı çok zor oluyor en kötü her gencin yaşadığı banko sınav stresi var ünivesite veya kpss adı ne olursa genin de olmayan adama hiç bir şey olmuyor tanıdığım var çocuk 25 yaşında yaşamadığı çile keder kalmadı sacları kaşının iki parmak üstünden başlıyor yele gibi, eğer stres saç dökülmesi tetikleseydi  bu cocuk aylar için de nw8 olması lazım dı. Bizim gibiler de ise belki 5 yıllık süreci 5 aya indirir böyle durumlar, kısacası genetik yatkınlık yoksa o saç dökülmüyor 80 inde dahi kafalarında kalıyor asker de vim ve adi sıvı el sabunu ile hanı pembe varya tuvaletler de klasik,  saçını yıkayanlar vardi keçe gibi sacları var çocuğun gram bakım falan yok hak getire ben şampuan markası değistigim de tutam tutam saç döküyorum :)
Önce biraz seyreldiler, sonra beni terk ettiler
Beni apaçık ortada bırakıp gittiler
Yastığım bile ısınmıyor artık
Yastığım bile Yastığım bile
Kafam üşüyor soğuk havalarda, çık artık

https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=14917.0

Facebook Twitter Instagram