Gönderen Konu: Dht baskılama & kulak çınlaması  (Okunma sayısı 3383 defa)

Lauri

• Hero Member
Dht baskılama & kulak çınlaması
« : 21 Şubat 2021, 21:40:03 »
Selamlar,

Dht baskılayıcı ilaç kullanan arkadaşlar, özellikle kulak çınlamasından muzdarip olanlar bu başlık altında toplaşalım.

10ay önce finas ile başlamıştım, sonra finas+dutas, 2-3 aydır da sadece dutas ile devam ediyorum. Bir miktar yanetki hissediyorum fakat çok da önemseyeceğim bir seviyede değil. Evvelki seneki kısa süreli denememde de benzer durumdayken ilaçları kestiğimde 1 hafta-10günde düzelmişti.

Bu yanetki konusunda en çok bu kulak çınlaması konusu rahatsız ediyor. Özellikle akşam uykusuna geçişte, sessiz bir ortamda çok farkedilir oluyor. Dikkat kesildikçe sinir de ediyormaalesef. Psikolojik bir yanetki midir bilemiyorum fakat pek öyle olduğunu düşünmüyorum.
İlaca başladıktan ne kadar süre sonra dikkatimi çekti hatırlamıyorum, not almadım ama net 4-5 ay olabilir. Beşki de dutasa geçişle ilgilidir bilemiyorum.

Malum salgın vs diye kbb’ye de gitmedim henüz. Forumda bu durumla karşılaşan arkadaşların durumlarını, bir çözüm üretebildiler mi, doktora göründüler mi? Yorumları, tavsiyeleri nelerdir merak ediyorum.

Teşekkür ederim.

Farques

• Ziyaretçi
Ynt: Dht baskılama & kulak çınlaması
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2021, 21:41:35 »
Çalışıyormusunuz yoksa genelde evdemisiniz?
Tıkanıklığınız var mı, ağrı oluyor mu kulakda, b12 seviyeniz normal mi?

masterhairexperience

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2021, 20:40:52 »
Selamlar,

Dht baskılayıcı ilaç kullanan arkadaşlar, özellikle kulak çınlamasından muzdarip olanlar bu başlık altında toplaşalım.

10ay önce finas ile başlamıştım, sonra finas+dutas, 2-3 aydır da sadece dutas ile devam ediyorum. Bir miktar yanetki hissediyorum fakat çok da önemseyeceğim bir seviyede değil. Evvelki seneki kısa süreli denememde de benzer durumdayken ilaçları kestiğimde 1 hafta-10günde düzelmişti.

Bu yanetki konusunda en çok bu kulak çınlaması konusu rahatsız ediyor. Özellikle akşam uykusuna geçişte, sessiz bir ortamda çok farkedilir oluyor. Dikkat kesildikçe sinir de ediyormaalesef. Psikolojik bir yanetki midir bilemiyorum fakat pek öyle olduğunu düşünmüyorum.
İlaca başladıktan ne kadar süre sonra dikkatimi çekti hatırlamıyorum, not almadım ama net 4-5 ay olabilir. Beşki de dutasa geçişle ilgilidir bilemiyorum.

Malum salgın vs diye kbb’ye de gitmedim henüz. Forumda bu durumla karşılaşan arkadaşların durumlarını, bir çözüm üretebildiler mi, doktora göründüler mi? Yorumları, tavsiyeleri nelerdir merak ediyorum.

Teşekkür ederim.
xpecia kullanıyordum, 7. Ayında ben de oldu, 2 haftadır bıraktım xpeciayı, doktora gittim betaserc 24 mg verdi görünürde bir sorun tespit edemedi, ama betaserc iyi geldi iyileştirdi , orta kulakta dht sıvıyı sağlıyormuş diyenler var muhtemelen doğrudur
  • Yaşınız 29
günde bir 5 fıs minox + haftada 1 iğneleme

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2021, 23:26:33 »
Çalışıyormusunuz yoksa genelde evdemisiniz?
Tıkanıklığınız var mı, ağrı oluyor mu kulakda, b12 seviyeniz normal mi?

1 yıldır home office.

Ağrı vs olmuyor. Daha önceleri de bazı geceler oluyordu ama bu kadar uzun süredir devam ettiği olmamıştı hiç.

B12 düşüklüğü vardı 3-4 ay önce tahlilde çıkmıştı. Bu süreçte doktorun yazdığı 3 kutu iğnenin 2 kutusunu yaptırdım. İstenilen düzeye çıkmamış olsa bile epeyce toparlamıştır diye düşünüyorum. B12den kaynaklı olduğunu düşündüğüm unutkanlık, dalgınlık konuları iğnelerle birlikte hemen farkettirmişti. Ama çınlama diğer arkadaşın dediği gibi dht ile daha yakından ilintili gibi.

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2021, 23:35:07 »
xpecia kullanıyordum, 7. Ayında ben de oldu, 2 haftadır bıraktım xpeciayı, doktora gittim betaserc 24 mg verdi görünürde bir sorun tespit edemedi, ama betaserc iyi geldi iyileştirdi , orta kulakta dht sıvıyı sağlıyormuş diyenler var muhtemelen doğrudur

Hacım betaserc i araştırdım biraz. Fayda gören de olmuş, fgörmeyen de. Bakalım artık başka bir çare veya kendiliğinden düzelmezse doktora görünüp, olmadı bırakacaz ilacı.

Farques

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 23 Şubat 2021, 00:02:43 »
Çok sessiz ortamda yapabiliyormuş, tam bi çaresi de yok aslında, tamamen yokmuş gibi davranmayla alakalı, okuduğum kadarı ile çınlamadan kurtulanlar bigün kendiliğinden bi anda gittiğini yazmışlar.

masterhairexperience

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #6 : 23 Şubat 2021, 00:58:37 »
Hacım betaserc i araştırdım biraz. Fayda gören de olmuş, fgörmeyen de. Bakalım artık başka bir çare veya kendiliğinden düzelmezse doktora görünüp, olmadı bırakacaz ilacı.
durup dururken çınlama olmaz daha önce kulağımda tıkanıklık bile olmamıştır, çook yüksek ihtimal dht düşüklüğünden, ilacı bırakınca dht yükselir, çınlama inşallah düzelir,kalıcı hasar bırakma ihtimali de vardır elbet, düzelmesi biraz zaman alabilir. fark ettiğim bir diğer şey şu oldu 2 haftada sakallarım çok iyi uzadı xpecia bırakınca, xpecia harbiden dht blockluyor arkadaşlar
  • Yaşınız 29

Farques

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2021, 02:17:08 »

Şunu 3 dakika boyunca kulaklıkla dinleyip yazarmısınız geçti mi? Bu saatlerde çok artıyodu bunu dinledim çok çok azaldı şuan.

Ozysan

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2021, 04:48:28 »
Slmlar bu çınlama yani Tinnitus illeti banada bulaştı 3 ay önce ekim yaptırdım takiben 10. Gün takviye olarak xpecia ya başladım ve ardından çınlama geldi.
Ekimdenmidir xpecia dan midir bilmmiyorum fakat çok mutsuzum .
Gitmediğim doktor kalmadı çözüm bulamadım malesef,bu günden itibaren xpecia yı birakicam bakalim gecicek mi((

masterhairexperience

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2021, 10:00:45 »
Slmlar bu çınlama yani Tinnitus illeti banada bulaştı 3 ay önce ekim yaptırdım takiben 10. Gün takviye olarak xpecia ya başladım ve ardından çınlama geldi.
Ekimdenmidir xpecia dan midir bilmmiyorum fakat çok mutsuzum .
Gitmediğim doktor kalmadı çözüm bulamadım malesef,bu günden itibaren xpecia yı birakicam bakalim gecicek mi((
betaserc tarzı bir ilaç vermedi mi doktor, iyi gelmedi mi
  • Yaşınız 29

Ozysan

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Şubat 2021, 13:20:43 »
Yok melesef iyi gelmedi(

masterhairexperience

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #11 : 23 Şubat 2021, 14:59:29 »
Yok melesef iyi gelmedi(
doktor bana şanslısın betaserc kullanıp tedaviye olumlu yanıt veren azdır demişti, tek seçenek o zaman dhtyi yükseltmek, sorunun kaynağı o çünkü, geçmiş olsun tekrardan
  • Yaşınız 29

Ozysan

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #12 : 23 Şubat 2021, 15:12:35 »
Umarım çōzüm söylediğiniz kadar kolay olur, gittiğim doktorlar elle tutulur bir cevap veremedi hatta kafama takmamami söylediler , mezara kadar seninle giden diyen bile oldu çok sinir bozucu bir durum .
Bu arada benim kullandığım  betaserac 16 mg di ve tam olarak kutuyu bitirmedim , kutuyu tamamıyla bitirince mi geçti cinlamaniz ?

Ozysan

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #13 : 23 Şubat 2021, 15:14:04 »
Nootropil ve kortizon da yazmıştı doktor .

Farques

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 23 Şubat 2021, 17:54:13 »
Ben bu çok sessiz ortamda bulunmakdan şüpheleniyorum ya, xpecia yüzde 10 falan baskılıyor, böyle bi yan etki yapabilmesi için çok az. İnternette bu tinnitusdan muzdarip çok fazla insan var, tam bi sebebi ve tedaviside yok, geçti diyenlerin çoğuda kendi kendine bi anda geçti diyor. Amerikan askerlerindede çok yaygınmış bomba patlamasından dolayı, onun için tedavisine çok fazla yatırım yapıyorlar, bu sene içinde tinitusu tamamen yok eden ilaç çıkacakmış, kulağa bi sıvı damlatıp tamamen bitiriyormuş, ciddi yatırımlar var.

Facebook Twitter Instagram