Gönderen Konu: Voonka saw palmetto kullananlar  (Okunma sayısı 2940 defa)

heprotar

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 238
Voonka saw palmetto kullananlar
« : 29 Nisan 2019, 20:25:28 »
arkadaşlar bu marka saw palmetto kullanan varmı aranızda ,750 mgr olarak satılıyor dozu yeterlimidir yoksa yan etki yapabilecek seviyedemidir? bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.
içeriği görseldeki gibi.eczacıbaşının ürünü tablet olarak satılıyor.

tudors

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 106
Ynt: Voonka saw palmetto kullananlar
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2019, 01:06:39 »
Önüne gelen başımıza aktar kesildi bu eczacıbaşıda bu işe soyunmuş bence alma hocam hiç bir ciddiyetleri yok adamların voonka diye marka yapmışlar ginsengten tut propolise kadar onlarca farklı farklı ürün yapmışlar .
Biraz saçma değilmi bu şekilde yüzlerce farklı bir ürün ortaya çıkarıp pazarlamak .ben genelde hep bunu fark ettim bir firma sadece tek bir konuda değil yüzlerce farklı içerik üretip satıyorsa genelde onlar boş ilaç oluyor tabi son karar sizin ama bence daha ciddi markalara yönelin voonka bana hiç mantıklı gelmedi ve içeriği güven vermedi hocam.

kılıkırkyaran

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 142
Ynt: Voonka saw palmetto kullananlar
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2019, 21:07:21 »
750 mgr biraz fazla değilmi hocam ayrıca tudorsa katılıyorum hiç bir ciddiyeti yok bu voonka saw palmettonun çünkü eczacıbaşı olsun yada başka firma  olsun şapkadan tavşan çıkaran sihirbaz gibi mübarek her takviyeyi şak diye üretip satıyor .bana açıkçası saçma geliyor benim bildiğim saw palmetto her yerde üretilmiyor bunlar nasıl bu kadar basit üretiyor mantıksız geliyor açıkçası.

Madmax

 • Newbie
 • *
 • İleti: 37
Ynt: Voonka saw palmetto kullananlar
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2019, 15:17:34 »
Saw palmetto kullanımı, dozaj ve yan etkileri
 Palmetto nedir
 Saw palmetto'nun kullanımı
 etki
 Doz ve etkileşimler
 Yan etkiler
 Sonuç
Saw palmetto testosteron seviyelerini etkilediği düşünülen bitkisel ilaçlarda kullanılan bir bitki özüdür. Fakat hangi dozlarda  tedavi etmek için güvenle kullanılabilir ve çalışır?
Saw  palmetto içeren veya başka bitkilerle karıştırılmış vitamin destekleri ABD ve Avrupa'da geniş çapta satılmaktadır. Tüm bitkisel ilaçlarda olduğu gibi, saw  palmetto'nun güvenliğini ve etkinliğini desteklemek için hangi araştırmaların bulunduğunu öğrenmek önemlidir.

Bu yazıda  saw palmetto ekstresi içeren ilaçları kullanmanın etkilerini , kullanım dozajını ve yan etkilerini araştırıyoruz.

Saw palmetto sıcak iklimlerde yetişir.
Saw palmetto ABD'nin güneydoğu kıyılarının sıcak ikliminde yetişen bir tür palmiye ağacıdır.

Saw palmetto ağacın meyvelerinden alınan bir özü içerir. Geçmişte Seminole kabilesi Yerli Amerikalıları  idrar ve üreme sorunlarını hafifletmek için testere palmetto ağacından meyveler yemişlerdir.

Günümüzde saw palmetto  tablet, sıvı ve çay şeklinde satışları mevcuttur. tüm dünyada testosteron seviyelerinin azalmasının neden olduğu koşulları tedavi etmek için alternatif bir çare olarak yaygın olarak  tüketilmektedir.

Saw palmetto'nun kullanımı
Saw palmetto'nun çeşitli kullanım alanları vardır. Bu kullanım alanlarının çoğu testosteron üzerindeki inanıldığı  etkisiyle ilgilidir.

Düşürülmüş testosteron seviyeleri, bu hormonun seviyelerini dengeleyerek tedavi edilebilecek çeşitli koşullara neden olur.

Bazı üreticiler  palmetto'nun testosteronun parçalanmasını önlediğini düşünüyor. Testosteron doğal olarak parçalanamadığında, vücuttaki hormon seviyeleri yükselir.

Saw palmetto meyvelerinden elde edilen bir bitki özü , bir sıvıya, bir çaya veya bir tablete dönüştürülebilir.
Bazı insanlar prostat bezinin kanserli olmayan bir büyümesi olan iyi huylu prostat hiperplazisini (BPH) yönetmek için saw palmetto alırlar.

Prostat, erkek üreme sisteminde küçük ceviz biçimli bir bezdir. Bir erkek yaşlandıkça ve testosteron düzeyleri azaldıkça, prostat bezinin boyutunun artması oldukça yaygındır.

Bazı erkekler prostatın olması gerekenden daha büyük olduğu BPH'yi yaşayabilir. Bu olduğunda prostat üretra üzerinde baskı yapabilir, bu da rahatsızlığa ve diğer semptomlara neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

sık idrara çıkma
idrara çıkmaya başlama veya sürdürme sorunları
geceleri işemek için kalkma ihtiyacı
Saw palmetto'nun testosteron seviyelerini yükselttiğine inanıldığından, BPH'li erkekler, prostatı küçülteceğini ve idrar semptomlarını azaltacağını düşündükleri için saw palmetto almayı düşünebilirler.


Saw palmetto'nun erkeklik hormonu seviyeleri üzerinde bir etkisi olduğu göründüğü gibi, prostattaki kanserli hücrelerin büyümesini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Bundan dolayı prostat kanseri olan bazı erkekler, geleneksel tedaviye ek olarak testere palmetto takviyesi alırlar.

Prostat kanseri ile ilgili endişeleri olan herkes daima bir doktora başvurmalıdır. Alternatif bir çare denemeden önce uygun bir tanı ve uygun tedavi aramak önemlidir.

Saw palmetto cinsel etkileri

Testosteron hem erkeklerde hem de kadınların cinsel dürtüsünde rol oynar. Doğurganlık ile bağlantılıdır, çünkü hem sperm hem de yumurta üretimini etkiler.

Bu nedenle insanlar testosteron seviyelerini yükseltmek için saw palmetto alabilirler. Bu kullanım  artan  libido veya cinsiyet için daha büyük bir arzu yaşamalarına yardımcı olabilir.

Saç kaybı

Erkekler yaşlandıkça saçlarının bir kısmını kaybetmeleri çok doğaldır. Bu durum testosteronun parçalanmasının bir yan ürünü olan dihidrotestosteron ( DHT ) adlı bir hormon nedeniyle oluşur.

Saç dökülmesi yaşayan erkekler testosteron seviyelerini dengelemek ve saç dökülmesini yavaşlatmak için testere palmettosunu kullanmayı düşünebilirler.

bazı kişiler  ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi başka rahatsızlık için palmetto alabilir:

öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı
bronşit
baş ağrısı
uyku sorunları
Bu koşulları tedavi etmek için testere palmetto kullanımı alternatif geleneğe dayanmaktadır, ancak araştırmacılar aktif içerikleri hakkında veya bu hastalıklarla ilgili semptomları iyileştirip iyileştirmediği hakkında yeterli bilgiye sahip değildirler.

Birçok insan  anekdot kanıtlarına dayanarak, saw palmetto gibi bitkisel ilaçları kullanır.

Bununla birlikte  iddiaların arkasındaki bilimi anlamak ve testere palmetto'nun emniyetini ve etkinliğini desteklemek için hangi kanıtların bulunduğunu keşfetmek önemli olacaktır.

Prostat küçülmesi

Tarihsel olarak  saw palmetto'nun prostat büyümesine  karşı etkili bir rahatlama sağlayıp sağlayamayacağı konusunda çalışmalar yetersizdi. kötü haber 2000 yılında yapılan bir çalışmada Saw Palmetto'nun BPH semptomları üzerindeki etkisinin plaseboya göre farklı olmadığı söylenmiştir.

Bununla birlikte daha yakın zamanda 2000 yılındaki araştırmanın tersine söylemlerde bulunan araştırmalarda olmuştur. 2013 yılında yapılan bir pilot deneme , palmetto'nun BPH semptomlarında ve buna bağlı cinsel işlev bozukluğunda hafif bir azalmaya neden olduğu söylenmiştir.

Bir diğer açıklama  2013 yılındaki araştırmaya göre  semptomlardaki iyileşmenin minimal olduğu ve çalışmanın 100'den az katılımcıyı içerdiği belirtilmiştir.

Kanserli hücrelerin önlenmesi

2007'de yapılan bir çalışma palmetto'nun prostat kanseri tedavisinde, hastalıktan etkilenen hücrelerin büyümesini yavaşlatmaya  yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte bir başka çalışma , palmettonun  aslında prostat kanseri riskini azaltmadığını göstermiştir.

Saw palmetto prostat kanserini tedavi etmek veya yavaşlatmak  için uygun bir yol olarak kabul edilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Testosteron seviyelerinde artış

2014 yılında yapılan bir çalışmada , saw palmetto içeren bir takviyenin testosteron seviyelerini arttırdığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte  araştırmacılar saw palmettosunun testosteron düzenlemesinde etkili rol alıp almadığını anlamak  için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirttmişlerdir.

Bu nedenle uzmanlar palmetto'nun testosteron seviyelerini stabilize ettiğini kesin olarak söylemeleri mümkün gözükmemektedir.

Doz ve ilaç etkileşimleri
Çay veya tabletlerde kullanılabilen saw palmetto tozu.
Saw palmetto kullanırken , paket üzerinde önerilen dozu kontrol etmek önemlidir.

Palmetto ilk kes palmetto alırken bir doktora başvurmak iyi bir fikir olabilir.  doktor mevcut ilacın yanında saw palmetto almanın güvenli olup olmadığını kontrol edebilir.

Saw palmetto diğer hormonlarla etkileşime girebileceğinden, doğum kontrol hapı alan kadınların almaması gerekir.

Ayrıca kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve antikoagülan veya aspirin gibi antiplatelet ilaçları alan kişiler de testere palmettosundan uzak durmalıdır.

Saw palmetto ürünlerini hepsiburada yada n11 gibi sitelerden satın alabilirsiniz , ancak güvenli olduklarından emin olmak için kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Yan etkiler
Saw palmetto'nun aşağıdakiler de dahil olmak üzere hafif yan etkileri olduğu bilinmektedir:

baş dönmesi
baş ağrısı
mide bulantısı
kusma
kabızlık
ishal
Doktorlar bir hormon gibi davrandığından kadınların hamilelik sırasında veya emzirirken palmetto almamasını tavsiye eder. Hamilelikte bitkisel takviye almayı düşünen kadınların önce doktoru ile görüşmeleri gerekir.

Sonuç
Saw palmetto'nun prostatla ilgili durumlar için etkili bir tedavi olup olmadığı sonucuna varmak için daha fazla araştırma gereklidir.

Palmetto'nun olumlu bir etkiye sahip olabileceği gerçeğini destekleyen bazı kanıtlar olsa da, potansiyel yan etkileri için henüz   çalışılmalar tamamlanmamış ve şu ana kadar yapılmış olan  çalışmalar yetersiz kalmaktadır.

Her ne kadar kesin olmamakla birlikte, mevcut kanıtlar palmetto'yu yararlı bulduğunu söyleyen kişilerin deneyiminin aksine açıklamalarda bulunmuyor ve doğru alındığında, tamamlayıcı bir tedavi olarak denemeye değer olabilir.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2019, 15:26:17 Gönderen: Madmax »

heprotar

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 238
Ynt: Voonka saw palmetto kullananlar
« Yanıtla #4 : 21 Mayıs 2019, 01:06:05 »
teşekkürler hocam bilgiler için çok açıklayıcı olmuş.

Galaksi

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 170
Ynt: Voonka saw palmetto kullananlar
« Yanıtla #5 : 21 Mayıs 2019, 12:21:46 »
Peki nereye kadar kullanacaksın Saw Palmetto'yu? Ben mesela 5 ay xpecia kullanmıştım ve içerisinde saw palmetto'da var. 5 ay bitince sonra bırakmıştım

Yani erkek tipi dökülmen varsa çok uzun seneler kullanman lazım sanırım, daha doğrusu saçlarının olmasını istediğin süre kadar kullanman lazım sanırım

Haplar böyle uzun seneler kullanmaya uygun mu? Böbrekleri falan yormayasın?

Ben B12-Balık-Biotin hapı kullanıyorum şuan ama hepsini zamanı gelince bırakacağım. Saç için Avesin sprey kullanıyorum şuanda 10. aya geçtim ama daha ne kadar kullanırım bilmiyorum

alcapone

 • Full Member
 • ***
 • İleti: 107
 • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Voonka saw palmetto kullananlar
« Yanıtla #6 : 21 Mayıs 2019, 14:11:45 »
hocam kullandığınız haplarla beraber saçlarınızda belirli bi değişiklik ya da dökülmede azalma oluyor mu

Kerimm34

 • Sr. Member
 • ****
 • İleti: 255
Ynt: Voonka saw palmetto kullananlar
« Yanıtla #7 : 24 Mayıs 2019, 01:41:26 »
saw palmetto bende kullanmayı düşündüm bir ara ama orjinal güzel bir ürün bulamayacağımı düşündüğüm içim kullanmaktan vageçtim tr de üretilen ürünlere de nedense hiç güvenesim gelmiyor.

 

Facebook Twitter Instagram