Gönderen Konu: Genel anestezi(narkoz) almak saç döker mi?  (Okunma sayısı 2789 defa)

Greftsiz

• Yeni üye
  • *
Genel anestezi(narkoz) almak saç döker mi?
« : 29 Mart 2022, 10:23:04 »
Arkadaşlar saç ekiminden sonra genel anestezi ile ameliyat olan var mı?
Bel fıtığından ameliyat olmam lazım ama anestezi saç dökülmesini tetikliyebiliyor diyorlar. Dökülse bile kalıcı mı oluyor bu dökülme yoksa geçici mi?
Ekimin üzerinden 4 ay geçti ama süreç tamamlanmadığı için ameliyata cesaret edemiyorum ekilen saçlara zarar verir diye.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Ynt: Genel anestezi(narkoz) almak saç döker mi?
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2022, 12:11:47 »
Genetik dökülme değil de Telogen Effluvium geçirme ihtimali varmış dostum. Yani diyelim ki döküldü, tekrar mutlaka şartlar yerine geldiğinde saçlar geri çıkacak.

Kaynak: https://www.forhims.com/blog/anesthesia-hair-loss

Sorun da şundan kaynaklanıyormuş: Anestezi basıldığında hücre bölünmesini yavaşlatıyormuş. Saç hücrelerimiz de normalde hızlı şekilde bölünürken böyle bir şeyle başbaşa kalınca yavaşlatılmaya zorlanıyormuş. Dolayısıyla dinlenme evresine geçiş yapıyor ve Telogen Effluvium görülme ihtimali artıyor.
Fakat bu durumun uzun sürmeyeceğini, birkaç haftaya saçlar geri eski hale geleceği de vurgulanıyor.

Kaynak: https://www.scalpny.com/blog/anesthesia-and-hair-loss/

Saç ekimi sonrası ise 2-3 hafta geçtikten sonra genel anestezide bir sıkıntı olmayacağını ve bu anestezi yüzünden görülen saç dökülmelerinin nadir olabileceği de bazı doktorlar tarafından söylenmektedir.

Kaynak: https://www.realself.com/question/dallas-tx-general-anesthesia-after-hair-transplant

Allah şifa versin kardeşim.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Robert

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 29 Mart 2022, 12:24:31 »
Geçmiş olsun kardeşim şuan araştırma yapmissan bu konu hakkında net bir bilgi yok bazı çalışmalar olmuş ancak ispat edilmemiş şuan teoride dönüp dolaşıyor doktora ve merkeze danışıp karar verebilirsin buna da

Greftsiz

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2022, 16:20:37 »
@zweig ve @robert
İkinize de çok teşekkür ederim, var olun. |-onayisareti-|
Geçmiş olsun kardeşim şuan araştırma yapmissan bu konu hakkında net bir bilgi yok bazı çalışmalar olmuş ancak ispat edilmemiş şuan teoride dönüp dolaşıyor doktora ve merkeze danışıp karar verebilirsin buna da

Tank oktay

• Sr. Member
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2022, 16:27:08 »
Ben saç ektirdikten bi yıl sonra amaliyat oldum her hangi bi olumsuzluk yapmadı

Greftsiz

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 31 Mart 2022, 16:34:57 »
Teşekkürler. Bende bir sene dayananabilsem keşke

Facebook Twitter Instagram