Gönderen Konu: Tedavi önerisi!  (Okunma sayısı 2862 defa)

Baysavasci

• Yeni üye
  • *
Tedavi önerisi!
« : 10 Eylül 2020, 03:37:20 »
İyi günler herkese, 20 yaşındayım ve erkek tipi saç dökülmem var.(agresif bir dökülme) tedavi olarak:
*avodart dutasterid
- Haftada 1.5 hap
Kullanan kişiler genellikle haftada 2 defa kullandıklarını yazmışlar. Ben başlangıç olarak haftada 1.5 ile başlamayı düşünüyorum.
*xpecia
-günde 2 adet
*dermoller
Ve son olarak da ciddi kepek sorunum için ketoral sampuan kullanmayı düşünüyorum.
Pek çok kişi dutasterid kullanma diyecek biliyorum fakat dokulmem ciddi derecede ve dht yüzünden dökülüyor.(dermatologa gidip test yaptirttim) yan etkisine gelecek olursak finas kadar yan etkisi olmadığını okudum ve yaptığım düzenli spor ve kullandigim creatin(supplement) testosteron seviyemi makul seviyelerde tutacagini düşünüyorum. Minoxile bulaşmayı düşünmüyorum bana göre düzgün bir tedavi yöntemi değil. Bu tedaviye başlayacağım fakat sadece bir sorum var. Solgar biotin almayi dusundum bunların yanında lakin xpecia nin içinde biotin olduğunu okudum. Sizce biotin almama gerek var mi, xpecia yeterli olur mu?
Saçlarımın güncel fotoğrafını sonra paylaşacağım şuan elimde fotoğraf yok.

yeesuzcries

• Sr. Member
Ynt: Tedavi önerisi!
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2020, 11:38:30 »
Yumuşak kapsül avodartı nasıl bölücen merak ettim
proscar 1/4
konazol
Avodart 0.5mg

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2020, 13:04:24 »
İyi günler herkese, 20 yaşındayım ve erkek tipi saç dökülmem var.(agresif bir dökülme) tedavi olarak:
*avodart dutasterid
- Haftada 1.5 hap
Kullanan kişiler genellikle haftada 2 defa kullandıklarını yazmışlar. Ben başlangıç olarak haftada 1.5 ile başlamayı düşünüyorum.
*xpecia
-günde 2 adet
*dermoller
Ve son olarak da ciddi kepek sorunum için ketoral sampuan kullanmayı düşünüyorum.
Pek çok kişi dutasterid kullanma diyecek biliyorum fakat dokulmem ciddi derecede ve dht yüzünden dökülüyor.(dermatologa gidip test yaptirttim) yan etkisine gelecek olursak finas kadar yan etkisi olmadığını okudum ve yaptığım düzenli spor ve kullandigim creatin(supplement) testosteron seviyemi makul seviyelerde tutacagini düşünüyorum. Minoxile bulaşmayı düşünmüyorum bana göre düzgün bir tedavi yöntemi değil. Bu tedaviye başlayacağım fakat sadece bir sorum var. Solgar biotin almayi dusundum bunların yanında lakin xpecia nin içinde biotin olduğunu okudum. Sizce biotin almama gerek var mi, xpecia yeterli olur mu?
Saçlarımın güncel fotoğrafını sonra paylaşacağım şuan elimde fotoğraf yok.

Dostum yazdıklarından anladığım kadarıyla, mantığını kurduğun temellerde yanlışların var.

1. Dutasterid, finasteridden daha az yanetkili değil. Dht’yi hem %20-25 daha fazla bloklayıp, hem de, diğer tipini de bloklayan bir ilacın daha az yanetki göstermesi mümkün değil. Bazı çalışmalar var güya ama, tersini söyleyen çalışmalar da var. Sağlam bir argüman, bilimsel kanıt yok.

2. Dökülmenin dht yüzünden olduğunu sana kimse söyleyemez. Veya kalsifikasyon kaynaklı mı olduğunu. Bu forumda fayda görenler olduğu gibi, finas kullanıp fayda göremeyen, sonra dutasa geçip yine fayda göremeyenler de var. Misal 5 aydır ben de bir gelişme göremedim finasda.

3. Kreatin testo ile doğrudan bir ilişkisi yok. Arttırdığına dair net bir çalışma yok bildiğim kadarıyla. Ceeatin ile dht arasında bir ilişki olduğu söylenir genelde.

4. Kreatinin dht’yi arttırdığına dair yazılıp çizilenler var. Bununla ilgili de genel bir kabul yok. Velev ki dht arttırdığını varsayalım. Bir yandan dutasterid ile dht bloklayıp, creatin ile dht arttırmak ne alaka? Çok saçma gelmedi mi sana?

5. Dutasterid testosteron seviyesinde artışa sebep olur zaten. Bunu da bilmediğini tahmin ediyorum.

6. Xpecia ne kadar işe yarar bilmiyorum ama günlük 2500mcg biotin yeterlidir vücut için.

Baysavasci

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2020, 13:56:35 »
1.Dutasın daha az yan etkisi olduğunu kullanıcı yorumlarından yola çıkarak düşündüm. Kullananların çoğu finansa göre daha az yan etki gördüklerinden bahsetmiş
2. Dht yüzünden olduğunu da şöyle biliyorum, kanimdaki değerlerin normal ciktigini söyledi doktor. Kafamda dökülmeye sebep olacak bir mantar falan da yok ve dokulme 2 yıldır var, dht yüzünden döküldüğü aşikar. Babamda, dayilarimda kellik var zaten.
3. Creatin testoyu arttirir ve bununla beraber dht ı da arttirdigina dair araştırmalar ve kullanıcı yorumları var fakat zaten dht a bağlı bir dokulmem varsa kullanılan creatinin etkisi çok değildir. Kendi tecrubelerimden biliyorum. Kullanmam ile kullanma öncesi bir fark yok.
4.dedigim gibi arttırdığı söylense dahi dutas dht 'ın yaklaşık %70 ini blokluyor, creatinin yol açtığı (ki bende olumsuz bir etki yaratmadı) etkileri de baskılar.(bence)

Jungkook

• Sr. Member
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2020, 14:12:12 »
Dostum yazdıklarından anladığım kadarıyla, mantığını kurduğun temellerde yanlışların var.

1. Dutasterid, finasteridden daha az yanetkili değil. Dht’yi hem %20-25 daha fazla bloklayıp, hem de, diğer tipini de bloklayan bir ilacın daha az yanetki göstermesi mümkün değil. Bazı çalışmalar var güya ama, tersini söyleyen çalışmalar da var. Sağlam bir argüman, bilimsel kanıt yok.

2. Dökülmenin dht yüzünden olduğunu sana kimse söyleyemez. Veya kalsifikasyon kaynaklı mı olduğunu. Bu forumda fayda görenler olduğu gibi, finas kullanıp fayda göremeyen, sonra dutasa geçip yine fayda göremeyenler de var. Misal 5 aydır ben de bir gelişme göremedim finasda.

3. Kreatin testo ile doğrudan bir ilişkisi yok. Arttırdığına dair net bir çalışma yok bildiğim kadarıyla. Ceeatin ile dht arasında bir ilişki olduğu söylenir genelde.

4. Kreatinin dht’yi arttırdığına dair yazılıp çizilenler var. Bununla ilgili de genel bir kabul yok. Velev ki dht arttırdığını varsayalım. Bir yandan dutasterid ile dht bloklayıp, creatin ile dht arttırmak ne alaka? Çok saçma gelmedi mi sana?

5. Dutasterid testosteron seviyesinde artışa sebep olur zaten. Bunu da bilmediğini tahmin ediyorum.

6. Xpecia ne kadar işe yarar bilmiyorum ama günlük 2500mcg biotin yeterlidir vücut için.
Kalsifikasyon’a sebep olan şeyler androjen ve dht zaten Kalsifikasyon diye ayrı bir dökülme sebebi yok.
İnflamasyona bağlı dökülme var.
Tedavim

Stemoxydine %5 (L’Oreal serioxyl denser hair) akşam yatmadan önce

Ketoral krem her gün

Ketoral şampuan hafta da 1-2 gün

Dermaroller hafta da 1 ya da 2 gün

OGX DHT blocker şampuan Ketoral kullanmadığım günler

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2020, 18:47:32 »
Kalsifikasyon’a sebep olan şeyler androjen ve dht zaten Kalsifikasyon diye ayrı bir dökülme sebebi yok.
İnflamasyona bağlı dökülme var.

Doğru diyorsun yanlış yazmışım.

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 10 Eylül 2020, 19:09:54 »
1.Dutasın daha az yan etkisi olduğunu kullanıcı yorumlarından yola çıkarak düşündüm. Kullananların çoğu finansa göre daha az yan etki gördüklerinden bahsetmiş
2. Dht yüzünden olduğunu da şöyle biliyorum, kanimdaki değerlerin normal ciktigini söyledi doktor. Kafamda dökülmeye sebep olacak bir mantar falan da yok ve dokulme 2 yıldır var, dht yüzünden döküldüğü aşikar. Babamda, dayilarimda kellik var zaten.
3. Creatin testoyu arttirir ve bununla beraber dht ı da arttirdigina dair araştırmalar ve kullanıcı yorumları var fakat zaten dht a bağlı bir dokulmem varsa kullanılan creatinin etkisi çok değildir. Kendi tecrubelerimden biliyorum. Kullanmam ile kullanma öncesi bir fark yok.
4.dedigim gibi arttırdığı söylense dahi dutas dht 'ın yaklaşık %70 ini blokluyor, creatinin yol açtığı (ki bende olumsuz bir etki yaratmadı) etkileri de baskılar.(bence)

Dostum kullan tabi, vücut senin vücudun ama yazdıklarımdan birşey anlamamışsın.

Dutas %90 bloklar. Ayrıca sana tüm samimiyetimle forumdaki örnekler üzerinden karar alma derim. Temkinki yaklaş. Bir tarafta yarılan ömrü 8-12 saat civarı, diğer tarafta 4-5 hafta. Birisi tek tip için %65-67 bloklarıe, diğeri %90 iki tipi birden blokluyor. Mantığına yatıyorsa başka söyleyeceğim birşey yok. Riski bil, kullanoyorsan yine kullan sen bilirsin. Tutup ağzına acı biber sürecek değiliz.

Kreatib testoyu arttırdığına dair karşılaştırmalı şu linki bir incele. Özet görseli de ekliyorum bu yoruma. Sadece 2 çalışmada testo artışı gözlemlenirken, yanlış saymadıysam 10küsüründe değişiklik yok. Artış olan 2 çalışmada 20+ gram günlük kullanımda testo artarken, artış olmayan 7 calısmada da 20+ gr kreatin tüketilmiş. Şimdi hala kreatin testoyu arttırır mı diyorsun??

https://examine.com/nutrition/creatine-testosterone/

Kreatin özetle senin yanetki görmemeni sağlamayacaktır. 90-30 = 60, 60 da benim işimi görür gibi bir matematiği yok bu işlerin.

Tavsiyem antiandrojen kullanmaya başlamadan önce başka şeyler denemen, eğer kullanacaksan öncelikle topikal, eğer illa diyorsan finas ile başlaman yönünde olur. Muhtemelen 20 yaşında daha tam ergenliğini tamamlamamış olabileceğin sebebiyle bu kadar bilinçsizce dutasa girişmemelisin. Ayrıca bir ürolog görüşü de al, belki ben yanlış biliyorumdur.

Dht yi bloklayıp, blokladığınla kalma olasılığın da var. Keşke senin dediğin gibi dht bloklamakla işimiz çözülseydi keşke. Bu forumda işe yaramayan örnekleri de görebilirsin.

Tabi dediğim gibi, canın ne istiyorsa onu kullan. Senin vücudun, senin kararın ;)

Baysavasci

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Eylül 2020, 20:57:40 »
Önerilerin için teşekkürler. Topikal tedavilerin yeterli kalacağını düşünmüyorum. Eğer bir yan etki görürsem kullanmaya devam etmem tabii

yeesuzcries

• Sr. Member
« Yanıtla #8 : 10 Eylül 2020, 21:10:13 »
Önerilerin için teşekkürler. Topikal tedavilerin yeterli kalacağını düşünmüyorum. Eğer bir yan etki görürsem kullanmaya devam etmem tabii

Yaşım 20 3 aydır hergün alıyorum bir sıkıntı olmadı dut konusunda
1.5 ayda fin kullandım
proscar 1/4
konazol
Avodart 0.5mg

Hasann06

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 11 Eylül 2020, 01:15:18 »
Hocam minoxil kullanmıyorsanız dermaroller artı procapil sprey kullanın çok faydasını görürsünüz.

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2020, 04:22:53 »
Masaj ile de çok güzel sonuçlar olabiliyor. Biraz zahmetli ve sabır istiyor ama denemeye değer.

Gregor59

• Hero Member
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2020, 04:46:20 »
Masaj ile de çok güzel sonuçlar olabiliyor. Biraz zahmetli ve sabır istiyor ama denemeye değer.

Min ve Fin olmadan sadece masaj ya da sadece dermaroler ile hicbir sonuç alınamaz alan da yoktur. İlla bir etken kullanıyordur sonuç aldım diyen. Zaman kaybetmeyin kafayı ovarak kellik durmaz

Jungkook

• Sr. Member
« Yanıtla #12 : 11 Eylül 2020, 09:59:26 »
Min ve Fin olmadan sadece masaj ya da sadece dermaroler ile hicbir sonuç alınamaz alan da yoktur. İlla bir etken kullanıyordur sonuç aldım diyen. Zaman kaybetmeyin kafayı ovarak kellik durmaz
Bunu neye göre söylüyorsun ? Dermaroller-Masaj tek başlarına agresif olmayan tedavilerde durdurucu agresif tedavilerde ise var olan etkenlere destek görevi görür.

Dermaroller hücre zarı tamiri yaparak o bölge de ki büyüme faktörlerini ve kök hücreleri uyarır masaj ise akut inflamasyon oluşturur, varsa Kalsifikasyonu kırmaya yardımcı olur. Önce araştır birazcık.
Tedavim

Stemoxydine %5 (L’Oreal serioxyl denser hair) akşam yatmadan önce

Ketoral krem her gün

Ketoral şampuan hafta da 1-2 gün

Dermaroller hafta da 1 ya da 2 gün

OGX DHT blocker şampuan Ketoral kullanmadığım günler

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #13 : 11 Eylül 2020, 13:52:26 »

Tabi tek başına güzel etki vermesi olasılığı daha az. Ben tedaviye ek olarak demek istemiştim, yanlış ifade etmişim.

Belli bir dökülme seviyesinden sonra tek başlarına yeterli olmayacaktır tabi.

Arkadaş foto paylaşsa daha iyi olurdu aslında durumunu görmemiz açısından.

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #14 : 11 Eylül 2020, 21:06:29 »

Şu linkte sadece dermaroller ya da çok basit tedaviler ile neler yapıldığını görebilirsin. Güzel bir derleme.

https://www.hairlosstalk.com/interact/threads/microneedling-photo-results-summary.121072/

Facebook Twitter Instagram