Gönderen Konu: Saç Analizi- Tedavi Tavsiyesi- Saç Ektirmeli miyim?  (Okunma sayısı 2951 defa)

haydibreewolf

• Full Member
Merhabalar, yaklaşık 3 yıldır devam eden dökülme problemimle ilgili sizlereden ekim veya tedavi tavsiyesi almak adına bu konuyu açtım. Saç ekimi süreci hakkında 1 yıldır forumda konuları takip ediyorum, sizlerden ricam saçım-yapısı hakkında yorum yapıp tavsiyelerde bulunmanız.
Şimdiden teşekkür ederim.

1-   Yaşım 22, saç dökülmem 3 yıl önce yavaş yavaş başladı ve süreç hızla devam etti.
2-   İlk 2 sene agresif şekilde seyrettiğni düşündüğüm dökülme şuanda stabil bi döneme girdi, duş esnasında ilk şampuanlamada tel tel saçlar görsemde eskisi kadar masa başında otururken önümde saç öbekleri görmüyorum.
3-   Saç dökülmem genellikle tepe bölgesi yoğunluklu olarak her bölgeden gerçekleşti, ön profilden bakıldığında çok farkedilmesede gerek denize veya duşa girerken, gerekse spor esnasında ter ile ıslandığında aşırı farkedilir oluyor.
4-   Şuanda herhangi bir ilaç kullanmıyorum, dht baskılayıcılara (oral veya topikal) bulaşmak pek istemiyorum. Her cildiye doktorunun verdiği minoxili sürekli kullanım gerektirdiğinden kullanmadım. Bundan 4-5 ay önce 10 gün kadar saw palmetto kullandım, ancak yan etkisi olduğunu düşündüğümden bıraktım. (Pskilojikte olarak gerçektende etki yapmış olabilir bunun için kullanım öncesi ve sonrası testesteron seviyesini ölçtürmek isterdim)

5-  Ayrıca çok fazla etkisinin olmadığını bilmekle beraber biotin colllagen içeren bir şampuan kullanıyorum, yakın zamanda prozinc plus a geçicem.

Saç dökülme sürecim başlamadan önce profilden olan fotoğraflarım ve yakın zamanda yaptırdığım hormon testinde gözüken testesteron seviyemi koyuyorum.

Ayrıca ıslak ve kuru olmak üzere ön profil, tepe bölgesi ve ense fotoğraflarımı koyuyorum.  Şimdiden teşekkür ederim.

haydibreewolf

• Full Member
Ynt: Saç Analizi- Tedavi Tavsiyesi- Saç Ektirmeli miyim?
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2020, 11:23:45 »
Fotoğrafların devamları ...

Hangilerinin ıslak hangilerinin kuru olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım, bazıları da telefon flashı altında çekildi belli oluyor zaten.

haydibreewolf

• Full Member
« Yanıtla #2 : 29 Kasım 2020, 11:25:35 »
Şimdiden tekrardan zahmet eden herkese teşekkür ederim.

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 29 Kasım 2020, 11:41:18 »
 tedaviyi arastır oraya yonel derim.secenekleri nerelerde işe yaradıklarını falan iyice arastır.
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

haydibreewolf

• Full Member
« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2020, 12:09:13 »
tedaviyi arastır oraya yonel derim.secenekleri nerelerde işe yaradıklarını falan iyice arastır.

Biraz daha açabilir misiniz, örneğin saçıma yakın zamanda ekim konusunda, saç yapım, dökülmem konusunda ne gibi yorumlarınız var. Veya nasıl bi tedavi önerirsiniz> multivitamin+masaj gibi mi yoksa finas+minox gibi mi.

yorumunuz için teşekkür ederim

Hwoarang7

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2020, 12:11:43 »
Ekim için zor bir saç genel seyrelme mevcut bu yüzden , DHT blocker ile başlaman lazım yoksa saç nw6 ya gider en az finasterid araştır vitamin filan hep boş bu dökülmelere

grimmjow54

• Sr. Member
« Yanıtla #6 : 29 Kasım 2020, 12:13:18 »
Bu saça ekim olmaz. Bekleyeceksin. Saçların ya iyice seyrekleşecek o durumda kalacak ya da ön orta gidecek. Eğer gitmesin ya da form alsın diyorsan DHT bloker içeren ilaçlar takviye alacaksın . Yok kullanmam diyorsan artık kaç sene sürerse bekleyeceksin iyice incelip gitmesini.  Ama şu anda bu saç ekime uygun değil donör uygun olsa da.

haydibreewolf

• Full Member
« Yanıtla #7 : 29 Kasım 2020, 15:05:00 »
Ekim için zor bir saç genel seyrelme mevcut bu yüzden , DHT blocker ile başlaman lazım yoksa saç nw6 ya gider en az finasterid araştır vitamin filan hep boş bu dökülmelere

O kadar çok makale okudumki anlatamam size finasteride konusunda, o yüzden içim hiç başlamaya el vermiyor.

Bunun dışında saw palmetto ve takviye edici vitamin-mineral içeren xpecia için belki kullanabilirim diyorum.

Saw palmetto içerdiğinden 340mg psa oranında düşüklük yapabiliyomuşki bu önemli olmayan bi yan etkisi(plesebo etkisi de olabilir)

Finasteride vs saw palmetto konusunda doğal olması nedeni ile saw palmettonun daha düşük yan etki yaptığı ( buna bağlı daha az saç çıkarma etkisi tabiki) gözlenmiş araştırmalarda.
Öncesinde kullanıp yan etki gözlemlediğimi düşünmem beni bi tık korkutsa da en azından denemek istiyorum.

haydibreewolf

• Full Member
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2020, 15:09:37 »
Bu saça ekim olmaz. Bekleyeceksin. Saçların ya iyice seyrekleşecek o durumda kalacak ya da ön orta gidecek. Eğer gitmesin ya da form alsın diyorsan DHT bloker içeren ilaçlar takviye alacaksın . Yok kullanmam diyorsan artık kaç sene sürerse bekleyeceksin iyice incelip gitmesini.  Ama şu anda bu saç ekime uygun değil donör uygun olsa da.

Ekime uygun olmadığınızı söylemenizin sebebi, dökülmenin bi bölgede değil genele yayılı olması ve ekimden sonra var olan saçların dökülebilme olasılığı sanırım.

Yukarıda da yazdım, finasteride beni aşırı derecede geriyor. En azından xpecia belki kullanabilirim ama onunda yan etki yapmasından dolayı çekincem var.
Bundan 3 ay öncesinde bir plastik cerraha muayene olduğumda bana şunu demişti, ne kadar dht blocker kullanırsan o kadar saçların daha iyi duruma gider ama bi o kadar yan etkiyle cinsel performansını düşürür. Ki sonrasında çok fazla araştırma okudum...

Belki de bu kadar fazla gözümün korkması bende psikolojik olarak bir plasebo yarattı. O yüzden biraz tavsiyeye ihtiyacım var bu konuda tecrübeli olan arkadaşlardan.

Hwoarang7

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 29 Kasım 2020, 15:16:51 »
Ben forumlarda redditte okudum yıllardır kullanan insanlar var cinsel açıdan kullanırken çocuğu olan bir sürü insan var , zaten çocuğun oluyorsa libidom düşmediyse o hormonun düşük olması seni etkilemez bence ergenlikten sonra %70 baskilasak bile kalan %30 diğer işlevleri yapacaktır. Yoksa yıllardır bu ilacı kullanıp hem saçını kurtaran hemde yan etki yaşamayan bu kadar insan görmezdim yan etki elbet var ama sen o kadar korkmuşsun ki en ufak bir şeyde ilaçtan bileceksin. İlacı al ve unut hayatını normal devam ettir , jinekomasti gibi şeylerin başlangıcını görürsen direk kes zaten. Ya da şunu tavsiye edebilirim 0.5mg kullan günlük 1mg a yakın bloke ediyor. İnce eleyip sık doku hayat senin hayatın.

haydibreewolf

• Full Member
« Yanıtla #10 : 29 Kasım 2020, 15:27:43 »
Ben forumlarda redditte okudum yıllardır kullanan insanlar var cinsel açıdan kullanırken çocuğu olan bir sürü insan var , zaten çocuğun oluyorsa libidom düşmediyse o hormonun düşük olması seni etkilemez bence ergenlikten sonra %70 baskilasak bile kalan %30 diğer işlevleri yapacaktır. Yoksa yıllardır bu ilacı kullanıp hem saçını kurtaran hemde yan etki yaşamayan bu kadar insan görmezdim yan etki elbet var ama sen o kadar korkmuşsun ki en ufak bir şeyde ilaçtan bileceksin. İlacı al ve unut hayatını normal devam ettir , jinekomasti gibi şeylerin başlangıcını görürsen direk kes zaten. Ya da şunu tavsiye edebilirim 0.5mg kullan günlük 1mg a yakın bloke ediyor. İnce eleyip sık doku hayat senin hayatın.

Evet haklısınız ufak bi yan etki gördüğümde bile ilaç-takviyeden bilmem muhtemel olucak.
Finasteride konusunda biraz daha beklemek istiyorum ama bekledikçe zaman kaybediyorum bilmiyorum ne olacak..
Yorumun içinde teşekkür ederim.

Xpecia ve biotin kullanmak aklımın bi köşesinde kullanan varsa bunları tavsiye verirse sevinirim.

haydibreewolf

• Full Member
« Yanıtla #11 : 28 Şubat 2022, 22:42:17 »
Uzun süre sonra gelen güncelleme, haberler iyi değil tabiki :) dökülme devam ediyor
Xpecia ve prozinc kullanıyorum ama yakın bi zamanda ekim yaptırıcam
Tek çekince var olan ince saçların ekimde gitmesi

haydibreewolf

• Full Member
« Yanıtla #12 : 28 Şubat 2022, 22:44:49 »
Bu yollardan geçenler yardımcı olabilirse sevinirim beklemeye devam mı yoksa ekim mi veya medikal mi vsvs

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #13 : 28 Şubat 2022, 23:30:40 »
 finasterid dermoller ekim.zayıfları guclendirmeden ekime girersen ekimde ölür onlar.
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

haydibreewolf

• Full Member
« Yanıtla #14 : 01 Mart 2022, 12:10:30 »
Finasterid yerine xpecia saw palmetto ile devam etsem ne olur en azından ekimden önce 6 ay kullanıyım diyorum tabi sonrasında da

Facebook Twitter Instagram