Gönderen Konu: 23 YAŞ SAÇ DURUM ANALİZİ VE ÖNERİLER BEKLİYORUM  (Okunma sayısı 3118 defa)

muaythai12

• Yeni üye
  • *
Öncelikle herkese merhaba bu forumu açan ve foruma katkılarını sunan tüm üyelere teşekkür ederek başlamak istiyorum. Olumlu veya olumsuz süreçler olsun farketmeksizin herkesin kendi derdiyle ilgilenirken başkalarına yardımcı olması çok güzel bir şey. Hala bir yerlerde aynı dertleri yaşayıp bunları birbirleriyle paylaşan insanlar bulmak iyi hissettiriyor.

Benim konuma gelecek olursak 23 yaşındayım. Dönem dönem kepek ve seboreik dermatit sorunu yaşıyordum. Mevsim geçişlerinde çok azıyorlardı özellikle, tabi saç dökülmesi yıllar içinde az şekilde oluyordu taa ki geçen sene pandemi dönemimde bunu farkedene kadar. Ama şunu belirteyim benim sürecim şöyle ilerledi yine kafamda seboreik dermatit atakları yaşamaya başladım ve kaşıntıdan duramaz oldum ve bu kaşımalarım resmen kafa derimi yolucak düzeye çıkıyordu ve özellikle tepe kısmımı deli gibi kaşıntı tutuyordu bu nedenle bir gece saçlarımı sıfıra vurdum kafa derimde bölgesel olarak kızarıklıklar vardı sonra biraz rahatladım ve saçlarım hafif uzamaya başladı bu seferde tepe kısmımda açılma olduğunu farkettim fakat saç çizgim olduğu gibi duruyordu. Ama daha sonra forumdan okuyup edindiğim bilgilerle saç çizgim düzgün durmasına rağmen ön taraflarda özellikle şakaklarda minyatürleşme denen süreci de yaşamışım o an farkedememiştim. (eklediğim ilk fotoğraf bu bahsettiğim dönemden yani 1 sene öncesinden)

Gel zaman git zaman bu fotoğrafın üzerinden 6 ay geçtikten sonra yani bu kış yoğun bi saç dökülmesi yaşadım. Özellikle incelerek dökülen saçlardı. Tabi alışkanlık oldu sürekli elimle saçlarımı aşşağı doğru silkeleme ihtiyacı hissetmeye başladım acaba kaç tel dökülcek falan diye ama baya fazla saç kaybettim. Bu kış böyle devam etti. Artık ciddi oranda ön taraflarında seyreldiğini görmüş oldum. Saçımı kısa kestirdiğimde alnımın daha büyük göründüğünü anlıyordum. Bununla beraber sürekli saçlarımı kafaya takmaya başladım. Bu forumu keşfetmeden önce kendi araştırmalarımla 5000lik biotin kullandım 2 ay önce ama bi faydasını görmedim, ek olarak düzenli şekilde ağırlık antremanları yapıyorum.

Genetiğe gelecek olursak babam, amcalarım, dayılarım kel. Babam ve dayılarım NW 6, bazı amcalarım NW 4-5 biri de NW 6. Bir dedem NW 4, rahmetli dedem ise saç dökülmesi yaşamamış NW 2’ydi en fazla.

Babamla konuştuğumda onunda saçlarının 23 yaşında dökülmeye başladığını öğrendim ve 32-33 yaşlarında tamamen NW6 olduğu, düğün fotoğraflarında (27 yaşındayken) NW 4 seviyelerinde olduğunu gördüm.

Muhtemelen babam gibi olacağını ön görüyorum. Ama beni korkutan bir başka husus ilginç şekilde tepe ve ön bölgemdeki saçların aşırı derecede incelmesi yani “diffuse thinning” denen durum mu oluştu bunu merak ediyorum ve diffuse thinninge maruz kalan kişilerin saç ekimine uygun olmadığını okudum ve korkmaya başladım. Ayrıca bir diğer husus da kulak üstümün yani favorilerimin üstünün seyrek durması anlayamadığım şekilde ilginç duruyorlar. Burası içinde “DUPA’dan” şüpheleniyorum.

Lafın özü, şimdi siz değerli kullanıcılar ve Hintell’den ricam benim saç durumum hakkında yorum yapmanız, ilerde ekime uygun muyum, DUPA ve diffuse thining var mı ve önerebileceğiniz şeyler nelerdir bunları bilmek.

muaythai12

• Yeni üye
  • *
Ynt: SAÇ DURUM ANALİZİ VE ÖNERİLER BEKLİYORUM
« Yanıtla #1 : 07 Temmuz 2021, 20:08:34 »
.
  • Yaşınız 23

Kıvanç Saçlıtuğ

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2021, 20:23:21 »
Dupa yok kulak üstü dökülmesi var ense köküne kadar inen benimde aynı tip dökülme.
*paylaşımlarım tedavi tavsiyesi değildir (TTD)

muaythai12

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 07 Temmuz 2021, 20:31:56 »
.
  • Yaşınız 23

muaythai12

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Temmuz 2021, 20:33:08 »
Dupa yok kulak üstü dökülmesi var ense köküne kadar inen benimde aynı tip dökülme.

peki bu durum ilerde saç ekimi düşünüldüğünde çok fazla olumsuzluk oluşturur mu greft sayısı ve greft kalitesi açısından
  • Yaşınız 23

Moraless

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 07 Temmuz 2021, 20:36:01 »
diffuse thining var malesef. bence sende seboreik dermatit başlangıcı var .sebore saç dökmez diyorlar ama malesef bal gibi döküyor özellikle genetik dökülme hikayesi varsa hızlandırıyor süreci.
alnındada kızarıklık ve soyulma yada kaşıntı ara ara oluyorsa kesin sebore var demektir ğer varsa kesinlikle acilen önlem almalısın.

muaythai12

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Temmuz 2021, 20:45:28 »
diffuse thining var malesef. bence sende seboreik dermatit başlangıcı var .sebore saç dökmez diyorlar ama malesef bal gibi döküyor özellikle genetik dökülme hikayesi varsa hızlandırıyor süreci.
alnındada kızarıklık ve soyulma yada kaşıntı ara ara oluyorsa kesin sebore var demektir ğer varsa kesinlikle acilen önlem almalısın.

diffuse thining oldugu konusunda görüşün kesin mi ve bencede seboreik dermatit var zaten onunla yıllardır mücadele etmeye çalışıyorum ayrıca dediğim gibi genetik dökülme de bence var
önlem olarak neler yapabilirim sence süreç nasıl ilerler yardımcı olur musun
  • Yaşınız 23

hyperKel

• Hero Member
Ynt: 23 YAŞ SAÇ DURUM ANALİZİ VE ÖNERİLER BEKLİYORUM
« Yanıtla #7 : 07 Temmuz 2021, 22:58:55 »
dostum ilk koyduğun fotoğrafta kafanın tam orta bölgesi bir miktar minyatürleşme olduğu çok belli .yalnız bu geçici bir döngüdende kaynaklanıyor olabilir özellikle sebore sorununu çözersen tekrar eski haline gelebilir saçların.konozal şampuan öncellikle dene extra olarak xpecia başla bence.

muaythai12

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 08 Temmuz 2021, 16:09:31 »
yok mu başka yorum yapacak kimse saç dökülmem hala çok yoğun ve devam ediyor yani yavaşlamış bi dökülme yok agresif dökülme yaşadığımı düşünüyorum şuan lütfen yorum ve önerilerinizle aydınlatın
  • Yaşınız 23

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 08 Temmuz 2021, 17:24:32 »
Saçların gayet güzel biraz xpecia tarzı vitamin al mevsim giçişleri neden olabilir corana da neden olabiliyor
Global Moderator

muaythai12

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #10 : 08 Temmuz 2021, 17:30:13 »
Saçların gayet güzel biraz xpecia tarzı vitamin al mevsim giçişleri neden olabilir corana da neden olabiliyor

üstadım inan yorumun benim yüzümde gülümseme yarattı onun için teşekkür ederim fakat özellikle tepe bölgem olmak üzere saçımın her yerindeki saçlarını ellerimle yokladığımı aşırı inceldiğini hissediyorum resmen o kadar incelerki elime hiç birşey değmiyor gibi hissediyorum böyle yıpranmışlık mı desem incelmişlik mi desem bilemiyorum
  • Yaşınız 23

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 08 Temmuz 2021, 17:33:42 »
:)) rica ederim Simdi bulunduğumuz aylarda hepimizin saçlarında incelme ve zayıflama mevcut oluyor aşırı sıcaklar başlayınca dediğim gibi

Xpecia taplet toparlar kalınlaştırır

Bir de kan testi yap Aile doktoruna gir ücretsiz bakalım eksik vitamin varsa takviye de alırsın.

Global Moderator

muaythai12

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #12 : 08 Temmuz 2021, 17:46:24 »
:)) rica ederim Simdi bulunduğumuz aylarda hepimizin saçlarında incelme ve zayıflama mevcut oluyor aşırı sıcaklar başlayınca dediğim gibi

Xpecia taplet toparlar kalınlaştırır

Bir de kan testi yap Aile doktoruna gir ücretsiz bakalım eksik vitamin varsa takviye de alırsın.

Gerçekten çok teşekkür ederim dediklerini yapıcam, seni fazla meşgul ettim ama son kez ilerde ekime uygun muyum yani dönor bolgem nasıl, DUPA ve diffuse thining'e dair birşeyler görebildin mi kendi yorumunu paylaşırsan çok memnun olucam Hintell son kez  :D
  • Yaşınız 23

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 09 Temmuz 2021, 00:55:16 »
Gerçekten çok teşekkür ederim dediklerini yapıcam, seni fazla meşgul ettim ama son kez ilerde ekime uygun muyum yani dönor bolgem nasıl, DUPA ve diffuse thining'e dair birşeyler görebildin mi kendi yorumunu paylaşırsan çok memnun olucam Hintell son kez  :D

harikasın :) bir sorun yok kel kalmazsın
Global Moderator

muaythai12

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #14 : 05 Ağustos 2021, 16:48:43 »
Merhaba arkadaşlar konuyu açalı 3 hafta oluyor fakat saç dökülmem yoğun şekilde devam ediyor, elimle saçımı silkelediğimde 40-50 tel geliyor , duşta çok yoğun dökülme yaşıyorum kafamı her elime sürdüğümde 5-6 tel kesin geliyor ve ben en az 15-20 defa ellerimi kafama sürüyorum.

Konuyu açtıktan sonra gelen önerilerle Xpecia tablet ve konozal şampuan kullanmaya başladım, konozalı henüz 2 kere kullandım, xpecia düzenli 16-17 gündür kullanıyorum saçlarım elimle şekil almaya başladı o püskül gibi görüntü gitti fakat saçlarım yağlıyken şekil alıyor.

Önerilere asıl başlama nedenim tepemdeki ince saçlar oluşan açıklıktı, aşşağıya fotoğrafları bırakıyorum ve ben tepe bölgemin neden böyle olduğunu anlayamıyorum, baya seyreldi ve açıldı ordaki saçların çok ince oldugunu görüyorum, AGA tipi dökülmem de Ocak ayında başlamıştı şakaklardan ufak ufak, fakat saçımın üst tarafının neden böyle olduğunu anlayamıyorum aşırı ince ordaki saçlar tüy gibiler sanki elimi saçıma sürdüğümde ön tarafta yoğunluk oluyor fakat arkalara doğru sanki boşluk gibi anlam veremiyorum çünkü erkek tipi saç dökülmesi paternine uymuyor yani saçımın önü şuan NW 2-2.5 civarı fakat saçımın tepesi neden böyle, diffuse thining mi oluyor nasıl geçicek çünkü şuan gerçekten agresif şekilde dökülmeye devam ediyor artık son çare fin düşünüyorum bu lütfen önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorummmm
  • Yaşınız 23

Facebook Twitter Instagram