Gönderen Konu: Saç Dökülmesi İçin Bimatoprost?  (Okunma sayısı 973 defa)

Xeth

• Hero Member
Saç Dökülmesi İçin Bimatoprost?
« : 27 Ocak 2021, 20:15:45 »
Araştırma yaparken rastgele bu çalışma ile karşılaştım. Henüz çok derine inmedim ama foruma sunayım. Bununla ilgili bilgilerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Bimatoprost nedir?

Başlangıçta glokom tedavisi olarak geliştirilen bimatoprost, son zamanlarda saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılmasıyla bağlantılı olan bir ilaçtır.
İlk olarak araştırmacılar , glokom tedavisi için kullanan kişilerde kirpik büyümesi üzerindeki olumlu etkilerini fark ettiklerinde keşfedildi .

Çalışma 2013'te yapılmış. Ve saç büyümesinde gözle görülür şekilde iyileşme görülmüş.

Bimatoprost, saç dökülmesi için araştırılan olası yeni bir tedavi yöntemidir ve mevcut araştırmalar saç büyümesini% 25'e kadar iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bir glokom ilacı olarak, kan basıncını düşürerek çalışır.

İnsan Saç Kültürü üzerindeki çalışma;

İlk olarak, araştırmacılar 15 sağlıklı bireyden (1 kadın ve 14 erkek) kafa derisi örnekleri topladılar. Anajen saç folikülleri daha sonra örneklerden kesildi ve deneyden önce steril petri kaplarında saklandı.
Daha sonra izole edilen foliküller, bimatoprost (10, 100 ve 1000 nM) veya prostamid antagonisti AGN 211336 (1uM) içeren 24 oyuklu bir plakaya taşındı. Ek olarak, bazı foliküller% 0.001 dimetil sülfoksit (DMSO) kontrol solüsyonuna yerleştirildi.
Ampullerin 9 gün boyunca 24 saatte bir fotoğrafları çekildi ve ters mikroskop kullanılarak ölçüldü.

*Sonuçların gösterdiği gibi, kafa derisi foliküllerinin çoğu bimatoprost çözeltisinde iyi büyüdü ve hatta bazıları yeni epitelyal kıl lifi ve kök kılıfının sentezini gösterdi. (Grafik hemen asagıda)*

*Ayni zamanda bimatoprost %0.03 çözeltisi minoxidil %5 çözeltisi ile karşılaştırılmış ve bimatoprost grubunda pgd2'nin azaldığı gözlenirken, minoxidil grubunda pgd2 artışı görülmüş. Her iki grupta da saç çapının gözle görülür şekilde arttığı söyleniyor.*

Ayrıca incelemek isteyenler için iki kaynak
https://www.researchgate.net/publication/330826590_The_Efectiveness_of_003_Bimatoprost_Solution_Vs_Minoxidil_5_in_Androgenic_Alopecia

https://www.hairguard.com/bimatoprost-hair-loss-study/

oralminoxidil

• Hero Member
Ynt: Saç Dökülmesi İçin Bimatoprost?
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2021, 20:45:15 »
pahalı ve çok etkili olmadığı için tercih edilmiyor yanetkisiz de değil tabiki iyice araştırmak lazım benim bildiğim böyle

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

emekli kel

• Hero Member
Ynt: Saç Dökülmesi İçin Bimatoprost?
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2023, 00:22:57 »
 arada gecen bunca zamandan sonra tutmadımı bu urun nasıl çıktı?
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

Facebook Twitter Instagram