Gönderen Konu: Gazlı bezin üstüne konan greftler ölmüyor mu? Çok sağlıksız görünüyor.  (Okunma sayısı 1226 defa)

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Merhaba.

Geçenlerde öyle bir gezinirken greftlerin konulduğu yer gözüme çarptı.

Bazı kliniklerde "şu şu solüsyonun içinde bekletilmesi gerek ki greftler zarar görmesin" derken ve hatta bir buzdolabına konurken bazı kliniklerde bu şekilde açıkta duruyor.

Arkadaşlar sizce de çok korunmasız değil mi? Veya bu kadar dayanıklı bir şey mi bu greftler?

Ne bileyim bana biraz garip geldi.

DIKKAT
Kan içerir.

murattarum

• Hero Member
Muttalip hocada dolaba koymuyor dolabi yok .benimde icimden gecmisti bu soru ama unutmustum sormayi bilen varmi?
Dr.Muttalip keser saç ekimi
Saç ekimi forum
Saç ekimi sonuçları

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
Bana çok ilkel geldi. Bunun bir üstü peçeteye sarmak ;D
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

ahmet turan

• Sr. Member
Solüsyonda durması gerekiyor bu şekilde çoğunluğu belli bir süre sonunda ölüyordur mutlaka .
Ama ne kadar sürede ölüyorlar bunu bilmek lazım.

murattarum

• Hero Member
Belkide kisa surede ektigi icin sogutmaya gerek yoktur oyle sabah baslayip aksama biten ekimciler genelde sogutuyor
Saç ekimi forum
Saç ekimi sonuçları

emekli kel

• Hero Member
 suresini hesaplarlar.bugun alıp yarın ekende var.bez ustundeyse bekletmiceklerdir.
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

Thescript

• Hero Member
Şeyi merak ettim başka insandaki bir kökü başka kel olan birine aktarmak saç cikarmi acaba biraz iğrenç bir durum sonuçta başka kişiden alınan uzun birşeyin kafada bir boşluğa girmrsi ama merak ettim 😅

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
suresini hesaplarlar.bugun alıp yarın ekende var.bez ustundeyse bekletmiceklerdir.
Ama yine de ilk greftler toplanıyor. Kanal açımı, yemek molası falan derken en az 3 saat geçiyor.
Bence fire vermesinin en büyük sebeplerinden biridir bu. 180 dakika az değil ki Ali başkan.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

murattarum

• Hero Member
Benim ekimde bir tost molasi vermistim kokler alininca sonra devam ettik .kanal acilir acilmaz icine koymustu greftleri.
Saç ekimi forum
Saç ekimi sonuçları

titanic5

• Hero Member
Ama yine de ilk greftler toplanıyor. Kanal açımı, yemek molası falan derken en az 3 saat geçiyor.
Bence fire vermesinin en büyük sebeplerinden biridir bu. 180 dakika az değil ki Ali başkan.

DHI tekniğinde kanal açma işi yok sanırım

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
DHI tekniğinde kanal açma işi yok sanırım
DHI tekniğinde bildiğim kadarıyla alınan greftler direkt yerleştirme safhasına geçiyor. Beklemiyor.

Yani ben anlayamıyorum. Sırf greftler bekletilmemesi için yeni bir teknik geliştiriliyor (DHI)

Yani bunun anlamı greftlerin beklemeden dolayı potansiyelinin azalması demektir. Gerek duyulmuş ki böyle bir teknik gelişmiş.

Fakat gel gör ki ülkemizdeki klinikler (eleştirme amacıyla peçete demek istiyorum) peçetenin üzerine bırakıyor ve orada uzun süre kalıyor.

Hayret.

emekli kel

• Hero Member
 iyi bir merkez zaten greftleri ne kadar nerede bekletcek falan bunları dusunur.çok onemli noktalar bunlar hata yapıcaklarını sanmıyorum.kimi ben alımla eş zamanlı delerek ekiyoruum hemen ekiyorum dedi oda greftleri bolmuş bolerek ekmiş eş zamanlı delerek ekmesine rağmen ektikleri çıkmıyordu.kaç sene oldu saç ekimi merkezler bu konuda hata yapmazlar herhalde.alım bekletme konularında.aptal olsa yapmaz
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
Solisyın solisyon dediğiniz “hipedermosol” sıvıyı kullanan merkez yok zaten. Toplasan 1-2 merkez..

Onun dışında bu gazlı bezler içi sıvı dolu olan petrilerin içinde bekletiliyor zaten.. sadece ekim zamanı kişi bezi alıp eline seriyor oradan topluyor. Onun dışında bu bezler dediğim gibi sıvı dolu petrilerin içinde oluyor.. ayrıca petrilerin altına buzlu tepsi soğutucu gibi alternatifler koyuluyorki sıcaktan etkilenmesin diye

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
iyi bir merkez zaten greftleri ne kadar nerede bekletcek falan bunları dusunur.çok onemli noktalar bunlar hata yapıcaklarını sanmıyorum.kimi ben alımla eş zamanlı delerek ekiyoruum hemen ekiyorum dedi oda greftleri bolmuş bolerek ekmiş eş zamanlı delerek ekmesine rağmen ektikleri çıkmıyordu.kaç sene oldu saç ekimi merkezler bu konuda hata yapmazlar herhalde.alım bekletme konularında.aptal olsa yapmaz
Içimden bir ses ihmalin çok olduğunu söylüyor.

"Zaten aldığım greftleri hemen ekeceğim için peçeteye yerleştiriyorum." ifadesi bile akla yatkın değil ki başkan.

Yani bu arabayı sağa çekip dörtlüleri yakıp bir yerden bir şey alıp geri devam etmeye benzemez ki. Kişinin estetik görüntüsü söz konusu.

Bu kadar önemli bir operasyonu bu şekilde şansa bırakmak, peçeteye koymak aklıma hiç yatmadı.

Sonuç ne kadar başarılı olursa olsun, bu bir eksikliktir bence.

Komik görünüyor.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
Solisyın solisyon dediğiniz “hipedermosol” sıvıyı kullanan merkez yok zaten. Toplasan 1-2 merkez..

Onun dışında bu gazlı bezler içi sıvı dolu olan petrilerin içinde bekletiliyor zaten.. sadece ekim zamanı kişi bezi alıp eline seriyor oradan topluyor. Onun dışında bu bezler dediğim gibi sıvı dolu petrilerin içinde oluyor.. ayrıca petrilerin altına buzlu tepsi soğutucu gibi alternatifler koyuluyorki sıcaktan etkilenmesin diye
Güzel bilgi. Fakat ikinci paragrafın sonunda belirttiğin soğutucu falan bence yine çok sayılı klinikte. Yani ben rastlamadım daha önce hiç.

Solüsyonun ve soğutmanın önemi de şöyle:
The most important benefit of holding solutions would be an increase in hair yield from the transplanted grafts. The optimal holding solution would reduce the trauma to tissue from reperfusion injury and free radical formation as well as from ion and osmolarity abnormalities created by the ischemic phase. As Beehner has shown, chilled grafts seem to tolerate crushing trauma better than grafts maintained at room temperature.

Tercümesi:
Bekletme solüsyonlarının en önemli faydası, ekilen greftlerden elde edilen saç veriminin artması olacaktır.  Optimal tutma çözümü, iskemik faz tarafından oluşturulan iyon ve ozmolarite anormalliklerinin yanı sıra reperfüzyon hasarı ve serbest radikal oluşumundan dokuya gelen travmayı azaltacaktır.  Beehner'in gösterdiği gibi, soğutulmuş greftler, oda sıcaklığında muhafaza edilen greftlerden ezilme travmasını daha iyi tolere ediyor gibi görünmektedir.

Facebook Twitter Instagram