Gönderen Konu: Aşırı sık ve dolgun saçlarımdaki açılma yaş 24 (resimli)  (Okunma sayısı 6911 defa)

Ohmyhair

• Yeni üye
  • *
Herkese iyi günler. Saçlarım görebilceğiniz en sık ve dolgun saçlardı. 2 yıl önce yanları kısaltıp üstleri bıraktığım saç modelinde başın yanındaki saçın ön sağ taraftaki kısmı kapattığını farkettim. O kısmı olması gerektiği gibi yana ayırdığımda o kısımda yarım cm lik bi seyrelti vardı takmadım. Geçen Mayıs ta o seyrelti 1 cm oldu şimdiyse neredeyse 2.5cm. Sol taraf normal sayılır ama sağ gidik. Genelde sağ önce dökülüyormuş zaten. Saçımın hiçbir yerinde dökülme yok. Banyoda saçım uzunken maks 20-30tel dökülür 2 günde bir banyo yaptığımda. Kısayken hiç. Sadece birkaç kez yastıkta 5-10 tele denk geldim onun dışında sıfır. Nereye gidiyor bilmiyorum. DHT denen saçmalıkta saçların çekilip büzüştüğü, zayıflayarak bebek saçına dönüp sonra da döküldüğü yazıyordu. Bende olan tam olarak bu. Önce seyrelme oldu ve orda kalan saçlar ince ve sönük, kıvrık kıvrık zayıf saçlardı sonra o bölge temizlendi. Şu anda durum bu şekilde

DHT testi için birkaç hastaneyi aradım hiçbiri yapıyoruz demedi bakanlığın sitesinde yapıyor gözükmesine rağmen. Burda denk gelen konuda da dht seviyelerinin herkeste aynı olduğu yazıyor. Sadece bazılarının daha duyarlı olduğu için saçının döküldüğü. Madem öyle o zaman daha da alt seviyeye çekerek önlenemez mi? Tabi dht nin fayda ettiği diğer şeylere olan faydası engellenmeden. Sonuçta finasteride dht seviyesini dengede tutarak kalan saçları korumayı sağlamıyor mu? Demek ki olması gerekenden ve bir zamanlar old dan fazla seviyeye çıkmış bu. Ben o konuda verilen cevabı saçma buluyorum. Saçıma saf yağlar aldım tisserand diye bir markadan. Nane, sedir ağacı, üzüm çekirdeği ve biberiye yağları. Karıştırıp sürdüm vs ama yok... ogx diye doğal şampuan kullanıyorum. Saçımın sağ tarafı önden berbat durmaya başladı. Çukurumsu duruyor çünkü öndeki saçlar arkadan gelenlere destek vermiyor. Arkadakiler öndeki boşluğu dolduruyor resmen. Dedelerimde saç vardı. Babamda da var. Amcamda da. Bi büyük dayım saçlarını kaybetmiş ama annenin babasından alınıyormuş bu gen ve onun saçları normaldi. Olgunlaşma süreci mi yani bu? Zamanı geldi ve artık gidiyorlar. Büyümenin getirdiği tek güzel şey olmaz mı ya. Yorumları bekliyorum ve İstanbul içinde dht testi yaptıranların nerelerde yaptırdığını

İlk fotoğraf geçen Mayıs tan sağ taraf, 2. sol
3. fotoğraf sol ön, son fotoğrafa sağ ön. Sağda açılmanın daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Normalde saçın ön tarafının ortasında gördüğünüz çizgiden başlıyordu saç çizgim ve dümdüzdü. Şimdi alıcağı yeni şekle doğru ilerliyor. Artık M mi olur V mi kahrolası

ghostrider

• Jr. Member
  • **
Ynt: Aşırı sık ve dolgun saçlarımdaki açılma yaş 24
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2020, 15:03:24 »
Geçmiş olsun hocam bilgili arkadaşlar umarım en kısa zamanda yardımcı olur

nazimx

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2020, 15:48:53 »
Saç tellerin incelmediği sürece önemli olduğunu düşünmüyorum genetik olarak şakaklarda ki olgunlaşma döneminde olabilirsin.

Bu söylediğim bir kenara DHT testi yaptırmanın hiç bir anlamı yok bilgin olsun saç dökülmesi DHT hormonunun yüksek olduğundan değil, saç tellerinin genetik olarak DHT hormonuna dayanıksız olmasından dolayı dökülür. Yani örnek vermek gerekirse benim DHT hormonu 100 diyelim seninki 20 diyelim benim saçıma hiç bir şey olmazken sen kel kalabilirsin.

Yapman gerekenler konusuna gelecek olursak; İlk iş olarak dahiliye bölümüne gidip tüm vitaminleri ve kan değerlerini içeren detaylı bir tahlil yaptır. Sonucuna göre tedavi sürecin başlar.

Cassowary

• Sr. Member
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2020, 16:03:10 »
Tecrübeli hocalar gerekenleri yazarlar size.
Zaten bu yaşlarda başlar çoğunlukla genetik evre 23,24 gibi ..
24-25 yaşına kadar , ilerde kelliği garanti her erkeğin bile belki çok harika olmasa da saçları iyi denilebilir,bazı istisnalar hariç 18-23 arası seyrelenler de var ama daha çok bu coğrafyada 23-24 gibi başlıyor ve ne kadar alacağı varsa hayat boyunca alıyor.
Kan değerlerinize tam olarak baktırın,dermatoloğunuzdan bilgi alın
Fotolarda AGA belirtisi minyatürleşme başlamış gibi duruyor
Doktorunuz tahlil sonuçlarınıza göre sizi değerlendirsin.

mem

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2020, 16:36:29 »
Saç tellerin incelmediği sürece önemli olduğunu düşünmüyorum genetik olarak şakaklarda ki olgunlaşma döneminde olabilirsin.

Bu söylediğim bir kenara DHT testi yaptırmanın hiç bir anlamı yok bilgin olsun saç dökülmesi DHT hormonunun yüksek olduğundan değil, saç tellerinin genetik olarak DHT hormonuna dayanıksız olmasından dolayı dökülür. Yani örnek vermek gerekirse benim DHT hormonu 100 diyelim seninki 20 diyelim benim saçıma hiç bir şey olmazken sen kel kalabilirsin.

Yapman gerekenler konusuna gelecek olursak; İlk iş olarak dahiliye bölümüne gidip tüm vitaminleri ve kan değerlerini içeren detaylı bir tahlil yaptır. Sonucuna göre tedavi sürecin başlar.

Tabiki en az hormon kadar onu tutacak reseptörde önemli ne kadar reseptör o kadar verim olur, ancak Bu bilginin kaynağı var mı? Hiç sacı dökülmeyen kadına bile dht verildi mi kel kalıyor.  Reseptör duyarlığı dediğimiz şey reseptör sayısıdır. Kellik =reseptör sayısı x DHT

Ohmyhair

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 10 Ocak 2020, 18:17:36 »
Arkadaşlar vakit ayırıp cevap yazdığınız üçünüze de teşekkürler öncelikle

1
Saç dökülmesi konusunda hiçbir olumsuz belirti yok. Her şey 24 yıldır nasılsa öyle ilerliyor ve beyaz erkeklerin %97 sinde saç çizgisinin yan kısımlarında gerileme oluyormuş ama dht ye bağlı dökülmede saçın minyatürize hale gelip, büzüşüp incelerek döküldüğü yazıyor. Benim saç tamamen aynı sadece çizgisinin olduğu kısım geriliyor yoksa sıklığında ve kalınlığında bi saçmalık yok. Olgunlaşma denen süreçtede bu şekilde mi dökülüyor saçlar eğer evetse umarım benim sürecin sonunda saç çizgim hepten dağılmaz

1
AGA dediğin androgenic alopecia sanırım. İngilizcede var baya kaynaktan araştırıyorum çünkü ciddi bi boyut aldı bu olay. Büyümenin getirdği tek güzel şey yok gerçekten. 23-24 demek ki saçların uçtuğu dönemmiş bizim coğrafyamızda. Gerçekten üzücü bir durum. Bi saçımız kalmıştı o da gidiyor. Ve hemen aynı mesajda bi üstteki alıntıda bahsettiğim gibi saçlar önce büzüşüp inceliyor ve eş zamanlı dökülüyor ben anlamadan. Zaten öyle hale geliyorlar ki artık tenim çıkıyor ortaya ve kalan birkaç tel de sanki iyice çekilip bırakılmış tel gibi duruyor şeklini kaybetmiş halde. Bu genetik kodlanma sanırım. 24 ünde M, 26 ında V ve 30 unda U olcaksan önüne geçemeden hepsini kaybediyorsun galiba saçların. Umarım benim son şeklim Jim Carrey veya en kötü Jonathan Rhys Meyers gibi falan olur

1
Sanırım dht belirli yaşlarda vfarklı seviyelere ulaşıyor ve kimilerinin alt yapısı (reseptör olayı( bunu kaldırırken kimininki yetmeyip patlak veriyor. Giden saçlarımın geri gelme ihtimali sanırım kan ve vitamin testlerinden sonra çıkıcak ortaya. Her şey normal çıkarsa battım demektir zaten

My Precious

• Hero Member
Evet erkeK tipi kellik.Benimde ilk sağ şakağım açıldı şuan 21 yaşında norwood 3 gibiyim.Çözüm dhtyi baskılamak bu olgunluk çizgisi değil minyatürize oluyor şüphelerinde haklısın malesef.
Çözüm dhtyi baskılamak dedim ama dhtyi yok etsen bile gerileyebilir benim saçlarım finasa rağmen inceliyor

Ohmyhair

• Yeni üye
  • *
Evet erkeK tipi kellik.Benimde ilk sağ şakağım açıldı şuan 21 yaşında norwood 3 gibiyim.Çözüm dhtyi baskılamak bu olgunluk çizgisi değil minyatürize oluyor şüphelerinde haklısın malesef.
Çözüm dhtyi baskılamak dedim ama dhtyi yok etsen bile gerileyebilir benim saçlarım finasa rağmen inceliyor

Şimdi sorun şu. Bahsettiğim sırasıyla M, V ve U şekillerini ne zaman alıcak. Saçın olgunlaşma süreci de diyorlar buna. Genetik kodlanma. Önüne geçilemiycek bir şey gibi geliyor bana. Test sonuçlarını aldıktan sonra bakıcam artık. Umarım ilerlemez ve belirli bir şekle bürünüp öyle kalır. İlerlerse sıçtım demektir zaten

hyperKel

• Hero Member
Şimdi sorun şu. Bahsettiğim sırasıyla M, V ve U şekillerini ne zaman alıcak. Saçın olgunlaşma süreci de diyorlar buna. Genetik kodlanma. Önüne geçilemiycek bir şey gibi geliyor bana. Test sonuçlarını aldıktan sonra bakıcam artık. Umarım ilerlemez ve belirli bir şekle bürünüp öyle kalır. İlerlerse sıçtım demektir zaten

yaşın henüz 24 boşuna evham yapıyorsun benim durumumda benzer bir ilerleme göstermesine rağmen erken dönemde gerçekleşti yaklaşık 5 sene önce senin durumundayken şu anda M ye doğru ilerliyor yani şimdiden kafaya takma önünde uzun bir süreç var bahsettiğin M ye ulaşabilmesi için en az bir 5 sene daha gerekli,

Ohmyhair

• Yeni üye
  • *
yaşın henüz 24 boşuna evham yapıyorsun benim durumumda benzer bir ilerleme göstermesine rağmen erken dönemde gerçekleşti yaklaşık 5 sene önce senin durumundayken şu anda M ye doğru ilerliyor yani şimdiden kafaya takma önünde uzun bir süreç var bahsettiğin M ye ulaşabilmesi için en az bir 5 sene daha gerekli,
Dilerim kodlanma olayı leyhime ilerler. Abi bu dünyada neden her şey insanı bi tarafından çatlatmak için tasarlanmış bilmiyorum ama bu ben geliyorum diyor. O yüzden görmezden gelmiycem artık. Döküldüğü ve eski formundan uzak olduğu gerçeği ortada ve ben durumdan hiç memnun değilim

Cassowary

• Sr. Member
Dilerim kodlanma olayı leyhime ilerler. Abi bu dünyada neden her şey insanı bi tarafından çatlatmak için tasarlanmış bilmiyorum ama bu ben geliyorum diyor. O yüzden görmezden gelmiycem artık. Döküldüğü ve eski formundan uzak olduğu gerçeği ortada ve ben durumdan hiç memnun değilim
Maalesef hayat işte
Güzellik,gençlik hepsi ödünç hepsi geçici.

thekooks

• Jr. Member
  • **
Niye bu kadar evham yapıyorsunuz anlamadım. Etrafımda 20 yaşlarının başında olan ve saçınım en az %60'lık kısmı dökülenler ne yapsın. Biraz rahat olun. Bu saç sizi 40 yaşına kadar rahat götürü. Zaten o zamana kadar saçınız beyazlamış ve dökülme azalmış olur.

nazimx

• Jr. Member
  • **
Niye bu kadar evham yapıyorsunuz anlamadım. Etrafımda 20 yaşlarının başında olan ve saçınım en az %60'lık kısmı dökülenler ne yapsın. Biraz rahat olun. Bu saç sizi 40 yaşına kadar rahat götürü. Zaten o zamana kadar saçınız beyazlamış ve dökülme azalmış olur.

Senin bu dediğin biraz saçma oluyor. Hepimiz bir gün öleceğiz mantığı ile hastalıklarımızda tedavi aramayalım o zaman :D

sade_americano

• Sr. Member
Dht’nin ilk vurduğu yaşlar gelmiş kardeşim. Öncesinde hala çocuk saçın oluyor, hiç dökülmemiş sorunsuz, şimdi ise erkeklerin yüzde 90’ının saçı gibi olacak. Az dökülür, çok dökülür belli olmaz ama dht başladıktan sonra durmuyor

thekooks

• Jr. Member
  • **
Senin bu dediğin biraz saçma oluyor. Hepimiz bir gün öleceğiz mantığı ile hastalıklarımızda tedavi aramayalım o zaman :D

Hastalıklar araştırılmasın, çözüm aranmasın demiyorum. Hastalık yoksa saç dökülmesini kafaya takmamak lazım sonrasında insanlar daha çok hasta olabiliyor onu diyorum. Mesela eskiden insanların saçı daha az dökülürdü. Tamam dht ve genetik her zaman etkili ama stres bunları daha fazla tetikliyor ve daha erken dökülmesine sebebiyet verebiliyor.

Facebook Twitter Instagram