Gönderen Konu: Finasteride vs Dutasteride  (Okunma sayısı 1289 defa)

arsenboy

• Yeni üye
  • *
Finasteride vs Dutasteride
« : 18 Nisan 2021, 11:08:20 »
Merhaba arkadaşlar, finasteride'e göre daha güçlü olmasına rağmen çoğu dutasteride kullanıcıları yan etki konusunda dutasteride daha sorunsuz diyor. Ve keşke ilk dutasteride başlasaydım diyenler var. Bunun nedeni sizce nedir? Yarılanma ömrü sebep midir? Çünkü Finas'ın ömrü çok kısa ve sürekli hormon dalgalanması yaşatabildiği için mi? Her iki ilacı deneyimleyen ya da görüş bildirmek isteyenlerin fikirlerini almak isterim, teşekkürler.

Lauri

• Hero Member
Ynt: Finasteride vs Dutasteride
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2021, 16:24:26 »
inan bana, dutasterid daha riskli bir ilaçtır. Finastan daha hafif diyemezsin.

Dutas, finasa göre %50 daha fazla dht bloklar. Yarılanma ömrü de finasa göre 100 kat fazladır. (8 saat-5 hafta)

İnceTellii

• Sr. Member
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2021, 17:09:06 »
Vücütta çoğu yerde dth ve testesteron ortak çalışıyor diye biliyorum belkide artan testesteron bunu tolere ediyordur ama sperm hareketi böbrekler ve karaciğere kesınlıkle uzun süreli kullanımda daha fazla zarar vereceğini düşünüyorum bunların hepsi kişisel fikrim
Tedavi
Dutasteride
Omega3 günde 2
Dermaroller şakaklara 0.25 2 günde 1
Magnezyum takviyesi
Dermastamp 1.5mm haftada 1
Hint yağı 1 çay kaşığı hergün

Siddhartha

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2021, 05:12:58 »
Fin eger etki ediyorsa daha zararsiz bence dut a gore. Hem de FDA onayli
Everybody needs somebody to love
Everybody needs somebody to hate

Farques

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 22 Nisan 2021, 14:54:54 »
Fin eger etki ediyorsa daha zararsiz bence dut a gore. Hem de FDA onayli
Dut da fda onaylı da adamlar bilerek başvuruyu geri çekmiş fiyat artmasın diye

oresteia

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #5 : 22 Nisan 2021, 16:21:45 »
17 ay finasterid kullandım 1,5 ay önce de dutasteride geçtim dostum fiziksel yan etki anlamında garip bir şekilde finasteride göre dutasterid daha iyi hissettirdi bana da. Muhtemelen dediğin gibi finasteridin dalgalanma durumu buna sebep olabilir veya incetelli'nin dediği gibi dutasterid de testo artışı daha fazla olduğu için bunu tolere eden o olabilir. Yalnız şöyle bir durum da var dutas kullanmaya başladığımdan beri finasterid de yalnızca ilk haftalarda yaşadığım depresyon, stres, takıntılı ruh hali vb. etkileri çok daha ciddi şekilde yaşıyorum 1,5 aydır bu da östrojen artışından kaynaklı muhtemelen.

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2021, 18:51:09 »
17 ay finasterid kullandım 1,5 ay önce de dutasteride geçtim dostum fiziksel yan etki anlamında garip bir şekilde finasteride göre dutasterid daha iyi hissettirdi bana da. Muhtemelen dediğin gibi finasteridin dalgalanma durumu buna sebep olabilir veya incetelli'nin dediği gibi dutasterid de testo artışı daha fazla olduğu için bunu tolere eden o olabilir. Yalnız şöyle bir durum da var dutas kullanmaya başladığımdan beri finasterid de yalnızca ilk haftalarda yaşadığım depresyon, stres, takıntılı ruh hali vb. etkileri çok daha ciddi şekilde yaşıyorum 1,5 aydır bu da östrojen artışından kaynaklı muhtemelen.

Herkeste farklı şeylere sebep oluyor bu meret.

arsenboy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 24 Nisan 2021, 10:54:47 »

Çok ilginç bir durum. Kağıt üzerinde daha ağır olmasına rağmen, sizin gibi deneyim bildiren çok kullanıcı yazısı okudum. Acaba Finasteride'ten geçişte mi daha az yan etkisiz olarak algılanıyor. Çünkü zaten finasteride kullanıp daha güçlü bir ilaca geçmeyi düşünen insanın dht azaltımından aldığı yan etkilerin çok olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden geçişlerde çok büyük fark hissetmiyorlar gibi bir olasılık geldi aklıma. Tedaviye ilk dutasteride ile başlayan insanlar belki de araştırılmalı. Ashton Kutcher, Rick Rosner gibi ünlü insanlar var önümüzde fakat bunların da hangi dozajda aldığını bilemeyiz.
Deneyim bildiriminiz için tekrar teşekkürler.

arsenboy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Nisan 2021, 11:04:49 »
Vücütta çoğu yerde dth ve testesteron ortak çalışıyor diye biliyorum belkide artan testesteron bunu tolere ediyordur ama sperm hareketi böbrekler ve karaciğere kesınlıkle uzun süreli kullanımda daha fazla zarar vereceğini düşünüyorum bunların hepsi kişisel fikrim

Karaciğer enzimlerini bir bir tık artırdığını da duydum. Ama bu depolanmasından yani uzun süre sistemde kalmasından kaynaklı normal olduğunu düşünüyorum. Yine de uzun vadede diğer etkileşimleri finasteride kadar araştırılmadığına inanıyorum. Belki saç dökülmesi için Japonya ve Güney Kore gibi ülkeler en azından 10 yıl önce onaylamış olsalardı, daha yaygın kullanıcı bildiriminden bir şekilde etkileri daha sağlıklı tartışılırdı.
Görüşünüz için teşekkürler.

Facebook Twitter Instagram