Gönderen Konu: 15 yaşındayım ne yapmaliyim  (Okunma sayısı 1030 defa)

Brawler Piuv

• Yeni üye
  • *
15 yaşındayım ne yapmaliyim
« : 18 Haziran 2022, 00:47:35 »
ben 15 yasında bi kardesinizim. bundan 1 sene önce korona oldum ve baya sacımı doktu. tellogen efflivium deniyor buna sanırsam. dermatologa gittim ve bana biotin vb yazdı. aradan 3 ay gecti ben tekrar gittim dermatologa. bana önceki geldiğimde dökülmemin koronadan oldugunu, suan ise genetik sac dokulmesi basladıgını soyledi. sacımın üstündeki teller arkadakilere gore daha ince oldugundan yola cıkarak koymus tanıyı. şakaklarım da açılıyor farkettim. kan degerlerim de normalmis. sizce ne yapılmalı? tecrubeli abilerim yol gosterirse cok sevinirim. beni iyi anlayacagınızı düşünüyorum daha bu yaşımda psikolojim cidden kötü halde. iyi bir bakımla ve erken yastan onlem alarak onune gecilebilir mi?bu konuları ciddi sekilde arastırdım ve yasıma rağmen cidden fazla bilgi ogrendim. bana minoxil tavsiye etti doktor. ama ben hiç o topa girmek istemiyorum. bana sizce ne tur bir bakım lazım ve kurtarılabilir mi saçlarım çok mu kotu durumda sizce dermaroller fln alayim mi? fotoları ekliyorum simdiden cok tesekkür ederim. ailede babam kel dayılar sağlam.

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
Ynt: 15 yaşındayım ne yapmaliyim
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2022, 09:12:00 »
ben de seninle aynı yaşta fark etmiştim dökülmeyi. hatta senin durumun benimkinden daha iyi. bu yaşta kullanabileceğimiz tek şey minoxidil. onu da mümkün olduğunca geç başlamaya gayret ediyorum ki 20-21 yaşında finasterid kullanabileceğim zamana kadar idare etsin beni. bunun haricinde yağdır sabundur vitaminlerdir falan boşa vakit kaybı bana kalırsa. çünkü denedim ve sadece boşa para harcamış oldum. bir de ketokonazol şampuan kullanabilirsin. ne kadar etkisi olur ya da olur mu bilmiyorum ama hiçbir şey yapmamaktan iyidir. bu arada ketokonazol’ü kullandığım zaman 15 dakika falan bekletiyorum emilim sağlansın diye. pek umudum da yok zaten minox etkisi vermeyeceği aşikar.

Brawler Piuv

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2022, 19:53:47 »
ben de seninle aynı yaşta fark etmiştim dökülmeyi. hatta senin durumun benimkinden daha iyi. bu yaşta kullanabileceğimiz tek şey minoxidil. onu da mümkün olduğunca geç başlamaya gayret ediyorum ki 20-21 yaşında finasterid kullanabileceğim zamana kadar idare etsin beni. bunun haricinde yağdır sabundur vitaminlerdir falan boşa vakit kaybı bana kalırsa. çünkü denedim ve sadece boşa para harcamış oldum. bir de ketokonazol şampuan kullanabilirsin. ne kadar etkisi olur ya da olur mu bilmiyorum ama hiçbir şey yapmamaktan iyidir. bu arada ketokonazol’ü kullandığım zaman 15 dakika falan bekletiyorum emilim sağlansın diye. pek umudum da yok zaten minox etkisi vermeyeceği aşikar.
usta beni eklesene instadan konusak ya psikoloji kaydı

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2022, 22:29:11 »
usta beni eklesene instadan konusak ya psikoloji kaydı
Aga insta kullanmıyorum. Burdan farklı fotoğraflar da eklesen daha iyi olur. Saçında ciddi bişey göremedim çünkü.

Brawler Piuv

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 21 Haziran 2022, 00:11:36 »
Aga insta kullanmıyorum. Burdan farklı fotoğraflar da eklesen daha iyi olur. Saçında ciddi bişey göremedim çünkü.
  2 fotoğraf ekliyorum duştan çıktığım gibi kurulamadan çektim + taradım belli olsun kökler diye

BahtsızBedevi31

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #5 : 21 Haziran 2022, 00:21:25 »
  2 fotoğraf ekliyorum duştan çıktığım gibi kurulamadan çektim + taradım belli olsun kökler diye
duştan çıktığın halin bile benden çok çok daha iyi. dökülme durumun nasıl? elini attığında saç geliyor mu?

orientis

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 21 Haziran 2022, 01:10:08 »
bu yasta genetik dokulme baslasa bile yavas ilerler.18den sonra hizlanmaya baslayabilir

baba kel ise risk buyuk demektir.su anlik forumda falan takilma.yasin kucuk oldugu icin sana uygun bir tedavi yok.bosuna stres yapmis olursun

18e gelince duruma gore yeniden gelirsin
  • Yaşınız 20
  • Medikal Tedavi 1/4 Proscar

Brawler Piuv

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2022, 10:50:47 »
duştan çıktığın halin bile benden çok çok daha iyi. dökülme durumun nasıl? elini attığında saç geliyor mu?
aga bazen hiç gelmio bazen bi atıom 3 4 tane geliyor dengesiz yani. şakaklardan ise yuzde 90 elimi atınca geliyor. ben xpecia kullanmayi dusunuyorum ve dermaroller yapıcam. onceden saçlarım bayağı gürdü covidden beridir eski gürlüğü yok ve saçımı dikinca norwood 2ye benziom inceldiği için. minoxil yazdı doktor ama minoxilin zaman içinde etkisini kaybettigi icin su yasta baslarsam 20ye kadar zor dayanırım en az bi 25e kadar idare etsem sonra durum kotuye giderse dut veya fin ile tedavi yaparim. o zamana kadar idare etmeye calıscam. benım korktugum ise babamdan bana kellik gecmesi babam bildigin norwood 6 yani. genel olarak dayıya benziyorum boy vs. inşallah saçta o tarafa çeker ama doktor genetik baslamıs falan dedi inşallah sıkıntı olmaz ikimize de.

Brawler Piuv

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 21 Haziran 2022, 10:51:37 »
aga bazen hiç gelmio bazen bi atıom 3 4 tane geliyor dengesiz yani. şakaklardan ise yuzde 90 elimi atınca geliyor. ben xpecia kullanmayi dusunuyorum ve dermaroller yapıcam. onceden saçlarım bayağı gürdü covidden beridir eski gürlüğü yok ve saçımı dikinca norwood 2ye benziom inceldiği için. minoxil yazdı doktor ama minoxilin zaman içinde etkisini kaybettigi icin su yasta baslarsam 20ye kadar zor dayanırım en az bi 25e kadar idare etsem sonra durum kotuye giderse dut veya fin ile tedavi yaparim. o zamana kadar idare etmeye calıscam. benım korktugum ise babamdan bana kellik gecmesi babam bildigin norwood 6 yani. genel olarak dayıya benziyorum boy vs. inşallah saçta o tarafa çeker ama doktor genetik baslamıs falan dedi inşallah sıkıntı olmaz ikimize de.
bir de şakaklar acıyor anlamadığım şekilde dikince fln dipleri sızlıyor böyle sende de var mı bu

Brawler Piuv

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #9 : 21 Haziran 2022, 10:56:51 »
bu yasta genetik dokulme baslasa bile yavas ilerler.18den sonra hizlanmaya baslayabilir

baba kel ise risk buyuk demektir.su anlik forumda falan takilma.yasin kucuk oldugu icin sana uygun bir tedavi yok.bosuna stres yapmis olursun

18e gelince duruma gore yeniden gelirsin
tesekkur ederim tavsiyen icin aga da dökülünce insan ister istemez foruma fln girio yani bi umuttur yaşamak

Korkusuz Korkak

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 21 Haziran 2022, 14:09:34 »
Babanızda, dayınızda kellik var mı? Sizin yaşınızdayken saçları nasılmış? Doktor tiroid ve saçla ilgili diğer testleri yaptı mı?
  • Ekim Tarihi: 04.05.2021
  • Ekim Merkezi ismi ASMED
  • Greft Miktarı 4.541
  • Yaşınız 45
  • Medikal Tedavi Ekim gününden itibaren Finasterid. 15. aydan itibaren 3 günde bir Avodart'a başladım, iki ay sonra haftada 2'ye düşürdüm. 15. aydan itibaren ayda bir defa toplam 15 seans prp yaptırdım. Ekim 2023 den itibaren haftada 5 gün Alpecin losyon kullanıyorum.

Brawler Piuv

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 21 Haziran 2022, 14:37:12 »
Babanızda, dayınızda kellik var mı? Sizin yaşınızdayken saçları nasılmış? Doktor tiroid ve saçla ilgili diğer testleri yaptı mı?
baba tarafımın saçları dökülmüş. dayılarımın saçları sağlam. kan testi yaptırdığımda b12 / d vitamini demir eksiklikleri çıkmıştı 3 ay once gittiğimde. son gittiğimde değerler normaldi ferritin az çıkmıştı zaten son gittipimde dökülme bayağı azalmıştı seyrekler icin gitmistim. doktor genetik dedi.

Korkusuz Korkak

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 21 Haziran 2022, 14:51:32 »
Yolun başındasınız bence farklı bir doktora daha görünün.
  • Ekim Tarihi: 04.05.2021
  • Ekim Merkezi ismi ASMED
  • Greft Miktarı 4.541
  • Yaşınız 45
  • Medikal Tedavi Ekim gününden itibaren Finasterid. 15. aydan itibaren 3 günde bir Avodart'a başladım, iki ay sonra haftada 2'ye düşürdüm. 15. aydan itibaren ayda bir defa toplam 15 seans prp yaptırdım. Ekim 2023 den itibaren haftada 5 gün Alpecin losyon kullanıyorum.

shgoon1235

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 16 Temmuz 2022, 14:51:39 »
Baba tarafı veya anne tarafı olarak olaya bakmayın.Benim amcalarım ve babam dahil 50 li yaşlarında bile dökülmeleri yok,ufak tefek seyrelmeleri var,hatta büyük amcam 58 yaşında saçlarına fırça girmez öyle bir saça sahip.Bayram dolayısıyla anne tarafına ziyarete gittim,1 sene önce dökülme problemim olmadığı için dayılarıma ve oğullarına dikkat etmiyordum saçlarına bu gidişimde saç takıntım olduğu için dikkatlice inceledim.En büyük dayımın 2 oğlu var,birisi 24 yaşında saçları kıvırcık ve bir gram gerilemesi yok çocuk nw0 diğeri ise 18 yaşında ve babası yani dayımın saçları gibi şakaklarında yarı yarıya saçı yok.Muhtemelen 20 li yaşlarının başında şakaklarında hiç saçı kalmayacak.5 tane dayım var,4 ünün şakaklar hariç her yerinde saç var,sadece bir tanesinin kafasında 1 tel bile saç çıkmıyor.Yani bu durum genetikten ziyade bence insanın kendi yapısıyla alakalı gibi geliyor bana.Sen şuan yolun başındasın,herkes bu forumda peynir ekmek gibi finasteride ve dutasteride öneriyor,yanlış anlaşılma olmasın tabi ki önerilecek çünkü malesef bu işin bu ilaçlardan başka çözümü yok.Herşeye çözüm bulabilen,hatta kanserin bile önüne geçebilen tıp,erkek tipi dökülmeye halen çare bulamamış.Senin yaşın malesef henüz çok genç,18 e kadar bu saçın kafanda kalır sonrasında agresifleşir muhtemelen.Ben 23 yaşındayım,bundan 6 ay öncesine kadar bir gram saç problemim yoktu,şuan malesef yaşıyorum.
  • Medikal Tedavi Ru58841 Setipiprant Dut&Fin ve bazı vitamin takviyeleri

jamesblond

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #14 : 16 Temmuz 2022, 15:28:16 »
ben 15 yasında bi kardesinizim. bundan 1 sene önce korona oldum ve baya sacımı doktu. tellogen efflivium deniyor buna sanırsam. dermatologa gittim ve bana biotin vb yazdı. aradan 3 ay gecti ben tekrar gittim dermatologa. bana önceki geldiğimde dökülmemin koronadan oldugunu, suan ise genetik sac dokulmesi basladıgını soyledi. sacımın üstündeki teller arkadakilere gore daha ince oldugundan yola cıkarak koymus tanıyı. şakaklarım da açılıyor farkettim. kan degerlerim de normalmis. sizce ne yapılmalı? tecrubeli abilerim yol gosterirse cok sevinirim. beni iyi anlayacagınızı düşünüyorum daha bu yaşımda psikolojim cidden kötü halde. iyi bir bakımla ve erken yastan onlem alarak onune gecilebilir mi?bu konuları ciddi sekilde arastırdım ve yasıma rağmen cidden fazla bilgi ogrendim. bana minoxil tavsiye etti doktor. ama ben hiç o topa girmek istemiyorum. bana sizce ne tur bir bakım lazım ve kurtarılabilir mi saçlarım çok mu kotu durumda sizce dermaroller fln alayim mi? fotoları ekliyorum simdiden cok tesekkür ederim. ailede babam kel dayılar sağlam.
Genetik saç dökülmesi bakımlarla düzelmez bakımla genelde yıpranmış,boyalı vs olan  ve koparak dökülme yaşatan saçlar kurtarılır.Var olan saçların gayet gür zaten.15 yaşında olduğun için bilemiyorum bekleyip sonucu görmelisin bence.Minyatürleşme nasıl devam edecek saçın seneler içinde neye dönüşecek bunu gör zamanı gelince tedaviye başlarsın.Doktorlar çok kolay genetik diyip geçebiliyor.Demir eksikliğin varsa onun üzerine gidebilirsin demir ayrı bir olay ve saça etkisi var ama onun dışında ergenliğin tamamen bitene kadar,20lere kadar dht bloklamaya girişme.

Facebook Twitter Instagram