Gönderen Konu: "Sen eskiden yakışıklıydın" sendromu  (Okunma sayısı 2136 defa)

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
"Sen eskiden yakışıklıydın" sendromu
« : 27 Aralık 2021, 02:09:22 »
Evet, konumuz bu. Eğer erken yaşta, yani 18-22 yaş arası saçlarınızda açıklık, seyreklik varsa tam da bu sözün gelmesi an meselesidir. Bu yazdıklarımı sadece ama sadece bu yaş grubunda bu problemleri yaşayan insanlar anlayacaktır. Boşuna "amma abarttın" yazmayın. Bunlar birebir yaşanıyor.

Akrabaların veya çevredeki insanların "Sana ne olmuş böyle?, Saçları erken dönmüşsün (sırıtır), Kafana ne taktın da saçları döktün?" demeleri kadar insanı cin eden bir şey yoktur. Sadece yaşayan bizleri anlar. Kişi bunu dediği anda tüm insanların odak konusu oluruz ve soru üstüne soru ile birlikte garip bir diyalog oluşur. Oradan sadece çıkmak, kurtulmak veya konuyu hemen değiştirmek istersiniz, dolayısıyla özgüven oracıkta tamamen yok olur. Eksilere iner.

Tüm akrabaların toplandığı bir yere gitmek istemezsiniz. Kalabalık bir salona girmek istemezsiniz. Aşırı ışıklı bir ortama girmek istemezsiniz çünkü saç diplerinizin görünmesi ve pesimist bir yorum an meselesidir.

Aslında bir nevi "the other" olmuşsunuzdur genç yaşta. Ortamda "yakışıklık" konusu geçince kanınız çekilir çünkü ister istemez o anda insanlar birbirini hafiften süzmeye başlar ve dış görünüş hakkında yorumlar yapılır. Elbette konu saçımıza, dolayısıyla bizi korkutan bir şeye geleceği için mesai başlar yine.

Biriniz duygusal bağ kurmak mı dedi? Aklınızdan bile geçirmeyin. Yahu toplumdan kendinizi mümkün mertebe izole etmişsiniz zaten. Özgüven o kadar diplerde ki bırakın birisi ile tanışmayı ve görüşmeyi, tanışıklığınız olan insanlardan bile kaçıyorsunuzdur. Dolayısıyla bu kapı tamamen kapalıdır.

En iyisi mi, en temizini mi istersiniz?
O halde o toksik insanlarla iletişimi kesmek en iyisi olacaktır. Hoş, belki haberleri yok sizin moraliniz bozulduğundan. Suç atmıyorum ama uzak durmak daha seçilesi.

Eklemek isteyen arkadaşları bekliyorum.

baskan123

• Hero Member
Ynt: "Sen eskiden yakışıklıydın" sendromu
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2021, 02:17:53 »
Malesef, özgüven yerle bir oluyor.
Bilgi eksikliğinden dolayı bu sözler işitiliyor. Üzücü bir durum :(

BlackPill©

• Full Member
  • I'm fighting over a wreck...
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2021, 02:54:37 »
Bu adam ayni ben ya
  • Yaşınız 20
  • Medikal Tedavi Finasteride ( haftada 3mg olacak şekilde) , Xpecia haftada 1 kere , Ketoral Şampuan (haftada 1) , Dermaroller 0,75 haftada 1 ya da 2

BlackPill©

• Full Member
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2021, 03:05:28 »
Lookism üstad lookism. Kanserin başı bu illet. İnsanlarin kafasina oyle bir kazindi ki "olmasi gereken özellikler" mevzusu özellikle erkekler bazi ozellikleri yüzünden öteki olabiliyorlar. En unlu iki traitte zaten kisa boy ile kellesen saç. Bakmayin bu da aslinda ayri bi yozlaşma, görünüş her zaman bi tik önemliydi ama saci dokuluyor diye bi adam itin şeyine sokulur mu yahu? Ya da boyu kisa diye... Adamlar şarkı yapmış ya.
  • Yaşınız 20
  • Medikal Tedavi Finasteride ( haftada 3mg olacak şekilde) , Xpecia haftada 1 kere , Ketoral Şampuan (haftada 1) , Dermaroller 0,75 haftada 1 ya da 2

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2021, 03:14:20 »
Lookism üstad lookism. Kanserin başı bu illet. İnsanlarin kafasina oyle bir kazindi ki "olmasi gereken özellikler" mevzusu özellikle erkekler bazi ozellikleri yüzünden öteki olabiliyorlar. En unlu iki traitte zaten kisa boy ile kellesen saç. Bakmayin bu da aslinda ayri bi yozlaşma, görünüş her zaman bi tik önemliydi ama saci dokuluyor diye bi adam itin şeyine sokulur mu yahu? Ya da boyu kisa diye... Adamlar şarkı yapmış ya.

Öyle. Toplumun güzellik algısı ve estetik perspektifi nasılsa öyle olmak zorundaymışız gibi.

Zorunda değiliz değil mi?

Değiliz. Ama işte "Ben artık saldım kim ne derse desin." de diyemediğimizden, ki gayet doğal bir durum, maalesef gecenin bu saatinde "acaba yarın teyzem orta yerde saçımdan bahsedecek mi?" gibi anlamsız konuları düşünüyor buluyoruz kendimizi.

Ayrıca geçen forumda bir arkadaş vardı. 21 yaşında idi benim gibi. Tıp öğrencisi fakat ders çalışamıyor. Sebebi ne peki? Saç dökülmesinin verdiği bunalım hissi. Altın gibi bir çocuk ama işte kafamızın üstündeki kıl az diye hiçbir şey yapasımız gelmiyor. Ben de Fransızca'da ilerliyordum. Bu saç mevzusunu düşünmekten saldım biraz.

Bir sağlık sorunu her şeye mi engel olur? Evet.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
« Yanıtla #5 : 27 Aralık 2021, 03:25:42 »
Aslına bakacak olursak lookism'i engelleyemeyiz bence. En koyu humanistler, "Ben herkese eşit davranırım, ayırt yoktur." dese de pratikte böyle bir şey yoktur. Herkes yakışıklı/güzel bir insanı tercih eder. Kalbinizin güzelliği ilk etapta çöpten başka bir şey değildir. Kim ne yapsın abi senin çilekeş kalbini, elin yüzün düzgün olmadıkça?

Biraz sert gibi görünüyor, farkındayım. Fakat kabullenmek gerek arkadaşlar. Siz de, ben de aynıyım.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

BlackPill©

• Full Member
« Yanıtla #6 : 27 Aralık 2021, 03:31:56 »
Öyle. Toplumun güzellik algısı ve estetik perspektifi nasılsa öyle olmak zorundaymışız gibi.

Zorunda değiliz değil mi?

Değiliz. Ama işte "Ben artık saldım kim ne derse desin." de diyemediğimizden, ki gayet doğal bir durum, maalesef gecenin bu saatinde "acaba yarın teyzem orta yerde saçımdan bahsedecek mi?" gibi anlamsız konuları düşünüyor buluyoruz kendimizi.

Ayrıca geçen forumda bir arkadaş vardı. 21 yaşında idi benim gibi. Tıp öğrencisi fakat ders çalışamıyor. Sebebi ne peki? Saç dökülmesinin verdiği bunalım hissi. Altın gibi bir çocuk ama işte kafamızın üstündeki kıl az diye hiçbir şey yapasımız gelmiyor. Ben de Fransızca'da ilerliyordum. Bu saç mevzusunu düşünmekten saldım biraz.

Bir sağlık sorunu her şeye mi engel olur? Evet.
Ya sağlık sorunu degil ki usta kozmetik sorun. Ben o durumu vizelerde yaşamıştım noluyo *** demistim kafamin bi yaninda Minoksil oteki yanında Finasteride is it over for me ? sorusu bi yandan...  Gerçi cevremden roast yemedim bu konuda. Norwood 3 saklandıği kadar artik..
 Bu sağlıklı bi durum değil btw biz taktikca daha da stress saca ayrica zarar vermeye basliyor.  İsin garip tarafi serkenden ac dokulme orani artmis bizim gibi bir suru adam var Çin'de bile early balding görülmeye baslamis. Bunlar hep Bill Gatesin suçu var ya...
  • Yaşınız 20

baskan123

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 27 Aralık 2021, 03:34:42 »
bugünler de geçecek.
Pozitif düşün güzel şeyler olsun.
Tedavimin ilk ayları özgüven, moral sıfırdı. Şapkasız dışarı çıkmıyordum.

BlackPill©

• Full Member
« Yanıtla #8 : 27 Aralık 2021, 03:35:37 »
Aslına bakacak olursak lookism'i engelleyemeyiz bence. En koyu humanistler, "Ben herkese eşit davranırım, ayırt yoktur." dese de pratikte böyle bir şey yoktur. Herkes yakışıklı/güzel bir insanı tercih eder. Kalbinizin güzelliği ilk etapta çöpten başka bir şey değildir. Kim ne yapsın abi senin çilekeş kalbini, elin yüzün düzgün olmadıkça?

Biraz sert gibi görünüyor, farkındayım. Fakat kabullenmek gerek arkadaşlar. Siz de, ben de aynıyım.
Engellemez ama dengelenebilir senin son dediğin paragraf bile aslinda günümüz modern etkiden ötürü.
Materyalizmin dibi işte bu olduğun kadarsin. Keske WWİİİ ciksa...
  • Yaşınız 20

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
« Yanıtla #9 : 27 Aralık 2021, 03:46:57 »
Engellemez ama dengelenebilir senin son dediğin paragraf bile aslinda günümüz modern etkiden ötürü.
Materyalizmin dibi işte bu olduğun kadarsin. Keske WWİİİ ciksa...

Aman dostum savaşa gerek yok.

Bence bu doğuştan böyle. Mesela küçük bir çocuk düşünelim 4-5 yaşında. Iki kuş olsa, biri daha cezbedici güzellikte rengarenk, diğeri ise common bir kuş işte. Göreceksin o da attractive olanı seçecek.

orientis

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 27 Aralık 2021, 10:04:28 »
hocam istisnaları gözardı edersek şöyle düşünüyorum

bu saç problemi çok yaygın bir şey özellikle bizim ülkemizde.yani üç beş kişide görülen bir şey değil bu

ama bunu takıntı haline getirip depresif bir hale girenlerin saç dökülmesi öncesinde de özgüvenlerinin sağlam olmadığını düşünüyorum.dediğim gibi nadir bir olay olsa hak vereceğim ama durum böyle

sen özünde kendinle barışık özgüvenli bir insan olsaydın bu durumu bu kadar ağır karşılamazdın

katılır mısınız bilmem ama fikrim bu yönde
  • Yaşınız 20
  • Medikal Tedavi 1/4 Proscar

BlackPill©

• Full Member
« Yanıtla #11 : 27 Aralık 2021, 12:02:25 »
Aman dostum savaşa gerek yok.

Bence bu doğuştan böyle. Mesela küçük bir çocuk düşünelim 4-5 yaşında. Iki kuş olsa, biri daha cezbedici güzellikte rengarenk, diğeri ise common bir kuş işte. Göreceksin o da attractive olanı seçecek.
Usta biz kuş değiliz insanız. Attractiveness always has been important fakat ben hala günümüzdeki kadar olamayacağını söylüyorum. Senin dediklerinle benim dediklerim biraz farkli. Sen klasik çirkin edebiyati yapiyorsun. Ben ise  averaj görünümlü birininin de artik çirkin olarak algilandigindan bahsediyorum. Yani nirmalde 10/4 ve asagisi çirkin 10/5-6 normal tip ve 10/7+ yakisikli iken artik 10/7 asagisi herkese cirkinmis gözüyle bakılıyor. Oysaki aradaki değerler yok edilir hunharca. Büyük bi ihtimal ne sen 10/4sun ne de ben ama model traitlerimiz olmadigindan çirkin goruluyoruz olay bu.
  • Yaşınız 20

BlackPill©

• Full Member
« Yanıtla #12 : 27 Aralık 2021, 12:14:12 »

bu saç problemi çok yaygın bir şey özellikle bizim ülkemizde.yani üç beş kişide görülen bir şey değil bu

ama bunu takıntı haline getirip depresif bir hale girenlerin saç dökülmesi öncesinde de özgüvenlerinin sağlam olmadığını düşünüyorum.dediğim gibi nadir bir olay olsa hak vereceğim ama durum böyle

sen özünde kendinle barışık özgüvenli bir insan olsaydın bu durumu bu kadar ağır karşılamazdın

Öyle zaten Turkiyede genetik kellik oranin%60-70 civari yani kisi kel degilse bile büyük bir ihtimal geni cekinik taşıyor.
Şimdi saç kaybı şöyle adam elindeki aksesuarini kaybediyor bence herkes buna üzülür. Bi de fark ettiğim bir şey var, Türklere kellik Whitelar kadar yakışmıyor aga...  Ki onlar bile boyle depresyona falan giriyorlar sözde daha az baskici toplum :D..
Fakat ben işler kötüye giderse en kötü kaziyip spor yaparim kafasinda olduğum için psikolojik asiri yuk hissetmiyorum. Yoksa böyle yasanmaz aga.
  • Yaşınız 20

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
« Yanıtla #13 : 27 Aralık 2021, 13:28:35 »
Usta biz kuş değiliz insanız. Attractiveness always has been important fakat ben hala günümüzdeki kadar olamayacağını söylüyorum. Senin dediklerinle benim dediklerim biraz farkli. Sen klasik çirkin edebiyati yapiyorsun. Ben ise  averaj görünümlü birininin de artik çirkin olarak algilandigindan bahsediyorum. Yani nirmalde 10/4 ve asagisi çirkin 10/5-6 normal tip ve 10/7+ yakisikli iken artik 10/7 asagisi herkese cirkinmis gözüyle bakılıyor. Oysaki aradaki değerler yok edilir hunharca. Büyük bi ihtimal ne sen 10/4sun ne de ben ama model traitlerimiz olmadigindan çirkin goruluyoruz olay bu.

Evet bu dediklerine katılıyorum. Başta yanlış anlamışım.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
« Yanıtla #14 : 27 Aralık 2021, 13:34:08 »

Dostum özellikle 18-22 yazdım en üste. Bu yaşta saçlarında problem başlayan anlayabilir ancak. Genel olarak saç dökülmesi evet yaygın. Fakat bu yaşlardaki bir gencin aniden çekiciliğini kaybetmesi ve etrafındaki toksik insanların enteresan yorumlar yapması asıl darbeyi vuran şey.

Hintel hocam bir konu açmıştı "Saç dökülmesinden sonra nasıl hissettiniz?" diye. Orada bu yazdıklarımın 5x fazlasını yaşayanlar var. Hatta bir arkadaş vardı intihar düşüncesini söylemişti. Evet bu biraz abartı ama yaşanıyor.

Evet, saç dökülmesi yaygın. Ama 18-22 yaş arası fark edilecek kadar açıklık veya seyreklik olması ultra nadir bir olgu.

Facebook Twitter Instagram