Gönderen Konu: Minoksidil 5.yıl  (Okunma sayısı 2564 defa)

Spencer

• Hero Member
Minoksidil 5.yıl
« : 02 Eylül 2022, 19:33:15 »
Bugün itibariyle minoksidil de 5. Yılımı doldurmuş bulunuyorum. Süreçten kısaca bahsetmek gerekirse;

35 yaşındayım. Saçlarım yeni yıkandı.

5 yıl önce minoksidile başladım. (Ünlü bir profesör tavsiyesiyle)

Doktor dijital mikroskopla muayene edip, kan tahlillerine baktı.( Yanına gitmeden tahlilleri devlet Hastanesi'nde yaptırmıştım. Genetik saç dökülmesi olduğunu, minyatürlesmelerin olduğunu söylemişti.)

O dönem tepe bölgesinde çok hafif açılma olduğunu söylemişti. Ancak 6 ay sonra kontrole gittiğimde tepenin tamamen kapandığını dile getirmişti. Şu an saç döngü yeri dışında tepede bir sıkıntı yok.

Bu süreçte minoksidille birlikte sadece 6 ay bypecia multiplex kullandım ancak maliyeti sebebiyle bir daha almadım.

Ana tedavim her zaman minoksidil oldu. Herhangi bir antiandrojen kullanmadım. Sadece 1 yıl kadar kabak çekirdeği yağı kapsülü kullandım. Ara vermek istedim ancak bir daha da başlamadım. Tekrar alıp belli bir süre kullanmak istiyorum. Saç için faydası nedir ne değildir bilmiyorum. Bildiğiniz gibi olumlu etkileri olduğuna dair çalışmalar var ancak en azından içindeki OMEGA için bile kullanmaya değer olduğunu düşünüyorum. Pek çok vitamin mineral fitosterol içeriyor. Bağışıklık sistemi ve vücuda faydalı

Minoksidili günde iki kez hiç kullanmadım. Doktorum günde bir kez kullanmakla iki kez kullanmak arasında hiçbir fark olmadığını söylemişti.

Yaklaşık 1.5 yıl her gün akşamları 8 fiş

2.5 - 3 yıl kadar haftada 5 gün

Ve 6 aydır da iki günde bir kullanıyorum.

Gerek maliyeti gerekse zahmeti nedeniyle iki günde bire düşürdüm ve böyle devam edeceğim.

Döngü olayı hakkında fikrim yok. Saçlarım bir miktar geri gitmiş mi emin değilim ama sanki sol şakak biraz içeriye doğru gitti gibi. Minoksidil kullanırken dönem dönem dökülme artıyor. Duşta ve sonrasında tarama esnasında ancak saç pek geriye gitmiyor. Mesela benim Ağustos Eylül aylarında dökülme epey artar. Mevsimsel dökülmeye inanmadığım halde bu aylarda dökülme şiddetleniyor her yıl, bundan mıdır yoksa başka bir nedeni mi var bilmiyorum.

18 yıldır seboreik dermatit olmama rağmen, minoksidil hiçbir şekilde bu sorunumu arttırmadı. Sanki hiç kullanmıyormusum gibi

Alopexy markalı minoksidili kullanıyorum ve bu markayı hiç değiştirmedim.

Şampuan olarak 5 günde bir konazol kullanıyordum şimdi haftada bir kez kullanmaya başladım. Diğer günler ise Clear kullanıyorum. Önce Clear kömür, sonra Clear limon ve daha yeni Clear mentollü şampuana başladım. Mentollü hakkında bir şey diyemem ama Clear şampuan çeşitleri arasında pek bir fark yok. Ancak sevdiğim kaliteli bir şampuan, saçı iyi arındırması, hacim vermesi ve kepeğe düşman olmasıyla seviyorum. Zaten sampuandan tek beklenti bu olmalı, herhangi bir şampuanın dökülmeye iyi gelmesi mümkün değil.

Allah herkese, İsmail YK saçı versin. Bol saçlı yıllar diliyorum.

(Eklemeyi unutmuşum. Yan etki olarak bir şey hissetmedim. Bazı günler çok sıkıyorum 12 -13 fıs kadar, o zaman biraz baş ağrısı yapıyor. Onun dışında bir yan etki gözlemlemedim. Ha ayrıca sanki vücut kullarım kalınlaştı gibi ama yaş ilerlediği için mi yoksa minoksidil mi yaptı bilemiyorum. Kulak çevresindeki kıllarda da artış gördüm sanki. Ayrıca iyi bir kardiyoloji uzmanına muayene olmuştum. Minoksidil kullandığımı ve kalbime bir zarar verip vermediğini merak ettiğim için geldiğimi dile getirmiştim. Doktora muayene etti ve tahlil yaptı. Herhangi bir sorun olmadığını, kafa derisinden alınan minoksidilin kalbe zarar vermesinin mümkün olmadığını ve gönül rahatlığıyla devam edebileceğimi söylemişti. Bu konuda çekincesi olan arkadaşlar için önemli bir nokta olabilir.)

slade23

• Hero Member
Ynt: Minoksidil 5.yıl
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2022, 20:14:47 »
Maşallah kardeşim ben de hepimize Burhan Çaçan saçı niyaz ediyorum Rabbimden :)

Şahane bir paylaşım 5 yıllık kullanıcı deneyimi sağolasın Allah şifa versin
avodart&minox&xpecia

UYARI!! Tabip ya da uzman değilim. Paylaşımlarım kendi araştırma ve tecrübelerime dayanıyor baz almadan önce kendiniz araştırıp tecrübe ediniz!!!

tedavim
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=21990.0

ThinBald

• Full Member
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2022, 23:33:48 »
Minoxidil diyince forumda akla gelenlerdensiniz saçlarınız harika. Tek başına minoxidil tedavisi ile fazla karşılaşmadım, siz en başarılı örneklerdensiniz.

Saçlarınızın o yoğun döküldüğü dönem benim ki ile aynı mevsimsel dökülme dedikleri saçların faz değişimi büyük ihtimalle.

Bir çok minoxidil tedavisi inceledim çeşitli platformlarda saçların durumu ne kadar iyiyse döngü o kadar az fark ediliyor gibi bir sonuca vardım ne kadar doğru bilmiyorum. Sizinde saçlarınız zaten çok iyi, olanı koruyorsunuz döngüden çok etkilenmezsiniz.

Ketoral ketokonazol %2 Şampuan iki günde bir

Ketoralin saçı yıpratmaması için gliss ultimate oil elixir bakım spreyi

Dermastamp 1.5 mm hafta da bir

DARBELi HAYDAR

• Sr. Member
« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2022, 00:38:27 »
bu saç minoxil kullanilmasaydi bile bu şekilde olacaktı belki biraz daha seyrek :)
Güncel Tedavi:
Dutasterid(günde1)
Xpecia ( günde 1 )

Spencer

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 03 Eylül 2022, 02:27:43 »
Maşallah kardeşim ben de hepimize Burhan Çaçan saçı niyaz ediyorum Rabbimden :)

Şahane bir paylaşım 5 yıllık kullanıcı deneyimi sağolasın Allah şifa versin

Teşekkür ederim kardeşim Allah razı olsun.
Alopexy t % 5 deri spreyi (%5 minoksidil) - Gün aşırı akşamları 8 fıs

Konazol şampuan - Haftada bir gün

Clear kömür içerikli şampuan

Spencer

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2022, 02:30:40 »
Minoxidil diyince forumda akla gelenlerdensiniz saçlarınız harika. Tek başına minoxidil tedavisi ile fazla karşılaşmadım, siz en başarılı örneklerdensiniz.

Saçlarınızın o yoğun döküldüğü dönem benim ki ile aynı mevsimsel dökülme dedikleri saçların faz değişimi büyük ihtimalle.

Bir çok minoxidil tedavisi inceledim çeşitli platformlarda saçların durumu ne kadar iyiyse döngü o kadar az fark ediliyor gibi bir sonuca vardım ne kadar doğru bilmiyorum. Sizinde saçlarınız zaten çok iyi, olanı koruyorsunuz döngüden çok etkilenmezsiniz.

Teşekkür ederim. Bahsettiğim gibi Ağustos ve Eylül aylarında her yıl yoğun dökülme yaşıyorum sonra stabil hale geliyor.

Minoksidile başlayan biri bıkmadan usanmadan sürekli kullanmalı diye düşünüyorum. Ve evet döngü konusunda bende aynı düşünceyi paylaşıyorum. Norwood 2'ye kadar döngü pek etkilemiyor gözlemim bu, ben norwood kaçım onu bilmiyorum. Bir fikriniz var mı?

Spencer

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2022, 02:31:43 »
bu saç minoxil kullanilmasaydi bile bu şekilde olacaktı belki biraz daha seyrek :)

Vallahi Bilemiyorum haklı olabilirsin ama biraz daha seyrek cümlesi bile korkutucu :)

Spencer

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2022, 02:35:53 »
Bu arada arkadaşlar eklemek istediğim bir husus var. Ben saçlarımdaki ilk zayıflamalari roaactuane kullandığım dönemde gözlemledim. Saç telleri inanılmaz inceldi her ne kadar doktorlar tedavi sonrası eski haline gelir dese de o eski kalın haline hiç gelmedi. Her ne kadar doktorlar ve doktorum roactuane bırakıldığında eski haline döner dese de buna katılmıyorum. Roactuane bence var olan genetik dökülmeyi tetikliyor veya erkene alıyor. Bu ilacı kullanmak isteyen arkadaşlar bu söylediğimi gozardı etmesin. Ayrıca minoksidili iki günde bir yani gün aşırı kullandığım için saçlarımı iki günde bir yıkıyorum. Saçlarımı yıkadığım gün minoksidil kullanıyorum. Yani minoksidili sıktığımda kafamda 48 saate yakın şekilde duruyor. Bunu da belirtmek istedim.

onizuka eikichi

• Dr koray Erdoğan saç ekimi sonuçları
  • Hero Member
« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2022, 03:54:51 »
Aile de genetik dökülme yoktu değil mi dostum sizin?
Tavsiye/öneri isteyen arkadaşlar ben doktor değilim. Saç ekimi üzerine ya da plastik cerrahi konusunda hiçbir eğitimim yok. Ben de sizler gibi yaşadığım saç sorunun da edindiğim deneyimleri, yaptığım araştırmaları, denediğim ürünlerden nasıl sonuçlar aldığımı foruma aktarıyorum.

Spencer

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 03 Eylül 2022, 03:57:32 »
Aile de genetik dökülme yoktu değil mi dostum sizin?

Var. Babamın saçları dökülmüştü abim saçlarının çoğunluğu kaybetti. Amcam kel hatta annemin bile saçları epey seyreldi. Dayıların kimi kel kimi yarı kel kimi ise saçlı yani genetik epey var ailede :)

onizuka eikichi

• Dr koray Erdoğan saç ekimi sonuçları
  • Hero Member
« Yanıtla #10 : 03 Eylül 2022, 05:19:21 »
O zaman sadece minoksidil ile korunuyorsa saçlarınız çok iyi durumda gözüküyor.
Tavsiye/öneri isteyen arkadaşlar ben doktor değilim. Saç ekimi üzerine ya da plastik cerrahi konusunda hiçbir eğitimim yok. Ben de sizler gibi yaşadığım saç sorunun da edindiğim deneyimleri, yaptığım araştırmaları, denediğim ürünlerden nasıl sonuçlar aldığımı foruma aktarıyorum.

Gandalf01

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 03 Eylül 2022, 10:16:55 »
Hocam before foto yok mu?

Öncesi ile şu an fotoları kıyaslayacağımız bir foto? Anladığım kadarıyla agresif bir dökülmeniz olmamış ve olanı korumuşsunuz

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
« Yanıtla #12 : 03 Eylül 2022, 10:24:40 »
Mükemmel mükemmel mükemmel.
Kaymak gibi saç var daha ne olsun.

Minoxidil için 3 ayrı firmanın ürününü kullandım fakat maalesef bende dermatiti çoğaltmaktan başka işe yaramıyor.

Ah Minox seninle şöyle olabilirdik be..

Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Gandalf01

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 03 Eylül 2022, 10:25:57 »
Mükemmel mükemmel mükemmel.
Kaymak gibi saç var daha ne olsun.

Minoxidil için 3 ayrı firmanın ürününü kullandım fakat maalesef bende dermatiti çoğaltmaktan başka işe yaramıyor.

Ah Minox seninle şöyle olabilirdik be..

Hocam bence ilk önce öncesi foto görseydik

Saçları gerçekten çok iyi ama belki başlangıçta da böyleydi. Yani minoxilin nasıl bir fayda verdiği kıyaslayacağımız bir foto lazım değil mi?

saçlar yani tabiki çok iyi bu arada

ThinBald

• Full Member
« Yanıtla #14 : 03 Eylül 2022, 12:33:06 »
Teşekkür ederim. Bahsettiğim gibi Ağustos ve Eylül aylarında her yıl yoğun dökülme yaşıyorum sonra stabil hale geliyor.

Minoksidile başlayan biri bıkmadan usanmadan sürekli kullanmalı diye düşünüyorum. Ve evet döngü konusunda bende aynı düşünceyi paylaşıyorum. Norwood 2'ye kadar döngü pek etkilemiyor gözlemim bu, ben norwood kaçım onu bilmiyorum. Bir fikriniz var mı?
Bence norwood 1-2 arasında bir yerdesiniz küsürat çok önemli değil. Benim merak ettiğim bir şey var, günlük dökülen saçlarınız veya bu Ağustos-Eylül arası yaşadığınız dökülmelerde ki düşen saçlar sizin normal saç uzunluğunuzda mı oluyor yoksa normal saç uzunluğunuzdan kısa saçlar mı düşüyor ?
Ketoral ketokonazol %2 Şampuan iki günde bir

Ketoralin saçı yıpratmaması için gliss ultimate oil elixir bakım spreyi

Dermastamp 1.5 mm hafta da bir

Facebook Twitter Instagram