Gönderen Konu: 20 Yaşında Saç Dökülmesi  (Okunma sayısı 1706 defa)

athena

• Sr. Member
20 Yaşında Saç Dökülmesi
« : 15 Ocak 2021, 05:00:55 »
merhabalar, 20 yaşındayım ve buradaki herkes gibi saç dökülme sorunum var. ailemin kellik durumuna bakarsak babam 56 yaşında ve norwood 3-4 arası. anne tarafında ise bir dayımın şakakları biraz açılmış diğer 2 dayımda ve dedemde herhangi bir saç dökülme sorunu yok. önemli olduğunu düşündüğüm bir nokta var; anne tarafımda genetik troid ve guatır hastalığımız var. annem, teyzem, dedem guatır ameliyatı oldu, bunun saça ne kadar etkisi olur bilmiyorum. cildiye ye gittim ve test sonuçlarımda biraz b12 eksikliği vardı ve triod normaldi. genetik dökülme baslangı dedi ve minox önerdi. doktor daha sonra ailede sorun olduğu için genel cerrahiye yönlendirdi. genel cerrahi troid "kanla pek anlaşılmaz ulturason gerekli" diyip sıra verdi. covid yüzünden ulturasona gidemedim, yakın bir zamanda tekrar sıra alıp gitmek istiyorum. saçım için nasıl bir tedavi izlemeliyim sizce? forumu araştırdım ve tedaviler hakkında az çok bilgim var. yaşım 20 olduğu için finans kullanma konusunda ikilemdeyim. minox için de kullanan her 10 kişiden 7'si pişman. aklımda miracle losyon ve dermaroller var. saçım uzun olduğu için iğneleme kısmında dermastamp veya insülin ignesi de kullanabilirim. eklememi uygun gördüğünüz tedavileri belirtirseniz sevinirim. klasik olacak ama amacım saçımı 30'lu yaşlara kadar korumak. yorum yapan herkese şimdiden teşekkür ederim.

resimlerin hepsi ışık altında çekilmiştir.
sol şakak: https://hizliresim.com/EPZhAA
sağ şakak: https://hizliresim.com/za6AER
ön çizgi: https://hizliresim.com/I6F10f
tepe: https://hizliresim.com/dVCciR
vertex ıslak: https://hizliresim.com/lbGo0l
öne taralı ıslak: https://hizliresim.com/nsY69w

Snowly12

• Hero Member
Ynt: 20 Yaşında Saç Dökülmesi
« Yanıtla #1 : 15 Ocak 2021, 10:20:43 »
Yani bence dokulmeye baslamis evet ama dayin gibi sakaklarin acikta kalabilir boyle ilerleme olmaz, babanda cok asiri kel degilmis. Bence biraz daha acilip boyle kalir dostum. 25 e kadar xpecia, ketoral, dermoroller yapabilirsin. 25 ten sonra duruma gore finasteride baslarsin. Cok acilacagini dusunmuyorum sacinin 5 senede. Tepen acilirsa 2-3 senede ki hic sanmiyorum o zaman basla finasteride. Ayrica hairline cok guzel duruyor, cok olgun ve hos bir goruntu vermis.
Finasteride - 1 mg (haftada 3)
Evocapil(procapil)
Dermoroller 3 mm
Ketoral haftada 1 veya 2.
Masaj
30 mg cinko
Omega 3
Demir
D3
Azelaik asit kur
B6 p5p

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 15 Ocak 2021, 11:30:08 »
böyle kalacağını sanmıyorum bence artan bir hızla dökülmeye devam edecek yazdığım kılavuzu oku

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

Snowly12

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 15 Ocak 2021, 11:46:51 »
böyle kalacağını sanmıyorum bence artan bir hızla dökülmeye devam edecek yazdığım kılavuzu oku

Arkadasin ailesinde max norwood 4 mus pattern. Mumkun degil bence. Yani onada babasinin 40+ dam sonra ulastigini anladim ben gonderisinden. Nasil ilerlesinki genlerde yoksa?
Finasteride - 1 mg (haftada 3)
Evocapil(procapil)
Dermoroller 3 mm
Ketoral haftada 1 veya 2.
Masaj
30 mg cinko
Omega 3
Demir
D3
Azelaik asit kur
B6 p5p

kafamdakentseldönüşümler

• Sr. Member
« Yanıtla #4 : 15 Ocak 2021, 12:26:57 »

Arkadasin ailesinde max norwood 4 mus pattern. Mumkun degil bence. Yani onada babasinin 40+ dam sonra ulastigini anladim ben gonderisinden. Nasil ilerlesinki genlerde yoksa?
Genler sadece bu kişilerden gelmiyo ki öyle olsa bi tel saçım dökülmezdi

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 15 Ocak 2021, 12:28:23 »

hocam artık işler gen olayından çıktı yaşadığımız çağdan dolayı ki bütün sülalesi saçlı olup kel olanlar var öyle bakamayız olaya. 20 yaş için böyle bir açıklık ilerde saha da döküleceğinin işareti bence finas başlamalısın

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

icindentramvaygecensarki

• Sr. Member
« Yanıtla #6 : 15 Ocak 2021, 13:59:01 »

hocam artık işler gen olayından çıktı yaşadığımız çağdan dolayı ki bütün sülalesi saçlı olup kel olanlar var öyle bakamayız olaya. 20 yaş için böyle bir açıklık ilerde saha da döküleceğinin işareti bence finas başlamalısın
Doğru soyağacında bir çekinik genden bile etkilenebilr, bence daha norwood 2 bile değil norwood 2 olunca finasa başlasın, belki 25'e kadar dökülmesi stabil olacak bilmiyoruz ki
TEDAVİM
Minoxil Forte Günde 1 (Şakaklara ve Frontale 3'er Fıs)
Dutasteride Avodart Günde 1 (Eskiden Haftada 2)
Fiyto Şampuan Haftada 2
Dermaroller 1 mm Haftada 2
D Vitamini- Çinko- B 12 2 Günde 1
Oral Spironolakton Aldactone 25 mg Günde 1

icindentramvaygecensarki

• Sr. Member
« Yanıtla #7 : 15 Ocak 2021, 14:02:17 »
Şimdi ketokonazol içeren şampuan (Ketoral), dermaroller dediğin gibi olabilir, küçük çevresel faktörlere dikkat etme(vitamin,demir vb.) şeklinde ilerlenebilir. Norwood 2 değilsin daha nw 1.5 filan. Nw 2 olunca finas ve minoxa başlarsın, birçoğumuz burada nw 2'den sonra başladık. Şimdi başla diyemiyoruz çünkü dökülmen agresif mi stabil mi olacak belli değil hala, ama 2 sene içinde nw 2'ye gelirsen yapıştır finasteridi. Bu fotoları sakla kıyaslarsın. 20 yaş için öyle vahim de bir durumda değilsin, 20 yaşında nw 4-5 olanları gördü bu gözler
TEDAVİM
Minoxil Forte Günde 1 (Şakaklara ve Frontale 3'er Fıs)
Dutasteride Avodart Günde 1 (Eskiden Haftada 2)
Fiyto Şampuan Haftada 2
Dermaroller 1 mm Haftada 2
D Vitamini- Çinko- B 12 2 Günde 1
Oral Spironolakton Aldactone 25 mg Günde 1

Mehmetali32

• Hedef Az ama Devamlı Tedavi saç yapıyım derken kaş çıkarmadan
  • Hero Member
« Yanıtla #8 : 15 Ocak 2021, 14:05:47 »
merhabalar, 20 yaşındayım ve buradaki herkes gibi saç dökülme sorunum var. ailemin kellik durumuna bakarsak babam 56 yaşında ve norwood 3-4 arası. anne tarafında ise bir dayımın şakakları biraz açılmış diğer 2 dayımda ve dedemde herhangi bir saç dökülme sorunu yok. önemli olduğunu düşündüğüm bir nokta var; anne tarafımda genetik troid ve guatır hastalığımız var. annem, teyzem, dedem guatır ameliyatı oldu, bunun saça ne kadar etkisi olur bilmiyorum. cildiye ye gittim ve test sonuçlarımda biraz b12 eksikliği vardı ve triod normaldi. genetik dökülme baslangı dedi ve minox önerdi. doktor daha sonra ailede sorun olduğu için genel cerrahiye yönlendirdi. genel cerrahi troid "kanla pek anlaşılmaz ulturason gerekli" diyip sıra verdi. covid yüzünden ulturasona gidemedim, yakın bir zamanda tekrar sıra alıp gitmek istiyorum. saçım için nasıl bir tedavi izlemeliyim sizce? forumu araştırdım ve tedaviler hakkında az çok bilgim var. yaşım 20 olduğu için finans kullanma konusunda ikilemdeyim. minox için de kullanan her 10 kişiden 7'si pişman. aklımda miracle losyon ve dermaroller var. saçım uzun olduğu için iğneleme kısmında dermastamp veya insülin ignesi de kullanabilirim. eklememi uygun gördüğünüz tedavileri belirtirseniz sevinirim. klasik olacak ama amacım saçımı 30'lu yaşlara kadar korumak. yorum yapan herkese şimdiden teşekkür ederim.   
resimlerin hepsi ışık altında çekilmiştir.             
                                                     Kardesim xpeciaa gunde 2 kez alll sacınaada  dusta hint yagı veya biberiye yagı surrr haftada 1 tamamdır  6 ay sabret dokulmen duracak bunlara ek olarak  perfectil vitamin tablet var alabilirsin sana kalmısss  butun vitaminler var icindeee 6 ay sonra sonuclar guzel olacak sendeee icini ferah tut  ......
  • Yaşınız 28
Finasterid 0.75mg Hergün 
Bioxin ForteSarımsaklı Samp +Nizoral
Biberiye +Hint+Zeytiyagı+cam Terabendi Yagı Vitamin Kompleksi
 Haftada 3 gun spor +Dusta   Masaj +Dermoreller 2/ay
 Haftada 2 gun Dvitamin                                   
  Sabır Şükür Zaman.. .

athena

• Sr. Member
« Yanıtla #9 : 15 Ocak 2021, 20:44:07 »
yorumlarınız için teşekkür ederim, dediklerinizi dikkate alacağım. başka tedavi veya önerisi olan yazabilir. iyi akşamlar herkese.

Facebook Twitter Instagram